Jump to content

Συμβατοτητα ?


nickolaos28

Recommended Posts

Εχοντας ακουσει ''κακα'' λογια για το Queen trigger με ποιο ενδιαφερον το παρατσουκλι Φονιας υπαρχει κατοχος ή εχει υπαρξει κανεις με τετοιο ψαρι στην κατοχη του για να πληροφορησει για τις αντιδρασεις του,την διατροφη του(εχετε δει ψαρια να τρωνε ψιχουλο σοκολατα υγειας και να ζητανε κι αλλη?εχω 2:)) και το τροπο που κυκλοφορει μεσα στο ενυδρειο ?

Βεβαια στο setup του ενυδρειου που θα εισελθει μονο ηρεμα ψαρακια:thumbup: δε θα συναντησει οπου μεχρι το baby dogface τρωγεται με niger kai picasso αρπαζοντας την γαριδα κτλ απο το στομα τους

Υ.Γ(Παρουσιαση θα γινει συντομα λογω αργοποριας ξυλουργου).

post-9743-1253467656_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όπως και εσύ γνωρίζεις το Balistes vetula είναι ένα από τα πιο επιθετικά είδη της οικογένειας των Triggers. Θα πρέπει στο ενυδρείο σου να έχεις αντίστοιχα επιθετικά ψάρια τα οποία θα αντέξουν και θα μπορέσουν να αμυνθούν.... σίγουρα θα ζήσεις αρκετά έντονες στιγμές... Να έχεις επίσης υπόψη σου ότι πολύ συχνά θα αλλάζουν την διακόσμηση του ενυδρείου σου :thumbup: αφού συνηθίζουν να παίρνουν βράχια με το στόμα τους και να τα μεταφέρουν όπου τους αρέσει!

Σε ένα αρκετά μεγάλο ενυδρείο με "ισάξια" ψάρια δεν πιστεύω ότι θα έχει πρόβλημα αφού είναι ένα πολύ ανθεκτικό ψάρι αλλά θα πρέπει να γνωρίζεις ότι μεγαλώνοντας ενδέχεται να γίνει ακόμα πιο άγριο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Manogr αλλα δεν υπαρχει ενας κατοχος του συγκεκριμενου ειδους να μας εκφρασει την γνωμη του και να μας πει με τι setup το εχει στο ενυδρειο του ?

Μονο εγω ο τρελλος παω να κρατησω τετοιο μαλαμα ψαρακι ?

Ολοι στα reef ειναι?

Ειμαστε τελικα λιγοι και καλοι στα FOLWLR ή μονος και ερμος?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο το συγκεκριμένο είδος το είχα για ένα διάστημα 6 μηνών και από αυτούς οι 5 τελευταίοι μήνες που ήταν στην κατοχή μου πριν δοθεί τους πέρασε στο sump.

Πολύ άγριο ψάρι ακόμα και για trigger που η επιθετικότητα του εκδηλώνεται σταδιακά και ειδικά απέναντι σε άλλα είδη trigger.Θα σου έλεγα να το ξεχάσεις σαν επιλογή αν δεν θέλεις να έχεις προβλήματα.

Υ.Γ ΤΟ Queen είναι ένα από τα είδη trigger που στην φύση υπάρχουν αναφορές για επίθεση σε δύτες.....

Link to comment
Share on other sites

Δηλ ΤΑΝ εαν καταλαβα καλα εχουμε 1)το fish only 2)το aggresive fish only και το 3)killer fish only :thumbup:

Αρα χρειαζομαι ακομα μια γυαλα οπως τα λες :P Δεν ειναι κακη ιδεα παντως...

Link to comment
Share on other sites

Δηλ ΤΑΝ εαν καταλαβα καλα εχουμε 1)το fish only 2)το aggresive fish only και το 3)killer fish only :thumbup:

Αρα χρειαζομαι ακομα μια γυαλα οπως τα λες :P Δεν ειναι κακη ιδεα παντως...

Πολυ Σωστα...... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

εκτός τη γυάλα για τα killer fish θα χρειαστείς και ειδικό γάντι αν θέλεις να βάζεις το χέρι στο νερό ,

δυστυχώς δεν ξέρουν ότι εσύ τα αγαπάς και θυμώνουν :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Γαντι?μαλλον μεταλλικο εννοεις salTasos γιατι τα μιας χρησης δε θα κανουν τιποτα μαλλον..αντε και του χρονου με μπουκαλες να τους κανω παρεα ..

Σοβαρα ομως αν το βρω μικρο δε θα εχω λετε ηρεμια για εναν χρονο να το χορτασω ?

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω ζησει να ξερεις οτι περισσοτερο θα στεναχωρηθεις μολις μαζευεις ψαρια απο το ενυδρειο σου αν θες στον πουλαω.Οσο για το οτι ταιριαζει με αλλα αγρια ψαρια εχω τις ενστασεις μου οπως κ ενας picasso ενα porcupine puffer 2 damsel κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

thodora ποσο τον δινεις τον καλο μας ? μεγεθος? εχεις καμια φωτο του να δω χρωματα ?

Link to comment
Share on other sites

τον δινω οσο τον πηρα 45€ με την προυποθεση να ερθεις να τον "ψαρεψουμε" μαζι ειναι περιπου 5-7 εκ θα σου βαλω φωτο το βραδυ

Link to comment
Share on other sites

επειδη το εχω ζησει να ξερεις οτι περισσοτερο θα στεναχωρηθεις μολις μαζευεις ψαρια απο το ενυδρειο σου αν θες στον πουλαω.Οσο για το οτι ταιριαζει με αλλα αγρια ψαρια εχω τις ενστασεις μου οπως κ ενας picasso ενα porcupine puffer 2 damsel κτλ κτλ

Θοδωρα πιστεύεις ότι είναι ψάρι που μπορεί να έχει μακρά συμβίωση με άλλα επιθετικά είδη ψαριών? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα πιστεύεις ότι είναι ψάρι που μπορεί να έχει μακρά συμβίωση με άλλα επιθετικά είδη ψαριών? :thumbup:

δε ξερω φιλε μου εγω το θεωρω μεγαλο ρισκο.Η γυαλα μου ειναι πανω απο οχτακοσια λιτρα κ δε υπαρχει ψαρι που να μη του εχει τσαμπουκαλευτει ειτε παφερ ειτε αγγελοψαρο ειτε ακομα κ τριγκερ.Σ εμενα βεβαια ηρθαν ετσι τα πραματα που τωρα ειναι το αρχαιοτερο ψαρι εχει κ αυτο την σημασια του.Εν κατεκλειδι ειναι ψαρι που θα σκοτωσει κ θα φαει οτιδηποτε μπορεσει.ειναι ομως πανεμορφος κ πολυ ανθεκτικο ψαρι.να η αφεντια του

post-912-1254034085_thumb.jpg

post-912-1254034137_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρα αυτο που δειχνεις στην φωτο ειναι ηδη στο ενυδρειο μου εδω και 3 μηνες και δεν εχει σχεση με το Queen trigger.

Λεγεται Undulate Triggerfish

Λατινικα Balistapus undulatus

Ειναι επιθετικο ψαρι μονο αν μπει πρωτο στη γυαλα και μονο εαν ειναι το δυνατοτερο ψαρι στην γυαλα.Εμενα τον κοντρολλαρε την πρωτη μερα ο Niger 8εκ παρεα με τον Picasso 8 εκ και ειναι χαλαρος πολυ

Link to comment
Share on other sites

Οντος αυτο ειναι ενα Balistapus undulatus.

Αρκετα επιθετικο trigger αλλα σε καμια περιπτωση δεν φτανει την αγριαδα του queen. :(

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα trigger με ιδιαιτερη θα ελεγα επιθετικοτητα...επιτιθεται μονο σε ενα ψαρι απο ολο το setup και οχι σε στυλ κυνηγητου αλλα σε στυλ καρτερι.Το ιδιο απο την αλλη ειναι ηρεμο την ωρα του φαγητου και τρωει μονο οτι ειναι στασιμο στον αραγωνιτη χωρις να διεκδικει με επιθετικοτητα.Αλλα το ερωτημα μου αλλο ηταν:(

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το Queen μονο το ΤΑΝ το εχει ζησει ? Ενα ψαρι υπαρχει μονο στην επικρατεια μας?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

δεν ξερω αν επιτιθεται σε δυτες παντως χαζευα ενα σε ενα ενυδρειο φιλου και σηκωνε κομματι βραχου ενα με εναμισι κιλο και το πηγαινε απο τη μια στην αλλη :thumbup:

παρ'ολα αυτα ειναι απιστευτα ομορφο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...