Jump to content

Ανεμηστηράκια -teco


costas21

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

Θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας για έναν προβληματισμό μου, έχω το teco το 15 το κακόμοιρο το μηχάνημα δουλεύει κάθε μισή ώρα για περίπου 15 λεπτά το ενυδρείο είναι το rio300 και έχω προσθέσει ακόμα 2 τ5 54w σύνολο 4χ54w που σημαίνει ότι η θερμοκρασία είναι στα ύψη και για αυτό αναγκάζεται να δουλεύει τόσο πολύ, εάν βάλω 2 ανεμηστηράκια στο καπάκι,όχι να φυσάνε το νερό το αντίθετο να πετάνε πρός τα έξω τον ζεστό αέρα που συσσορεύεται μέσα απο τα καπάκια πιστεύετε πως θα έχω εξάτμιση;

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έχεις αλλά δεν θα έχεις και σημαντική βελτίωση με το πρόβλημα που αναφέρεις.

Εξάτμηση =χαμήλωμα θερμοκρασίας.

Link to comment
Share on other sites

δεν θα έχεις αλλά δεν θα έχεις και σημαντική βελτίωση με το πρόβλημα που αναφέρεις.

Εξάτμηση =χαμήλωμα θερμοκρασίας.

:thumbup:Ευχαριστώ για την απάντηση τουλάχιστον να μήν πέρνει μπροστά κάθε μισή ώρα

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις τον ένα να χτυπάει και τον άλλο να βγάζει.Θα έχει αποτέλεσμα ετσι αρκετά μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να κάνεις τον ένα να χτυπάει και τον άλλο να βγάζει.Θα έχει αποτέλεσμα ετσι αρκετά μεγάλο.

Ναι αλλά έτσι θα έχω και εξάτμιση και δέν θέλω να μπλέξω με οσμολειτορ

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως η εξατμηση ειναι ο μονος τροπος να ψυχθει το νερο με ανεμηστηρακια.Αναγκαιο κακο λοιπον

Link to comment
Share on other sites

Οκ.. πάντως είναι κάτι το οποίο είναι πολύ εύκολο, και είναι και κάτι το οποίο κάποια στιγμή θα ασχοληθείς..

Link to comment
Share on other sites

Προφανός εγώ δεν σας έχω δώσει να καταλάβετε τι θέλω να πώ...

ψύξη στο νερό έχω ,έχω το teco tc 15 αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να μήν πέρνει μπροστά κάθε μισή ώρα και πιστεύω πως ένας απο τους παράγοντες είναι και η μεγάλη θερμοκρασία που μαζεύεται ανάμεσα στα καπάκια και το νερό... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτό σου απαντήσαμε.Ο μόνος τρόπος για να κατεβάσεις την θερμοκρασία και έτσι να μην λειτουργεί το ψυκτικό σου τόσο συχνά είναι να υπάρχει εξάτμιση.Πράγμα που θα το πετύχεις αν ο ανεμιστήρας χτυπάει το νερό.Με αυτό το τρόπο που λες θα έχει πολύ μικρή διαφορά.

Γι' αυτό και σου είπα ότι πρέπει να ασχοληθείς κάποια στιγμή και μην αυτόματη αναπλήρωση νερού.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...