Jump to content

Ενα ακόμα θέμα για λάμπες....


tsoum

Recommended Posts

Γεία σας! Χθες στη συνάντηση εδω στην θεσσαλονικη, μετα απο κουβέντες, η γενική ιδέα για διατήρηση ενός φυτεμένου ενυδρείου που μου έμεινε, είναι ο καλός φωτισμός. Εχω ενα 60αρι όπως είπα 60*40*30. Το ενυδρείο είναι της Resun και για την ώρα έχω την προεγκατεστημένη λάμπα, μια 15W απλή, της εταιρίας.

Τώρα θέλω να την αλλαξω για να προσφέρω ιδανικές συνθήκες (απο άποψη φωτός) για τα φυτά. Τη λάμπα προτείνετε. Τα φυτά μου είναι: Cryptocoryne, Polysperma, Ceratophyllum, Ceratopteris, Christmas Moss και σκοπευω να βάλω καμια anubia και κανενα εχινοδορο.

Δεν είναι και τρελών απαιτήσεων, αλλα απο το να μου χαλάσουν... Για 2η λαμπα δεν υπάρχει και τρελός χώρος, και πατέντες στο καπακι λίγο δύσκολο. Μια λάμπα θα φτάνει;

Επίσης έχετε να προτείνετε κάποια συγκεκριμένη για της διαστάσεις μου; Το μήκος της λάμπας πρεπει να είναι περίπου 40-45 εκ.

Έχω σκεφτεί και την περίπτωση του ανοιχτου καπακιού με λάμπα με ποδαράκια, αλλα, πρώτον, ένα πλήρες συστημα έχει όσο όλη η γυάλα μαζί, δευτερον θα χάνει θερμότητα, (εδώ όταν ανοίγω το καπακι και το αφήνω για πολύ ώρα ανοιχτό πέφτει περίπου μισο αθμό τουλάχιστον) και τρίτον δεν θελω να μαζευω ούτε ψάρια όυτε σαλιγκάρια απο το πατωμα...

Και κάτι άσχετο, τι διαφορά έχουν οι Τ5 απο τις Τ8 και τις άλλες;

Link to comment
Share on other sites

http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipment_lights.html

και ακόμη περισσότερα για τις λάμπες κοίτα το άρθρο εδώ στις τελευταίες σελίδες κυρίως

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=17135

Link to comment
Share on other sites

Ολα πρεπει να πηγαινουν πακετο.

Φως - Λιπανση - Διοξειδιο - Φυτομαζα

Με σκετο δυνατο φως θα εχεις σιγουρα ενυδρειο τιγκα στο φυτο, απλα μπορει να ειναι αλγη αυτο το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία έχω προσέξει πως το πίσω μέρος του ενυδρείου δεν φωτίζεται τόσο καλά. Υπάρχει ένα κάθετο κομμάτι πλαστικού όπου μέσα είναι τα ηλεκτρικά (μπαλλαστ κτλπ) το οποίο ψιλομπλοκάρει το φως για να πάει πίσω. Μια cryptocoryne που είναι μπροστά μεγαλώνει σαν να έχει πάρει ντόπα. Μέσα σε 10 μέρες έχουν πάρει τουλάχιστον 5 ποντους και έχει βγάλει 6-7 καινούργια φύλλα. Επίσης έχω δέσει πρόσφατα christmass moss πάνω σε ένα ξύλο, και επειδή είναι μεγάλο, όση moss φωτίζεται καλά έχει ήδη κάνει καινούργια "φύλλα" Έβγαλε λαχανί στις άκρες ενω αυτό το κομμάτι που είναι απο πίσω δεν αναπτύσσεται τόσο καλα, και μερικά φυλλαράκια έχουν καφετιασει. :thumbup:

Καμια προταση;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία έχω προσέξει πως το πίσω μέρος του ενυδρείου δεν φωτίζεται τόσο καλά. Υπάρχει ένα κάθετο κομμάτι πλαστικού όπου μέσα είναι τα ηλεκτρικά (μπαλλαστ κτλπ) το οποίο ψιλομπλοκάρει το φως για να πάει πίσω. Μια cryptocoryne που είναι μπροστά μεγαλώνει σαν να έχει πάρει ντόπα. Μέσα σε 10 μέρες έχουν πάρει τουλάχιστον 5 ποντους και έχει βγάλει 6-7 καινούργια φύλλα. Επίσης έχω δέσει πρόσφατα christmass moss πάνω σε ένα ξύλο, και επειδή είναι μεγάλο, όση moss φωτίζεται καλά έχει ήδη κάνει καινούργια "φύλλα" Έβγαλε λαχανί στις άκρες ενω αυτό το κομμάτι που είναι απο πίσω δεν αναπτύσσεται τόσο καλα, και μερικά φυλλαράκια έχουν καφετιασει. :thumbup:

Καμια προταση;

Κι εγώ είχα 60άρι με μια 15'αρα λάμπα κι από φυτά τίποτε. Ή θα ξοδευτείς, ή θα παιδευτείς.

Προτείνω το δεύτερο. Κόβεις το καπάκι στο σημείο που είναι κρυμένο το μπάλαστ (απο μέσα),

το βγάζεις εξωτερικά και στο χώρο που μένει βάζεις άλλη μια Τ8, ακόμη καλύτερα μια Τ5 και

στην ιδανική περίπτωση 2 Χ Τ5 με απίστευτα αποτελέσματα. Το κόστος για μπάλαστ, λάμπες

και ακροφύσια απλά, στεγανοποιημένα με θερμοσυστελόμενο μακαρόνι δεν θα ξεπεράσει τα

12-15 ευρώ (για μια Τ8 απλή, όχι ενυδρειακή) και φυσικά ανεβαίνει για 1 ή 2 Τ5. Υπάρχουν

πολλά ποστ που δείχνουν τη διαδικασία βήμα-βήμα, το έκανα 2 φορές και δε το μετάνοιωσα.

Θα αυξήσεις τον φωτισμό σου από 0,25 W/λίτρο σε 0,5 W/λίτρο με μία Τ8, μέχρι και σε

παραπάνω από 1 W/λίτρο με τις 2 Τ5 (2Χ24 +15= 63W). Οι άλλες λύσεις είναι ημίμετρα.

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω το φυτεμενο που έκανα προσφατα 60αρι και εκανα πατεντα στο καπακι και απο μια μανισια τ8 15w που είχε εβαλα 2 τ5 24w ειδικες με φασμα φυτων σε αναλογια φτανω το 1 watt ana litro ακολουθησα την συμβουλη του lion οι βαλιστεριες πηραν φορα το javva moss to εβαλα σε σκιερο μερος και αυτο επισης παει καλα και το κερατοφυλο απο τον termiti εχει γινει διπλασιο διοξειδιο διοχετευω μειγμα ζαχαρη-μαγια κτλ

προσεχως παρουσιαση ενυδρειου και μπολικες photo

συμβουλη τα ballast μην τα έχεις πανω στο καπακι κατεβασε το κατω λογο μεγαλης θερμοκρασιας που ανεβαζουν

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

Πριν βαλεις 2η λαμπα, δοκιμασε απλα να παει φως και πισω, πως?

Απλα βγαζωντας οπως σου ειπαν το (φορητο υποθετω) μπαλαστ απο το καπακι και να το βαλεις εξωτερικα καπου, και να κοψεις το κομματι του πλαστικου που εμποδιζει.

Καντο με κοπιδι προσεκτικα και να μη κοπεις και να μη κοπει στραβα και φαινεται ασχημα.

Το εχω κανει σε ενα ενυδρειακι μου (A&M) με το ιδιο προβλημα και φωτισε :thumbup: ολοκληρο λες και εβαλα και 2η λαμπα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ. Οκ. Θα ανεβάσω μια φωτογραφία καποια στιγμή το απογευμα να μου προτείνεις τι να κάνω.

Perlas όχι δεν γέννησε, ή και να γέννησε τα εφαγαν. :thumbup: Εγώ μικρά δεν είδα πάντως. Επίσης το ενα αρσενικό μου φαίνεται πως "φλερταρε" μαζί της.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

th_DSC01920.jpg

Ορίστε το καπάκι. Ακούω προτάσεις για το τι μπορώ να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο.

Οι βασεις του φωτιστικου ειναι κολημενες πανω στο πλαστικο που πρεπει να κοπει.

Δεν ξερω αν μπορεις να το ξεκολησεις να κοψεις το πλαστικο και να κολησεις το φωτιστικο σε αλλη κεντρικη θεση παλι.

Βεβαια πρεπει να υπολογισεις και χωρο αν χρειαστεις στο μελλον ανακλαστηρα.

Αλλα και σιγουρα χωρο για 2-3 ανεμιστηρακια το καλοκαιρι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω εναν ανακλαστήρα DIY απο αλουμινόχαρτο στο μπροστινό τμήμα για να αντανακλα προς τα πίσω το φως,

Link to comment
Share on other sites

Τότε τι;

Link to comment
Share on other sites

"Αυτοκόλλητο";; Θα φύγει μέσα :thumbup:. Θα μπορούσα να τον κάνω με σιλικόνη...

Link to comment
Share on other sites

Και που πουλάνε τέτοια; Στα ενυδρειάδικα θα έχει;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επανέρχομαι εδώ για να μήν ανοίγω άλλο θέμα.

Λοιπόν: Θα μου "προκύψει" μία λάμπα Τ5 σε λίγο καιρό. Απλά μπορεί να υπάρχει ενα μικρό προβληματάκι. Το μπάλλαστ που έχει το ενυδρείο απο την μάνα του, θα κρατήσει την λάμπα ή θα έχουμε πυροτεχνηματα;

Το μπάλλαστ φαίνεται πολύ απλο... Αμα θέλετε, μπορεί να μπορώ να σας πω τι γράφει επάνω (άμα γράφει τίποτα :thumbup: ). Κινέζικο είναι το ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Ούτε να το συζητάς, η Τ5 θέλει άλλο μπάλαστ, δικό της και μάλιστα ηλεκτρονικό.

Μη διανοηθείς να τη συνδέσεις στο μπάλαστ που έχεις της Τ8.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΠΟΥΜ δηλαδή;

Καλα οι Τ8 είναι "χειρότερες" απο τις Τ5;

Link to comment
Share on other sites

Μπαλλαστ για Τ5:

Μονό --> 15€

Διπλό --> 25€

+ 3-4€ τα ηλεκτρολογικά (ετοιμασία καλωδίων κτλπ - θα θέλει λάμπα μονο)

Καλές τιμές;

Link to comment
Share on other sites

Μπαλλαστ για Τ5:

Μονό --> 15€

Διπλό --> 25€

+ 3-4€ τα ηλεκτρολογικά (ετοιμασία καλωδίων κτλπ - θα θέλει λάμπα μονο)

Καλές τιμές;

Άμα το ballast είναι για τα σωστά watt

και περιλαμβάνει και υδατοστεγείς ακροδέκτες για τις λάμπες...

Καλή τιμή ακούγεται

Αποφάσισες μονό η διπλό, και που θα στηρίξεις τις λάμπες;

Καλύτερα ξεκίνα από τις λάμπες, πόσο μήκος και watt, και μετά ταίριαξε το ballast

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

Άμα το ballast είναι για τα σωστά watt

και περιλαμβάνει και υδατοστεγείς ακροδέκτες για τις λάμπες...

Καλή τιμή ακούγεται

Αποφάσισες μονό η διπλό, και που θα στηρίξεις τις λάμπες;

Δεν περιλαμβάνονται τα ακροφύσια.

Δεν αποφάσισα μονό ή διπλό

Δεν ξέρω που θα στηρίξω τις λάμπες.

Κατατοπιστικότατος; :)

Σήμερα το απογευμα πήγα και ρώτησα σε δύο μαγαζια. Ο πρώτος μετα απο κανένα 10λεπτο μου απάντησε 18€, και ο άλλος αμέσως τα 15,25. Φαινεται πιο σοβαρός ο 2ος. (είναι ένας πάνω στην Αγγελάκη).

Τωρα για τα βατ δεν ήμουν καθόλου σίγουρος. Οι περισσότερες Τ5 στα 44 cm τι βγάζουν; 24 δεν είναι;

Καλύτερα ξεκίνα από τις λάμπες, πόσο μήκος και watt, και μετά ταίριαξε το ballast

Αχ αχ αχ. Με τις επεξεργασίες. :blush:

Λογικά το μήκος θα είναι 44 εκ. Τωρα για βατ δε ξέρω. Νομίζω πως το ιδανικό θα ήταν να έχω μια Τ5 και μια απλή Τ8, για να μήν είναι τόοοοσο μεγαλος ο κινδυνος αλγης.

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...