Jump to content

αναζήτηση σπάνιων χρωμάτων γκάπι


perlas

Recommended Posts

καλησπερα θα ηθελα να ρωτίσω μήπως ξέρετε κανα αξιόπιστο site που να πουλάει γκάπι?(οχι ομως τα συνηθισμενα χρώματα σπανια χρώματα)

ή αν έχει καποιος γκαπι σπάνιων χρωμάτων

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές σπάνια χρώματα τί εννοείς?

Μπορείς να βάλεις κάποιο λίνκ ή φωτογραφία? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λές σπάνια χρώματα τί εννοείς?

Μπορείς να βάλεις κάποιο λίνκ ή φωτογραφία? :thumbup:

http://www.guppylodge.com/catalog.htm

σαν αυτά.. αυτο το site δεν στέλνει ελλάδα

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα ηθελα να ρωτίσω μήπως ξέρετε κανα αξιόπιστο site που να πουλάει γκάπι?(οχι ομως τα συνηθισμενα χρώματα σπανια χρώματα)

ή αν έχει καποιος γκαπι σπάνιων χρωμάτων

Άμα κάποια στιγμή κατέβεις Αθήνα θα μιλήσουμε και θα σε πάω σε φιλαράκι που θα πάθεις την πλάκα σου...

Δέν είναι ούτε σπάνια ούτε τίποτα απλά θέλει λίγο ψάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως πιστευω οτι με τοσους συνδυασμους χρωμάτων σε αυτα τα πανεμορφα ψαρια και τις διασταυρωσεις σε ενυδρεια ακόμα και αυτά που έχουμε σπίτι μας μπορούν να γεννηθούν πανέμορφα ψαράκια

αυτο που κανω εγω επειδή μου αρέσουν πάρα πολύ είναι να πηγαίνω στο πετ σοπ που ψωνίζω την πρώτη μέρα που παραλαμβάνει ψάρια (απλά ρωτάω τον ιδιοκτήτη) και πιστψε με βρίσκεις τρομερούς χρωματισμούς.

ετσι βρήκα και αυτό το αρσενικό που έιναι το "καμάρι" μου.

είναι σίγουρα snakeskin απλά δεν εχω δει πολλά με τέτοιες μεγάλες κηλίδες στην ουρά.

τωρα βέβαια μπορεί να είναι πολύ συνηθισμένο και να έχουν αρκετοί τέτοια αλλα εμένα παραμένει ένα απο τα αγαπημένα μου ψάρια και πραγματικά θα ήθελα να βρω μια ίδια θυληκιά για να τα βάλω μόνα τους σε ένα 60αρι :thumbup::P

imga0005n.jpg

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια ειναι πολυ ωραιο να διασταυρωνεις και να περιμενεις να δεις τι χρώμα θα έχουν όχι μονο αυτα τα ψάρια αλλά και γενκώς σαν ακουαριστες που είμαστε πιστεύω είναι η μεγαλήτερη ευχαρίστηση η σωστή αναπαραγωγη και η μακροχρονια συντηρηση χώρις προβλήματα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια ειναι πολυ ωραιο να διασταυρωνεις και να περιμενεις να δεις τι χρώμα θα έχουν όχι μονο αυτα τα ψάρια αλλά και γενκώς σαν ακουαριστες που είμαστε πιστεύω είναι η μεγαλήτερη ευχαρίστηση η σωστή αναπαραγωγη και η μακροχρονια συντηρηση χώρις προβλήματα

Eγω πετυχα δυο μωρα αρσενικα, τα οποια μου εχουν βγαλει χρωμα ουρας, μπλε με χρυσο.

Το υπολοιπο σωμα τους ειναι σκουρο, μπλε.

Πανεμορφα...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια ειναι πολυ ωραιο να διασταυρωνεις και να περιμενεις να δεις τι χρώμα θα έχουν όχι μονο αυτα τα ψάρια αλλά και γενκώς σαν ακουαριστες που είμαστε πιστεύω είναι η μεγαλήτερη ευχαρίστηση η σωστή αναπαραγωγη και η μακροχρονια συντηρηση χώρις προβλήματα

Να σημειωσω οτι αναφερεσαι παντα στο ιδιο ειδος αλλα με διαφορετικους χρωματισμους!!!!

Και κυριως για gappy, γιατι σε άλλη περιπτωση θα εχουμε ιβριδισμους!!!

Link to comment
Share on other sites

Να σημειωσω οτι αναφερεσαι παντα στο ιδιο ειδος αλλα με διαφορετικους χρωματισμους!!!!

Και κυριως για gappy, γιατι σε άλλη περιπτωση θα εχουμε ιβριδισμους!!!

ναι αναφερωμαι μονο στα guppy στην προκοιμενη περιπτωση

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια μανια με τα μονοχρωμα οπως τα αλφικα και τα μαυρα-μπλε

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια μανια με τα μονοχρωμα οπως τα αλφικα και τα μαυρα-μπλε
Να σε ρωτησω κατι για τα αλφικα αν εχεις κανει παρατηρησεις πανω σε αυτα.

Εχεις παρατηρησει διαφορες απο τα μη αλφικα στη συμπεριφορα?

Διαβαζα ενα βιβλιο της Dr. Temple Grandin "animals in translation" oπου ανεφερε οτι τα λευκα ζωα και ακομα περισσοτερο τα αλφικα εχουν ψυχολογικα και νευρολογικα προβληματα λογω της ελλειψης μελανινης γιατι "η χημικη αυτη ουσια που δινει χρωμα στο δερμα, βρισκεται επισης στο μεσοεγκεφαλο οπου ασκει μια προστατευτικη επιδραση. Τα αλφικα εμφανιζουν ακομα περισσοτερα προβληματα βαση της μελετης του Donnell Creel "inappropriate use of albino animals as models in research" http://en.scientificcommons.org/24718891

Link to comment
Share on other sites

Ναι ηταν ποιο νευρικα και θα ελεγα, καπως ποιο απομονωμενα απ τ αλλα και πολυ επιρρεποι σε αρρωστιες και καποιες φορες με το φως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...