Jump to content

ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ “drop Off”


Aiolos

Recommended Posts

Πριν λίγο καιρό είχα πειραματιστεί "θεωρητικά" στο θέμα της αλλαγής νερού.

Το σχέδιο υλοποιήθηκε ... έγινε πράξη με αποτέλεσμα την πανεύκολη αλλαγή νερού..και χωρίς σταγόνα στο πάτωμα !!!

Βάση του σχεδίου η διαδικασία είναι η εξής:

Βαλβίδες: 1/2 ανοιχτές και 2 /4 κλειστές: Κλασσική λειτουργία του φίλτρου.

Βαλβίδες: 1/4 κλειστές και 2/3 ανοιχτές: Άδειασμα του ενυδρείου.

Βαλβίδες: 2/3 κλειστές και 1/4 ανοιχτές: Γέμισμα του ενυδρείου.

Πετάξτε τους κουβάδες !!!!

Περνώντας το νερό αλλαγής μέσα από το φίλτρο, θεωρητικά μπορεί να είναι βλαβερό για τον πληθυσμό των βακτηριδίων, εάν μέσα στο φίλτρο έχει τοποθετηθεί βιολογικό υλικό.

post-13206-1253525131_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι το δοχείο αλλαγής προϋπήρχε, το κόστος των βαλβίδων (4) και των συνδέσμων τύπου Τ (2), είναι στα 5 ευρώ από είδη κηπουρικής.

(από ενυδρειακά είδη με «ειδικές» βαλβίδες ξεπερνάει τα 60 ευρώ)

Link to comment
Share on other sites

Α) Πλαστικό δοχείο 65 λίτρων.... Β) η αποχέτευσή του !!!

C) Το υδραυλικό σύμπλεγμα με τις ακριβές και τις φτηνές (φωτο D) βαλβίδες.

post-13206-1253533546_thumb.jpg

post-13206-1253533568_thumb.jpg

post-13206-1253533589_thumb.jpg

post-13206-1253533610_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλό!

εγώ κάπως έτσι αδειάζω το ενυδρείο, αποσυνδέοντας το βανάκι της εισόδου στο φίλτρο από το φίλτρο και βάζοντας την άκρη του σε κουβά. Λόγω βαρύτητας έρχεται το νερό χωρίς να δουλεύει το φίλτρο, ενώ μετά το συνδέω, ανοίγω το φίλτρο και λειτουργεί κατευθείαν αφού δεν έχει μείνει ο σωλήνας χωρίς νερό για να πάρει αέρα το φίλτρο.

Για το γέμισμα όμως να μας πει κάποιος αν είναι ασφαλές για τα βακτηριάκια!

Link to comment
Share on other sites

Περνώντας το νερό αλλαγής μέσα από το φίλτρο, θεωρητικά μπορεί να είναι βλαβερό για τον πληθυσμό των βακτηριδίων, εάν μέσα στο φίλτρο έχει τοποθετηθεί βιολογικό υλικό.

Φίλε μου, πολύ καλο το σχεδιο... αλλα τελικα επηρρεαζεται η βιολογία ή όχι??

Εγω παντως κάνω το ίδιο, αλλα αντι για απευθειας στο φίλτρο ο κυκλοφορητης εξτρα το ρίχνει στο ενυδρειο.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έχω έτσι μιας και δεν υπάρχει βιολογικό υλικό στο φίλτρο.

(Αλλά και να είχα έτσι θα το έκανα πάλι)

Όσο για τα βακτηρίδια πιστεύω ότι αν είναι σωστές οι συνθήκες του νερού δεν θα πάθουν τίποτα... ούτως ή άλλως η διαδικασία κρατάει 5-10 λεπτά, οπότε μετά την αλλαγή αναμειγνύεται το νερό και ερχόμαστε στον ίδιο παρονομαστή.

Θεωρητικά πάλι, και να χαθεί κάποιος πληθυσμός νομίζω ότι θα είναι μικρός.

Κάποιος βιολόγος να κάνει τη θεωρία πράξη υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Τοτε να σημειωθει οτι εσυ το κανεις ετσι χωρις πρόβλημα γιατι η βιολογια σου βασιζεται στο βράχο και όχι στο φιλτρο, οπότε είναι καλύτερο, αφου προφιλτραρετε το νερο πριν μπει στο ενυδρειο.

.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα και υλοποίηση!

Ωραίος! :P

Κάποιες σκέψεις μου:

-Τα ειδικά βανάκια είναι σίγουρα δοκιμασμένα για καταλληλότητα χρήσης σε ενυδρείο και αυτή η εγγύηση είναι και ένα μέρος του κόστους, τα κηπουρικά βανάκα είναι ένα ρίσκο, αυτό σημαίνει οτι θα πρέπει κανείς να ψάξει για 100% χημικά αδρανή υλικά.

-Η λειτουργία των εξωτερικών φίλτρων βασίζεται στην αρχή των συγκοινωνούντων δοχείων, κατά την κανονική λειτουργία το μανομετρικό ύψος του νερό σε είσοδο-έξοδο είναι σχεδόν μηδέν. Κατά τη λειτουργία "αλλαγής νερού" το μανομετρικό ύψος που έρχεται να υποστηρίξει η αντλία του φίλτρου είναι η κάθετη απόσταση μεταξύ της στάθμης του βοηθητικού δοχείου και της εξόδου του σωλήνα επιστροφής στο ενυδρείο. Αυτό σημαίνει οτι η παροχή νερού θα μειωθεί και οτι αν το ύψος είναι πολύ μεγάλο, η αντλία μπορεί να μην το υποστηρίζει, απλά κάτι που θα πρέπει να ληφθεί υπ' όψιν κατά τον σχεδιασμό, ίσως η εταιρία δίνει το μανομετρικό που υποστηρίζει η αντλία του κάθε φίλτρου.

-Παράγοντες που σίγουρα επηρεάζουν τα βακτήρια σε αυτή την περίπτωση είναι η θερμοκρασία του νέου νερού και η συγκέντρωσή του σε χλώριο, οπότε με τον τρόπο που έχει σχεδιαστεί το συγκεκριμένο σύστημα είσαι θεωρητικά καλυμμένος (και εγώ αυτό πιστεύω :thumbup: ). Για να είσαι όμως σίγουρος θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις γιατί μπορεί το "νέο νερό" να επηρεάζει με κάποιον τρόπο τους πληθυσμούς στο φίλτρο.

Link to comment
Share on other sites

Η όλη βιολογία του ενυδρείου βασίζεται στο βράχο και μόνο, και το μόνο που έχω μέσα στο φίλτρο είναι ένα υλικό της Preis, το Presal Marin. Είναι μια μίξη τριών συστατικών (κάτι σαν αραγωνίτης με αντιφώσφορο, θειάφι και άνθρακα, αυτή την εικόνα έχει) που απορροφά νιτρικά και φωσφορικά.

Δεν υπάρχουν ούτε σφουγγάρια ούτε βαμβάκια.

Όσο για το προφιλτράρισμα του νερού αλλαγής, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία μιας και οι παράμετροι του είναι σωστές και δεν έχει κάτι για να καθαριστεί.

Link to comment
Share on other sites

Τα ΜΗ ειδικά βανάκια σίγουρα δεν γνωρίζω τις προδιαγραφές για αδρανή υλικά.

Όπως φαίνεται στις φώτο τα χρησιμοποίησα στις σωληνώσεις που δεν έχουν μόνιμη ροή μέσα απ αυτά, παρά μόνο τη στιγμή της αλλαγής….. οπότε και να μην είναι ασφαλή, θα κάνουν το λιγότερο δυνατό κακό.

Η θέση του δοχείου αλλαγής είναι πιο ψηλά από το φίλτρο, αλλά πιο χαμηλά απ ότι αυτή του ενυδρείου, αυτό όπως λες έχει να κάνει με τη μείωση ροής κατά την αλλαγή, πράγμα όμως που το θεωρώ θετικό μιας και το νερό κατά την αλλαγή εισέρχεται πιο αργά μέσα στο ενυδρείο και υπάρχει καλύτερη προσαρμογή στα ζωντανά.

Με μια πρόχειρη εκτίμηση η ροή του φίλτρου έχει μειωθεί κατά 50% και αυτό έχει να κάνει με τη τοποθέτηση του δοχείου αλλαγής στο συγκεκριμένο ύψος που βόλεψε για να το βάλω.

Αν υπάρχει υ δυνατότητα να τοποθετηθεί υψηλότερα θα έχουμε και την ονομαστική ροή του φίλτρου.

Αν το δοχείο είναι σε χαμηλότερο επίπεδο απ αυτό του φίλτρου το όλο σύστημα δεν θα δουλέψει.

Συνήθως όταν προετοιμάζουμε νερό για αλλαγή, αυτό που πρέπει να προσέξουμε είναι οι σωστοί παράμετροι και αν όντως τους διατηρούμε στα σωστά επίπεδα… (όποια και να είναι αυτά) είτε πρόκειται για αλμυρό είτε για γλυκό νερό, και εγώ πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα με τα βακτηρίδια.

Link to comment
Share on other sites

Η όλη βιολογία του ενυδρείου βασίζεται στο βράχο και μόνο, και το μόνο που έχω μέσα στο φίλτρο είναι ένα υλικό της Preis, το Presal Marin. Είναι μια μίξη τριών συστατικών (κάτι σαν αραγωνίτης με αντιφώσφορο, θειάφι και άνθρακα, αυτή την εικόνα έχει) που απορροφά νιτρικά και φωσφορικά.

Δεν υπάρχουν ούτε σφουγγάρια ούτε βαμβάκια.

Όσο για το προφιλτράρισμα του νερού αλλαγής, δεν έχει ιδιαίτερη σημασία μιας και οι παράμετροι του είναι σωστές και δεν έχει κάτι για να καθαριστεί.

Αυτο εννουσα προφιλτραρισμα φιλε μου!!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι κατάλαβα.. αλλά αυτό υπάρχει για την "λειτουργία" του ενυδρείου.. το ότι περνάει και το νερό της αλλαγής απ μέσα απ αυτό είναι μια διαδικασία.... γιατί απλά υπάρχει το υλικό... όχι ότι είναι απαραίτητο να περνάει.

Link to comment
Share on other sites

Να και ένας πιο ολοκληρωμένος οδηγός σε μορφή *.pdf

Drop_Off.pdf

Link to comment
Share on other sites

μια απορια...στο σχημα ενας μικρος κουβας-γυαλα μικρος που ειναι κατω απο το δοχειο που ετοιμαζουμε το νερο, τι ειναι ακριβως?

Είναι για το νερό της αναπλήρωσης... δεν έχει σχέση με το project αλλαγής νερού που περιγράφω.

Link to comment
Share on other sites

Είναι για το νερό της αναπλήρωσης... δεν έχει σχέση με το project αλλαγής νερού που περιγράφω.

ΚΑνε και μια παρουσιαση και ένα pdf με τον τροπο αναπληρωσης.

Link to comment
Share on other sites

Χε χε... τώρα ετοιμάζομαι να ανεβάσω ένα για την εκκόλαψη Artemia

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Χε χε... τώρα ετοιμάζομαι να ανεβάσω ένα για την εκκόλαψη Artemia

Aiole για μια ακομη φορα.....εχεις ξεφυγει :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

....πιο καλοστημένες οδηγίες

post-13206-1266793937_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...