Jump to content

Recommended Posts

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:180L

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):Rena 600L kai φίλτρο της juwel εσωτερικό

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):απο τον Μαιο 2009

- Ψάρια (είδη και αριθμός):severum red spot,blood parrot,cloan loach,3 silver dollars,blue firemouth,γλιφτης Ancistrus

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):

Ελεγχος καθημερινος με μετρησεις,αλλαγη νερου καθε μήνα ή και νωρίτερα αναλογως,ταισμα καθε μερα παρα μερα,προετοιμασία νερού σε κουβάδες και ύστερα μέσα σε νερό,καθαρισμός βυθου με σκουπα βυθου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:6

- GH:16

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):25

- Θερμοκρασία:27

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:api σταγονες,sticks,σχεδον όλες τις μαρκες χρησιμοποιω.

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:κλοουν,severum,parrot

- Ιστορικό Ψαριού:tipota

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):τo κλοουν εχει ασπρα σημαδακια πανω του,το severum εχει ενα ασπρο σαν σπυρι πανω στο πανω πτερυγιο του,και το parrot έχει φθαρμένα πτερυγια έχει ενα κοκκινο-λευκο σαν σπυρακι στο σημειο που κανει την ''αναγκη του'' και τα βραγχια σε ολο το σωμα ειναι σαν ξεραμενα φαινονται.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:ειχα παρει ενα firemouth και ψοφησε το οποιο το κυνηγουσε το αλλο firemoyth.

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:χρησιμοποιω το anti-spot easu life

-Δοσολογία:4 ml καθε μερα

-Χρόνος Χρήσης:4

-Αναλυτική περιγραφή:δεν εχω δει βελτιωση στο klooyn και αυξηση της θερμοκρασιας στο 29 απο 27.την πρωτη μερα θεραπεια εριξα και 4,5 κουταλ σουπας αλατι και αφαιρεσα τον ανθρακα απο μεσα απο το φιλτρο.το αλλο φιλτρο το εξωτερικο μπηκε προχθες.είχα παλια μονο το εσωτερικο φιλτρο.

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

φωτογραφιες θα προσπαθησω να βαλω,γιατι ειμαι δουλεια και δεν εχω..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 56
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περιμένουμε τις φωτογραφίες .

Του ενυδρείου και των ψαριών ξεχωριστά όσο μπορείς ποιο καθαρές.

Link to comment
Share on other sites

Διατηρησε τη θερμοκρασια στους 29-30 βαθμους, κανε μια αλλαγη νερου σημερα και προσθεσε ανθρακα στο φιλτρο σου. Αυριο θα βγαλεις τον ανθρακα και θα παρεις να ριξεις το Super Ick Cure της API.

Τωρα που κανεις τη θεραπεια, ελπιζω να εχεις βγαλει τιν ανθρακα απο το φιλτρο, ετσι???

Link to comment
Share on other sites

Διατηρησε τη θερμοκρασια στους 29-30 βαθμους, κανε μια αλλαγη νερου σημερα και προσθεσε ανθρακα στο φιλτρο σου. Αυριο θα βγαλεις τον ανθρακα και θα παρεις να ριξεις το Super Ick Cure της API.

Τωρα που κανεις τη θεραπεια, ελπιζω να εχεις βγαλει τιν ανθρακα απο το φιλτρο, ετσι???

Ναι τον έχω αφαιρέσει,θα ρίξω και σήμερα,και αυριο θα κάνω αλλαγή νερού και θα βάλω και άνθρακα.Θα περιμένω δυο μέρες και μετά αν δω οτι δεν έχει αποβάλλει τα ασπράκια ο κλοουν τοτε θα αλλάξω μάρκα.Απλά μου έδωσαν αυτή την μάρκα για να μην βάλω κατι πιο βαρύ μέσα και θέσω σε κίνδυνο τα ψάρια μου.

Παρατήρησα ότι απο τότε που έριξα το φάρμακο σαν να αυξηθήκαν τα ασπράκια πάνω του.

ο παροτ τι να έχει τελικά?μηπως είναι ετσι απο την gh που ειναι ανεβασμενη???

Link to comment
Share on other sites

Σταματηηηηηηηηηηηηηηηηηηη ....... βαλτο στη θεση του.- :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - diskus fan
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, μονο ο κλουν έχει ασπρα στιγματα ή ολα??

Αν είναι μονο ο κλουν εχεις παθει οτι κι εγω.

Δεν είναι ich αλλα καποιο αλλο παρασιτο και επηρρεασε μονο τον κλοουν ποπυ δεν έχει λέπια, και είναι πολύ εθαισθητος.

Εχεις και θυρευτη στο ενυδρείο?

Νομιζω κατι τετοιο πηρε το ματι μου.

Ακολουθα τις οδηγιες και δωσε οσο πιο πολλες και σωστες πληροφοριες μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να ψαχνεις για θεραπειες δεν θα ηταν καλυτερα να ψαξεις τις συνθηκες νερου καθως και τις αναγκες σε λιτρα που θελουν τα ψαρια σου και επι τη ευκαιρια την συμβατοτητα μεταξυ τους; :thumbup:

Parrot ...... αλλη μια φορα πρεπει να ρωτησω .... γιατι αγοραζετε αυτα τα ψαρια και τους δινεται θαρρος να συνεχιζουν το εγκλημα; :P

Link to comment
Share on other sites

Αντι να ψαχνεις για θεραπειες δεν θα ηταν καλυτερα να ψαξεις τις συνθηκες νερου καθως και τις αναγκες σε λιτρα που θελουν τα ψαρια σου και επι τη ευκαιρια την συμβατοτητα μεταξυ τους; :thumbup:

Parrot ...... αλλη μια φορα πρεπει να ρωτησω .... γιατι αγοραζετε αυτα τα ψαρια και τους δινεται θαρρος να συνεχιζουν το εγκλημα; :P

Θα συμφωνησω....

Δεν ξέρω το saverum τι συνθηκες θέλει, αλλα το ph 8 για τον κλοουν ειναι καταδικαστικο.....

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την συμβατοτητα σε συνθηκες νερου μας ενδιαφερει και η συμβατοτητα απο πλευρας συμπεριφορας.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αντι να ψαχνεις για θεραπειες δεν θα ηταν καλυτερα να ψαξεις τις συνθηκες νερου καθως και τις αναγκες σε λιτρα που θελουν τα ψαρια σου και επι τη ευκαιρια την συμβατοτητα μεταξυ τους; :thumbup:

Parrot ...... αλλη μια φορα πρεπει να ρωτησω .... γιατι αγοραζετε αυτα τα ψαρια και τους δινεται θαρρος να συνεχιζουν το εγκλημα; :P

Δεν ήταν επιλογή μου. Ηταν δώρο. Και δεύτερον μάλλον κάποιο λάθος έχει γίνει και δεν πρέπει να ναι 8 το ph. γιατί μου βγάζει το ίδιο υγρο τέστ οτι το νερό evian είναι 8 το ph του.Ενώ κανονικά το μπουκάλι γράφει 7,2.

Κ δευτερον το ενυδρείο αυτο θα το αλλάξω γιαυτό και πήρα φίλτρο για 600l.

Sας παρακαλώ ας μείνουμε για την ασθένεια.

Το κλοουν έχει κατι λευκα σαν άχνη τοσο ψηλα πανω του.

στην μυτη της βελόνας δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο την συμβατοτητα σε συνθηκες νερου μας ενδιαφερει και η συμβατοτητα απο πλευρας συμπεριφορας.- :thumbup:

το severum είναι το πιο ισχυρο εκει μεσα και δεν τον πειράζει κανεις ουτε καν ο παροτ.μερικες φορες μπορει να τσιμπησει ο σεβερουμ τον παροτ και αυτο μονο.το κλοουν δεν το ενοχλει κανεις. γενικα δεν εχω προβληματα μεταξυ τους.

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:180L

- Ψάρια (είδη και αριθμός):severum red spot,blood parrot,cloan loach,3 silver dollars,blue firemouth,γλιφτης Ancistrus

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Ελεγχος καθημερινος με μετρησεις,αλλαγη νερου καθε μήνα ή και νωρίτερα αναλογως,ταισμα καθε μερα παρα μερα,προετοιμασία νερού σε κουβάδες και ύστερα μέσα σε νερό,καθαρισμός βυθου με σκουπα βυθου.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:8

- KH:6

- GH:16

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):0

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0

- ΝΟ3 (νιτρικά):25

- Θερμοκρασία:27

.

Με τοσα και τετοια ψαρια σε 180 λιτρα κανεις καθε μηνα αλλαγη? ειναι λογικα τα προβληματα.

Οπως εχουμε πει και παλιοτερα η συνθεση ειναι λαθος και το στρες μαζι με τις λαθος παραμετρους στο νερο ειναι οι κυριοτεροι παραγοντες ασθενειων.

Εχεις απ'ολα.

Οταν εχεις ενα κοπαδοψαρο (κλοουν) που ειναι και ευαισθητο στο Ικ μονο του αναμεσα σε τετοιους συγκατοικους καποτε ειναι λογικο να ξεκινησει η αντιστροφη μετρηση.

Κανε τη θεραπεια σου κλπ αλλα εγω πιστευω οτι εδω θα τα λεμε παλι αν δεν αλλαξουν πραγματα στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Αντι να ψαχνεις για θεραπειες δεν θα ηταν καλυτερα να ψαξεις τις συνθηκες νερου καθως και τις αναγκες σε λιτρα που θελουν τα ψαρια σου και επι τη ευκαιρια την συμβατοτητα μεταξυ τους; :thumbup:

Parrot ...... αλλη μια φορα πρεπει να ρωτησω .... γιατι αγοραζετε αυτα τα ψαρια και τους δινεται θαρρος να συνεχιζουν το εγκλημα; :P

εχω κοιταξει τις συνθηκες του νερου και θα εβαζα ρητινη γιατι το νερο της βρυσης μου εχει ανεβασμενη gh. αλλα επειδη αρρωστησε το κλοουν το ανεβαλα μεχρι να τελειωσει η θεραπεια τους.

Link to comment
Share on other sites

Με τοσα και τετοια ψαρια σε 180 λιτρα κανεις καθε μηνα αλλαγη? ειναι λογικα τα προβληματα.

Οπως εχουμε πει και παλιοτερα η συνθεση ειναι λαθος και το στρες μαζι με τις λαθος παραμετρους στο νερο ειναι οι κυριοτεροι παραγοντες ασθενειων.

Εχεις απ'ολα.

Οταν εχεις ενα κοπαδοψαρο (κλοουν) που ειναι και ευαισθητο στο Ικ μονο του αναμεσα σε τετοιους συγκατοικους καποτε ειναι λογικο να ξεκινησει η αντιστροφη μετρηση.

Κανε τη θεραπεια σου κλπ αλλα εγω πιστευω οτι εδω θα τα λεμε παλι αν δεν αλλαξουν πραγματα στο ενυδρειο.

μερικες φορες κανω πιο συχνα απο ενα μηνα,και μερικες φορες κανω καθε μηνα.οταν κανω στον μηνα βγαζω πιο πολυ νερο.τελοσπαντων,δεν είναι οτι αφηνω βρωμικο το ενυδρειο κανω και μετρησεις σχεδον καθε εβδομαδα και καποιες φορες και συντομα απο εβδομαδα.

κλοουν μου ειχαν φερει κοπαδι στην αρχη και τελικα εμεινε μονο του.

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας

Link to comment
Share on other sites

Sας παρακαλώ ας μείνουμε για την ασθένεια.

Ούτως ή άλλως στην ασθένεια βρισκόμαστε .

Ολα αυτά που λέγονται έχουν σχέση είτε άμεση είτε έμμεση .

Για να στο πώ ποιο απλά οσο καλύτερες συνθήκες έχουμε στα ψάρια μας τόσο ποιο δύσκολο είναι να αρρωστήσουν .

Πάντως αν δεν καταφέρουμε να βρούμε τα αίτια που προκάλεσαν το πρόβλημα ίσως και να μην μπορέσουμε να έχουμε πετυχημένη θεραπεία .

Οι φωτογραφίες δεν είναι καθαρές και δεν δείχνουν πρόβλημα εκτός από το κλόουν που έχει Odinium .

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως στην ασθένεια βρισκόμαστε .

Ολα αυτά που λέγονται έχουν σχέση είτε άμεση είτε έμμεση .

Για να στο πώ ποιο απλά οσο καλύτερες συνθήκες έχουμε στα ψάρια μας τόσο ποιο δύσκολο είναι να αρρωστήσουν .

Πάντως αν δεν καταφέρουμε να βρούμε τα αίτια που προκάλεσαν το πρόβλημα ίσως και να μην μπορέσουμε να έχουμε πετυχημένη θεραπεία .

Οι φωτογραφίες δεν είναι καθαρές και δεν δείχνουν πρόβλημα εκτός από το κλόουν που έχει Odinium .

Φιλε σταματη... απο οσο έχω διαβασει αρκετες ασθενειες εχουν white spot ως συπτωμα.

Μπορεις να μας βοηθησεις και να μας πεις απο που το καταλαβες, για να μαθαινιυμε κι εμεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εμπειρία !

Κάποια πράγματα δεν λέγονται γιατί απλά τα νιώθεις , γι αυτό και υπάρχει πάντα το περιθώριο λάθους .

Λέγονται μόνο μετά απο εργαστηριακές εξετάσεις .

Εγω όπως ξέρεις δεν θέλω να δίνω ονόματα για τις ασθένειες , και το αποφεύγω .

Θα ήθελα απο τους βοηθούς μου εδω μεσα να επέμβουν μετά απο αυτο που είπα και να δώσουν το κατάλληλο φάρμακο , αργούν όμως .

Οmnipur http://www.sera.de/index.php?id=356&L=....php%3Fid%3D190

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα απο τους βοηθούς μου εδω μεσα να επέμβουν μετά απο αυτο που είπα και να δώσουν το κατάλληλο φάρμακο , αργούν όμως .

Οmnipur http://www.sera.de/index.php?id=356&L=....php%3Fid%3D190

:thumbup:

Επειδή πρόκειται για δυνατό φάρμακο κι εφόσον μόνο το εν λόγω ψάρι δείχνει να έχει πρόβλημα το καλύτερο νομίζω είναι να γίνει η θεραπεία σε καραντίνα για να μην καταστρέψεις την βιολογία του ενυδρείου σου! Επίσης Ανέβασε σταδιακά τη θερμοκρασία όλου του ενυδρείο (και της καραντίνας αν χρησιμοποιήσεις) στους 29-30 βαθμούς καθ'όλη τη διάρκεια της θεραπείας. Τέλος πολύ καλή οξυγόνωση του νερού με αεραντλία!

Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις καραντίνα διάβασε ΕΔΩ.

Από τη στιγμή που ξεκινήσεις την θεραπεία μας ενημερώνεις καθημερινά για τις εξελίξεις και τις κινήσεις σου και βλέπουμε πως κινούμαστε!

ΥΓ: Πολύ καλό διάβασμα στις οδηγίες του φαρμάκου!

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως στην ασθένεια βρισκόμαστε .

Ολα αυτά που λέγονται έχουν σχέση είτε άμεση είτε έμμεση .

Για να στο πώ ποιο απλά οσο καλύτερες συνθήκες έχουμε στα ψάρια μας τόσο ποιο δύσκολο είναι να αρρωστήσουν .

Πάντως αν δεν καταφέρουμε να βρούμε τα αίτια που προκάλεσαν το πρόβλημα ίσως και να μην μπορέσουμε να έχουμε πετυχημένη θεραπεία .

Οι φωτογραφίες δεν είναι καθαρές και δεν δείχνουν πρόβλημα εκτός από το κλόουν που έχει Odinium .

δεν ειχαν ick ολα τα αλλα ψαρια.μονο το severum είχε στο πτερυγιο και ειχε και ο κλοουν πιο πολλα πανω του.

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Επειδή πρόκειται για δυνατό φάρμακο κι εφόσον μόνο το εν λόγω ψάρι δείχνει να έχει πρόβλημα το καλύτερο νομίζω είναι να γίνει η θεραπεία σε καραντίνα για να μην καταστρέψεις την βιολογία του ενυδρείου σου! Επίσης Ανέβασε σταδιακά τη θερμοκρασία όλου του ενυδρείο (και της καραντίνας αν χρησιμοποιήσεις) στους 29-30 βαθμούς καθ'όλη τη διάρκεια της θεραπείας. Τέλος πολύ καλή οξυγόνωση του νερού με αεραντλία!

Σε περίπτωση που χρησιμοποιήσεις καραντίνα διάβασε ΕΔΩ.

Από τη στιγμή που ξεκινήσεις την θεραπεία μας ενημερώνεις καθημερινά για τις εξελίξεις και τις κινήσεις σου και βλέπουμε πως κινούμαστε!

ΥΓ: Πολύ καλό διάβασμα στις οδηγίες του φαρμάκου!

Καραντινα δεν εχω.Τι χρειαζεται.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τότε τη θεραπεία σε ολο το ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

Κάνε τότε τη θεραπεία σε ολο το ενυδρείο .

Οταν ομως ξεκινησα την θεραπεια στην αρχη της θεραπειας ειχε πιο λιγα ασπρακια.Ενω τωρα εχουν αυξηθει τα ασπρακια πανω του κατα πολυ.Αυτο γιατι συνεβει?Δεν επιασε η θεραπεια η γιατι αποβαλλει τα παρασιτα αυτα.Δεν γνωριζω...

Link to comment
Share on other sites

Καραντινα δεν εχω.Τι χρειαζεται.

Διάβασε το link και θα καταλάβεις κάποια πράγματα. Όπως και να έχει, από τη στιγμή που δεν έχεις δεν προλαβαίνεις τώρα να στήσεις μία. Το συζητάμε στο μέλλον αυτό.

Οταν ομως ξεκινησα την θεραπεια στην αρχη της θεραπειας ειχε πιο λιγα ασπρακια.Ενω τωρα εχουν αυξηθει τα ασπρακια πανω του κατα πολυ.Αυτο γιατι συνεβει?Δεν επιασε η θεραπεια η γιατι αποβαλλει τα παρασιτα αυτα.Δεν γνωριζω...

Ποια θεραπεία? Αυτή που αναφέρεις στο αρχικό σου ποστ? Αν ναι τότε αυτό σημαίνει πως δεν ακολούθησες τη σωστή θεραπεία. Και η λάθος θεραπεία πολλές φορές μπορεί να φέρει πραγματικά λάθος αποτελέσματα! Πάρε το φάρμακο που σου είπε ο Σταμάτης, ρίξ'το σε όλο σου το ενυδρείο βάση οδηγιών και κάνε όλα τ'άλλα που σου είπα (αύξηση θερμοκρασίας και οξυγόνωση). Αυτό που δεν σου είπα είναι πως κατά τη διάρκεια της θεραπείας θα ταΐζεις ΕΛΑΧΙΣΤΑ και ακόμα καλύτερα μέρα παρά μέρα!

Εσύ βλέπεις το ενυδρείο... Όσο καλύτερα μας περιγράφεις αυτά που παρατηρείς καθημερινά τόσο καλύτερες και σωστότερες απαντήσεις θα πάρεις! Επίσης... Αφού θα πας να πάρεις το Omnipur, πάρε και ΕΚΤΟΖΟΝ. Θα σου χρειαστεί...

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...