Jump to content

επιπλεον χαλικι


LunaDark

Recommended Posts

μιας και ξεκινησα την βελτιωση του ενυδρειου μου θα ηθελα να δημιουργησω 2 λοφακια στο πισω μερος του ενυδρειου και φυσικα να το φυτεψω.να χρησιμοποιησω εξτρα χαλικι η υπαρχει κ κατι αλλο?θα φυτρωσουν τα φυτα χωρις υποστρωμα?ποιο φυτο ειναι αυτο που ειναι σαν γκαζον κ πως φυτευεται?

Link to comment
Share on other sites

μιας και ξεκινησα την βελτιωση του ενυδρειου μου θα ηθελα να δημιουργησω 2 λοφακια στο πισω μερος του ενυδρειου και φυσικα να το φυτεψω.να χρησιμοποιησω εξτρα χαλικι η υπαρχει κ κατι αλλο?θα φυτρωσουν τα φυτα χωρις υποστρωμα?ποιο φυτο ειναι αυτο που ειναι σαν γκαζον κ πως φυτευεται?

Κατ' αρχήν λοφάκια με χαλίκι ή άμμο δεν θα στο συνιστούσα. Πολύ γρήγορα με τις αλλαγές νερού, το φύτεμα αλλά και από τα ίδια τα ψάράκια θα γίνονταν και αυτά ένα με τον υπόλοιπο βυθό. Θα μπορούσες να σπάσεις την μονοτονία και την επίπεδη αίσθηση του ενυδρείου με κάποια ξύλα ή πέτρες σε συνδιασμό με τα κατάλληλα φυτά. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Φυτά και βέβαια θα φυτρώσουν χωρίς υπόστρωμα. Αρκεί να μην είναι από τα πολύ απαιτητικά. Τα δύσκολα φυτά βέβαια, εκτός του υποστρώματος θέλουν και πρόσθετη παροχή CO2, τακτικότερη λίπανση και περισσότερο φως.

Τα περισσότερα "γρασίδια" ανήκουν στα δύσκολα φυτά και θα χρειαστούν υπόστρωμα και όχι μόνο. Δεν ξέρω πιο φυτό εννοείς. Δες εδώ για να βρεις το φυτό που περιγράφεις "σαν γκαζόν" και οι πιο έμπειροι..

Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχήν λοφάκια με χαλίκι ή άμμο δεν θα στο συνιστούσα. Πολύ γρήγορα με τις αλλαγές νερού, το φύτεμα αλλά και από τα ίδια τα ψάράκια θα γίνονταν και αυτά ένα με τον υπόλοιπο βυθό. Θα μπορούσες να σπάσεις την μονοτονία και την επίπεδη αίσθηση του ενυδρείου με κάποια ξύλα ή πέτρες σε συνδιασμό με τα κατάλληλα φυτά. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

Κριμα...εχω δει κατι πολυ ομορφα ενυδρεια με λοφακια που δινουν ενταση και βαθος στο ενυδρειο.

απο εκει και περα μαλλον θα προτιμησω ευκοα φυτα.

ευχαριστω για την απαντηση!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Luna, αν βρεις ψηλές πέτρες και τις βάλλεις έτσι ώστε να συγκρατούν το χαλίκι και να μην κυλλάει μπορείς να φτιάξεις λοφάκι. Στα ενυδρεία που βλέπουμε με τέτοιο setup βάζουν όπως λέει και ο φίλος theodor ξύλα και άλλες πέτρες για στήριξη.

Άρα μπορείς να το δοκιμάσεις. Όσο για το γρασιδάκι σε καταλαβαίνω, είναι πολύ όμορφο. Αντί όμως να χρησιμοποιήσεις cuba ή άλλα τέτοια πανέμορφα και πολύ απαιτητικά δοκίμασε αυτό

http://www.tropica.com/productcard_1_popup...&mode=close

σχηματίζει δρομείς και γεμίζει όλο το ενυδρείο σιγά σιγά γρασιδάκι!

ή αυτό

http://www.tropica.com/productcard_1_popup...&mode=close λίγο πιο δύσκολο.

Μπορώ να σου ξεριζώσω 2-3 τέτοια από το δικό μου.

κοίτα πως γίνεται:

http://www.facebook.com/photo.php?pid=3031...p;id=1290062280

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου!!!

ευχαριστω για την βοηθεια.Θελει υπομονη παντως και πολλη ενασχοληση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...