Jump to content

Recommended Posts

παιδιά διάβασα μερικά ποστ με αναπαραγωγή αμανο και είδα ότι οι περισσότερες αμανο γεννιούνται σε γλυκό νερό . το πρωί παρατήρησα μια γαρίδα μου να έχει αυγά στα ποδιά της και δεν ξέρω τι κάνω :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

παιδιά διάβασα μερικά ποστ με αναπαραγωγή αμανο και είδα ότι οι περισσότερες αμανο γεννιούνται σε γλυκό νερό . το πρωί παρατήρησα μια γαρίδα μου να έχει αυγά στα ποδιά της και δεν ξέρω τι κάνω :thumbup::P

Συγχωρεσε την αγνοια μου αλλα υπαρχουν και αμανο του Θαλασσινου???

Link to comment
Share on other sites

α δεν το ήξερα . αυτές που έχω είναι σε γλυκό νερό :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

το είδα αλλά δεν ξέρω να την αφήσω στο γλυκό μήπως είναι υποείδος αμανο και τα μικρά επιβιώσουν στο γλυκό ή να τα βάλω σε υφάλμυρο αλλά δεν ξέρω πως φτιάχνεται

Link to comment
Share on other sites

α δεν το ήξερα . αυτές που έχω είναι σε γλυκό νερό :thumbup:

Σε τι ενυδρειο τις εχεις??

Με τι συγκατοικους?

Link to comment
Share on other sites

σε ένα 35 λίτρο φυτεμένο με 4 νέον που δεν τις πειραζόμουν αλλά μπορώ να τα απομονώσω τα νέον

Link to comment
Share on other sites

δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει τα αυγά τι να κάνω :thumbup::P:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τι να τα αφήσω όπως είναι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μου έτυχε το Σάββατο να δω γέννα Amano στο ενυδρειο μου, γέμισε ο τόπος με εκατοντάδες μωρά που "κολυμπούσαν" πάρα πολύ μικρά, μετά από μια ώρα απλός επέπλεαν...

Link to comment
Share on other sites

πέθαναν ?

Link to comment
Share on other sites

και πως φτιάχνεις υφάλμυρο νερό και πρέπει να βάλω και την γαρίδα ή μόνο τα αυγά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το πως φτιάχνεις το νερό υφάλμυρο δεν ξέρω, αλλά θα πρέπει να είσαι τρομερά παρατηρητικός για μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να βγουν οι γαριδουλες και να τις βάλεις στο νέο ενυδρειο με το νερό που έχεις ετοιμάσει, και δεν ξέρω αν αυτή η απότομη αλλαγή δημιουργήσει κάποια προβλήματα στα μωρά.

Γενικά εμένα μου φαίνεται πολύ δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

αν ξέρει κάποιος να μου πει πως φτιάχνεις υφάλμυρο νερό θα τις βάλω και ότι έγινε έγινε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

υφάλμυρο νερό φτιάχνεις σε ενυδρείο που προσθέτεις αλάτι ενυδρειακής χρήσης από πετ σοπ. Για την αναλογία όμως δεν ξέρω να σου πω και σίγουρα θα πρέπει να κάνεις μετρήσεις.

ΟΜΩΣ:

οι γαρίδες σου δεν πρέπει να είναι amano. Αυτές δεν γεννούν γαριδάκια σε γλυκό νερό. Πιστεύω ότι κάτι άλλο έφταιξε που πέθαναν.

ΕΞΗΓΟΥΜΑΙ:

Οι amano (caridina japonica) δεν γεννούν γαριδάκια σε γλυκό νερό!!

Αντίθετα, κουβαλούν τα αυγά τους στην κοιλιά μέχρι κάποια στιγμή που γεννάνε μια σακούλα, λάρβα λέγεται επιστημονικά, η οποία περιέχει τα αυγά. Αυτή η σακκούλα όσο βρίσκεται στο σώμα της γαρίδας amano διατηρείται οκ, όταν όμως βγει για να μην σπάσει και τα αυγά χαλάσουν χρειάζεται υφάλμυρο νερό.

Η διαδικασία λοιπόν που ακολουθείται για την αναπαραγωγή της amano είναι μόλις δεις τη λαρβα να την βάλλεις σε διαφορετικό ενυδρείο υφάλμυρου νερού χωρίς να την σπάσεις. Κάποιο βάζουν και την μαμά γαρίδα, αλλά πρέπει να ξέρεις πόσες μέρες ώστε να μην καταπονηθεί. Όταν γεννηθούν τα γαριδάκια πρέπει να τα μεταφέρεις σύντομα στο γλυκό νερό.

Γι' αυτούς τους λόγους η αναπαραγωγή της amano είναι πολύ δύσκολη από χομπίστες ενώ στη φύση τα πράγματα διευκολύνονται καθώς οι amano ζουν σε ποταμούς και όταν γεννούν τη λαρβα αυτή παρασύρεται προς τις εκβολές των ποταμών όπου το νερό αναμιγνύεται με θαλασσινό και συνεπώς γίνεται υφάλμυρο. Όταν γεννηθούν τα γαριδάκια μόνα τους κολυμπούν προς τα πίσω στα γλυκά νερά του ποταμού.

Ωστόσο έχει παρατηρηθεί κάποιο είδος γαρίδας που μοιάζει πολύ με την amano, διαφέρει πολύ λίγο στο στόμα της, δυστυχώς δεν βρίσκω το link. Το 1 από τα 2 είδη έχει περισσότερες προεξοχές και διαφέρουν οι βούλες στο σώμα τους. Αυτό το είδος γεννά γαριδάκια και όχι λαρβες και λοιπές ιστορίες.

Είναι 1 μπλέξιμο λοιπόν, επειδή μοιάζουν πολύ αυτές οι γαρίδες. Αφού βλέπεις γαριδάκια σίγουρα δεν είναι amano, διαφορετικά η λαρβα δεν θα είχε επιβιώσει για να εκκολαφθούν τα αυγά!

μπορείς να διαβάσεις ακόμη περισσότερα εδώ:

το λεγόμενο french project όπου ένας συνχομπίστας μας αναλύει βήμα βήμα πως αναπραγάγει amano

http://mikes-machine.mine.nu/breeding_yamato.htm

όλα αυτά προέκυψαν από μελέτη στο ίντερνετ και όχι από δική μου εμπειρία, οπότε δεν βάζω και χέρι στη φωτιά!

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

η λάρβα είναι κάτι σαν σακουλίτσα το πρωί είδα τα αυγά στα πόδια της αλλά σε πόσο καιρό θα τη βγάλει αν βγάλει κατευθείαν γαριδάκια θα ζήσουν :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα, κουβαλούν τα αυγά τους στην κοιλιά μέχρι κάποια στιγμή που γεννάνε μια σακούλα, λάρβα λέγεται επιστημονικά, η οποία περιέχει τα αυγά. Αυτή η σακκούλα όσο βρίσκεται στο σώμα της γαρίδας amano διατηρείται οκ, όταν όμως βγει για να μην σπάσει και τα αυγά χαλάσουν χρειάζεται υφάλμυρο νερό.

Αυτο που γραφεις ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ λαθος.

Οι λαρβες ειναι μια ενδιαμεση μορφη, ας πουμε (απλουστευοντας) σαν καμπια και η οποια κολυμπαει ελευθερα στις ΑΜΑΝΟ. Τα αλλα ειδη γαριδας που γενανε κανονικα σε γλυκο νερό κρατανε τις λαρβες στο σωμα τους μεχρι να μετατραπουν σε κανονικα ατομα...

Τα υπολοιπα που εγραψες ισχύουν...

Link to comment
Share on other sites

πως θα τις αναγνωρίσω, παιδιά μου τελείωσε το ενυδρειακό αλάτι το είχα δώσει σε ένα φύλο δεν περίμενα να γεννήσουν και δεν έχω αν του περισσεύει κάποιου να μου στείλει ένα μικρο σακουλάκι

Έγινε επεξεργασία - chris99
Link to comment
Share on other sites

έψαξα στις αγγελίες θαλασσινού και δεν πουλάει κανείς αλάτι

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που κατάλαβα εγώ από το:

http://mikes-machine.mine.nu/breeding_yamato.htm

είναι ότι όταν εκκολαφθούν τα αυγά στο ενυδρειο σου το αργότερο σε 8 ήμερες πρέπει να μεταφερθούν σε πλήρης αλμυρό νερό, μετά από 30-60 ημέρες και όταν έχουν μεταμορφωθεί από προνυμφες σε μικρές γαριδες τότε τις επαναφέρουμε στο γλυκό νερό.

Τα λέω καλά ή τα διάβασα λάθος?

Link to comment
Share on other sites

Aυτό που κατάλαβα εγώ από το:

http://mikes-machine.mine.nu/breeding_yamato.htm

είναι ότι όταν εκκολαφθούν τα αυγά στο ενυδρειο σου το αργότερο σε 8 ήμερες πρέπει να μεταφερθούν σε πλήρης αλμυρό νερό, μετά από 30-60 ημέρες και όταν έχουν μεταμορφωθεί από προνυμφες σε μικρές γαριδες τότε τις επαναφέρουμε στο γλυκό νερό.

Τα λέω καλά ή τα διάβασα λάθος?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χρειάζομαι όπως δίπωτε αλάτι

Link to comment
Share on other sites

ένα ενυδρείο 15 λίτρα είναι καλά για τα αυγά μπορώ να φτιάξω αλμυρό νερό για ενυδρείο αν δεν μπορώ να μου στείλει κάποιος αλάτι

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...