Jump to content

ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΑΝΤΛΙΑ ΑΕΡΑ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...!!!

ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΟΧΟΣ ΕΝΟΣ JEWEL RIO 125l 81χ36χ50.ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΕΙΧΕ ΠΑΝΩ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΦΙΛΤΡΟ ΜΕ ΜΠΛΕ ΣΦΟΥΓΓΑΡΙΑ,ΑΣΠΡΟ(ΥΑΛΟΒΑΜΒΑΚΑΣ..?),ΚΑΙ ΦΙΛΤΡΟ ΑΝΘΡΑΚΑ,ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ.

ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΝΤΛΙΑ ΑΕΡΟΣ...?

ΕΠΙΣΗΣ,ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΜΕ ΤΙΣ ΛΑΜΠΕΣ ΤΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΚΑΛΥΜΜΑ..!ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΜΠΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...!! :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε R.G

Η αντλία αέρος δεν είναι απαραίτητη. Στρέψε την έξοδο του φίλτρου σου έτσι ώστε να χτυπάει την επιφάνεια του νερού και να την αναταράσει ελαφρώς.

Αυτό είναι αρκετό για να οξυγονώσει το νερό σου.

Όσο για το καπάκι καλό είναι να το έχει για να μην έχεις εξάτμιση νερού πάνω στις λάμπες σου.

Δεν ξέρω αν μπορείς να το βρείς απο κάπου αλλά μπορείς να μετρήσεις και να κόψεις ενα τζάμι στα μέτρα που θες και να το βάλεις.

Μόνο να προσέξεις να μην είναι αεροστεγές.

Link to comment
Share on other sites

Και να μην βάλεις καπάκι δεν τρέχει τίποτα, εξ' άλλου υπάρχει το καπάκι του ενυδρείου (πάνω από τις λάμπες)

Αν όμως θέλεις να κάνεις καλύτερη δουλειά κάνε αυτό που λέει ο Βαγγέλης :)

Link to comment
Share on other sites

πάντως οι λάμπες στα ενυδρεία της juwel έχουν στεγανά ακροφύσια και απέχουν τόσο από την επιφάνεια του νερού ώστε πιστεύω δε θα σου δημιουργηθεί ποτέ πρόβλημα. Η εξάτμιση περιοριζεται από το καπάκι του ενυδρείου που είναι πάνω από τις λάμπες.

Έχω juwel ενυδρείο εδώ και 2 χρόνια και ποτέ δεν είχα πρόβλημα με την υγρασία στις λάμπες .

Link to comment
Share on other sites

εαν εχεισ φυτα που δουλευουν καλα και παραγουν οξυγονο τοτε οχι δε χρειαζεσε αεραντλια. αλλα ομοσ σου προτεινο να έχεισ μια τοποθετημενη και ετομι οστε στι δυσκολι στιγμη που θα τι χρειαστεισ να την έχεισ.

πιστευο και εχο διαπιστοσει ποσ το θέμα αεραντλια εξαρτατε απο τα φυτα.

στην κατηγορια φυτεμενο ενυδρειο στη δευτερη σελιδα διαβασε το θεμα με τιτλο " οχι κυριε δε εχο αεραντλια " και θα καταλαβεισ τι ενοο.

γιοργοσ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ,ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ...!!! :)

ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΚΟΠΕΥΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΦΥΤΑ...ΑΚΟΜΑ!

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ.Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΠΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΣΜΕΝΟΣ(ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ... :D ) ΓΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ Η' ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΨΑΞΩ ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΡΥΘΜΙΣΗΣ..?

Link to comment
Share on other sites

Αποκλείετε ο θερμαντήρας να μην ρυθμίζετε!

Δες απο την πάνω μεριά και θα δείς οτι εχει ενα περιστροφικο κουμπι για αυτη την δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...!!! :)

Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΝΑ ΠΡΑΣΙΝΟ....ΚΟΥΜΠΑΚΙ...?!!.... :D ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ Η' ΚΛΙΜΑΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ....!

ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ....!ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ 100W>ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΥΤΡΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ?ΑΝ ΟΧΙ,ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ Η' ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΙΣΧΥΟΣ...?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ...!!! :)

Ο ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΝΑ ΠΡΑΣΙΝΟ....ΚΟΥΜΠΑΚΙ...?!!.... :lol: ....ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΒΛΕΠΩ ΠΟΥΘΕΝΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗ Η' ΚΛΙΜΑΚΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ....!

ΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ....!ΕΙΝΑΙ ΙΤΑΛΙΚΟΣ ΚΑΙ ΓΡΑΦΕΙ 100W>ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΥΤΡΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ?ΑΝ ΟΧΙ,ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ Η' ΝΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΙΣΧΥΟΣ...?

19698[/snapback]

Μπορεί να μην υπάρχει ένδειξη θερμοκρασίας πάνω στο θερμοστάτη, απλά ένα περιστρεφόμενο κομβίον. Τη θερμοκρασία πρέπει να την ελέγξεις με κάποιο θερμόμετρο. Για τα λίτρα σου θερμοστάτης 100W είναι μια χαρά. Δεν χρειάζεται να τον αλλάξεις, αρκεί να βρεις από που ρυθμίζεται :D

Link to comment
Share on other sites

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ...!!!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΕΡΑΣΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ....ΦΑΓΑΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...!!!

ΛΟΙΠΟΝ....

ΣΤΗΝ 5η ΜΕΡΑ ΣΤΡΩΣΙΜΑΤΟΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΙΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΗΤΑΝ ΟΙ ΕΞΗΣ

PH=7.5

GH=10

KH=7

NH4NH3=0

NO2= <0.3mg /lit

NO3=0

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..?ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΒΓΑΖΑΝ ΤΑ ΤΕΣΤ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ...

ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ TETRA.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ,ΑΠΟ ΤΟ PETSHOP ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΑΙ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΨΑΡΙ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ,ΠΟΣΟ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ?

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ CARDINALS ΚΑΙ HEMIGRAMMUS BLEHERI(ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΙΜΕΣ ΜΠΟΡΩ....!!!ΣΩΣΤΑ..?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΨΑΡΑΚΙΑ..?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ...!!

Έγινε επεξεργασία - R.G.
Link to comment
Share on other sites

Όχι εκτός και αν κάνεις χρήση φαρμάκων και χρειάζεσαι καλή οξυγόνωση του νερού σου.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου ελεγα να την βαλεις καλου κακου και ας ειναι κλειστη.

Link to comment
Share on other sites

ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ..?ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΤΙΜΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΒΓΑΖΑΝ ΤΑ ΤΕΣΤ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΜΕΡΑ...

ΤΑ ΤΕΣΤ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ TETRA.

ΕΠΙΠΛΕΟΝ,ΑΠΟ ΤΟ PETSHOP ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ ΣΤΟ ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΚΑΙ ΣΕ 10 ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΨΑΡΙ.ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ ΝΕΡΟΥ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΛΛΑΓΗ,ΠΟΣΟ ΤΙΣ ΕΚΑΤΟ ΝΕΡΟΥ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ?

ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ CARDINALS ΚΑΙ HEMIGRAMMUS BLEHERI(ΡΟΔΟΣΤΟΜΟΥΣ) ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΙΜΕΣ  ΜΠΟΡΩ....!!!ΣΩΣΤΑ..?

ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΨΑΡΑΚΙΑ..?

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΓΙΝΟΜΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΟΣ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ...!!

19948[/snapback]

1.Πες μας ποιά μέθοδο στρωσίματος ακολουθείς.

2.Γνώμη μου είναι να μην βάλεις τίποτα και κανένα ψάρι δοκιμαστικά.Θα πρέπει να περιμένεις να στρώσει το ενυδρείο σου και μετα...

3.Υπάρχουν τρόποι.Μην βιάζεσαι...για να γίνει σωστό .

Link to comment
Share on other sites

Φιλε αν εχεις αερααντλια καλο θα ηταν να την ειχες stand by...Δεν ξερεις τι γινεται!Για παραδειγμα δες εδω...http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=3229

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια που μου δωσατε... :D !!!

Πηρα αεραντλια για καλο και για κακο!!!Αυτη τη στιγμη στο ενυδρειο μου κατοικουν

2f-1m zebra danio και 2m-1f melanotaenia paecox.Oλα δειχνουν σε εξαιρετικη κατασταση και ειναι απιστευτα κινητικα...... :)

Δεν βιαζομαι να το γεμισω με ψαρια αλλα θα ηθελα την γνωμη σας για το αν θα μπορουσα να βαλω 7-8 kardinals 1-2 σκαλαρακια και 2-3 cory....!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...