Jump to content

Γαρίδες με σκαλάρια ή στο κοινωνικό?


Recommended Posts

Μην με αποπάρετε, αλλά δεν είχα ποτέ γαρίδες και τώρα μου χαρίζουν μερικές red cherry.

Το θέμα είναι, θα επιβιώσουν στο 250 λτ σκαλαροενυδρείο μαζί με μερικά κόρυς, ινδιανάκια κι εναν πλέκο,

ή στο 200 λτ κοινωνικό με ξιφοφόρους, μπλακ μόλυ, κλόουν, πλέκο, SΑΕ, ή σε κανένα από τα δύο?

Γιατί όσο κι αν ακρίβηναν οι τροφές δεν θέλω να τις ταΐσω στους ψαρηδες.

Είναι και τα δύο αρκετά φυτεμένα, με πολλές κρυψώνες, έχουν καμιά ελπίδα?

Υ.Γ.: δεν ρωτάω για τη σύνθεση των ψαριών, για το αν μπορώ να βάλω γαριδούλες ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

Μην με αποπάρετε, αλλά δεν είχα ποτέ γαρίδες και τώρα μου χαρίζουν μερικές red cherry.

Το θέμα είναι, θα επιβιώσουν στο 250 λτ σκαλαροενυδρείο μαζί με μερικά κόρυς, ινδιανάκια κι εναν πλέκο,

ή στο 200 λτ κοινωνικό με ξιφοφόρους, μπλακ μόλυ, κλόουν, πλέκο, SΑΕ, ή σε κανένα από τα δύο?

Γιατί όσο κι αν ακρίβηναν οι τροφές δεν θέλω να τις ταΐσω στους ψαρηδες.

Είναι και τα δύο αρκετά φυτεμένα, με πολλές κρυψώνες, έχουν καμιά ελπίδα?

Υ.Γ.: δεν ρωτάω για τη σύνθεση των ψαριών, για το αν μπορώ να βάλω γαριδούλες ρωτάω.

Από εμπειρία μου μπορούν να επιβιώσουν και στα δύο αν έχεις πολλές κρυψώνες.

Όμως αν έχεις επιλογή προτίμησε το δεύτερο ενυδρείο γιατί τα σκαλάρια σίγουρα θα τις χτυπήσουν στην αρχή

Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο ενυδρείο με τίποτα στο δεύτερο μπορεί να τις ενοχλήσουν αλλά δεν νομίζω να τις φάνε

Link to comment
Share on other sites

Μην με αποπάρετε, αλλά δεν είχα ποτέ γαρίδες και τώρα μου χαρίζουν μερικές red cherry.

Το θέμα είναι, θα επιβιώσουν στο 250 λτ σκαλαροενυδρείο μαζί με μερικά κόρυς, ινδιανάκια κι εναν πλέκο,

ή στο 200 λτ κοινωνικό με ξιφοφόρους, μπλακ μόλυ, κλόουν, πλέκο, SΑΕ, ή σε κανένα από τα δύο?

Γιατί όσο κι αν ακρίβηναν οι τροφές δεν θέλω να τις ταΐσω στους ψαρηδες.

Είναι και τα δύο αρκετά φυτεμένα, με πολλές κρυψώνες, έχουν καμιά ελπίδα?

Υ.Γ.: δεν ρωτάω για τη σύνθεση των ψαριών, για το αν μπορώ να βάλω γαριδούλες ρωτάω.

Μην της βαλεις.... δεν πρεπει να μπαινουν τεταοια ζωντανα στο ενυδρειο!!!!

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!! :thumbup:

Υ.Γ. Οταν σου τις δωσουν μην τις πεταξεις..... δωστες σε μενα!!! :P

Περα απο την πλακα όμως.....

γενικα απο αυτα που εχω διαβασει και μου εχουν πει θελουν ph 7,8-8,2 για να δειξουν τα εντονα χρωματα τους.

Βεβαια ισως γινουν και τροφη για τα σκαλαρια.

Επισης εαν τα βαλεις μετα ζωοτοκα να βάλεις πολλα φυτα και αρκετο κερατοφυλλο για να της βλεπεις κι ολας, αλλιω τι νοημα έχει να τις έχεις και να ειναι συνεχεια κρυμενες???

Αποψη μου.

Link to comment
Share on other sites

Μην με αποπάρετε, αλλά δεν είχα ποτέ γαρίδες και τώρα μου χαρίζουν μερικές red cherry.

Το θέμα είναι, θα επιβιώσουν στο 250 λτ σκαλαροενυδρείο μαζί με μερικά κόρυς, ινδιανάκια κι εναν πλέκο,

ή στο 200 λτ κοινωνικό με ξιφοφόρους, μπλακ μόλυ, κλόουν, πλέκο, SΑΕ, ή σε κανένα από τα δύο?

Γιατί όσο κι αν ακρίβηναν οι τροφές δεν θέλω να τις ταΐσω στους ψαρηδες.

Είναι και τα δύο αρκετά φυτεμένα, με πολλές κρυψώνες, έχουν καμιά ελπίδα?

Υ.Γ.: δεν ρωτάω για τη σύνθεση των ψαριών, για το αν μπορώ να βάλω γαριδούλες ρωτάω.

Πολυ ενδιαφερον.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μην με αποπάρετε, αλλά δεν είχα ποτέ γαρίδες και τώρα μου χαρίζουν μερικές red cherry.

Το θέμα είναι, θα επιβιώσουν στο 250 λτ σκαλαροενυδρείο μαζί με μερικά κόρυς, ινδιανάκια κι εναν πλέκο,

ή στο 200 λτ κοινωνικό με ξιφοφόρους, μπλακ μόλυ, κλόουν, πλέκο, SΑΕ, ή σε κανένα από τα δύο?

Γιατί όσο κι αν ακρίβηναν οι τροφές δεν θέλω να τις ταΐσω στους ψαρηδες.

Είναι και τα δύο αρκετά φυτεμένα, με πολλές κρυψώνες, έχουν καμιά ελπίδα?

Υ.Γ.: δεν ρωτάω για τη σύνθεση των ψαριών, για το αν μπορώ να βάλω γαριδούλες ρωτάω.

Φιλε Κωστα,

Στο πρωτο ενυδρειο που ανεφερες, και μετα απο προσωπικη εμπιρια... μη βαλεις γαριδες... θα τις εξολοθρευσουν τα σκαλαρια...

Στο δευτερο μπορει να εχεις - μπορει να μην εχεις προβλημα... τπτ δεν ειναι σιγουρο μιας και οι γαριδουλες αυτες εχουν πολυ μικρο μεγεθος... και ειναι ευκολο γευμα...

τι πρωτηνω....

αγορασε ενα ενυδριεο 15 - 40 λιτρα... φυτεψετο καλα... και βαλε μονο γαριδουλες... ετσι θα εχεις και γενες και θα χαιρεσαι να τις βλεπεις... νομιζω οτι δεν ειναι κατι το σοβαρο ενα ενυδρειο 20 λιτρων για παραδηγμα... θα σου κοστισει με φουλ εξοπλησμο γυρω στα 50 ευρω... βεβαια δεν κανω κουμαντω στην τσεπι σου :P:hysterical::hysterical:

απλα σου προτηνα το ιδανικο...

ps οσο ειναι καιρος βγαλε τον σιαμεζο (SΑΕ) θα εχεις προβλημα μελοντικα..... :hysterical:

καλη τυχη... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας, αν και μπερδεύτηκα λίγο.

Συνοψίζοντας καταλήγω πως με τα σκαλάρια δεν μπαίνουν, ενώ στο κοινωνικό "παίζει"

το πράγμα, μπορεί να τις φάνε, μπορεί και όχι. Κρίμα, κι έλεγα να τις πάρω.

Στάθη, γιατί τον Σιαμέζο (κι έχω και 3), τι πρόβλημα θα δημιουργήσει?

Link to comment
Share on other sites

γενικα απο αυτα που εχω διαβασει και μου εχουν πει θελουν ph 7,8-8,2 για να δειξουν τα εντονα χρωματα τους.

Βεβαια ισως γινουν και τροφη για τα σκαλαρια.

Επισης εαν τα βαλεις μετα ζωοτοκα να βάλεις πολλα φυτα και αρκετο κερατοφυλλο για να της βλεπεις κι ολας, αλλιω τι νοημα έχει να τις έχεις και να ειναι συνεχεια κρυμενες???

Αποψη μου.

Γιατί ζούνε τα σκαλάρια σε αυτό το P.H. μάλλον θα τους πεταχτούν τα μάτια όξω...:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

στο πρώτο ενυδρείο με τίποτα στο δεύτερο μπορεί να τις ενοχλήσουν αλλά δεν νομίζω να τις φάνε
Εχεις πειρα με τα ψαρια και απο τα δυο ενυδρεια?
....Υ.Γ.: δεν ρωτάω για τη σύνθεση των ψαριών, για το αν μπορώ να βάλω γαριδούλες ρωτάω...
Σε αυτη τη συνθεση το να βαλεις γαριδες δεν θα ηταν κατι "τραβηγμενο" ή "εκτος κλιματος" :thumbup: Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθειά σας, αν και μπερδεύτηκα λίγο.

Συνοψίζοντας καταλήγω πως με τα σκαλάρια δεν μπαίνουν, ενώ στο κοινωνικό "παίζει"

το πράγμα, μπορεί να τις φάνε, μπορεί και όχι. Κρίμα, κι έλεγα να τις πάρω.

Στάθη, γιατί τον Σιαμέζο (κι έχω και 3), τι πρόβλημα θα δημιουργήσει?

Θα αρχισει να επιτηθετε στα ψαρια....

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω θα εβαζα τις γαριδες στο σκαλαροενυδρειο.

Θεωρω πιο επικινδυνο τον κλοουν που πιθανοτατα θα τις τσακισει.

Τωρα αυτα που διαβασα περι ph 7,8-8,2 για τις cherry, προσωπικα πρωτη φορα το ακούω....

ΥΓ: Εγω εχω ακουσει (και ξερω απο πρωτο χερι) οτι οι cae ειναι επιθετικοι και οχι οι sae...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω θα εβαζα τις γαριδες στο σκαλαροενυδρειο.

Θεωρω πιο επικινδυνο τον κλοουν που πιθανοτατα θα τις τσακισει.

Τωρα αυτα που διαβασα περι ph 7,8-8,2 για τις cherry, προσωπικα πρωτη φορα το ακούω....

ΥΓ: Εγω εχω ακουσει (και ξερω απο πρωτο χερι) οτι οι cae ειναι επιθετικοι και οχι οι sae...

Συμφωνώ μαζί σου.Για τα cae έχω ακούσει το ίδιο από φίλο που είχε για αρκετό διαστημα παλαιότερα,όσο για τα sae έχω κρατήσει ο ίδιος και ποτέ δεν είχα πρόβλημα επιθετικής συμπεριφοράς :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα αρχισει να επιτηθετε στα ψαρια....

Στάθη αυτό δεν είναι πάντα σίγουρο. Κρατάω SAE και CAE πολλά χρόνια και έχω δει όλες τις πιθανές περιπτώσεις. Το πιθανότερο είναι ότι θα κυνηγιούνται μεταξύ τους.

Όσο για το αρχικό ερώτημα, συμφωνώ με τον Zorba.

Έγινε επεξεργασία - Andreas301
Link to comment
Share on other sites

Κώστα πέρνα τις γαριδούλες από ένα διάλυμα χλωρίνης να γίνουν διάφανες. Μετά βάλ' τες όπου θες... Θα περνούν απαρατήρητες :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, αφού υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις και σκέφτομαι τελικά,

αν τις πάρω, ν' ακολουθήσω τη συμβουλή του Στάθη για νέο γαριδοενυδρείο, αφού όποια άλλη λύση

ενέχει σοβαρό κίνδυνο για τα ζωντανά (πάλι σε έξοδα θα με βάλετε).

Ευχαριστώ για τις πολλές απαντήσεις και για άλλη μια φορά επιβεβαιώσατε τη ζωντάνια και το

χιούμορ αυτού του φόρουμ, αφού συμβουλές όπως τις παρακάτω δεν τις βρίσκεις εύκολα:

"Μην της βαλεις.... δεν πρεπει να μπαινουν τετοια ζωντανα στο ενυδρειο!!!!

ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!!

Υ.Γ. Οταν σου τις δωσουν μην τις πεταξεις..... δωστες σε μενα!!! " nikoloutso

"Σε αυτη τη συνθεση το να βαλεις γαριδες δεν θα ηταν κατι "τραβηγμενο" ή "εκτος κλιματος" delta66

"Κώστα πέρνα τις γαριδούλες από ένα διάλυμα χλωρίνης να γίνουν διάφανες.

Μετά βάλ' τες όπου θες... Θα περνούν απαρατήρητες" :thumbup: :hysterical: space4711

Να είστε όλοι καλά, ακόμα κρατάω την κοιλιά μου από τα γέλια.

Τώρα ποιός είχε δίκιο, μάλλον δεν θα το μάθουμε ποτέ, αφού δεν θέλω να κάνω πειραματική

επιβεβαίωση, αν και πριν από λίγο είδα τους κλόουν να ακονίζουν μαχαιροπήρουνα και μου

φάνηκε ότι τα σκαλάρια τους έτρεχαν τα σάλια.

Στο θέμα της ψαροσύνθεσης θα επανέλθω σύντομα, μόλις ετοιμαστεί το τρίτο ενυδρείο,

ζητώντας συμβουλές για το πώς να χωρίσω τα ψάρια, ποιά να πάνε με ποιά.

Ευχαριστώ όλους σας για την ανταπόκριση.

Link to comment
Share on other sites

Παρε και μια σοβαρη απαντηση :thumbup:

(αρκει να ξερεις λιγα αγγλικα και θα καταλαβεις)

100% confident to list as shrimp safe:

Ottos

Potentially harmful:

Plecos

Tetras

Guppies

Endlers

Rasboras

Cory's

Danios

Do not house:

Cichlids

Discus

Angels

Gouramis

..any other fish not mentioned could be harmful

http://www.planetinverts.com/safe_tankmates_for_shrimp.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ delta66, πολύ χρήσιμη η απάντησή σου και προφανώς από εξειδικευμένο site.

Βέβαια ίσως είναι λίγο υπερβολικό ότι μόνον οι οτόκυκλοι είναι απόλυτα συμβατοί και σίγουροι,

αλλά τα σκαλάρια φαίνεται να αποκλείονται, όπως και τα γκουραμάκια (ναι, έχω κι απ' αυτά).

Εκεί που έπαθα πλάκα είναι για τα πιθανώς επικίνδυνα, που δεν θα το φανταζόμουν ποτέ, ειδικά

για τα κόρυς, τα γκάπυ και τους πλέκους, που τα θεωρούσα τα πλέον φιλήσυχα και ακίνδυνα.

Τελικά μου φαίνεται δεν έχουν άδικο όσοι λένε ότι δεν υπάρχει ψάρι που να μη τρώει γαριδούλες.

Άρα ή μόνες τους ή καθόλου, μα ούτε με γκάπυ?

Ευχαριστώ και πάλι για τον κόπο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικο για ολα τα σαρκοφαγα και παφαγα ψαρια οτι χωραει στο στομα τους θα το φανε.

Τα πιο μικρα ειδη δεν θα πειραξουν μεγαλες ενηλικες γαριδες πχ amano, αλλα ακομα κι αν δεν χωραει στο στομα τους μια red cherry σιγουρα το γονο της θα τον εξολοθρευσουν.

Και δεν πιστευω να μην εχεις αξιωσεις για αναπαραγωγη απο τις γαριδες σου. :thumbup:

Οι κρυψωνες και το πυκνο φυτεμα ειναι μια επιλογη που μπορει να φερει ισορροπια σε απωλειες και γεννες μεσα σε ενυδρειο με ψαρια που θα φανε και γονο.

Αν και καποια στιγμη θα ερθει ο κορεσμος με την αιμομιξια και θα χρειαστει νεο αιμα, καλο ειναι να γινεται νωρις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Γιατί ζούνε τα σκαλάρια σε αυτό το P.H. μάλλον θα τους πεταχτούν τα μάτια όξω...:thumbup:

Το έθεσα λαθος.

Ειναι οι λογοι που δεν θα επρεπε θαωρητικα να τα νβαλει με τα σκαλαρια. :P

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω θα εβαζα τις γαριδες στο σκαλαροενυδρειο.

Θεωρω πιο επικινδυνο τον κλοουν που πιθανοτατα θα τις τσακισει.

Τωρα αυτα που διαβασα περι ph 7,8-8,2 για τις cherry, προσωπικα πρωτη φορα το ακούω....

ΥΓ: Εγω εχω ακουσει (και ξερω απο πρωτο χερι) οτι οι cae ειναι επιθετικοι και οχι οι sae...

Στάθη αυτό δεν είναι πάντα σίγουρο. Κρατάω SAE και CAE πολλά χρόνια και έχω δει όλες τις πιθανές περιπτώσεις. Το πιθανότερο είναι ότι θα κυνηγιούνται μεταξύ τους.

Όσο για το αρχικό ερώτημα, συμφωνώ με τον Zorba.

Oπ.... εχετε ενα δικιο...εκανα λαθος... εγω μιλαω για CAE... ευχαριστω που το προσεξατε και με διωρθωσατε...

οσο για την συμπεριφορα...ειχα παρει και εγω και ενας φιλος μου...και στους 2 μας μετα απο 2 -3 μηνες το ψαρι αρχισε να επιτυθετε στα υποληπα του ενυδρειου... πολυ ασχημα... σε σημειο να μας κανει (και τους 2) να τα δωσουμε πισω στο petshop..... :thumbup:

Ακόμη δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη, αφού υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις και σκέφτομαι τελικά,

αν τις πάρω, ν' ακολουθήσω τη συμβουλή του Στάθη για νέο γαριδοενυδρείο, αφού όποια άλλη λύση

ενέχει σοβαρό κίνδυνο για τα ζωντανά (πάλι σε έξοδα θα με βάλετε).

Ευχαριστώ για τις πολλές απαντήσεις και για άλλη μια φορά επιβεβαιώσατε τη ζωντάνια και το

Φιλε Κωστα... δεν θα το μετανιωσεις καθως με 50 ευρω που θα δωσεις θα εχεις ενα πολυ ομορφο γαριδοενυδρειο... +θα εχεις πολλες γενες... :P:hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Μα όλοι μας με αυτη την αποψη ειμαστε συμφωνοι.....

Αλλα δε μας το εθεσες ως τριτη επιλογη!!! :thumbup:

Καντο και δε θα το μετανιωσεις1!!!! :P

Link to comment
Share on other sites

τα σκαλάρια τις έχουν για μεζέ, εγγυημένα, το έχω πάθει!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...