Jump to content

Καταπολέμιση άλγης με υπεροξείδιο του υδρογόνου, κοινώς οξυζενέ!


kaeir

Recommended Posts

Δεν γνωρίζω αν επιτρέπεται, αλλά επειδή βρήκα πολύ ενδιαφέροντα τα όσα διάβασα στο παρακάτω λινκ, σας το παραθέτω. Ισχύουν τα όσα γράφονται; Δηλαδή κάνει δουλειά;

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ide_greek1.html

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ δεν ειναι ενταξει νομιζω.- :thumbup:

Εννοείς δεν σου ανοίγει (εμένα ανοίγει κανονικά) ή δεν είναι αξιόπιστα τα όσα αναφέρονται;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Εμένα ανοίγει κανονικά. Δοκίμασε κι εδώ:

http://www.malawicichlidhomepage.com/greek...ide_greek1.html

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Καταπολέμησε την εξάπλωση της άλγης με σωστές συνθήκες νερού! Όλα τ'άλλα είναι από άχρηστα έως και επικίνδυνα! Σου μιλάω εμπειρικά γιατί την έχω πατήσει!

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει παλιά τη λύση αυτή.

Η ζημιά που μπορεί να κάνει στα φυτά δεν αντισταθμίζει το καλό που κάνει από την καταπολέμηση της άλγης.

Καλύτερα να ακολουθήσεις τη (γενική) συμβουλή του stormtrooper.

και ειδικότερα,

α) πιο συχνές αλλαγές νερού για μία περίοδο 1-2 μήνες

β) τάισμα με μέτρο και νηστεία τουλάχιστον μία ημέρα

γ) φωτοπερίοδος με μέτρο (6-8 ώρες το πολύ)

Και να θυμάσαι ότι τα μικρά ενυδρεία απαιτούν πολύ μεγαλύτερη προσοχή στις συνθήκες και στην ισορροπία από τα μεγάλα μια και η διατάραξη της ισορροπίας τους γίνεται πολύ εύκολα.

Στα 16 λίτρα που έχεις, το τάισμα του μονομάχου σου πρέπει να γίνεται με μέτρο ενώ δύσκοαλ θα αποφύγεις εντελώς την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Η ζημιά που μπορεί να κάνει στα φυτά δεν αντισταθμίζει το καλό που κάνει από την καταπολέμηση της άλγης.

Καλύτερα να ακολουθήσεις τη (γενική) συμβουλή του stormtrooper.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είχα δοκιμάσει παλιά τη λύση αυτή.

Η ζημιά που μπορεί να κάνει στα φυτά δεν αντισταθμίζει το καλό που κάνει από την καταπολέμηση της άλγης.

Καλύτερα να ακολουθήσεις τη (γενική) συμβουλή του stormtrooper.

και ειδικότερα,

α) πιο συχνές αλλαγές νερού για μία περίοδο 1-2 μήνες

β) τάισμα με μέτρο και νηστεία τουλάχιστον μία ημέρα

γ) φωτοπερίοδος με μέτρο (6-8 ώρες το πολύ)

Και να θυμάσαι ότι τα μικρά ενυδρεία απαιτούν πολύ μεγαλύτερη προσοχή στις συνθήκες και στην ισορροπία από τα μεγάλα μια και η διατάραξη της ισορροπίας τους γίνεται πολύ εύκολα.

Στα 16 λίτρα που έχεις, το τάισμα του μονομάχου σου πρέπει να γίνεται με μέτρο ενώ δύσκοαλ θα αποφύγεις εντελώς την άλγη.

Αν κάνει το υπεροξείδιο του υδρογόνου ζημιά τότε αυτοί εδώ τί λένε;;; και πώς ακριβώς δουλεύει το σύστημα αυτό;;;παράγει μόωο οξυγόνο ή βοηθά και στην καταπολέμηση της άλγης, εν μέρη όπως λέει και το αρχικό κείμενο του θέματος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Δεν ανέβασα το θέμα, για να μου πείτε αν κάνει να καταπολεμήσω έτσι την δική μου άλγη. Προς το παρόν δεν είναι πια τόση πολύ που να μην βλέπω το ενυδρείο. Εξάλλου το θεωρώ παρακινδυνευμένο, λόγω της χημικής σύστασης του υπεροξειδίου του υδρογόνου, να "ταϊσω" τα ψάρια μου με αυτό το σκέυασμα.

Το πόσταρα, για να το δείτε εσείς και να συζητηθεί. :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν βοηθαω αλλα εχω oxydator και δεν νομιζω οτι κανει αυτα που υποσχεται .... ακομα ειναι σε παρακολουθηση το συστημα.- :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...