Jump to content

Α/Ο τι προτεινεται?? Ro-man εχω βρει...


akvariym

Recommended Posts

καλησπερα,

δ εβρεισκα το προηγουμενα θεμα που ειχα ανοιξει το πρωι για τον Α/Ο και ανοιξα καινουριο!

Κατεληξα στην αγωρα Α/Ο αλλα θελω τι συμβουλεσ σασ για παρω κατι αξιωπιστο!

το ενυδρειο μου ειναι 160 λιτρα και θα φυλοξενισει apistogramma cacatuoides.

απο οσο εχω διαβασει το νερο που βγαζει εχει ΡΗ 6?σωστα?

εχετε να μου προτινεται καποιο site που να πουλαει??για την ωρα εχω βρει το συγκεκριμενο

http://www.ro-man.gr/shop/product_info.php...cfd054e0c93d947

που απο οσο καταλαβα το εχουν πολυ χομπιστεσ.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κανε μια αναζητηση στα καταστηματα εδω και θα βρεις πολλες, αξιοπιστες και οικονομικες λυσεις, η αποφαση ειναι δικη σου.Πιστευω για το μεγεθος του ενυδρειου σου και για τα ψαρακια που θες να φιλοξενησεις μια ro 50 ή100 γαλλονιων το 24ωρο θα σε καλυψει μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα για πολλούς και διάφορους λόγους να αποφύγεις τις RO-Man...

Το link του Aquadominus είναι μία χαρά!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω.

Επισης....

Το πεχα πεφτει με τυρφη.

Με την ΑΟ πεφτει εμμεσα.

Επισης πρεπει να διαβασεις καποιες πληροφοριες για τις ΑΟ.

Δεν ειναι το "παιρνω απλα το νερο της ΑΟ και το ριχνω στο ενυδρειο" παντα σωστο αφου δεν ζουν ολα τα ψαρια σε απολυτα μηδενικες σκληροτητες οπως του νερο της ΑΟ και επισης δεν εχει καθολου ιχνοστοιχεια.

Η μετρηση πεχα του νερου της ΑΟ ειναι πλασματικη αφου λογω μηδενικης ικανοτητας buffering αλλαζει αμεσα απο εξωτερικους παραγοντες.

Διαβασε κι αυτο το παρομοιο θεμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry262295

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα λινκ τα οποια διαβασα κ θελω να ανακεφαλαιοσω.

εστω οτι το νερο βρυσησ μου εχει ΡΗ 7,5 και GH 10 και το ενυδρειο ειναι 100 λιτρα.

το γεμιζω με 70 λιτρα νερο βρυσησ και 30 λιτρα νερο απο Α/Ο. το GH θα παει στο 5,το ΡΗ που θα παει??? το ΚΗ??

Το νερο του ενυδρειου τωρα θα εχει ολα τα απαραιτητα μικροστοιχεια και μακροστοιχεια?

στισ αλλαγεσ νερου θα βαζω το νερο απο την Α/Ο καθαυτου η θα πρεπει να το φερνω στισ παραμετρουσ του νερου??

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πρότεινα για πολλούς και διάφορους λόγους να αποφύγεις τις RO-Man...

Μπορείς να μας κάνεις μια ενημέρωση στα αρνητικά στοιχεία που έχεις εντοπίσει γιατί είμαι και εγώ κάτοχος Α/Ο απο την RO-MAN

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας κάνεις μια ενημέρωση στα αρνητικά στοιχεία που έχεις εντοπίσει γιατί είμαι και εγώ κάτοχος Α/Ο απο την RO-MAN

Θες όντως να το συζητήσουμε εδώ μέσα? Θα πρότεινα όχι για να μη σπαμάρουμε άδικα! Αυτό που θα πω είναι πως δεν έχουν κανένα αρνητικό ως προϊόντα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τα λινκ τα οποια διαβασα κ θελω να ανακεφαλαιοσω.

εστω οτι το νερο βρυσησ μου εχει ΡΗ 7,5 και GH 10 και το ενυδρειο ειναι 100 λιτρα.

το γεμιζω με 70 λιτρα νερο βρυσησ και 30 λιτρα νερο απο Α/Ο. το GH θα παει στο 5,το ΡΗ που θα παει??? το ΚΗ??

Το νερο του ενυδρειου τωρα θα εχει ολα τα απαραιτητα μικροστοιχεια και μακροστοιχεια?

στισ αλλαγεσ νερου θα βαζω το νερο απο την Α/Ο καθαυτου η θα πρεπει να το φερνω στισ παραμετρουσ του νερου??

ευχαριστω....

Μόνο με δοκιμές και με μετρήσεις υγρών τεστ θα δεις ποια είναι πραγματική και σωστή αναλογία που θες για το ενυδρείο σου!

Link to comment
Share on other sites

εστω οτι το νερο βρυσησ μου εχει ΡΗ 7,5 και GH 10 και το ενυδρειο ειναι 100 λιτρα.

το γεμιζω με 70 λιτρα νερο βρυσησ και 30 λιτρα νερο απο Α/Ο. το GH θα παει στο 5,το ΡΗ που θα παει??? το ΚΗ??

Το νερο του ενυδρειου τωρα θα εχει ολα τα απαραιτητα μικροστοιχεια και μακροστοιχεια?

στισ αλλαγεσ νερου θα βαζω το νερο απο την Α/Ο καθαυτου η θα πρεπει να το φερνω στισ παραμετρουσ του νερου??

ευχαριστω....

Καταρχην θελει λιγο σταδιακη αλλαγη στις παραμετρους του νερου, οχι αμεσως 30-70.

Μπορεις να κανεις καθε 2 μερες το 5% με σκετο ΑΟ (5 λιτρα στα 100) και μετα απο μια εβδομαδα οταν φτασεις στην εβδομαδιαια αλλαγη κανε το 15% ΑΟ - 85% βρυση, συνεχισε αλλη μια εβδομαδα καθε 2 μερες 5% σκετο ΑΟ και στην εβδομαδιαια αλλαγη βαζεις 30-70.

Ετσι δεν θα καταλαβει το ενυδρειο πως εγινε η μεταβαση στις νεες παραματρους και θα προσαρμοσουν ολα τα ειδη ευκολα σε αυτες.

Το πεχα εξαρταται απο διαφορους παραγοντες και οχι μονο απο τη μιξη.

Γι'αυτο οπως σου ειπε ο Στορμ μετρας και κανονιζεις.

Το kH του νερου ειναι αυτο που παιζει κυριο λογο στη ρυθμιση του πεχα.

Καθε ενυδρειο ομως εχει ιδιαιτεροτητες, πχ αν εχει καποιο ασβεστολιθικο υλικο μεσα, αυτο ανεβαζει σκληροτητα.

Εμενα πχ. με 2-3 kH εχει 6 - 6,4 pH.

- Το νερο αν βαζεις και βρυσης στη μιξη ειναι καλυμενο 100% απο ιχνοστοιχεια.

- Οι ιδανικες αλλαγες γινονται με νερο ιδιο με του ενυδρειου σε pH kH gH, ιδιας θερμοκρασιας ή και 1-3 πιο δροσερο (οσο πιο δροσερο τοσο πιο αργη η αλλαγη ομως), και με μηδες ρυπους (NH3, NO2, NO3, PO4 κλπ)

Επειδη οι ολοιδιες τιμες ειναι δυσκολο να επιτευχθουν, ιδιως απο νεο χομπυστα, κοιταμε να ειναι οσο πιο κοντα γινεται και να κανουμε με πιο αργη ροη την αλλαγη.

Υπολογισμος τιμων

Με 10 gH στο νερο βρυσης και 0 gH στο νερο της ΑΟ, αν κανεις αλλαγη με 70% βρυσης και 30% AO, θα σου βγει λογικα νερο με 7 gH

Η ιδια αναλογια ισχυει και για το kH.

Την πραξη την κανεις με calculator ως εξης : gH βρυσης επι ποσοστο βρυσης στη μιξη.

πχ 10 Χ 70% = 7

Αλλο παραδειγμα αν ειχες νερο βρυσης με gH 14 και kH 8 εκανες αλλαγη 60% ΑΟ και 40% βρυσης θα ειχες νεο με

gH : 14 Χ 40% = 5,6

kH : 8 Χ 40% = 3,2

Η kH ρυθμιζεται (προς τα πανω) αν δε σε ικανοποιει η τιμη της, με ελαχιστη σοδα μαγειρικης (στην ακρη ενος κουταλιου του γλυκου και φυσικα μετραμε μεχρι να βρουμε τις αναλογιες)

Φυσικα οταν θελουμε πιο χαμηλες τιμες βαζουμε απλα πιο πολυ ΑΟ στη μιξη.

Οτι απορια εχει στο να φερνεις το νερο στις σωστες τιμες ρωτα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...