Jump to content

Hql


gabri.c

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδια.

Θέλω να ρωτήσω εαν κάποιος απο εσάς έχει εμπειρία σε φωτισμό με mercury vapor.

Κυρίως ως προς την χρωματική απόδοση και την ανάπτυξη υψηλης θερμοκρασίας

Link to comment
Share on other sites

Σε τί είδους ενυδρείο θέλεις να την χρησιμοποιήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Γλυκού νερού, μάλλον βιοτοπικό Ινδίας με εξ' ολοκλήρου φυτά υψηλών απαιτήσεων (blyxa,rotala,utricularia)

Με αντίστοιχο setup είχα τεράστιο πρόβλημα με την ανάπτυξη θερμοκρασίας και ειδικά το καλοκαίρι που το δωμάτιο γινόταν σάουνα με 2Χ150Watt!

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι μικρό οπότε θα μπεί μια 80watt με κρεμαστό φωτιστικό περίπου στα 30cm πάνω απο αυτό.

Λογικά θα βάλω και ανεμιστηράκι. Λες να έχω πρόβλημα ακόμα και έτσι?

Τελικά τι χρώμα αποδίδουν γιατι έχω διαβάσει διάφορα στο internet?

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι μικρό οπότε θα μπεί μια 80watt με κρεμαστό φωτιστικό περίπου στα 30cm πάνω απο αυτό.

Λογικά θα βάλω και ανεμιστηράκι. Λες να έχω πρόβλημα ακόμα και έτσι?

Τελικά τι χρώμα αποδίδουν γιατι έχω διαβάσει διάφορα στο internet?

To πρόβλημα που είχα εγώ δέν ήταν τόσο η αύξηση θερμοκρασίας νερού του ενυδρείου αλλά η αύξηση της θερμοκρασίας του δωματίου που φιλοξενούσε το ενυδρείο.... :thumbup:

οι δικές μου ήταν χαμηλά kelvin.Εσύ πόσα kelvin θές δεδομένου των φυτών?

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα δεν είναι τι θέλω αλλά τι βρίσκω :thumbup:

Οι περισσότερες κυμαίνονται κοντα στα 3000K με 4500Κ, αν δεν κάνω λάθος κίτρινο με κόκκινο χρώμα.

Επίσης έχουν χρωματική απόδοση 3 ή 2b οι καλύτερες

Το θέμα είναι οτι εχω διαβάσει για χρωματική διόρθωση με εξωτερική επικάλυψη καποιού υλικού και για αυτό έχω απορία ως προς το τελικό χρώμα

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπτήρες ατμών υδραργύρου (HQL by Osram) είναι λαμπτήρες εκκένωσης αερίων και ανήκουν σαν τεχνολογία στην ίδια κατηγορία με τις μετάλλου (HQI by Osram).

Οι διαφορές είναι αρκετές και έχουν να κάνουν με το φθηνό σύστημα έναυσης (αποτελείται μόνο από ballast), τη μικρή φωτιστικά απόδοση (lumen/Watt), τον περιορισμό σε αποχρώσεις του λευκού (μόνο κοντά στο 4500k) και φυσικά τον κακό δείκτη απόδοσης χρωμάτων (ra ή CRI). Επίσης η εκπομπή θερμότητας είναι μεγάλη και όσο μεγαλώνουν τα Watt ακόμα μεγαλύτερη!

Χίλιες φορές και για άλλους χίλοιους λόγους καλύτερα να πας σε HQI, αλλιώς και οι φθορίου μπορούν να δώσουν αποτέλεσμα! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι λαμπτήρες ατμών υδραργύρου (HQL by Osram) είναι λαμπτήρες εκκένωσης αερίων και ανήκουν σαν τεχνολογία στην ίδια κατηγορία με τις μετάλλου (HQI by Osram).

Οι διαφορές είναι αρκετές και έχουν να κάνουν με το φθηνό σύστημα έναυσης (αποτελείται μόνο από ballast), τη μικρή φωτιστικά απόδοση (lumen/Watt), τον περιορισμό σε αποχρώσεις του λευκού (μόνο κοντά στο 4500k) και φυσικά τον κακό δείκτη απόδοσης χρωμάτων (ra ή CRI). Επίσης η εκπομπή θερμότητας είναι μεγάλη και όσο μεγαλώνουν τα Watt ακόμα μεγαλύτερη!

Χίλιες φορές και για άλλους χίλοιους λόγους καλύτερα να πας σε HQI, αλλιώς και οι φθορίου μπορούν να δώσουν αποτέλεσμα! :P

Thanks :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...