Jump to content

Μεγάλη ιχθυοφόρτιση σε 16 λίτρα;


Recommended Posts

Έχω διαβάσει αρκετά και έχω καταλάβει ότι το ενυδρειάκι 21,5 λίτρων που έχω, καθαρά 16,5 είναι οριακό για έναν μονομάχο που έχω βάλει μετά το στρώσιμο.( Είναι φυτεμένο με 1 ανούμπια και πολύ java - μέχρι πλάτη έφτιαξα που ακόμη δεν είναι έτοιμη).

Μου έχουν προτείνει να βάλω και ένα apple snail. Αν προσθέσω και 2 μόνο γαρίδες, θα υπάρχει μεγάλη ιχθυοφόρτηση με ότι συνεπάγεται αυτό μετά; ( Αν επιτρέψει βέβαια ο μονομάχος να έχει παρέα).

( Φυσικά θα βάλω είδος που δεν επιβιώνουν σε γλυκό νερό οι προνύμφες), αφού περάσει το 2μηνό από το στρώσιμο του ενυδρείου, όπως αυτές:

Amano shrimp: Caridina multidentata (japponica)

Red nose shrimp: Caridina gracilirostris

Ninja shrimp: Caridina serratirostris

ΥΓ. Την ερώτηση την κάνω επειδή έχω δει ότι οι γαρίδες συνήθως βολτάρουν στον βυθό, καταλαμβάνοντας το κάτω μέρος του ενυδρείου, σε αντίθεση με τον μονομάχο που του αρέσει να βρίσκεται κοντά στην επιφάνεια για να παίρνει τις ανάσες του...

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Στα 16 λίτρα 3 γαρίδες δεν θα κάνουν τη διαφορά στην ιχθυοφόρτωση, ο μονομάχος όμως λόγω του οτι θα είναι στριμωγμένος δεν νομίζω οτι θα αφήσει καμία... θα σου πρότεινα να αρχίσεις μόνο με γαρίδες και φυτά και αν θες μονομάχο να βρεις κάτι μεγαλύτερο από 25 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά. Κατάλαβα. :thumbup:

Θα αφήσω μόνο του τον μονομάχο και θα βάλω και ένα σαλιγκάρι.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...