Jump to content

Θερμοστάτης και Θερμόμετρο


thanos2

Recommended Posts

Παιδιά χρειάζομαι τώρα που χειμωνιάζει + ένα θερμοστάτη και ένα ακόμα ηλεκτρονικό θερμόμετρο για να φτιάχνω το νερό στο βαρέλι για τις αλλαγές μου. Έλεγα λοιπόν να πάρω κάποιον καλύτερο θερμοστάτη για το ενυδρείο μου (Juwel Trigon 190) και να χρησιμοποιώ τον εργοστασιακό που έχω τώρα για το βαρέλι. Υπάρχει όμως κανένας σε καλή μάρκα που να ταιριάζει μέσα στο φίλτρο της juwel όπως ο εργοστασιακός? Και μετά για το θερμόμετρο, είναι καλό αυτό που έχω? (μάρκα λεει MARINA το είχα πάρει γύρω στα 25 ευρώ και μέχρι στιγμής καλά νομίζω ότι δουλεύει) ή να πάρω κάτι άλλο για το ενυδρείο και να στείλω και αυτό στο βαρέλι?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τώρα που χειμωνιάζει + ένα θερμοστάτη και ένα ακόμα ηλεκτρονικό θερμόμετρο για να φτιάχνω το νερό στο βαρέλι για τις αλλαγές μου. Έλεγα λοιπόν να πάρω κάποιον καλύτερο θερμοστάτη για το ενυδρείο μου (Juwel Trigon 190) και να χρησιμοποιώ τον εργοστασιακό που έχω τώρα για το βαρέλι. Υπάρχει όμως κανένας σε καλή μάρκα που να ταιριάζει μέσα στο φίλτρο της juwel όπως ο εργοστασιακός? Και μετά για το θερμόμετρο, είναι καλό αυτό που έχω? (μάρκα λεει MARINA το είχα πάρει γύρω στα 25 ευρώ και μέχρι στιγμής καλά νομίζω ότι δουλεύει) ή να πάρω κάτι άλλο για το ενυδρείο και να στείλω και αυτό στο βαρέλι?

Φιλε μου....

Κι εγω το ιδιο έκανα στο RIO 125.

Έβαλα το jagger 150w.

Μπήκε χωρις πόβλημα, αλλα έβγαλα το πλαστικό που κραταει τον juwel.

κΑθεται μονος του χωρις πρόβλημα.

Το κακό ειναι ότι στο κενο που έχει το φίλτρο και δειχνει εαν αναβει ή όχι ο θερμοστατης, δεν τεριαζει με το λαμπακι του jagger.

Oσο αφορα το ηλεκτρονικό θερμόμετρο, έχω πάρει 4 τον 2€ από το e-bay.

Τα έχω τεσταρει και τα 4 μαζι με 2 eliwell ταυτοχρονα και μόνο το ένα είχε απόκληση 1βαθμό.

Τα υπόλοιπα 3 συμβαδιζαν με τους 2 eliwel με αποκληση και τα 5μαζι της ταξης του 0,2.

Το οποίο ειναι πάρα πολυ ικανοποιητικό.

Ελπίζω να σε βοήθησα!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά χρειάζομαι τώρα που χειμωνιάζει + ένα θερμοστάτη και ένα ακόμα ηλεκτρονικό θερμόμετρο για να φτιάχνω το νερό στο βαρέλι για τις αλλαγές μου. Έλεγα λοιπόν να πάρω κάποιον καλύτερο θερμοστάτη για το ενυδρείο μου (Juwel Trigon 190) και να χρησιμοποιώ τον εργοστασιακό που έχω τώρα για το βαρέλι. Υπάρχει όμως κανένας σε καλή μάρκα που να ταιριάζει μέσα στο φίλτρο της juwel όπως ο εργοστασιακός? Και μετά για το θερμόμετρο, είναι καλό αυτό που έχω? (μάρκα λεει MARINA το είχα πάρει γύρω στα 25 ευρώ και μέχρι στιγμής καλά νομίζω ότι δουλεύει) ή να πάρω κάτι άλλο για το ενυδρείο και να στείλω και αυτό στο βαρέλι?

Νομίζω ότι οι θερμαντήρες της ΕΗΕΙΜ (Jager) μπορούν να ταιριάξουν στη θήκη αν και είναι πιο χοντροί από τους εργοστασιακούς της Juwel (που ειναι hydor στην πραγματικότητα).

Πρόσεχε μόνο την κεφαλή του ρυθμιστή αυτή είναι που μπορεί να μην χωράει γιατί είναι επίσης πιο ογκώδης. Καλύτερα να πάρεις μαζί σου τον εργοστασιακό και να συγκρίνεις.

Όσο για τα προϊόντα της ΜΑΡΙΝΑ είναι πολύ καλής ποιότητας, καλύτερα να το αφήσεις στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι οι θερμαντήρες της ΕΗΕΙΜ (Jager) μπορούν να ταιριάξουν στη θήκη αν και είναι πιο χοντροί από τους εργοστασιακούς της Juwel (που ειναι hydor στην πραγματικότητα).

Πρόσεχε μόνο την κεφαλή του ρυθμιστή αυτή είναι που μπορεί να μην χωράει γιατί είναι επίσης πιο ογκώδης. Καλύτερα να πάρεις μαζί σου τον εργοστασιακό και να συγκρίνεις.

Όσο για τα προϊόντα της ΜΑΡΙΝΑ είναι πολύ καλής ποιότητας, καλύτερα να το αφήσεις στο ενυδρείο.

Χωραει οριακα φιλε μου.

Το έχω βάλει εγω στο RIO 125 όπως αναφερω απο πανω.

Καλό όμως είναι να παει πρώτα σε ένα pet shop που έχουν το ίδιο ενυδρείο, να το δοκιμασει επι τόπου και αν το βρει φθοινότερα απο αλλου πάει και το παιρνει. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να έχεις κανένα λόγω να αλλάξεις τον θερμοστάτη της Juwel εκτός κι αν δεν σου ανεβάζει τη θερμοκρασία στους 26,5 βαθμούς που θέλεις κανονικά.

Από εκεί και πέρα όποιο θερμοστάτη αποφασίσεις εσύ να χρησιμοποιήσεις για το ενυδρείο σου θα πρέπει να τον συνδέσεις με ένα κοντρόλερ (elliwel για παράδειγμα) έτσι ώστε να αποφύγεις πολύ πιθανά κολλήματα και να είσαι σίγουρος για τη σταθερότητα της θερμοκρασίας.

Προσωπικά θερμαντήρες της Jagger μου είχαν κολλήσει στο παρελθόν όταν τους είχα σε θαλασσινό χωρίς κοντρόλερ.

Link to comment
Share on other sites

για το ζεσταμα του νερου στο βαρελι (προετοιμασια) δεν ειναι καλυτερα να παρουμε θερμοπλαστικους που δεν σπαζουν αντι για γυαλινους?

ξερετε για τους newatt?

sorry για το off topic

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εναλακτικά έχω βρει τους Visi-Therm της Aquarium Systems που χωράνε ακριβώς άλλα δεν τους ξέρω. Είναι καλοί?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι ειναι το Visi therm που αναφαιρεις...

Αν προκειται για μαγαζί να σε ενημερώσω ότι θα τους βρεις μονο σε ενυδρειακα καταστήματα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...