Jump to content

Ραδιενεργεια και Τηλεοραση


Recommended Posts

Μετα από συζητηση εδω ρωτησα τους ειδικους και το συζητησα μαζι τους.

Αρχικα η απορια ήταν εαν έχουμε "εκπομπη ραδιενεργειας " από την τηλεόραση ή "ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία"

Η απαντηση λοιπόν που πήρα ήταν αυτη που δεν περίμενα!!!

ΝΑΙ λοιπόν, η τηλεόραση εκπέμπει ραδιενεργεια, πιο συγκεκριμένα.... "πολώνιο"!!!

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος και σαφής, η τηλεοράσεις παλαιου τύπου (CRT) και ακόμα και οι αντιστοιχες οθόνες υπολογιστη (CRT επίσης) κανουν αυτη τη ζημια.

Πως γίνεται αυτο??

Με απλα λόγια όπως μου το ειπαν θα το αναφερω.

Οι τηλεορασεις αυτες έχουν τρεις "καθοδικους" σωληνες για να κινουνται τα ηλεκτρονια και να έχουμε εικόνα.

ΌΜΩΣ με αυτό το τρόπο εκπαίμπεται "πολώνιο" έτσι λοιπόν η σκόνη μου μαζέυει η τηλεόραση, όπως όλα τα ηλεκτρονικα, μετρέπεται σε ραδιενεργη σκόνη αλλα σε μικρη περιεκτηκοτητα.

Ετσι λοιπόν πρέπει να αερίζεται καλα ο χώρος που υπαρχουν αυτου του είδους οι τηλεοράσεις και οθονες υπολογιστον.

Εαν λοιπόν ακουτε ιατρους να λένε σε εγκυους απο μακρια τηλεόραση, αυτος ειναι ο λόγος.

Το θέμα όμως ξεκινησε μετα απο αναφορα μου οτι έχω το ενυδρειο διπλα απο την τηλεοραση και κατα πόσο επηρεαζει αυτο τα ψαρια.

Τα ψαρια μας λοιπόν ειναι μικροι και υπερευαισθητοι οργανισμοι, τι πιστευεται??

Επηρεαζονται???

Βομβαρδιζονται απο πολόνιο??

Μειώνεται ο χρονος ζωής τους??

:thumbup:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Πολώνιο

Το χημικό στοιχείο Πολώνιο είναι ένα μέταλλο με ατομικό αριθμό 84 και ατομικό βάρος (209) . Έχει θερμοκρασία τήξης 254 C° και θερμοκρασία βρασμού 962 C°.

'Ισότοπο:' Πολώνιο-210

Tο Πολώνιο - 210 είναι ένα από τα 25 εξαιρετικά ραδιενεργά και τοξικά ισότοπα του μεταλλικού στοιχείου Πολώνιο, που ανακαλύφθηκε από το ζεύγος Kιουρί το 1897. Πήρε την ονομασία του απ τη γενέτειρα της Mαρί, την Πολωνία, που εκείνη την εποχή βρισκόταν υπό ρωσική, πρωσική και αυστριακή κυριαρχία και δεν αναγνωριζόταν ως ανεξάρτητη χώρα. H Kιουρί ήλπιζε ότι δίνοντας στο νέο στοιχείο το όνομα της πατρίδας της θα βοηθούσε να γίνει γνωστή η διεκδίκηση της ανεξαρτησίας της Πολωνίας.

Aκόμη κι ένα μικρογραμμάριο του Πολωνίου - 210 είναι εξαιρετικά επικίνδυνο, κι έτσι επιβάλλεται ειδικός εξοπλισμός και αυστηρές διαδικασίες χειρισμού. Tα σωμάτια Aλφα που εκπέμπονται από το Πολώνιο απορροφούνται από τον οργανισμό και μπορούν εύκολα να καταστρέψουν όλες τις λειτουργίες του. Ωστόσο, δεν διαπερνούν την επιδερμίδα.

Tο Πολώνιο-210 είναι εξαιρετικά σπάνιο στη φύση και επίσης σπάνιο στα εργαστήρια, αφού πιστεύεται πως παρασκευάζονται μόλις 100 γραμμάριά του τον χρόνο. Tο Πολώνιο-210 υπάρχει σε αναλογία 100 μικρογραμμαρίων ανά τόνο στο ουράνιο.

Πηγή: http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BF%...%BD%CE%B9%CE%BF

Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια μας λοιπόν ειναι μικροι και υπερευαισθητοι οργανισμοι, τι πιστευεται??

Επηρεαζονται???

Βομβαρδιζονται απο πολόνιο??

Μειώνεται ο χρονος ζωής τους??

:thumbup:

Εσύ τί πιστεύεις? Ότι κινδυνεύουν περισσότερο από το Πολώνιο ή από τους χομπίστες??? :P

Εφόσον η σκόνη είναι αυτή έχει την ραδιενέργεια και δεν είναι είναι σε μορφή ακτινοβολίας, αν κι εφόσον έχεις ενυδρείο με καπάκι δεν θεωρώ ότι κινδυνεύουν τα ψάρια σου! Αν κατάλαβα καλά βέβαια το πως δρα η τηλεόραση!

Link to comment
Share on other sites

Εσύ τί πιστεύεις? Ότι κινδυνεύουν περισσότερο από το Πολώνιο ή από τους χομπίστες??? :thumbup:

Εφόσον η σκόνη είναι αυτή έχει την ραδιενέργεια και δεν είναι είναι σε μορφή ακτινοβολίας, αν κι εφόσον έχεις ενυδρείο με καπάκι δεν θεωρώ ότι κινδυνεύουν τα ψάρια σου! Αν κατάλαβα καλά βέβαια το πως δρα η τηλεόραση!

Εκπεμπει και αντινοβολία, απλα με τη σκόνη μεταφερεται και σε μεγαλύτερη απόσταση.

Από την άλλη.... οι περισσότεροι έχουμε ανεμηστηρακια που το καλοκαιρι δουλευουν φουλ και στελνουν τον αερα στο νερο.... μαυρο φίλτρο που έχει ο ανεμηστηρας καθαριζοταν καθε 4 μερες.... γινόταν γκρι!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Εκπεμπει και αντινοβολία, απλα με τη σκόνη μεταφερεται και σε μεγαλύτερη απόσταση.

Από την άλλη.... οι περισσότεροι έχουμε ανεμηστηρακια που το καλοκαιρι δουλευουν φουλ και στελνουν τον αερα στο νερο.... μαυρο φίλτρο που έχει ο ανεμηστηρας καθαριζοταν καθε 4 μερες.... γινόταν γκρι!!! :thumbup:

Άκου... Γνώμη μου πάντα...

Ok, όλα αυτά και μπορεί όντως αυτό να προσβάλλει τα ψαράκια μας κλπ κλπ. Αλλά εδώ δεν κάνουμε κάτι για τους εαυτούς μας, τί θα πρέπει να κάνουμε για τα ψάρια. Ok αν μπορούμε να μετακινήσουμε το ενυδρείο ή την τηλεόραση, αλλά νομίζω πως όλα αυτά είναι και λίγο υπερβολή!

Γενικώς είμαι άνθρωπος εναντίον της TV και προσωπικά σπίτι μου έχω μόνο μία 14" CRT στη κουζίνα η οποία δεν ανοίγει και καθόλου... Πλάκα πλάκα δεν ξέρω αν καλά καλά δουλεύει κι όλας! Από την άλλη βέβαια την οθόνη του PC την τρώω 15-18 ώρες την ημέρα αλλά δεν είναι CRT!

Link to comment
Share on other sites

Άκου... Γνώμη μου πάντα...

Ok, όλα αυτά και μπορεί όντως αυτό να προσβάλλει τα ψαράκια μας κλπ κλπ. Αλλά εδώ δεν κάνουμε κάτι για τους εαυτούς μας, τί θα πρέπει να κάνουμε για τα ψάρια. Ok αν μπορούμε να μετακινήσουμε το ενυδρείο ή την τηλεόραση, αλλά νομίζω πως όλα αυτά είναι και λίγο υπερβολή!

Γενικώς είμαι άνθρωπος εναντίον της TV και προσωπικά σπίτι μου έχω μόνο μία 14" CRT στη κουζίνα η οποία δεν ανοίγει και καθόλου... Πλάκα πλάκα δεν ξέρω αν καλά καλά δουλεύει κι όλας! Από την άλλη βέβαια την οθόνη του PC την τρώω 15-18 ώρες την ημέρα αλλά δεν είναι CRT!

Συμφωνω μαζι σου....

Κι εμενα πλεον δεν υπαρχει crt στο σπιτι.

Το θέμα απλα το έψαξα και το ανοιξα για να λύσω ορισμενες αποριες που σηζητηθηκαν σε προηγουμενο ποστ.

Δε τιθεται το θέμα να αλλαξει θέση το ενυδρείο ή η τηλεόραση.

Περίμενω κι απο άλους σχόλια.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια χαλαρώστε!!!!!!!!!!!!

Πρωτα απ' όλα το πολώνιο δεν εκπέμπεται αλλα δημιουργείται, αυτό που εκπέμπει είναι ακτινοβολία α

Δεν γνωρίζουμε πιο ακριβώς ισότοπο δημιουργείται. Το 210 που αναφέρεις εχει χρόνο ημιζωης 138 μέρες, υπάρχουν αλλα με αντίστοιχο χρονο 3 ημέρες.

Οι ποσότητες που είναι ικανές να δημιουργηθούν είναι παρα πολύ μικρές, της τάξης μερικών νανογραμμαρίων ίσως και λιγότερο.

1 nanogram = 0.000001 gram

Επίσης το σημαντικότερο είναι οτι η ακτινοβολία α παρα οτι είναι εξαιρετικά επιβλαβής απορροφάται σχεδον αμέσως καθως δεν είναι ικανή να διαπεράσει ουτε ένα φύλλο χαρτί οπότε ουδέν πρόβλημα.

Και σίγουρα η σκόνη που βρίσκεται στην τηλεόραση δεν είναι ραδιενεργή

Αυτό που βρήκα και με έβαλε σε σκέψεις είναι οτι το πόσιμο νερό επίσης περιέχει διάφορα ραδιενεργα υλικά τα οποία φυσικά ελέγχονται. Απλά το ανθρώπινο όριο διαφέρει σημαντικά απο αυτό των ψαριών και δεν ξέρω εαν τελικά το νερό βρύσης επηρεάζει την υγεία τους.

Γαβριηλίδης Χρήστος

Χημικός Μηχανικός

Έγινε επεξεργασία - gabri.c
Link to comment
Share on other sites

Γαβριηλίδης Χρήστος

Χημικός Μηχανικός

Φιλε χτιστο χαιρομαι που το εεξηγησες τοσο απλα και αναλυτικα ταυτοχρονα.

Νσ σου πω μονο οτι μετρησαμ 18νανογραμ όχι 1!! :P

Επισης νομιζω πρεπει να αναφερθει οτι οταν εισαι στο αεροπλανι και εκεινο βρισκεται εν κινηση στον αερα δλδ υπαρχουν γύρω σου 21 νανογραμ,

Εαν κανω λάθος με διορθωνεις.

Υ.Γ. Νομιζω οι πληροφοριες μου τελικα δεν ηταν και τόσο λάθος... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

3 πέναλτι :thumbup:

Πάρε υγρά... Τα στικς βγάζουν λάθη!

Link to comment
Share on other sites

Επισης νομιζω πρεπει να αναφερθει οτι οταν εισαι στο αεροπλανι και εκεινο βρισκεται εν κινηση στον αερα δλδ υπαρχουν γύρω σου 21 νανογραμ

:hysterical:

Υ.Γ. Νομιζω οι πληροφοριες μου τελικα δεν ηταν και τόσο λάθος... :thumbup:

:hysterical:

Και κάτι ακόμα για να τρομάξω τους καπνιστές... :P

Το πωλόνιο 210 είναι επικύνδυνο οταν εισπνέεται ή γίνεται κατάποση του.

Και που περιέχεται πολώνιο μαζί με άλλες 4000 χημικές ουσίες?????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα για να τρομάξω τους καπνιστές... :P

Το πωλόνιο 210 είναι επικύνδυνο οταν εισπνέεται ή γίνεται κατάποση του.

Και που περιέχεται πολώνιο μαζί με άλλες 4000 χημικές ουσίες?????????????????????

Στη Coca Cola??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:hysterical:

:hysterical:

Και κάτι ακόμα για να τρομάξω τους καπνιστές... :P

Το πωλόνιο 210 είναι επικύνδυνο οταν εισπνέεται ή γίνεται κατάποση του.

Και που περιέχεται πολώνιο μαζί με άλλες 4000 χημικές ουσίες?????????????????????

Στα burger της Mc Donald's??? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

:P

:hysterical:

Και κάτι ακόμα για να τρομάξω τους καπνιστές... :thumbup:

Το πωλόνιο 210 είναι επικύνδυνο οταν εισπνέεται ή γίνεται κατάποση του.

Και που περιέχεται πολώνιο μαζί με άλλες 4000 χημικές ουσίες?????????????????????

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...