Jump to content

φυτα στο ενυδρειο


Recommended Posts

Γειά σε όλους.Σκευτομαι να βάλω κάποια φυτά(vallisneria amerikana κλτ) στο ενυδρείο μου για να κανω την ζωη των gappys μου λίγο ποιό όμορφη :thumbup: .Λόγο του οτι δεν το έχω ακόμη το θέμα με τα φυτά,θέλω να σας κανω μιά ερώτηση:Μήπωσ να ξεκινήςω να ρίχνω στο ενυδρείο μου κανένα χαπακι-κάψουλα-υγρό λύπασμα έτσι ώστε οταν ξεκινήσω το φύτεμα να έχω ένα σχετικά καλό υπόστρωμα;

Link to comment
Share on other sites

όχι!

θα βάλεις πρώτα τα φυτά, θα δεις πως αναπτύσονται και μετα εάν χρειαστεί τοτε βάζεις λιπασμα....

Τα φυτά οι κύριοι παραγωντες που πρέπει να έχει ενα ενυδρείο είναι: σωστός φωτισμος, κατάληλη θερμοκρασία και co2... όταν αυτά είναι στον βαθμό που πρέπει τότε κοιτας για λιπάσματα...

εαν αρχίζεις να βάζεις απο τώρα δεν θα χρειαστείς φυτα γιατι θα γεμίσεις απο τα τζάμπα τα φυτα.... αλγεις

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ.εθχαριστώ.Οσο αφορά το φωτισμό έχω μια λάμπα (κόκκινη ειδική για φυτα )αλλα το κακό είναι οτι το ενυδρείο μου δέν έχει θέση για δεύτερη κι αυτή ειναι 30w,και εχω ωάλει και ενα χρονοδιακόπτη που λειτουργεί στισ 12 ώρες on-off.Λέτε να εχω πρόβλημα με τον φωτισμό;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...