Jump to content

φώτα Hqi (πατέντα)


Vaggef

Recommended Posts

Καλησπέρα θαλασσομάστορες.....

Μια μικρή ερώτηση που πιστεύω ότι έχει γεννηθεί σε όλους μας ...(αλά δεν την βρίσκω στα σχετικά άρθρα)

Μπορώ να κουμπώσω μια Marin λάμπα 150w σε ένα απλό (σκαφακι) 150W HQI και να το προσαρμόσω στο καπάκι του ενυδρείου μου....... ?????

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς.Πρόσεξε το θέμα θερμοκρασίας μιας και βγάζουν αρκετή ζέστη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Ανοίγω το θέμα ξανά γιατί σήμερα ενώ ήμουν σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά πρόσεξα κάτι προβολής MH.

Τα συγκεκριμένα γίνονται να χρησιμοποιηθούν σε ενυδρείο με ασφάλεια?

Έχω προσέξει ότι στην Αμέρικα πολύ φτιάχνουν φωτιστικά για υφάλους με λάμπες Ε40 και τις έχουν γυμνές. Τα τζάμια που χρησιμοποιούνται στα ενυδρειακά φωτιστικά ΜΗ με λάμπες ΤS έχουν κάτι διαφορετικό απο αυτά των προβολέων οικιακής χρήσεως?

Link to comment
Share on other sites

Ανοίγω το θέμα ξανά γιατί σήμερα ενώ ήμουν σε ένα κατάστημα με ηλεκτρονικά πρόσεξα κάτι προβολής MH.

Τα συγκεκριμένα γίνονται να χρησιμοποιηθούν σε ενυδρείο με ασφάλεια?

Έχω προσέξει ότι στην Αμέρικα πολύ φτιάχνουν φωτιστικά για υφάλους με λάμπες Ε40 και τις έχουν γυμνές. Τα τζάμια που χρησιμοποιούνται στα ενυδρειακά φωτιστικά ΜΗ με λάμπες ΤS έχουν κάτι διαφορετικό απο αυτά των προβολέων οικιακής χρήσεως?

μπορείς να τους δουλέψεις αλλά δεν κάνουν καλή διάχυση θες κάτι τέτοιο http://www.aquacave....upply-2275.html για την uv δεν θυμάμαι να σου πω

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν δυο ειδων λαμπες mh , mogul και double ended η πρωτες δεν χρειαζονται uv τζαμι η αλλες χρειαζονται... οσο για αντανακλαστηρες καλυτερα να πας σε κατι οπως σου εδειξε ο φιλος Kostas82 για καλυτερη διαχυση....

Link to comment
Share on other sites

το βασικο θεμα που ειναι πολυ μειον ειναι τα πολλα watt και η μεγαλη καταναλωση....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...