Jump to content

Ενυδρείο...desktop


efthvag

Recommended Posts

Εκεί λοιπόν που έψαχνα κανένα οικονομικό 40λιτρο μήπως και στήσω και εγώ ένα γαριδοενυδρείο επάνω στο γραφείο μου, πέφτουν στα χέρια μου κάτι τζάμια (560x360x6mm) μούρλια…τα έσωσα λίγες στιγμές πριν τον κάδο ανακύκλωσης. Στρώθηκα αμέσως στη δουλειά…Έχω διαβάσει ότι στα γαριδοενυδρεία καλό είναι να υπάρχει αερο/σφουγγαρόφιλτρο (μτφρ. sponge filter!) ώστε να μην κινδυνεύουν οι γαρίδες και ο γόνος να εγκλωβιστούν στο φίλτρο. Επίσης είχα κάνει και σκέψεις για κρεμαστό φίλτρο, με στόχο την καλύτερη οξυγόνωση και την χαμηλή ένταση στην κυκλοφορία νερού. Αυτά, σε συνδυασμό με το γεγονός ότι δε μου αρέσει να φαίνεται ο εξοπλισμός μέσα στο ενυδρείο με οδήγησαν στην κατασκευή ενός "εσωτερικού-κρεμαστού-σφουγγαρό-φιλτρου". Χρησιμοποίησα σωλήνα PVC τετράγωνης διατομής (κοινώς λούκι αποχέτευσης). Όπως θα δείτε και στις φωτό που ακολουθούν, το νερό περνά μέσα από σφουγγάρι στο αριστερό διαμέρισμα, όπου συναντά το θερμοστάτη και τον κυκλοφορητή, ο οποίος μέσω του κλασσικού σωλήνα σιλικόνης στέλνει το νερό στο κάτω μέρος του δεξιού διαμερίσματος, όπου το νερό περνά μέσα από βιολογικό υλικό και στην συνέχεια υπερχειλίζοντας επιστρέφει στον κυρίως χώρο του ενυδρείου…

post-617-1253748453_thumb.jpgpost-617-1253748483_thumb.jpgpost-617-1253748514_thumb.jpgpost-617-1253748538_thumb.jpgpost-617-1253748553_thumb.jpgpost-617-1253748570_thumb.jpg

Στη συνέχεια, το εξωτερικό του "φίλτρου", αφού αλείφτηκε με μπόλικη σιλικόνη, "επενδύθηκε" με μαύρο χαλικάκι. Το κλασικό λευκό φελιζόλ που κολλήθηκε στον πάτο ανέλαβε την ομοιόμορφη "άρση βαρών" της όλης κατασκευής και καλύφθηκε με το επίσης κλασικό αδιάβροχο αυτοκόλλητο (που χρησιμοποιούμε για πάτο στα συρτάρια) σε χρώμα μαύρο με άσπρα "νερά", το οποίο χρησιμοποιήθηκε και για φόντο στο πίσω και στο δεξιό τζάμι…

post-617-1253748833_thumb.jpgpost-617-1253748853_thumb.jpgpost-617-1253748865_thumb.jpgpost-617-1253748925_thumb.jpg

Για το φωτισμό χρησιμοποίησα μία παροπλισμένη "σκάφη" φωτιστικού οροφής Τ8, από την οποία έκοψα 2 κομμάτια στις διαστάσεις που ήθελα, της "φόρεσα" στεγανά ντουί, τα μπάλλαστ (ηλεκτρονικά) κρύφτηκαν σε στεγανό χώρο κάτω από το γραφείο και 4 κομμάτια σωληνάκι αεραντλίας κομμένα σε σχήμα "U" ανέλαβαν τη στήριξη των φωτιστικών επάνω στα πλαινά τζάμια….αν και σκέφτομαι αργότερα να τα κάνω κρεμαστά…θα δούμε…

post-617-1253749025_thumb.jpgpost-617-1253749057_thumb.jpgpost-617-1253749081_thumb.jpg

Λοιπόν, από "τεχνικά" χαρακτηριστικά έχουμε:

Διαστάσεις (εσωτερικά) : 55 cm πλάτος, 35 cm ύψος, στάθμη νερού στα 28-29 cm, (μετρημένη χωρίς το χαλίκι), άρα χωρητικότητα περίπου 54 λίτρα μικτά.

Κυκλοφορητής: Sicce Micra 400 l/h

Θερμοστάτης: Hydor 100W

Υλικά φίλτρου: Μπλε σφουγγάρι 30ppi, περίπου 1l Substrat Pro και ενυδρειακό βαμβάκι.

Φωτισμός: 1 x 15W Sylvania Grolux T8 , 1 x 15W Philips Aquarelle T8

Υπόστρωμα για φυτά JBL Aquabasis

Γκρι χαλαζιακό χαλίκι 1-2mm

Ξύλα και πέτρες λάβας (στα οποία έχω κάνει αρκετές διαμπερείς και μη τρύπες με τρυπάνι για σπηλιές, αν και υπάρχει και χώρος κάλυψης και από κάτω από αυτά στα περισσότερα κομμάτια)

Φυτά: αυτή τη στιγμή έχω βάλει Java moss και τρεις anubia nana επάνω στις πέτρες και δύο κλαδάκια Hygrophila polysperma (που κλάδεψα από το άλλο μου ενυδρείο γιατί εμπόδιζε και λυπήθηκα να τα πετάξω). Μόλις στρωθεί το φίλτρο, θα μπουν και Cabomba Caroliniana, Alternanthera Reineckii Bronze, μία Vallisneria nana και Echinodorus tenellus, κλαδέματα από το άλλο μου ενυδρείο. Θέλω να βρω και Ludwigia Repens Rubin (αν έχει κανείς καλός άνθρωπος να δώσει, εννοείται δεν θα τον προσβάλλω :thumbup: ). Απλά θέλω να στρώσει πρώτα η βιολογία του φίλτρου χωρίς βοήθεια από τα φυτά…

post-617-1253749287_thumb.jpgpost-617-1253749305_thumb.jpgpost-617-1253749324_thumb.jpgpost-617-1253749339_thumb.jpg

Μετρήσεις:

Θερμοκρασία: 25 βαθμοί Κελσίου (περιβάλλοντος προς το παρών)

ΝΗ3/4: 2,5 mg/l

ΝΟ2: 0

ΝΟ3: 0

TDS: 210 ppm

GH: 12

KH: 8

pH: 7,2-7,4 (ουσιαστικά τιμές βρύσης, όλα μετρημένα με υγρά ΑΡΙ)

Διαδικασία Στρωσίματος:

Αφού στρώθηκε το χαλίκι και γέμισε νερό το ενυδρείο, το άφησα να τρέξει 2-3 ημέρες με το σφουγγάρι και ενεργό άνθρακα. Στη συνέχεια βγήκε ο άνθρακας και στη θέση του μπήκε το substrat το οποίο αφαίρεσα από το sump του άλλου μου ενυδρείου. Παράλληλα ξέλπυνα και τη "μπίχλα" από ένα σφουγγάρι του μεγάλου, μέσα στο νερό του μικρού. Επίσης μία εβδομάδα πριν το στήσιμο, είχα γεμίσει ένα μπουκάλι αναψυκτικού 500ml με νερό ενυδρείου και είχα ρίξει μέσα αρκετή τροφή για να σαπίζει...το έριξα και αυτό και μαζί και ένα μπουκαλάκι 50 ml Safestart και περιμένω…

Από γαρίδες σκέφτομαι για Red Cherry φυσικά για αρχή (σε κανένα μήνα φυσικά και βάλε) και βλέπουμε…

Ο προβληματισμός μου είναι ότι μέχρι να στρώσει ο βυθός καλό θα ήταν να βάλω κάποιο/α ψαράκι/α για να μου διατηρεί τη βιολογία, αλλά δεν ξέρω ποιο και τι θα το κάνω μετά, αφού η αρχική μου σκέψη ήταν να έχω μόνο γαρίδες…Διαβάζοντας πρόσφατα όμως σε κάποια site είδα ότι ιδανικοί "σύντροφοι" ώστε να μην ενοχλούν ούτε και να τρομάζουν τις γαριδούλες είναι τα CPD, που μου έχουν κάνει πολύ καλή εντύπωση και τα έχω ζηλέψει να πω την αλήθεια τώρα τελευταία (μπορούσα να κάνω και αλλιώς με μερικούς-μερικούς που έχω μπλέξει εδώ μέσα; :P ) Δε θα ήταν καθόλου άσχημο να τα έχω να μου "γεμίζουν" και τα ανώτερα στρώματα του ενυδρείου…Αλλά δεν είμαι βέβαιος αν μπορούν να συνυπάρξουν χωρίς να φοβίζουν (έστω) τις γαρίδες, άσε που αμφιβάλλω αν θα μπορέσω να βρω και εύκολα…

Αυτά για την ώρα, περιμένω και τις γνώμες σας, επανέρχομαι για περισσότερες φωτό μετά το στρώσιμο, φύτεμα...

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελα τα σεβη μου :thumbup:

Απο το μηδεν ενα ενυδρειακι πρωτοτυπο με χαρακτηρα.

Για τη μεθοδο στρωσιματος δεν θα σχολιασω, εμπειρος χομπυστας εισαι και ξερεις τι κανεις και πως να αντιμετωπισεις καταστασεις, εξαλλου το αποτελεσμα θα μας δειξει αν εκανες θετικες κινησεις.

Η μεθοδος "καλυψη αποκρυψη" τωψν φιλτροκουτων αψογη (juwel επιρρεασμοι?), αν και θα προτιμουσα λιγο πιο προσεκτικη ισια κοπη.

Καποιες περιττες ερωτησεις τωρα για να γινεται και κουβεντα.

1. Γιατι δεν προτιμηθηκε φιλτρο αμβουργου που θα ηταν πιο διακριτικο πιστευω στο πλαι δεξια.

2. Γιατι διδιμοι πυργοι με τοσο πολυ υλικο σε 40λιτρο γαριδοενυδρειο?

3. Γιατι δεν προτιμηθηκε αμμος στη θεση του χαλικιου?

4. Δεν καταλαβα πως στηριξαν τα σωληνακια απο αεραντλια ολοκληρο φωτιστικο!!!

5. Με τοσα βατ φωτισμο πας και για CO2 ετσι?

Τα καλα νεα, μολις παρελαβε CPD το stafish http://www.starfishaquariums.gr/

Link to comment
Share on other sites

Βαγγελη ειναι απαραδεκτο!!!

Εισαι απαραδεκτος!!!

Φερτο το σαββατο να το παω εγω για ανακυκλωση!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βαγγέλη,πολύ καλό το αποτέλεσμα :P

Μοναδική μου ''απορία'' γιατί δεν έβαλες άμμο,αλλά προτίμησες χαλίκι.Οπως και αν έχει μου αρέσει.Καλή συνέχεια με μπόλικε φώτο,να δούμε την εξέλιξη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βαγγέλη,πολύ καλό το αποτέλεσμα :P

Μοναδική μου ''απορία'' γιατί δεν έβαλες άμμο,αλλά προτίμησες χαλίκι.Οπως και αν έχει μου αρέσει.Καλή συνέχεια με μπόλικε φώτο,να δούμε την εξέλιξη :thumbup:

Λοιπον ακου γιατι δεν εβαλε αμμο.Γιατι η αμμος η ασπρη δεν κανει καλη αντιθεση με τις κοκκινες γαριδες .Ενω μαυρο χαλικακι τελεια αντιθεση.Μετα πιστευω οτι η αμμος αντανακλα καπως με το φως και τρομαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου γιατι δεν εβαλε αμμο.Γιατι η αμμος η ασπρη δεν κανει καλη αντιθεση με τις κοκκινες γαριδες .Ενω μαυρο χαλικακι τελεια αντιθεση.Μετα πιστευω οτι η αμμος αντανακλα καπως με το φως και τρομαζουν.
Καλος ο συλλογισμος σου, αλλα το χαλικι που εβαλε ειναι (σχεδον) ασπρο και απο την αλλη υπαρχει και σκουροχρωμη αμμος :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Βαγγέλη,πολύ καλό το αποτέλεσμα :P

Μοναδική μου ''απορία'' γιατί δεν έβαλες άμμο,αλλά προτίμησες χαλίκι.Οπως και αν έχει μου αρέσει.Καλή συνέχεια με μπόλικε φώτο,να δούμε την εξέλιξη :thumbup:

Λοιπον ακου γιατι δεν εβαλε αμμο.Γιατι η αμμος η ασπρη δεν κανει καλη αντιθεση με τις κοκκινες γαριδες .Ενω μαυρο χαλικακι τελεια αντιθεση.Μετα πιστευω οτι η αμμος αντανακλα καπως με το φως και τρομαζουν.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου γιατι δεν εβαλε αμμο.Γιατι η αμμος η ασπρη δεν κανει καλη αντιθεση με τις κοκκινες γαριδες .Ενω μαυρο χαλικακι τελεια αντιθεση.Μετα πιστευω οτι η αμμος αντανακλα καπως με το φως και τρομαζουν.

Γιατί μου απάντησες 2 φορές? :P

Δεν έχω κρατήσει γαρίδες,απλά θεωρώ ότι η άμμος είναι καλύτερη και ομορφότερη της άμμου.Οπως είπε ο Σπύρος υπάρχει και σε πιο σκουρόχρωμη έκδοση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου γιατι δεν εβαλε αμμο.Γιατι η αμμος η ασπρη δεν κανει καλη αντιθεση με τις κοκκινες γαριδες .Ενω μαυρο χαλικακι τελεια αντιθεση.Μετα πιστευω οτι η αμμος αντανακλα καπως με το φως και τρομαζουν.

Καλος ο συλλογισμος σου, αλλα το χαλικι που εβαλε ειναι (σχεδον) ασπρο και απο την αλλη υπαρχει και σκουροχρωμη αμμος :P

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

deja vu :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι να βλέπω ανήσυχα πνεύματα, ωραίος ο Βαγγέλης! :P

Όσο για τον όγκο βιολογικού υλικού θα έλεγα οτι αν πρόκειται για στήσιμο μόνο με γαρίδες, αρκεί μια χαρά και το σφουγγαράκι του αριστερού διαμερίσματος μόνο του αρκεί να μην το μπουκώσεις με πολύ φαι στην αρχή.

Αν βέβαια το χρησιμοποιήσεις για γεννήστρα ψαριών κάποια στιγμή και πρέπει να αντέχει η βιολογία πολύ τάισμα, μπούκωσε και το δεξί δια μέρισμα με καλό υλικό, αύξησε στο φουλ την οξυγόνωση και θα είσαι τούμπανο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια :P

Βαγγελα τα σεβη μου :hysterical:

Απο το μηδεν ενα ενυδρειακι πρωτοτυπο με χαρακτηρα.

Για τη μεθοδο στρωσιματος δεν θα σχολιασω, εμπειρος χομπυστας εισαι και ξερεις τι κανεις και πως να αντιμετωπισεις καταστασεις, εξαλλου το αποτελεσμα θα μας δειξει αν εκανες θετικες κινησεις.

Την ίδια περίπου μέθοδο είχα ακολουθήσει και για το μεγάλο μου ενυδρείο και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το στρώσιμο. Σκέφτεσαι κάτι αρνητικό; Πες το, με βάζεις σε σκέψεις!

Η μεθοδος "καλυψη αποκρυψη" τωψν φιλτροκουτων αψογη (juwel επιρρεασμοι?), αν και θα προτιμουσα λιγο πιο προσεκτικη ισια κοπη.

Αν και πρώτη φορά μου μπήκε η ιδέα ψάχνοντας για background Juwel (το ξεπέρασα μόλις έκανα υπολογισμό τι θα στοίχιζε για φόντο 170Χ70!!!), μάλλον πιο πολύ με επηρρέασαν διάφορες ιστοσελίδες που έχω δει κατασκευές από φελιζόλ να πασπαλίζονται με άμμο/χαλίκι. Όντως το κόψιμο μου βγήκε λίγο χάλια, ας όψεται η πίεση χρόνου και η θεά υπομονή που μου το σκάει ώρες-ώρες!!! (έχεις ένα μάτι όμως βρε παιδάκι μου :wub: )

Καποιες περιττες ερωτησεις τωρα για να γινεται και κουβεντα.

Αφού θα δωθεί κίνητρο για κουβέντα και βελτίωση γιατί περιττές;

1. Γιατι δεν προτιμηθηκε φιλτρο αμβουργου που θα ηταν πιο διακριτικο πιστευω στο πλαι δεξια.

Κάτι τέτοιο είχα αρχικά στο μυαλό, αλλά μου άρεσε και το στυλ "καταρράκτης" του νερού..επίσης θεωρησα καλή την ιδέα ότι θα αντλεί νερό από τη μία άκρη και θα το επιστρέφει στην άλλη, άρα και καλύτερη ανακύκλωση του νερού.

2. Γιατι διδιμοι πυργοι με τοσο πολυ υλικο σε 40λιτρο γαριδοενυδρειο?

Το παραέκανα λες από υλικό; Μάλλον από το φόβο ότι το βιολογικό υλικό ποτέ δεν είναι αρκετό! Όσο για τους διπλούς πύργους, μπορώ να καθαρίζω/σκαλίζω σφουγγάρι, αντλία και θερμοστάτη χωρίς να "ενοχλώ" καθόλου το βιολογικό μου υλικό. Επίσης, οι δύο πύργοι βοηθούν στο να μοιραστεί ο "χαμένος" χώρος από το εσωτερικό σε δύο μικρότερα μέρη στις δύο πίσω γωνίες, ώστε να είναι και ποιό συμμετρικό στο μάτι το background.

3. Γιατι δεν προτιμηθηκε αμμος στη θεση του χαλικιου?

Μα αν κατάλαβα καλά από ότι έχω διαβάσει στο internet καθώς και στις φωτό που έχω δει (κυρίως στα petshrimp και planetinverts) προτιμάται το ψιλόκοκκο χαλίκι για τις γαρίδες! Αφού και κάποιες εταιρίες βγάζουν πλέον "ειδικό" χαλίκι για γαριδοενυδρεία, θεώρησα ότι ενδύκνειται περισσότερο από την άμμο.Και ήθελα και μαύρο χρώμα για να τονίζει περισσότερο τα χρώματα και των γαρίδων αλλά και των φυτών. Άσε τι τράβηξα Αυγουστιάτικα για να το βρω, όλα τα ράφια στα μαγαζιά σχεδόν άδεια, ειδικά από χαλίκι/άμμο!

4. Δεν καταλαβα πως στηριξαν τα σωληνακια απο αεραντλια ολοκληρο φωτιστικο!!!

Έτσι όπως το έγραψα, τι να καταλάβεις;;; Λοιπόν, τα φωτιστικά στηρίζονται πάνω στο γυαλί, απλά για να μην έρχεται σε άμμεση επαφή το αλουμίνιο με το γυαλί και ξύνεται,γλυστράει κλπ. έχω βάλει ανάμεσα το σωληνάκι, οπότε το μέταλλο ακουμπά επάνω στο σωληνάκι το οποίο "καβαλά" σε σχήμα ανάποδου "U" επάνω στο τζάμι...προσπάθησα να βγάλω φωτό αλλά δε φαίνεται και πολύ καθαρά, ελπίζω να κατάλαβες.

5. Με τοσα βατ φωτισμο πας και για CO2 ετσι?

Έλεγα να το αποφύγω γιατί δεν έχω και πολύ εμπειρία από φυτά, τώρα τα παλεύω, αλλά δεν το βλέπω τελικά..Κυρίως φοβάμαι μήπως μου ρίξει πολύ το pH...για ζάχαρη-μαγιά λέμε πάντα...

Τα καλα νεα, μολις παρελαβε CPD το stafish http://www.starfishaquariums.gr/

...που σημαίνει ότι έχω το ΟΚ να βάλω ένα χαρεμάκι 1m με 2-3f, έτσι; :thumbup:

Δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα ούτε τηλ να πάρω, άσε που ακόμα περιμένω στρώσιμο, πού να τα βάλω; Πάντως θα το κοιτάξω, ελπίζω αύριο να πάρω ένα τηλ, μήπως προλάβω...από έγκυρη πηγή (μέσω ΠΜ) έμαθα επίσης για την παραλαβή, αλλά και το ότι έπεσαν σαν "κορακια" επάνω τους. Άσε που στην ιστοσελίδα δεν αναφέρεται, όπως σε άλλα είδη το "Διαθέσιμο". Ας στρώσει με το καλό...μπορεί να μας φέρει και κανένα πειραιώτικο μαγαζί (γκουχ-γκουχ)

Βαγγελη ειναι απαραδεκτο!!!

Εισαι απαραδεκτος!!!

Φερτο το σαββατο να το παω εγω για ανακυκλωση!!! :hysterical:

Αν είσαι μάγκας, έλα από εδώ να το πάρεις...και μόνος σου, ε? Μη μου φέρεις για φουσκωτούς και τα Nintza, αλλιώς δεν παίζω :rasp::thumbup::buttrock:

Πολύ χαίρομαι να βλέπω ανήσυχα πνεύματα, ωραίος ο Βαγγέλης! :buttrock:

Οι κακές παρέες Γιώργο μου... :hysterical:

Όσο για τον όγκο βιολογικού υλικού θα έλεγα οτι αν πρόκειται για στήσιμο μόνο με γαρίδες, αρκεί μια χαρά και το σφουγγαράκι του αριστερού διαμερίσματος μόνο του αρκεί να μην το μπουκώσεις με πολύ φαι στην αρχή.

Αν βέβαια το χρησιμοποιήσεις για γεννήστρα ψαριών κάποια στιγμή και πρέπει να αντέχει η βιολογία πολύ τάισμα, μπούκωσε και το δεξί δια μέρισμα με καλό υλικό, αύξησε στο φουλ την οξυγόνωση και θα είσαι τούμπανο! :hysterical:

Δεν ήθελα να στηρίξω τη βιολογία μόνο στο σφουγγάρι, γιατί λογικά περιοδικά θα "μπουκώνει", οπότε θα πρέπει να βγαίνει για ξέπλυμα/στίψιμο, οπότε θα χάνει απόδοση. Και όπως το λες, κάποια στιγμή αργότερα μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για άλλο σκοπό, ας είναι έτοιμο

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου απάντησες 2 φορές? :P

Δεν έχω κρατήσει γαρίδες,απλά θεωρώ ότι η άμμος είναι καλύτερη και ομορφότερη της άμμου.Οπως είπε ο Σπύρος υπάρχει και σε πιο σκουρόχρωμη έκδοση :thumbup:

Δεν ξερω πως εγινε και μπηκε δυο φορες συγνωμη. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλος ο συλλογισμος σου, αλλα το χαλικι που εβαλε ειναι (σχεδον) ασπρο και απο την αλλη υπαρχει και σκουροχρωμη αμμος :P

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

deja vu :thumbup:

Το ξερω και το πηρε αυτο γιατι δεν ειχε το μαυρο το χαλικακι το Dennerle.Στο waterinn.

Έγινε επεξεργασία - Γιωργος guppy
Link to comment
Share on other sites

1, Την ίδια περίπου μέθοδο είχα ακολουθήσει και για το μεγάλο μου ενυδρείο και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το στρώσιμο. Σκέφτεσαι κάτι αρνητικό; Πες το, με βάζεις σε σκέψεις!

2, Αν και πρώτη φορά μου μπήκε η ιδέα ψάχνοντας για background Juwel (το ξεπέρασα μόλις έκανα υπολογισμό τι θα στοίχιζε για φόντο 170Χ70!!!), μάλλον πιο πολύ με επηρρέασαν διάφορες ιστοσελίδες που έχω δει κατασκευές από φελιζόλ να πασπαλίζονται με άμμο/χαλίκι. Όντως το κόψιμο μου βγήκε λίγο χάλια, ας όψεται η πίεση χρόνου και η θεά υπομονή που μου το σκάει ώρες-ώρες!!! (έχεις ένα μάτι όμως βρε παιδάκι μου :P )

3, Κάτι τέτοιο είχα αρχικά στο μυαλό, αλλά μου άρεσε και το στυλ "καταρράκτης" του νερού..επίσης θεωρησα καλή την ιδέα ότι θα αντλεί νερό από τη μία άκρη και θα το επιστρέφει στην άλλη, άρα και καλύτερη ανακύκλωση του νερού.

4. Το παραέκανα λες από υλικό; Μάλλον από το φόβο ότι το βιολογικό υλικό ποτέ δεν είναι αρκετό! Όσο για τους διπλούς πύργους, μπορώ να καθαρίζω/σκαλίζω σφουγγάρι, αντλία και θερμοστάτη χωρίς να "ενοχλώ" καθόλου το βιολογικό μου υλικό. Επίσης, οι δύο πύργοι βοηθούν στο να μοιραστεί ο "χαμένος" χώρος από το εσωτερικό σε δύο μικρότερα μέρη στις δύο πίσω γωνίες, ώστε να είναι και ποιό συμμετρικό στο μάτι το background.

5. Μα αν κατάλαβα καλά από ότι έχω διαβάσει στο internet καθώς και στις φωτό που έχω δει (κυρίως στα petshrimp και planetinverts) προτιμάται το ψιλόκοκκο χαλίκι για τις γαρίδες! Αφού και κάποιες εταιρίες βγάζουν πλέον "ειδικό" χαλίκι για γαριδοενυδρεία, θεώρησα ότι ενδύκνειται περισσότερο από την άμμο.Και ήθελα και μαύρο χρώμα για να τονίζει περισσότερο τα χρώματα και των γαρίδων αλλά και των φυτών. Άσε τι τράβηξα Αυγουστιάτικα για να το βρω, όλα τα ράφια στα μαγαζιά σχεδόν άδεια, ειδικά από χαλίκι/άμμο!

6. Έτσι όπως το έγραψα, τι να καταλάβεις;;; Λοιπόν, τα φωτιστικά στηρίζονται πάνω στο γυαλί, απλά για να μην έρχεται σε άμμεση επαφή το αλουμίνιο με το γυαλί και ξύνεται,γλυστράει κλπ. έχω βάλει ανάμεσα το σωληνάκι, οπότε το μέταλλο ακουμπά επάνω στο σωληνάκι το οποίο "καβαλά" σε σχήμα ανάποδου "U" επάνω στο τζάμι...προσπάθησα να βγάλω φωτό αλλά δε φαίνεται και πολύ καθαρά, ελπίζω να κατάλαβες.

7. Έλεγα να το αποφύγω γιατί δεν έχω και πολύ εμπειρία από φυτά, τώρα τα παλεύω, αλλά δεν το βλέπω τελικά..Κυρίως φοβάμαι μήπως μου ρίξει πολύ το pH...για ζάχαρη-μαγιά λέμε πάντα...

8...που σημαίνει ότι έχω το ΟΚ να βάλω ένα χαρεμάκι 1m με 2-3f, έτσι; :thumbup:

Δυστυχώς λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα ούτε τηλ να πάρω, άσε που ακόμα περιμένω στρώσιμο, πού να τα βάλω; Πάντως θα το κοιτάξω, ελπίζω αύριο να πάρω ένα τηλ, μήπως προλάβω...από έγκυρη πηγή (μέσω ΠΜ) έμαθα επίσης για την παραλαβή, αλλά και το ότι έπεσαν σαν "κορακια" επάνω τους. Άσε που στην ιστοσελίδα δεν αναφέρεται, όπως σε άλλα είδη το "Διαθέσιμο". Ας στρώσει με το καλό...μπορεί να μας φέρει και κανένα πειραιώτικο μαγαζί (γκουχ-γκουχ)

1. Απλα το μπουκαλι 500ml γεματο μια εβδομαδα με σαπια τροφη δεν μου εκατσε καλα (ψυχολογικα)

2. Δεν ειπα για το πασπαλισμα αλλα για το σχημα τους αν ειναι επιρρεασμος απο εσ. φιλτρα juwel.

3. Επειδη ειχα κανει παρομοιες "καταρακτωδεις" σκεψεις το ειπα. (με αμβουργου απο τη μια και σωληνα που οδηγει το νερο απο την αλλη, οχι ομως σε φιλτρο αλλα σε "φυσικο" ρυακι παρα καταρρακτη.

4. Η υπερφιλτρανση ειναι και δικο μου χουι, απλα οχι σε βαρος του χωρου και του θεαματος.

Ομως οπως ειπε και ο Γιωργος μπορει να χρειαστει σε αλλο στησιμο.

5. ΟΚ

6. ΟΚ

7. Δεν εχει μεγαλη δυναμη το diy για να το φοβασαι.

8. Αφου μπολιασες, τι να στρωσει? Ετοιμο δεν ειναι για τα ψαρια? (εκτος και αν το μπουκαλι με τη σαπια τροφη εχει παιξει ρολο που δεν γνωριζω)

Για γαριδες ενταξει θα περιμενεις ακομα για σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Από Τρίτη βράδυ το ενυδρείο φιλοξενεί τους πρώτους του κατοίκους...τέσσερα CPD! Είναι απίστευτα μικούλια και ζωηρά και νομίζω ότι μέσα στο πρώτο 24ωρο έχουν εξοικειωθεί πλήρως με το χώρο...έχουν αλωνίσει κάθε γωνιά του ενυδρείου. Αλλά θα το ξαναπώ, είναι απίστευτα μικρούλια! Άλλο να τα βλέπεις φωτογραφία και άλλο ζωντανά. Για φύλο μη με ρωτήσετε, δεν μπορώ να τα ξεχωρίσω...πήγα με το σκεπτικό να πάρω 1 αρσενικό και 2 θηλυκά, αλλά στο κατάστημα μου είπαν ότι είναι μικρά ακόμη και είναι δύσκολο να τα ξεχωρίσουμε...άσε που όταν τα είδα (πρώτη μου φορά) από κοντά και συνηδητοποίησα το απίστευτα μικρό τους μέγεθος (εντάξει το είπα 3 φορές, μη βαράτε, πρώτη φορά βλέπω cpd ζωντανά, δείξτε λίγη κατανόηση στον αρχάριο χαζομπαμπά) ντράπηκα να βάλω τον άνθρωπο να τα "ψάχνει". Και μιας και πιάστηκαν 4 μέσα στην απόχη, άφησα την απόφαση στη θεά τύχη και τα πήρα και τα 4! Σήμερα από ό,τι είδα έχουν ζωηρέψει και τα χρώματά τους αλλά δείχνουν να συνηθίζουν και στην παρουσία μου...

Από φωτό μη περιμένετε και τίποτα ιδιαίτερο, με το κινητό και πάλι καλά, αφού βγήκαν και αυτές οι δύο (μετά από καμμιά πενηνταριά προσπάθειες)

post-617-1254353932_thumb.jpg post-617-1254353959_thumb.jpg

ΥΓ: Μου αρέσει που σκεφτόμουν τι ψάρια θα βάλω για να μη φάνε τις γαρίδες - τώρα πλέον σκέφτομαι...λες να μου φάνε τα "μαργαριταράκια" μου οι γαρίδες ; :(

Έγινε επεξεργασία - efthvag
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...