Jump to content

Αίσχος....


Recommended Posts

Δυστυχώς έχουμε δεί αμέτρητες φορές εικόνες με βασανισμούς ζώων....Τουλάχιστον στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε το όνομα του δράστη!Αρμόζουσα ποινή-ίσως ακραία η γνώμη του ομιλούντος-να γευτεί όσα έκανε... :thumbup:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=64512&cid=4

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω πει πως δεν είμαι εναντίον της θανατικής ποινής???

Link to comment
Share on other sites

Ο πολιτισμός ενώς λαού φαίνεται και απο τον τρόπο που μεταχειρίζεται τα ζώα.. Αλλά είσαι "μάγκας" γιατί βγάζεις τα άρρωστα ενστικτά σου σε ζώα που δεν μπορούν να υπερασπιστούν τον εαυτο τους.. τράβα κάνε το παλικάρι στο λιοντάρι, στην αρκούδα..

Αηδία και μίσος απέναντι σε όσους κακομεταχειρίζονται τα ζώα.

Και μιάς και βρισκόμαστε σε χώρο που αφορά τα ψάρια, τα ενυδρεία δεν είναι κορνίζα, ούτε έπιπλο, είναι ένα κομμάτι της φύσης στο σπίτι μας.

Φιλικά, Κωστής

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς έχουμε δεί αμέτρητες φορές εικόνες με βασανισμούς ζώων....Τουλάχιστον στην συγκεκριμένη περίπτωση έχουμε το όνομα του δράστη!Αρμόζουσα ποινή-ίσως ακραία η γνώμη του ομιλούντος-να γευτεί όσα έκανε... :thumbup:

http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=64512&cid=4

Eγω παντως δεν θα του εκοβα τα αυτια...................

Link to comment
Share on other sites

:P Εγώ πάλι γτ είμαι σίγουρος πως απλώς θα φάει ένα πρόστιμο, μετά θα αφεθεί ελεύθερος και θα πετσοκόψει κι άλλα ζωάκια?!?!?!?!? :thumbup: Αίσχος!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανα αλλο ανωμαλο παλικαρι εκει στη Κρητη που εχει για χομπυ να κοβει τα αρ...ια απο τετοιους τυπους? :thumbup:

Και γιατί είναι ανώμαλο το παλικάρι αν τα κόβει από τέτοιους τύπους???????????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κάθετος με όσα λέτε για το άτομο που έκανε την αποτρόπαια πράξη.

Τέτοιου είδους άτομα είναι ψυχικά διαταραγμένα είναι 100% άρρωστα και ας ισχυρίζονται ότι είναι υγιείς, εξάλλου κανένας τρελός δεν παραδέχεται ότι είναι τρελός.

Τέτοια άτομα πρέπει το κράτος να τα φροντίζει να κλιστούν σε ιδρύματα και να υποστούν θεραπείες και γιατί όχι να μπορέσουν να ενταχτούν στην κοινωνία μας.

Όλοι λέτε μεγάλα λόγια και κατά καιρούς σε παρόμοια γεγονότα όλοι λέτε θα θα θα…, να τον κάνουν έτσι να τον κάνουν αλλιώς κτλ.

Το ξέρεται ότι τέτοιο πράγμα δεν θα συμβεί ποτέ, αν νοιάζεστε πραγματικά δραστηριοποιηθείτε διαφορετικά και να προστατεύσετε ουσιαστικά και τα ζώα και τους ανθρώπους αυτούς.

Θεωρώ τα παραπάνω λόγια που γράψατε είναι λόγια αγανάκτησης και όχι ότι τα εννοείτε.

Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον από εσάς αν των δώσω ένα ψαλίδι να μπορεί να κόψη τα αυτιά αυτού του ανθρώπου, ή δεν μπορώ να φανταστώ να αισθάνεστε ευχαρίστηση στο θέαμα ενός ανθρώπου με κομμένα αυτιά και γεμάτο αίματα.

Οι άνθρωποι που κάνουν τέτοια πράγματα έχουν εν μέρει χάση την ισορροπημένη λογική και λειτουργούν διαφορετικά , σαν ζώα.

Σκεφτείτε ένα αδέσποτο σκυλί σε μια αλάνα μετά από πάλη με άλλο σκυλί να κόψη το αυτή του άλλου σκυλιού. Και επειδή μένω σε εξοχή ξέρω ότι τέτοια και χειρότερα συμβαίνουν όταν μαλώνουν αδέσποτα. Λογικά θα λυπηθείτε το σκυλί αλλά δεν θα πιάσετε και το άλλο σκυλί να του κόψετε το αυτή.

Δείτε αυτόν τον άνθρωπο σαν άνθρωπο κυριευμένο από ζωώδη ένστικτα που χρειάζεται άμεση βοήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Βγαινει και φωτογραφια με καμαρι το καθικι!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι κάθετος με όσα λέτε για το άτομο που έκανε την αποτρόπαια πράξη.

Τέτοιου είδους άτομα είναι ψυχικά διαταραγμένα είναι 100% άρρωστα και ας ισχυρίζονται ότι είναι υγιείς, εξάλλου κανένας τρελός δεν παραδέχεται ότι είναι τρελός.

Δεν θα διαφωνήσω σε όσα λες! Αλλά σου εγγυώμαι πως δεν είμαι γιατρός! Με άλλα λόγια ούτε μπορώ να ξέρω αν είναι διαταραγμένος άνθρωπος ούτε με νοιάζει να μάθω! Αν υπάρχει γιατρός και κράτος να κάνει κάτι γι'αυτό, καλώς! Αλλά 3 πράγματα είναι αυτά που προσωπικά ΔΕΝ ανέχομαι:

1) Παιδοφιλία

2) Άντρας να χτυπάει γυναίκα

3) Βασανισμός ζώων

Αν βρεθώ "μάρτυρας" σε κάποιο από τα παραπάνω και αν είναι στο χέρι μου, σίγουρα δεν θα αντιδράσω σαν γιατρός! Όπως και το έχω κάνει στη 2η περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν σου κρύβω ότι αν βρεθώ σε τέτοιο περιστατικό και εγώ εν ώρα αναβρασμού δεν ξέρω τη θα έκαμνα ή θα έτρωγα ξύλο ή θα έδινα δεν είμαι ο μιστερ τέλειος.

Απλός βλέποντας τα πράγματα από μακριά με ωριμότητα και ψυχραιμία διακρίνω αλλά πράγματα.

Όσο για το αν είναι τρελός για εμένα είναι αδιαμφισβήτητα, δεν με ενδιαφέρει αν τον δώσουν 100 γιατροί πιστοποιητικό ότι δεν είναι τρελός. Τέτοιες πράξης μόνο με διανοητική υστέρηση μπορεί να της κάνεις. Στο δικό μου σκεπτικό δεν υπάρχει χώρος ώστε να αποδεχτώ ότι ένας που κάνει τέτοια πράγματα έχει 100% σώας τας φρένας.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο δεν σου κρύβω ότι αν βρεθώ σε τέτοιο περιστατικό και εγώ εν ώρα αναβρασμού δεν ξέρω τη θα έκαμνα ή θα έτρωγα ξύλο ή θα έδινα δεν είμαι ο μιστερ τέλειος.

Απλός βλέποντας τα πράγματα από μακριά με ωριμότητα και ψυχραιμία διακρίνω αλλά πράγματα.

Όσο για το αν είναι τρελός για εμένα είναι αδιαμφισβήτητα, δεν με ενδιαφέρει αν τον δώσουν 100 γιατροί πιστοποιητικό ότι δεν είναι τρελός. Τέτοιες πράξης μόνο με διανοητική υστέρηση μπορεί να της κάνεις. Στο δικό μου σκεπτικό δεν υπάρχει χώρος ώστε να αποδεχτώ ότι ένας που κάνει τέτοια πράγματα έχει 100% σώας τας φρένας.

Καθένας διδάσκεται από τις προσωπικές του εμπειρίες! Είναι διαφορετικό να λες "τί θα έκανες αν ήσουν εκεί" από το βρίσκεσαι όντως εκεί! Προσωπικά έχω βρεθεί σε 3 διαφορετικά περιστατικά (τα 2 στα "κοσμοπολίτικα" Εξάρχεια) τα οποία μου άλλαξαν την οπτική γωνία που βλέπω κάποια πράγματα! Πλέον ξέρω τί θα έκανα σε κάποιες περιπτώσεις και γι'αυτό προσπαθώ να τις αποφύγω.

Αλλά ειλικρινά, στα 3 πράγματα που προανέφερα, αν βρεθώ μπροστά, το τελευταίο πράγμα που θα κάνω είναι να ρίξω "ελαφρυντικά" στην διαταραγμένη και άρρωστη προσωπικότητα κάποιου!

Link to comment
Share on other sites

Νικό αν βρεθώ μπροστά σε περιστατικό που κάποιος δέρνει ένα παιδί μόνο που το σκέπτομαι αφρίζω σίγουρα θα επέμβω με απρόβλεπτα αποτελέσματα σίγουρα και εγώ δεν θα σκεφτώ αχ τον καημένο είναι άρρωστος και δεν ξέρη τη κάνει, για αυτό εύχομαι να μην βρεθώ ποτέ.

Αυτό που με τρομάζει χωρίς πλάκα είναι να τον δώσω μια σπρωξιά ή μπουνιά να πέσει να χτυπήσει στο κεφάλι και να μείνει στον τόπο. Δεν θα μπορέσω να συμβιβαστώ με την ιδέα μετά ότι σκότωσα άνθρωπο έστω και κατά λάθος, ή τη θα απογίνουν τα παιδιά μου που τα έχω και αδυναμία όπως κάθε γονιός.

--------

Εμείς τη μπορούμε όμως να κάνουμε ώστε να μειωθούν και να αποτραπούν τέτοια περιστατικά. Από ότι διάβασα στο ρεπορτάζ το κακό ξεκινά από την οικογένεια του διαβάζοντας της αντιδράσεις τους, αν λοιπόν αυτός μεγάλωσε σε ένα αρρωστημένο περιβάλλων αυτό που εμείς το θεωρούμε άρρωστο για αυτόν είναι φυσιολογικό.

Είναι κάτι αντίστοιχο με τα παιδάκια που περνούν και τα εκπαιδεύουν από μικρά στο πόλεμο και στο να σκοτώνουν ανελέητα. Για αυτά αυτό είναι φυσιολογικό δεν έχουν μάθει κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση σίγουρα δεν βρίσκεταιν στο ένα άκρο. Δηλαδή δεν μπορώ να φανταστώ οτι το 2009 η τιμωρία για κάτι τέτοιο θα ήταν η κρεμάλα, η ηλεκτρική καρέκλα ή το κόψιμο του αυτιού αυτου του "ανθρώπου". Σίγουρα όμως δεν είναι και στο άλλο άκρο της πλήρους ατιμωρησίας και αδιαφορίας.

Αυτο που θέλουμε είναι ένα κράτος που θα αναγνωρίζει τους ψυχικά αρρώστους και θα τους αντιμετωπίζει αναλόγως έτσι ώστε να μην προβαίνουν σε τέτοιου είδους ενέργειες, απέναντι σε ζώα ή ανθρώπους. Ακόμα, για όσους απλά πειραματίζονται, περνάνε την ώρα τους ή εκτονώνουν την προσωπική τους ανεπάρκειά με τέτοιες ενέργειες, θα έπρεπε το κράτος να προβλέπει ιδιαίτερα αυστηρές ποινές.

Και κάτι τελευταίο επειδή το κράτος στην ουσία είμαστε εμείς, ο γείτονας που γίνεται μάρτυρας κακοποίησης ζώου ή ανθρώπου και "κωφεύει", είναι συνένοχος..

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τη θα κάνουνε τώρα στο έτος 2009 η απάντηση είναι μάλλον τίποτα όπως γίνεται πάντα.Επειδή έκανα μια αναδρομή σε μια αγαπημένη μου ταινία(Braveheart) μόλις τώρα και είμαι επηρεασμένος, καλύτερα να μην του απαντήσω τη θα έκανα.

Link to comment
Share on other sites

Iσως φίλε Χρήστο να είναι λόγια αγανάκτησης και οργής....Κανείς δεν μπορεί να είναι 100% σίγουρος πως θα αντιδρούσε αν ήταν μπροστά,αλλά η αγανάκτηση πηγάζει απο την αδιαφορία και ατιμωρησία συνήθως σε περιπτώσεις απάνθρωπης συμπεριφοράς!Επίσης εμεινε ασχολιάστο,οτι κάποιοι κάτοικοι-έστω και λίγοι-εκτόξευσαν και απειλές υποστηρίζοντας το κτήνος!!!Πως να μην προκύπτουν συνέχεια τέτοια φαινόμενα,όταν η ίδια η κοινωνία τα συντηρεί..... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς όταν μετακομίσαμε στα Γλυκά νερά βλέπαμε 3 σκιλιά μαζί .

Το ένα απ' αυτά είχε ένα σύρμα (μπορεί να ήταν και δύο μέτρα)δεμένο από την άκρη στο πόδι του και δυο φορές περασμένο μέσα από το πόδι του (καρφομένο δηλαδη) τελικά χρειαστήκαμε ένα κτινίατρο για να ναρκώσει το ζώο

και με τον πατριό μου του έβγαλαν το σύρμα από το πόδι

Τα τρία αυτά σκιλιά τωρα είναι όλη την ώρα έξω απότο σπίτι μας και τα ταϊζουμε καθε μέρα

Ανθρωποι πάντος που βασανιζουν έτσι τα ζώα ειναι τέρατα και δυστυχωςδεν είναι λίγες οι φορές που βλέπουμε αυτό που αφήνουν πίσω τους

Δύο άλλα περιστατικά που θημάμε πρόχειρα ειναι το σκιλί του κολυτού μου που φολιάστηκε (Μ¨αλον απ' το γείτονα καθώς είναι ο μόνος που είχε πρόσβαση στον ακάλυπτο).Και όταν ήμουν μικρός ένα σκιλί στην πλατεία φατσέα να φτίνει αίμα μέχρει θανάτου κάποιοι είπαν πως του έδοσαν κρέας με κομμάτια γυαλιόν και όταν το ζωντανό που πειναγε το είδε το έφαγε τόσο λέμαργα που στην αρχά δεν κατάλαβε τίποτα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι υπερ των ακραιων θεσεων αλλα οι οι συγκεκριμενοι τυποι πρεπει να παθουν οτι ακριβως εκαναν! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι υπερ των ακραιων θεσεων αλλα οι οι συγκεκριμενοι τυποι πρεπει να παθουν οτι ακριβως εκαναν! :thumbup:

αρα εισαι υπερ των ακραιων θεσεων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...