Jump to content

Live Bloodworms


Memas 13

Recommended Posts

Καλησπέρα φίλοι.

Χρησιμοποιεί κανείς για τροφή live bloodworms?

Και από που τα προμηθεύεστε?

Παρακαλώ να μην μεταφερθεί στην κατηγορία

μαγαζιά επαγγελματίες, γιατί δύσκολα θα λάβω απάντηση

Ευχαριστώ.

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Τα bloodworms είναι προνύμφες σκνίπας (το είδος αυτό δεν δαγκώνει) και δεν μπορείς να τις αναπαράγεις εκτός και αν μπορείς να τρέφεις σκνίπες σε κάποιον χώρο...

Σε μια λιμνούλα που είχα στήσει το καλοκαίρι στον κήπο μου και έπεφταν μέσα μούσμουλα από ένα δένδρο είχα βρει πάνω στα μούσμουλα ζωντανά bloodworms για τα οποία ξετρελαίνονταν τα ψάρια μου.

Αυτό βέβαια το έκανα με δική μου ευθύνη καθώς δεν έχω τις γνώσεις για να σου εγγυηθώ οτι πχ ένας δίσκος αναπαραγωγής δεν θα προσβληθεί από κάποιο παθογόνο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι όμως σε πιο παλιά ποστ από συμφορουμίτες ότι ταίζουν με ζωντανά σκουλήκια, ίσως όχι με bloodworms

αλλά με άλλα σκουληκάκια.

Τα κατεψυγμένα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω μιας και για να φτάσουν Κεφαλονιά από Αθήνα κάνουν τουλάχιστον 7 ώρες. Λογικά θα ξεπαγώσουν και θα αλλοιωθούν, έτσι δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση, εγώ που παίρνω κατεψυγμένες από Water Inn τις συσκευάζουν με παγοκύστες και σε ειδική σακούλα ψυγείο, και φτάνουν στα χέρια μου μια χαρά... πάνω - κάτω ίδιες ώρες κάνουν να φτάσουν.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση, εγώ που παίρνω κατεψυγμένες από Water Inn τις συσκευάζουν με παγοκύστες και σε ειδική σακούλα ψυγείο, και φτάνουν στα χέρια μου μια χαρά... πάνω - κάτω ίδιες ώρες κάνουν να φτάσουν.

Ξέρω ότι κάνουν καλή δουλειά στο πακετάρισμα γιατί τους προτιμώ κι εγώ, απλά δεν ήθελα ποτέ να το ρισκάρω λόγω του ότι ακόμα και αν αλλοιώνονται οι τροφές δεν υπάρχει τρόπος να το καταλάβεις, παρά μόνο αν συμβεί κάτι απευκτέο με τα ψάρια.

Με καθησύχασες στο συγκεκριμένο ζήτημα ευχαριστώ :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...