Jump to content

Ερώτηση για 700λίτρα


Snakehead

Recommended Posts

...γιατί ξέρεις δεν είναι και ότι καλύτερο να βλέπεις 5 φροντοζάκια σε 2 μέτρα ενυδρείο!!!

εκεί κολάω μόνο.

Γι'αυτό σου είπα παραπάνω να έχεις υπομονή.

Όταν γίνουν απο φροντοζάκια...φροντοζάρες τότε θα είσαι ΟΚ.

Όσον αφορά για συγκατοίκους, μην ξεχνάς ότι οι φροντόζες είναι δεινοί θηρευτές.

Κάτι που σημαίνει ότι πότε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν τα άλλα ψάρια θα φαγωθούν ή όχι. Ακόμα και να τα βάλεις απο μικρά μαζί μπας και συνηθίσουν, όταν αρχίζουν να μεγαλώνουν οι φροντόζες....ποτέ δεν ξέρεις...

Έγινε επεξεργασία - Moutralewn
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Θα σου πω κατι που το έχω διαβασει εδω μέσα και το έχω διαβάσει και σε πολλα άλλα site που προτεινουον για συγκατοικους της φροντοζας.

Το είδος λοιπόν που προτεινεται ως συγκατοικος είναι κι αυτο μια αφρικάνικη κιχλιδα της λίμνης malawi όμως.

Δεν ξέρω εαν συμφωνουν οι Σ-Σ πάντως θα ήθελα την άποψη τους και τη διορθωση τους.

Δεν το κάνω προταση, αλλα ερωτηση.

Το ψαρι λοιπόν αυτό εχει κι αυτο ενα κοινο χαρακτηριστικό με τη φροντοζα.... έχει καρουμπαλο!!! :)

Είναι το Blue Dolphine ή Blue Moorii

Περιμένω σχόλια απο Σ-Σ και από όσους γνωρίζουν....

Ταιριαζει??

Μπορει να το βάλει??

Φιλε μου σου αρέσει???

BlueDolphinHumpHeadWFCiaf_Ap18BM.jpg

Sites στο εξωτερικό προτείνουν αυτό τον συνδυασμό .Είναι βέβαια διαφορετικές λίμνες.Εμείς εδώ δεν το συνηθίζουμε.

Σωκράτης :(

Link to comment
Share on other sites

αυτα είναι!!!!μπορώ να βάλω κάλβους μαζί με τις φροντόζες δηλαδή?

πόσους?

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να προεξοφλήσουμε όμως ότι οι φροντόζες όταν μεγαλώσουν δεν θα την "πέσουν" στους calvus....

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορούμε να προεξοφλήσουμε όμως ότι οι φροντόζες όταν μεγαλώσουν δεν θα την "πέσουν" στους calvus....

Αν ειναι να στησουμε ενυδρειο,με το σκεπτικο της προεξοφλησης,ας το αφησουμε καλυτερα.

Στο αφρικανικο δεν παιζει αυτο,γιατι τα ψαρια ειναι τελειως απροβλεπτα...................

ΥΓ

Οποιος νομιζει οτι ο καλβος οταν μεγαλωσει ειναι ευκαταφρονητο ψαρι και ευκολη λεια,κανει λαθος.........

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!!!!

και εγώ μαζί σου Δία!!

σήμερα μίλησα με ενα φίλο πετσοπα και μου πρότεινε με φροντόζες να βάλω petrochromis!!

λέει ότι μεγαλώνουν αρκετα και δε θα τους πιράζουν οι φροντοζες.

τι λέτε γι αυτο?

post-15474-1254401837_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - volcanotimes
Link to comment
Share on other sites

Eχουν διαφορετικες διατροφικες συνηθειες........

Οι φροντοζες θελουν τροφη με μεγαλυτερη περιεκτικοτητα σε πρωτεινη,ενω τα petrochromis περισσοτερο φυτικη.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο δε ξέρω φίλε αν είναι συμβατα στη διατροφή.

αυτο ρωτάω μήπως ξέρετε να μου πειτε γενικά αν είναι συμβατα.

διάβαζα τώρα σε ένα site γη &..... και τα calvus είναι συμβατα πιστευω

είναι και στα ίδια βάθη με τις φροντόζες.

δε ξέρω τι να κάνω ρεεεεεεεεεεε!!!

χαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

και εγώ αυτό λέω !! θα βάλω κάλβους!!!

5 φροντόζες - 4 κάλβους και κάτι για το βυθό ή άλγη(?)

Link to comment
Share on other sites

Τουλαχιστον εδω στο βιντεο ο ιδιοκτητης (στα σχολια) δεν διευκρινιζει τι ταιζει σε κοινο ενυδρειο.

Παρ μονο λεει για τα συμπτωματα και τη θεραπεια που ακολουθησε για το "bloated fish" :(

http://www.youtube.com/watch?v=kmekFQjQkDA

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσπαθώ το παρακάτω "πείραμα" συγκατοίκησης...

βέβαια δεν μπορώ να εγγυηθώ τίποτα μιας και είναι νωρίς ακόμα! :(

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να στησουμε ενυδρειο,με το σκεπτικο της προεξοφλησης,ας το αφησουμε καλυτερα.

Στο αφρικανικο δεν παιζει αυτο,γιατι τα ψαρια ειναι τελειως απροβλεπτα...................

ΥΓ

Οποιος νομιζει οτι ο καλβος οταν μεγαλωσει ειναι ευκαταφρονητο ψαρι και ευκολη λεια,κανει λαθος.........

Δεν είπα ότι ο κάλβος είναι ευκαταφρόνητος. Ίσα-ίσα. Αν κάποιος θέλει να βάλεις συγκατοίκους σε φροντόζες, προσωπική μου άποψη είναι, ότι θα βάλει είτε καλβους είτε cyprichromis jumbo.

Όσον αφορά το άλλο, όταν έκανα το σχόλιο περί προεξόφλησης, εννοούσα αυτό ακριβώς που λες. Ότι δεν πρέπει να προεξοφλούμε τίποτα. Να κάνω σαφές ότι δεν σημαίνει ότι οι κάλβοι θα ζήσουν ειρηνικά με τις φροντόζες.

Τέλος, θεωρώ ότι οι αφρικάνες έχουν απρόβλεπτο χαρακτήρα αλλά, τις περισσότερες φορές, προβλέψιμη συμπεριφορά, κάτι που πρέπει να το λαμβάνουμε πάντα υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι ο κάλβος είναι ευκαταφρόνητος. Ίσα-ίσα. Αν κάποιος θέλει να βάλεις συγκατοίκους σε φροντόζες, προσωπική μου άποψη είναι, ότι θα βάλει είτε καλβους είτε cyprichromis jumbo.

Όσον αφορά το άλλο, όταν έκανα το σχόλιο περί προεξόφλησης, εννοούσα αυτό ακριβώς που λες. Ότι δεν πρέπει να προεξοφλούμε τίποτα. Να κάνω σαφές ότι δεν σημαίνει ότι οι κάλβοι θα ζήσουν ειρηνικά με τις φροντόζες.

Τέλος, θεωρώ ότι οι αφρικάνες έχουν απρόβλεπτο χαρακτήρα αλλά, τις περισσότερες φορές, προβλέψιμη συμπεριφορά, κάτι που πρέπει να το λαμβάνουμε πάντα υπόψιν.

Τελικα συμφωνουμε οτι δε διαφωνουμε............... :(:)

Link to comment
Share on other sites

Θα ανφερω κατι που διαβασα και αν κάνω λάθος με διορθωνεται....

διαβασα λοιπν οτι οι κάλβοι είναι απο τα ζωντανα που μππορουν ευκολα να συμβιωσουν με τις φροντοζες, γιατι κυριως τις αγνοουν!!

Ισως υπάρξουν που και που διαμαχες, αλλα μόλις καταλάβουν οι αρσενικές φροντοζες οτι οι καλβοι δε δινου σημασια και δεν πτοουνται... απλα συμβιωνουν μαζι...

Ολόκληρος χαμός ναγίνεται γύρω τους... δεν τους απασχολει τπτ!!!

Σε ελευθερη μεταφραση αυτο έλεγε....

Λοιπόν?? :):(

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι ο κάλβος είναι ευκαταφρόνητος. Ίσα-ίσα. Αν κάποιος θέλει να βάλεις συγκατοίκους σε φροντόζες, προσωπική μου άποψη είναι, ότι θα βάλει είτε καλβους είτε cyprichromis jumbo.

Όσον αφορά το άλλο, όταν έκανα το σχόλιο περί προεξόφλησης, εννοούσα αυτό ακριβώς που λες. Ότι δεν πρέπει να προεξοφλούμε τίποτα. Να κάνω σαφές ότι δεν σημαίνει ότι οι κάλβοι θα ζήσουν ειρηνικά με τις φροντόζες.

Τέλος, θεωρώ ότι οι αφρικάνες έχουν απρόβλεπτο χαρακτήρα αλλά, τις περισσότερες φορές, προβλέψιμη συμπεριφορά, κάτι που πρέπει να το λαμβάνουμε πάντα υπόψιν.

Εγώ συμφωνώ είτε σε κάλβο είτε σε jumbo.Εφόσον το ενυδρείο είναι εξάλλου μεγάλο.Να ρωτησω κάτι και ας θεωρηθώ κα ανόητος.Είναι δυνατόν να έχω απρόβλεπτο χαρακτήρα και η συμπεριφόρα μου να είναι προβλέψιμη;

Συγνώμη κιόλας αλλά δεν καταλαβαίνω και δεν το γράφω για να παρεξηγηθώ απλώς διερωτούμαι.

:(

Link to comment
Share on other sites

Θα ανφερω κατι που διαβασα και αν κάνω λάθος με διορθωνεται....

διαβασα λοιπν οτι οι κάλβοι είναι απο τα ζωντανα που μππορουν ευκολα να συμβιωσουν με τις φροντοζες, γιατι κυριως τις αγνοουν!!

Ισως υπάρξουν που και που διαμαχες, αλλα μόλις καταλάβουν οι αρσενικές φροντοζες οτι οι καλβοι δε δινου σημασια και δεν πτοουνται... απλα συμβιωνουν μαζι...

Ολόκληρος χαμός ναγίνεται γύρω τους... δεν τους απασχολει τπτ!!!

Σε ελευθερη μεταφραση αυτο έλεγε....

Λοιπόν?? :):(

Καπως ετσι ειναι τα πραγματα.......

Αναφερε την πηγη που το διαβασες.

Link to comment
Share on other sites

Οι καλβοι γενικα απεναντη στα αλλα ψαρια ειναι αδιαφοροι, κοιτανε μονο το δικο τους σπιτι.....

για τις φροντοζες θα μας πει ο Κ. Τριανταφυλλος... :(

Παντως επιμενο οτι το Λεπτοσωμα ειναι ιδανικο για φροντοζες... 2 διαφορετικοι κοσμοι....

Link to comment
Share on other sites

Οι καλβοι γενικα απεναντη στα αλλα ψαρια ειναι αδιαφοροι, κοιτανε μονο το δικο τους σπιτι.....

για τις φροντοζες θα μας πει ο Κ. Τριανταφυλλος... :)

Παντως επιμενο οτι το Λεπτοσωμα ειναι ιδανικο για φροντοζες... 2 διαφορετικοι κοσμοι....

Στάθη για να μπλέξω τη κατάσταση να πώ οτι ο Konings αναφέρει σε βιβλίο του για ταγκανίκα οτι ποτέ δεν βάζουμε λεπτοσώμα γιατί τις τρώνε.Αλλος συγγραφέας ο Zurlo τις προτείνει , άντε να βγάλεις άκρη.Εμείς ειδικά σε τέτοια μεγάλα ενυδρεία τολμούμε !!!!

:(

Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι ειναι τα πραγματα.......

Αναφερε την πηγη που το διαβασες.

Μακαρι να θυμόμουν... παει καιρος παντως.....

Θα το ψαξω και μολις το βρω θα το ανεβάσω.... !!!!

Link to comment
Share on other sites

Στάθη για να μπλέξω τη κατάσταση να πώ οτι ο Konings αναφέρει σε βιβλίο του για ταγκανίκα οτι ποτέ δεν βάζουμε λεπτοσώμα γιατί τις τρώνε.Αλλος συγγραφέας ο Zurlo τις προτείνει , άντε να βγάλεις άκρη.Εμείς ειδικά σε τέτοια μεγάλα ενυδρεία τολμούμε !!!!

:(

Και γιατι οχι;;; :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...