Jump to content

Goniopora!!sos!!


bloodyskin1988@hotmail.com

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους !!εχω μια Goniopora που απο κατω προσ τα πανω πεθενη (εννοω πως πεθενουν οι πολιποδες της κ φαινετε ο σκελετος της ειναι στην αρχη ακομα)το κοραλλι μ ειναι ομως ανοιχτο συνεχεια απο μετρησης ειμαι καλα!!μηπως φταιη που το εχω πανω σε βραχο κ οχι στην αμμο?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?? εχω κ ενα bubble k αυτο ειναι μια χαρα γενικα κ τα υπολοιπα κοραλια μου ειναι παντα ανοιχτα κ ειναι καλα!!η Goniopora μου ομως βαζω κ της JBL THN ΣΕΙΡΑ για κοραλλια(ειμαι νεος στα κοραλλια)αλλα στο ενυδρειο μου ειναι πανε καλα....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΩΣΩ :hysterical::hysterical:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!! :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους !!εχω μια Goniopora που απο κατω προσ τα πανω πεθενη (εννοω πως πεθενουν οι πολιποδες της κ φαινετε ο σκελετος της ειναι στην αρχη ακομα)το κοραλλι μ ειναι ομως ανοιχτο συνεχεια απο μετρησης ειμαι καλα!!μηπως φταιη που το εχω πανω σε βραχο κ οχι στην αμμο?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?? εχω κ ενα bubble k αυτο ειναι μια χαρα γενικα κ τα υπολοιπα κοραλια μου ειναι παντα ανοιχτα κ ειναι καλα!!η Goniopora μου ομως βαζω κ της JBL THN ΣΕΙΡΑ για κοραλλια(ειμαι νεος στα κοραλλια)αλλα στο ενυδρειο μου ειναι πανε καλα....ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΗΝ ΣΩΣΩ :hysterical::hysterical:

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!!!!!!!!!! :thumbup::P:hysterical:

Η Goniopora ειναι μη φωτο συνθετικο και κατ επεκταση δυσκολο κοραλλι αφου θελει συνεχομενο target feeding και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να επιβαρυνει την ποιοτητα του νερου σου. Το πιο πιθανον ειναι οτι πεθαινει της πεινας ή κατι αλλο το ενοχλει σε σημειο που το νεκρωνει (Ακουμπαει κατι? Την εχει κανει σπιτι καποιο ψαρι κτλ κτλ). IMO για να καταλαβεις αν εχεις επιτυχια με το συγκεκριμενο κοραλλι θα πρεπει να εχει περασει ενας χρονος και να συνεχιζει να ειναι σε φουλ αναπτυξη.

Καλη επιτυχια :wub:

Link to comment
Share on other sites

Η Goniopora ειναι μη φωτο συνθετικο και κατ επεκταση δυσκολο κοραλλι αφου θελει συνεχομενο target feeding και αυτο εχει σαν αποτελεσμα να επιβαρυνει την ποιοτητα του νερου σου. Το πιο πιθανον ειναι οτι πεθαινει της πεινας ή κατι αλλο το ενοχλει σε σημειο που το νεκρωνει (Ακουμπαει κατι? Την εχει κανει σπιτι καποιο ψαρι κτλ κτλ). IMO για να καταλαβεις αν εχεις επιτυχια με το συγκεκριμενο κοραλλι θα πρεπει να εχει περασει ενας χρονος και να συνεχιζει να ειναι σε φουλ αναπτυξη.

Καλη επιτυχια :thumbup:

+1 :P

Το να την ταΐζεις τακτικά με τροφές που περιέχουν μαγγάνιο(π.χ Cyclops ) και να έχεις ικανοποιητικό επίπεδο σιδήρου στο ενυδρείο σου είναι κάτι που θα παίξει καθοριστικό παράγοντα στο να μπορέσεις να την κρατήσεις ένα χρόνο +.

Link to comment
Share on other sites

Μην το παρακανεις με σκευασματα σιδηρου,ομως γιατι μετα θα αποκτησεις προβληματα αλγης.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ Κ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :hysterical: την εχω βαλει στο βυθο του ενυδρειου μου δεν την ενοχλοσαι τιποτα απολυτος ταιζω κυκλοπες κ φυτοπλακτον ζωοπλακτον!!!αλλα την βλεπω να ανοιγη κανονικα σαν να μην συμβενη τιποτα!! ερωτηση επειδη ειμαι νεος στα κοραλια !!τα ταιζω ριχνοντας στο νερο τα κατεψυγμενα σκευασματα που σας ειπα πιο πανω,μηπως ταιζω λαθος??

κ επισης μπορειτε να μου πειτε τετοιου ειδους ευκολα καραλλια να βαλω μεσα?διοτι δεν ξερω....

ευχαριστω παρα πολυ........ :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

δες λίγο το παρακάτω βίντεο και θα καταλάβεις πως γίνεται.

http://www.youtube.com/watch?v=zK4XzmRO72I

Το κοράλι που διάλεξες δεν είναι από τα εύκολα.Όταν εννοείς τέτοιου είδους τη εννοείς άλλα LPS?

Link to comment
Share on other sites

ναι!!πια αλλα lps κοραλια μπορω να βαλω μεσα σχετικα ευκολα....σκεφτομαι για ενα hammer coral τι λετε??

επισης ταισα σημερα με σιριγκα τα κοραλια μου ειδικα το bubble εφαγε με την ψυχη του!! :hysterical::hysterical: του εωαλα μεχρη κ ψηλοκομμενη γαριδα την εφαγε!τουλαχιστον μαλλον αυτο παει καλα!! :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 διαφορετικές γονιοπόρες και κάνοντας τα ίδια πράγματα αντιδρουν διαφορετικά

Αυτό το άρθρο με βοήθησε αρκετά

http://reefkeeping.com/issues/2005-10/nftt/index.php

Προσπάθησε να ταίζεις με Cyclops πολύ κοντά στους πολύποδες και τους κάτω που βλέπεις να πεθαίνουν και δοκίμασε να το πας όσο πιο μακρυά γίνεται από το bubble. είναι δολοφόνος, εμένα μου έχει κάψει ότι υπάρχει γύρω του...

και πες μας πως παει!

Link to comment
Share on other sites

Εχω 2 διαφορετικές γονιοπόρες και κάνοντας τα ίδια πράγματα αντιδρουν διαφορετικά

Αυτό το άρθρο με βοήθησε αρκετά

http://reefkeeping.com/issues/2005-10/nftt/index.php

Προσπάθησε να ταίζεις με Cyclops πολύ κοντά στους πολύποδες και τους κάτω που βλέπεις να πεθαίνουν και δοκίμασε να το πας όσο πιο μακρυά γίνεται από το bubble. είναι δολοφόνος, εμένα μου έχει κάψει ότι υπάρχει γύρω του...

και πες μας πως παει!

Γι αυτο μου αρεσει αυτο το Hobby! Εμενα το bubble πηγε να επεκταθει στην Εφιλλια και τα βρηκε σκουρα!

:(

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο μου αρεσει αυτο το Hobby! Εμενα το bubble πηγε να επεκταθει στην Εφιλλια και τα βρηκε σκουρα!

:(

Παιδιά έχω μια απίστυετη γονιόπορα η οποί αόσο πάει και γίνεται τεράστια.Ποτέ δεν την έχω ταίσει απο κοντά παρά μόνο γενικά στο νερό,όπως και τα υπόλοιπα κοράλια με ζοοπλακτόν κ.λ.π

Σε απόσταση αναπνοής είναι δίπλα της ,ένα Hamer Coral και δεν υπάρχει το παραμικρό πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Και γώ έχω μια Γονιοπόρα περίπου 1μιση χρόνο και ποτέ δε τη "ταϊσα στο στόμα" (target feeding). Ό,τι τρώει από τη στήλη νερού και από ανάπτυξη είναι super. Έχει πολύποδα που πλησιάζει τους 30 πόντους!!!(φτου-φτου :( ).

Την έχω όμως, σε απόσταση ασφαλείας από τα άλλα κοράλλια γιατί έχει ένα "φιλί" σκέτο φαρμάκι! Δε μπορεί να σταθεί τίποτε πλάι της, εκτός από μια Euphyllia Glabrescens που είχα και που ήταν ακόμη πιο "φαρμακερή"! :)

Επίσης απ΄ότι ξέρω, η Γονιοπόρα ΔΕΝ είναι μη-φωτοσυνθετικό κοράλλι όπως η Γοργόνια ή η xx..νέφτια. Έχει ανάγκη από φώς αφού στον ιστό της ζει η Ζωοξανθίλη, όπως σε όλα τα φωτοσυνθετικά κοράλλια. Έχει όμως το πλεονέκτημα να διαθέτει πλοκάμια και στόμα στους πολύποδες ώστε να μπορεί να τρέφεται και από κεί χωρίς να εξαρτάται μόνο από τη φωτοσύνθεση. Η δικιά μου για παράδειγμα, αρχίζει και μαζεύει τους πολύποδες όταν αρχίζουν να χαμηλώνουν τα φώτα και τη νύχτα (στο σκοτάδι) είναι τελείως κλειστή. Το αντίστροφο συμβαίνει όταν αρχίζουν να ανάβουν τα φώτα και η συμπεριφορά αυτή είναι η ίδια από τότε που την έχω.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...