Jump to content

Ενυδρείο Anubias 1.80χ60χ62


varaderum

Recommended Posts

..καταλαβαίνω ότι σε κάποιους δεν αρέσει το ντεκόρ, αλλά θα πω και εγώ πως το αντιλαμβάνομαι..

Καταρχήν έφτιαξα το ενυδρείο για να το χαίρομαι και με βάση τα προσωπικά μου γούστα!

Προσπαθώ πάραυτα, να παρέχω στα ψαράκια που φιλοξενώ, όσο το δυνατόν καλύτερες συνθήκες, με βάση τις πραγματικές τους ανάγκες , όπως σταθερή θερμοκρασία χειμώνα - καλοκαίρι, σκληρότητα και καθαρότητα νερού, αλκαλικότητα, ph κλπ, καθώς και σχετικά αρκετά λίτρα, ώστε να μπορούν να νιώθουν το δυνατόν καλύτερα!

Επίσης τους έστησα και αρκετές κρυψώνες, ώστε να μπορούν να οριοθετούν τις περιοχές τους.

Ολα είναι χόμπυ και αν θέλαμε τις ιδανικές (πραγματικά) συνθήκες για τα ψάρια, θα τα αφήναμε στις λίμνες που ανήκουν!! Είναι άτοπο να βάζει κάποιος βραχάκια σε οποιοδήποτε μεγέθους ενυδρείο και να νιώθει ότι είναι εντάξη, όταν πχ μιά φροντόζα ζεί σε μεγαλύτερο των 10 μέτρων βάθος και πολλά άλλα είδη σε κοπάδια των 1000+ ψαριών!!!

Προσπαθούμε λοιπόν να κάνουμε το βέλτιστο δυνατό σε σχέση με τον χώρο που έχουμε ..και όχι μόνο!

Μερικές ακόμα φωτό:

post-15527-1256817523_thumb.jpgpost-15527-1256817548_thumb.jpgpost-15527-1256817575_thumb.jpgpost-15527-1256817607_thumb.jpgpost-15527-1256817626_thumb.jpgpost-15527-1256817647_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - varaderum
Link to comment
Share on other sites

..καταλαβαίνω ότι σε κάποιους δεν αρέσει το ντεκόρ, αλλά θα πω και εγώ πως το αντιλαμβάνομαι.........
Δεν σου εβαλε καποιος το μαχαιρι στο λαιμο. :thumbup:

Την αποψη του ειπε ο καθενας ευγενικα ή/και με χιουμορ :bowdown:

Και μην ξεχνας οτι την ειχες ζητησει :thumbup:

....Αν κάποιος έχει να προτείνει κάτι από ψάρια η οτιδήποτε άλλο, θα ήταν ευπρόσδεκτο.

Link to comment
Share on other sites

Μολις ζευγαρωσουν τα pulcher και μεγαλωσουν λιγο οι φροντοζες θα τρεχεις.................

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Συμφωνώ με τους υπόλοιπους φυσικά για το ντεκορ. Και μία ερώτηση: το δάπεδο είναι ξύλινο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν σου εβαλε καποιος το μαχαιρι στο λαιμο. :blush:

Την αποψη του ειπε ο καθενας ευγενικα ή/και με χιουμορ :)

Και μην ξεχνας οτι την ειχες ζητησει :thumbup:

Μα δεν νομίζω ότι κακοχαρακτήρισα κανένα, ούτε παρεξηγήθηκα. Απλά αιτιολόγησα την θέση μου και το πως το βλέπω από την μεριά μου!

Μολις ζευγαρωσουν τα pulcher και μεγαλωσουν λιγο οι φροντοζες θα τρεχεις.................

Οντως αυτό είναι ένα ζήτημα! Θα δείξει..

Καλησπέρα και από μένα. Συμφωνώ με τους υπόλοιπους φυσικά για το ντεκορ. Και μία ερώτηση: το δάπεδο είναι ξύλινο;

Ναι είναι ξύλινο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Congrads μεγαλε μακαρι ναχα τα κοτσια να στησω κ γω κατι τετοιο...ισως στο μελλον. Μραβο και παλι καλη συνεχεια πολυ ωραιο το decor!

Link to comment
Share on other sites

Φίλτρα: 1 EHEIM professionel II 2026 απόδοσης 950 λίτρων ανά ώρα (χημικό) και δύο EHEIM professionel 3 electronic 2078 απόδοσης 1850 λίτρων ανά ώρα (βιολογικά).

Τι εννοείς όταν λες "χημικό" ?

Link to comment
Share on other sites

Αγαπήτε φίλε καλορίζικα.Η διακόσμηση είναι και θέμα γούστου.Απλά με τα ψάρια που έχεις βάλε και πέτρες δημιουργώντας σπηλιές και περάσματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=28495

:P

Link to comment
Share on other sites

Congrads μεγαλε μακαρι ναχα τα κοτσια να στησω κ γω κατι τετοιο...ισως στο μελλον. Μραβο και παλι καλη συνεχεια πολυ ωραιο το decor!

Εχουν στη λαικη...........

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς όταν λες "χημικό" ?

Στην αρχή για να "φτιάξω - στρώσω" το νερό είχα βάλει στο κάτω δοχείο siporax (που είναι βιοχημικό, με έμφαση στο βιολογικό) και στο πάνω δοχείο απορροφητικό φωσφόρου και άνθρακα.

Τώρα το 2026 έχει μέσα μόνο siporax και τα δύο 2078 έχουν από κάτω πρός τα πάνω ένα κάδο siporax και τους άλλους τρείς κάδους τους έχω γεμίσει με "γρανάζια" ..τα χρησιμοποιώ χρόνια και είναι μακράν το καλύτερο βιολογικό υλικό.

Πλέον και τα τρία φίλτρα είναι βιολογικά.

Στην δε λάμπα UV έβαλα δικό της κυκλοφορητή ανακύκλωσης 1000 λίτρων ανά ώρα.

Αγαπήτε φίλε καλορίζικα.Η διακόσμηση είναι και θέμα γούστου.Απλά με τα ψάρια που έχεις βάλε και πέτρες δημιουργώντας σπηλιές και περάσματα.

Σε ευχαριστώ φίλε μου!

Κρυψώνες έχω προσθέσει και άλλες (μεγάλα κοχύλια). Πάντως το ναυάγιο έχει την μεγαλύτερη "πέραση" και έχουν βολευτεί εκεί αρκετά ψαράκια!!

Υ.Γ.1 Από τα pulcher έχω ήδη γεννιτούρια!! Εχουν γίνει τρία ζευγάρια, με δικές τους περιοχές και συμβιώνουν μιά χαρά τόσο μεταξύ τους, όσο και με τα υπόλοιπα ψάρια.

Υ.Γ.2 Θα προσπαθήσω να έρθω στην συνάντηση, για να τα πούμε από κοντά και να γνωριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

αυτο ειναι ενα τεραστειο ενυδρειο φιλε μου , μπραβο σου

αν βαλω ενα τετοιο σπιτι μου θα μενω στον διαδρομο της πολικατοικιας μετα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

φοβερο ενυδρειο πραγματικα :hysterical: η διακοσμηση πιστευω ειναι τι αρεσει να βλεπει σαυτον που το βλεπει παντως παρολο που εχει το ναυαγιο το ενυδρειο ειναι πανεμορφο και με απιστευτο εξοπλισμο!!!!!!τα σεβερουμ τα πηγες πισω?ειναι και αυτα φοβερα και αρκετα ειρηνικα ψαρια ασε που γινονται και θερια!παντως πραγματικα αν εβαζες πετρες με σπηλιες και κρυψωνες θα εβλεπες να ξεφυτρωνουν απο παντου ψαρια! πολυ ομορφο θεαμα !ειχα και εγω ναυαγιο και εκλαψα τα λεφτα μου!!!

Έγινε επεξεργασία - focuss
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για την προσπαθεια σου και τα εξοδα που εκανες. συχνα το ενυδρειο μας εχει μια μεταφορα κινηματογραφικης εικονας η ισως και ενος παραμυθου μεσα στο σαλονι μας. Εχουμε διπλα μας εικονες απο ντοκυμαντερ , απο καλογυρισμενες ταινιες με δυτες μεσα σε ναυαγια η απο ιστοριες που εχουμε ακουσει. Οχι τα ψαρια σου δεν ενοχλουνται απο την παρουσια ναυαγιων κιονων κλπ. ΟΜΩΣ εχεις μια πολυ καλη ευκαιρια με ενα εξαιρετικα ποιοτικο και μεγαλο τανκ να φτιαξεις ενα πραγματικο κοματι της φυσης μεσα στο σαλονι σου. Χωρις στημενα σκηνικα περιεργους φωτισμους και παραπομπες σε χαμενες Ατλαντιδες , 007 κλπ.

Αυτο ειανι το ζητουμενο για τους ακουαριστες, να αιχμαλωτισουμε την υγρη φυση διπλα στον καναπε μας για να πολεμησουμε την ουτοπια της τηλεορασης και να επιτρεψουμε στο ματι μας να χαθει μεσα σε θαλασσες και νερα.

καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για την προσπαθεια σου και τα εξοδα που εκανες. συχνα το ενυδρειο μας εχει μια μεταφορα κινηματογραφικης εικονας η ισως και ενος παραμυθου μεσα στο σαλονι μας. Εχουμε διπλα μας εικονες απο ντοκυμαντερ , απο καλογυρισμενες ταινιες με δυτες μεσα σε ναυαγια η απο ιστοριες που εχουμε ακουσει. Οχι τα ψαρια σου δεν ενοχλουνται απο την παρουσια ναυαγιων κιονων κλπ. ΟΜΩΣ εχεις μια πολυ καλη ευκαιρια με ενα εξαιρετικα ποιοτικο και μεγαλο τανκ να φτιαξεις ενα πραγματικο κοματι της φυσης μεσα στο σαλονι σου. Χωρις στημενα σκηνικα περιεργους φωτισμους και παραπομπες σε χαμενες Ατλαντιδες , 007 κλπ.

Αυτο ειανι το ζητουμενο για τους ακουαριστες, να αιχμαλωτισουμε την υγρη φυση διπλα στον καναπε μας για να πολεμησουμε την ουτοπια της τηλεορασης και να επιτρεψουμε στο ματι μας να χαθει μεσα σε θαλασσες και νερα.

καλη συνεχεια

ακριβως αυτο ειναι το χομπι μας :hysterical::ooh2: μπραβο για το κειμενο

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για την προσπαθεια σου και τα εξοδα που εκανες. συχνα το ενυδρειο μας εχει μια μεταφορα κινηματογραφικης εικονας η ισως και ενος παραμυθου μεσα στο σαλονι μας. Εχουμε διπλα μας εικονες απο ντοκυμαντερ , απο καλογυρισμενες ταινιες με δυτες μεσα σε ναυαγια η απο ιστοριες που εχουμε ακουσει. Οχι τα ψαρια σου δεν ενοχλουνται απο την παρουσια ναυαγιων κιονων κλπ. ΟΜΩΣ εχεις μια πολυ καλη ευκαιρια με ενα εξαιρετικα ποιοτικο και μεγαλο τανκ να φτιαξεις ενα πραγματικο κοματι της φυσης μεσα στο σαλονι σου. Χωρις στημενα σκηνικα περιεργους φωτισμους και παραπομπες σε χαμενες Ατλαντιδες , 007 κλπ.

Αυτο ειανι το ζητουμενο για τους ακουαριστες, να αιχμαλωτισουμε την υγρη φυση διπλα στον καναπε μας για να πολεμησουμε την ουτοπια της τηλεορασης και να επιτρεψουμε στο ματι μας να χαθει μεσα σε θαλασσες και νερα.

καλη συνεχεια

+1 εγραψες.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για την προσπαθεια σου και τα εξοδα που εκανες. συχνα το ενυδρειο μας εχει μια μεταφορα κινηματογραφικης εικονας η ισως και ενος παραμυθου μεσα στο σαλονι μας. Εχουμε διπλα μας εικονες απο ντοκυμαντερ , απο καλογυρισμενες ταινιες με δυτες μεσα σε ναυαγια η απο ιστοριες που εχουμε ακουσει. Οχι τα ψαρια σου δεν ενοχλουνται απο την παρουσια ναυαγιων κιονων κλπ. ΟΜΩΣ εχεις μια πολυ καλη ευκαιρια με ενα εξαιρετικα ποιοτικο και μεγαλο τανκ να φτιαξεις ενα πραγματικο κοματι της φυσης μεσα στο σαλονι σου. Χωρις στημενα σκηνικα περιεργους φωτισμους και παραπομπες σε χαμενες Ατλαντιδες , 007 κλπ.

Αυτο ειανι το ζητουμενο για τους ακουαριστες, να αιχμαλωτισουμε την υγρη φυση διπλα στον καναπε μας για να πολεμησουμε την ουτοπια της τηλεορασης και να επιτρεψουμε στο ματι μας να χαθει μεσα σε θαλασσες και νερα.

καλη συνεχεια

Από τα πιό καλά, συνταγμένα κείμενα που έχω διαβάσει! Και έχω αρκετά έντονη παρουσία σε άλλα forum ..ιδίως μηχανοκίνητα! Εύγε!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

αυτο τι ειναι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=32384 σκευτομαι να παρω το ιδιο ενυδρειο και μαλλον θα σε αντιγραψω σε ολον το εξοπλισμο :D

Link to comment
Share on other sites

θα μου πει κανεις????

Έγινε επεξεργασία - invman
Link to comment
Share on other sites

Με φιλικές τιμές ..περίπου 3500.

Το ενυδρειο μονο ποσο? :ninja:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αυτο τι ειναι http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...st&id=32384 σκευτομαι να παρω το ιδιο ενυδρειο και μαλλον θα σε αντιγραψω σε ολον το εξοπλισμο :D

Οντως αυτό ειναι chiller (όταν το καλοκαίρι ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού, το κρυώνει) και από πάνω του είναι λάμπα uv.

Link to comment
Share on other sites

σήμερα πέρασα από pet city και με μια έκπτωση που κάνουν και με την βάση δώρο πάει γύρο στα 650. δεν έχει εσωτερικό φίλτρο ούτε θερμοστάτη. μονο το φωτιστικό. αλλα ποιος τα χρησιμοποιεί. είναι τρομερή η τιμή θεωρώ σε σχέση με το rio.

Link to comment
Share on other sites

:D

Κι εγω πηρα ενα ριο400 με επιπλο, με δυο φωτιστικα Τ5 (4 λαμπες συνολο), εσωτερικο φιλτρο και θερμαντηρα, συνολο 620Ε και δωροεπιταγη 70 Ε που πηρα κατι ψιλα.

Κατα περριοδους γινονται παντου καλες προσφορες.

Λιγο ψαξιμο θελει.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου αρεσει, ο διακοσμος ειναι θεμα γουστου μπραβο σου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...