Jump to content

χρυσοψαρα


filippos96

Recommended Posts

εχω 4 χρυσοψαρα ιδιας ρατσας 8α μπουνε στο 180 λιτρα ενυδρειο που σας εχω πει και 8ελω να τα ζευγαροσω ....τι χρειαζετε να κανω?? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

σπάνια ζευγαρώνουν τα χρυσόψαρα βάλτα μπορεί να ζευγαρώσου από μονά τούς

Link to comment
Share on other sites

σπάνια ζευγαρώνουν τα χρυσόψαρα βάλτα μπορεί να ζευγαρώσου από μονά τούς

δν 8ελουν κατι ειδικο 8ερμοκρασια νερο? τι?

Link to comment
Share on other sites

που ξέρω μπορεί να ζευγαρώσουν κατά τύχη αλλά ανέβαζε σιγά σιγά την θερμοκρασία μήπως θέλουν χλιαρό νερό

Link to comment
Share on other sites

που ξέρω μπορεί να ζευγαρώσουν κατά τύχη αλλά ανέβαζε σιγά σιγά την θερμοκρασία μήπως θέλουν χλιαρό νερό

ε ας απαντισει ενας που 3ερει δν το λεω για κακο chris99

Link to comment
Share on other sites

πολύ λίγοι ξέρουν για την αναπαραγωγή χρυσόψαρων :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

mod note:

chris99 θα σε παρακαλουσα να μην γραφεις οτι #$%#%# σου κατεβαινει... Πολλοι εχουν πετυχει αναπαραγωγη χρυσοψαρων.

Φιλιππε

Κατ' αρχην πρεπει να εχεις και αρσενικα και θηλυκα ψαρια, να ωριμασουν (συνηθως μετα τον δευτερο χρονο), καλο ταισμα, καλες συνθηκες νερου κλπ

Δεν ξερω καποιον τροπο για να "ενεργοποιησεις" την διαδικασια αναπαραγωγής...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Κατ' αρχην πρεπει να εχεις και αρσενικα και θηλυκα ψαρια, να ωριμασουν (συνηθως μετα τον δευτερο χρονο), καλο ταισμα, καλες συνθηκες νερου κλπ

:thumbup:

Να συμπληρώσω και εγω ότι μετά το δεύτερο χρόνο γι να ωριμάσουν θα πρέπει να εχουν και το κατάλληλο μέγεθος που σημαίνει οτι θέλουν πάρα πολλά λίτρα για να φτάσουν το κατάλληλο μέγεθος στα δύο χρόνια και για την ενεργοποίηση της διαδικασίας παίζει ρόλο η θερμοκρασία και η φωτοπερίοδος .

Πάντως σε 180 λίτρα δεν θα δεις γέννα σε 1000 μπορεί !

filippos96 πολύ βιάζεσαι να πάρεις απαντήσεις !

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δύσκολα τα χρυσόψαρα να γεννήσουν σε ένα τόσο μικρό χώρο. Ο κατάλληλος χώρος είναι μια λίμνη. Είχα δοκιμάσει 4 χρυσόψαρα σε ένα 700αρη ενυδρείο και δεν είχα επιτυχία. Αυτό όμως δεν σωμένη ότι είναι αδύνατον να γίνει.

Έχω κάνει αναπαραγωγές σε λίμνη. Τώρα έχω περίπου 30 ψάρια από τις γέννες αυτές. Η περίοδος που ζευγαρώνουν είναι την άνοιξη. Μόλις οι θερμοκρασίες αρχίσουν να ανεβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ευχαριστο για τις πλιροφοριες :) αααααααααλλλλλλλλλαααααα μ ζεβγαροσαν ειδι χαχαχα :blush: πλακα κανω

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να δεις εδω για αναπαραγωγη
μπορει και να σου φανει χρησιμο το λινκ.
αν φυσικα επιτρεπεται απο τους διαχιριστες το λινκ που εβαλα. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...