Jump to content

Απο την αρχη!


Recommended Posts

4. Αλλα θελουν λιπανση μονο στις ριζες αλλα και στο νερο, λιπασματα ομως μη βαλεις ακομα για 1-2 μηνες θα δεις αναλογα τη συμπεριφορα των φυτων.

Οταν βαζεις λιπασματα καποιος πρεπει να τα καταναλωνει (κυριως σιδηρο, καλιο, νιτρικα,φωσφορο, ιχνοστοιχεια).

Μερικα tips για εισαγωγη στη δοσολογια λιπασματων ειναι :

ο σιδηρος θελει πολυ προσοχη γιατι σε υπερδοσολογια δημιουργει προβληματα αλγης,

το καλιο ειναι το μονο που δεν πειραζει σε υπερδοσολογια και το συμπτωμα ελλειψης καλιου ειναι οι τρυπες στα φυτα,

ιχνοστοιχεια προσθετεις και βαζωντας απλα φρεσκο νερο κατα τις αλλαγες αλλα οταν εχουμε αρκετα φυτα καλο ειναι να προσθετουμε (πχ seachem flourish) γιατι τα εξαφανιζουν πιο γρηγορα μεχρι να ερθει η ωρα αλλαγης νερου.

Νιτρικα (ΝΟ3) και φωσφορο υπαρχουν και απο τις τροφες στο ενυδρειο και μονο σε πολυ γεματα ενυδρεια απο φυτα ισως χρειαστει συμπληρωμα, και αναλογα τι λενε οι μετρησεις που θα κανεις στην αρχη γιατι μετα θα φτασεις στο σημειο να τα μυριζεις τα φυτα και να ξερεις τι τους λειπει :( )

Αυτα τα δυο πρεπει να βρισκονται σε συγκεκριμενη αναλογια (νιτρικα) 12 προς (φωσφορικα) 1

Αλλιως βλεπεις σε περισσια νιτρικα πρασινη αλγη και σε περισσια φωσφορικα μαυρη αλγη.

Διαβασε στην παραθεση ισως κατι απο αυτα που αναφερει ειναι η αιτια της αλγης...Ζebra snail βαλε μπολικα μηπως κανουνε δουλεια!! :) Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Διαβασε στην παραθεση ισως κατι απο αυτα που αναφερει ειναι η αιτια της αλγης...Ζebra snail βαλε μπολικα μηπως κανουνε δουλεια!! :(

Τα διάβασα όλα και μάλιστα με προσοχή. Αν δεν μετρήσω για να δω αν όντως έχω υψηλά ποσοστά ΡΟ4, δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Όσο για zebra snail παρήγγειλα και 2ο.

Link to comment
Share on other sites

....2)Το diy το διλιτρο μπουκαλι για co2 ποσο καιρο κραταει και σε τι τιμη παιζεται γιατι δεν θα μα βγαλει στο τελος. :thumbup: Μου ειπαν πως χρειαζομαι CO2 μονο αμα δεν εχω βαλει ψαρια στο ενυδρειο μου.Ετσι παει?

3)Δηλαδη πρεπει να αγορασω σιδηρο,καλιο και ιχνοστοιχεια?(ολα αυτα ξεχωριστα ειναι η ειναι σε ενα μπουκαλακι?)Για τα ιχνοστοιχεια δεν καταλαβα τι ακριβως θες να πεις... :thumbup: Νιτρικα τωρα που δεν εχω ψαρια τι πρεπει να κανω για να ανεβουν?Φωσφορικα,τι ειναι αυτα παλι? :(

5)Η λαμπα μου ειναι Τ8 σηγουρα (βλε.φωτ.) και μαλλον ειναι 18 Watt...Και αλλο ενα σηγουρο ειναι οτι εχει φαει τα ψωμια της γιατι ειναι τεσσερα χρονια στο ενυδρειο δηλαδη απο την μερα που την πηρα!!!Τι λαμπα προτεινεις να παρω?Αμα βαλω λαμπα 80 watt χρειαζεται και περισοτερο λιπασμα και Co2?

6)Dηστυχως δεν ξερω καν πιο ενυδρειο εχω :thumbup: .........Να προσπαθησω να βγαλω την λαμπα και να παρω μια καινουρια 80 watt?Aν δεν βγαινει τι πρεπει να κανω , να αλλαξω καπακι?

2. Κρατει 15-20 μερες περιπου αναλογα την αποδοση του.

Αν εχουμε βαλει πολυ μαγια, βγαζει πολλες φυσαλιδες και τελειωνει γρηγορα.

Φυσικα με λιγες φυσαλιδες κραταει περισσοτερο αλλα δεν βγαζει πολυ CO2.

Θελουμε μια μεση κατασταση.

3. Τα λιπασματα τα αγοραζουμε τι να κανουμε? :)

Εσυ ευτυχως εχεις μικρο ενυδρειο και δεν θα εχε πολυ καταναωση γιατι θα πρεπει να σκεφτεις τα diy λιπασματα που θελουν μια μελετη ομως και λιγη πειρα πρωτα στα φυτεμενα.

Υπαρχει φυσιΚα και το συστημα Estimative Index

http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm

http://www.plantedtank.net/forums/fertiliz...g-regimes_.html

Τα λιπασματα λοοιπν του εμποριου υπαρχουν και ολα μαζι αλλα δεν το συνοστω γιατι καποια μπορει να θελουμε περισσοτερα και καποια λιγοτερα, αν ειναι ανακατεμενα πως θα τα ξεχωριζουμε? :thumbup:

Η seachem εχει μια σειρα καλα προιοντα. Flourish tabs ταμπλετες βυθου, Flourish ιχνοστοιχεια, Potassium (καλιο), Iron (σιδηρο), κλπ http://www.seachem.com/Products/Planted.html

Ειπαμε ομως ασε να δεις τι θα πουν τα φυτα.

Δεν θα βαλεις ψαρια?

Για να βαλεις θα πρεπει να εχεις στρωσει το ενυδρειο.

Για να εχει στρωσει το ενυδρειο θα εχει γινει ο κυλος του αζωτου και θα πρεπει να εχει και νιτρικα.

Αν τα τρωνε τα φυτα και δεν μετρας, τοτε η θα ριχνεις ψαροτροφη επιπλεον (η οποια εκτος των νιτρικων που θα μενουν απο το κυκλο του αζωτου, περιεχει και καποια μικρη ποσοτητα φωσφορικων).

Αλλιως πας σε ετοιμα seachem nitrogen και phosphorus ή σε diy λιπασματα (αστα προς το παρον).

Αν θες να μαθεις τι ειναι ολα αυτα (νιτρικα φωσφορικα κλπ) διαβασε αυτο:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

Για diy λιπασματα παρε μια γευση http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=27647&hl=

4. Κατ'αρχην δεν μπορεις να βρεις οτι βατ γουσταρεις σε οτι μηκος λαμπας εχεις.

Τα βατ πανε συμφωνα με το μηκος.

Εχεις Τ8 λαπμα 60 εκ? θα βρεις μονο 18 watt.

Μονο αν παρεις Τ5 λαμπα θα εχεις περισσοτερα watt στο ιδιο μηκος λαμπας.

Για να αλλαξιες σε Τ5 ομως πρεπει να ειχεις και αλλα εξαρτηματα αναλογα.

Δηλαδη ακροφυσια που να εφαρμοζουν οι πιο λεπτες Τ5.

Ηλεκτρονικο μπαλαστ που να καλυπτει τη συγκεκριμενη λαμπα σε βατ.

Μετα, ακομα και υπρχη 80 βατ λαμπα, αν την εβαζες σε 80 λιτρα ενυδρειο, θα ηθελες φουλ δοσολογια σε λιπασματα και κανονικη μπουκαλα CO2 και φυσικα πολλα φυτα που θα τα καταναλωνανε αυτα (αλλιως οι αλγες θα κανανε παρτυ).

Εγω ειπα αν μπορουσε να εφασρμοσεις αλλη μια λαμπα καπου στο καπακι να φτασεις γυρω στο 0,5 βατ ανα λιτρο για να εχεις αξιοπρεπες φωτισμο για μετριων απαιτησεων φυτεμενο που να χρειαζεται ετρια λιπανση και να καλυπτεται με diy CO2 :bowdown:

Ολα μετρια δλδ, μεχρι να μαθεις τα κολπα κι αν δεν βαρεθεις να κλαδευεις καθε εβδομαδα, να προχωρησεις στο επομενο επιπεδο των μεγαλων απαιτησεων. :bowdown:

5. Το σιγουρο ειναι οτι πρεπει να αλλαξεις τη λαμπα με μια που λειτουργει σωστα τουλαχιστον. (και βγανει ευκολα μη φοβασαι)

Στη δικη σου περιπτωση πιστευω οτι μια sylvania grolux 18 watt ιδιου μηκους 60 εκ θα ειναι μια χαρα.

Εχουν και το καλο οτι τις βρισκεις και εκτος ενυδρειακων μαγαζιων που οι λαμπες εινα επωνυμες ενυδρειακες και πιο ακριβες.

Σε απλα ηλεκτρολογικα μαγαζια οι grolux ειναι οικονομικες.

Παρε 2 να εχεις να αλλαξεις σε 6 μηνες παλι :bowdown:

Εδω εχει καταλογο με πληροφοριες

http://www.sylvania-lamps.com/catalog/index.php?id=12355

Link to comment
Share on other sites

Περιπου ετσι ειναι η κατασκευη ενος diy CO2.

- Προτιμησε να μη βαλεις σιλικονη στο καπακι αλλα να κανεις πιο μικρη τρυπα απο το σωληνακι ετσι ωστε να σφηνωσει το σωληνακι οταν περασει απο την τρυπα.

Μη ξεχασεις να κοψεις λοξα την ακρη απο το σωληνακι για να το πιασεις ευκολα απο την αλλη με πενσακι και να το περασεις σφιχτα απο την τρυπα.

- Να μη γεμισες τιγκα το μπουκαλι και να αφησεις κενο 5 ποντους απο την ακρη του σωληνα που θα ειναι μεσα στο μπουκαλι και μεχρι την επιφανεια του υγρου,

Αυτο γιατι υπαρχει περιπτωση να φουσκωσει λιγο, ή να το κουνησουμε αθελα μας, και δεν θελουμε με τιποτα να περασει ζαχαρονερο στο ενυδρειο.

- Θα προτεινα να δοκιμασε με 4 φλυτζανια ζαχαρη και μισο κουταλακι μαγια σκονη.

- Επισης να βαλεις οπωσδηποτε ανεπιστροφη βαλβιδα πριν το μπουκαλι για να τυχει και γυρισει πισω νερο απο το ενυδρειο και πλυμμηρισεις.

- Οταν αλλαζεις μιγμα καθε 15 πχ, μη το αδειαζεις τελειως το παλιο. Αδειαζε το προσεκτικα ετσι ωστε να μενει λιγο μουργα κατω κατω, Αυτο θα κανει το νεο μειγμα να παιρνει πιο γρηγορα μπρος στην παραγωγη φυσαλιδων.

- Η διαχυση παιζει σημαντικο ρολο στην αποδοση του διοξειδιου.

Υππαρχουν διαφοροι τροποι.

Απεφυγε την διχυση με την αεροπετρα κατω απο την εισοδο του φιλτρου ή γενικα να βαζεις το σωληνακι ετσι ωστε να πηγαινει το αεριο μεσα στο φιλτρο, γιατι θα γεμιζει αεριο θα κανει θορυβο και θα σου φθειρει γρηγορα τη φτερωτη.

Δοκιμασε με μικρο εσωτερικο φιλτρακι (μονο την κεφαλη) συνδεοντας στο venturi το σωληνακι.

ή με σκαλα της hagen, ή αυτα τα γυαλινα που πουλανε στο ebay κλπ

Link to comment
Share on other sites

Το πινακακι που βρισκεις την ποσοτητα του διοξειδιου στο νερο δεν ισχυει οταν αλλαζουμε τη σκληροτητα του νεου τεχνητα (πχ τυρφη, ΑΟ, pH buffers) ή αν εχουμε υψηλα επιπεδα φωσφορικων.

Κατω κατω βαζεις pH kH και σου βρισκει το CO2

http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_plant_co2chart.htm

Αλλος τροπος ειναι με μονιμο δεικτη CO2 στο ενυδρειο. (πωλουνται στα πετσοπ, δεν εχει ακριβα)

Ενας φιλος μποστανας λεει "βαζω φουλ διοξειδιο μεχρι να δω τα ψαρια να κανουν gasping, τοτε ξερω οτι ειμαι εκτος οριων και κοβω" :(

ΥΓ με diy CO2 δεν υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει προβλημα με περισσιο διοξειδιο.

Με το ζορι το αναγκαιο θα βγαζει.

Γι'αυτο μη τρελενεστε ακομα με τις μετρησεις CO2 και τα πινακακια.

Προσεχτε την ανεπιστροφη βαλβιδα μονο για πλυμμηρα και να μη περασει υγρο στο νερο του ενυδρειου και ολα ειναι ΟΚ.

Μη φοβαστε νε ξεκινησετε και να δειτε στην πορεια τι γινεται.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

2)Αν βαλω πολυ μαγια θα τελειωνει πιο γρηγορα? :( Δεν μπορω να βαλω σοδα μαγειρικης και ξυδι?Παλι διοξυδιο του ανθρακα μας δινει!

3)Λιπασματα σηγουρα δεν χρειζομαι ακομα γιατι απο οτι παρατηρησα σημερα ειδα οτι τα περισοτερα φυτα μου εχουν μεγαλωσει αρκετα μεσα σε λιγες μερες που αυτο σημενει και οτι εχω παραπανω CO2!Διαβασα εδω πως το ph μπορω να το αυξησω με τον αερισμο ( http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_ph_adjust.html )!Ψαρια θα βαλω αφου γινει ο κυκλος του αζωτου για μην εχω προβληματα με τα ψαρακια μου.Ψαροτροφη ριχνω δυο φυλαρακια καθε μερα ωστε να ανπτηζονται και τα βακτηρια και αλλοι μικροργανισμοι!

4)Λαμπα θα βαλω παλι μια T8,18 Watt και θα ασχολιθω για αρχη με τα φυτα που θα μου αντεξουν δηλαδη αυτα με τις χαμηλε απαιτησεις και αργοτερα και με δυσκοτερα φυτα ωστε να φτιαξω το δασακι μου!CO2 θα φτιαξω αυτη την κατασκευη και θα την βαλω στο ενυδρειο εφοσον χρειαστει.Στο καπακι του ενυδρειου δυστιχως δεν χωραει δευτερη λαμπα... :)

Ερωτησεις:

1)Να παω να παρω την λαμπα απο πετ σοπ η απο μαγαζι με ηλεκτρικα?Θα ειναι η ιδια λαμπα?

2)Περιπου ποσο κοστιζει μια τετοια λαμπα?

3)Τι ειναι το gasping?

4)Δεν παθενουν τιποτα τα ψαρια απο το πολυ διοξυδιο?

5)Ανεπιστροφη βαλβιδα βρησκω στα φαρμακεια?

6)Εχω δει που πουλανε κατι ρυθμιστες του αερα δηλαδη ειναι σαν μια βανα που ριθμιζεις ποσο αερα θα βγαζει ο οξυγωνοτης!Μπορω να βαλω περισοτερη μαγια για να βγαζει περισοτερο co2 και να ριθμισω με αυτη την βαλβιδα να βγαζει ποιο λιγο?

Αυτααα!

Link to comment
Share on other sites

Tα φυτα που αναγνωρισα ειναι αυτα αλλα δεν ειμαι σηγουρος...Ludwigia repens,Bacopa caroliniana,Bacopa australis,Hygrophila corymbosa ,Egeria densa,Cryptocoryne pontederiifolia,Anubias barteri var. nana και αλλα τρια τα οποια δεν τα βρηκα!Εχω 10 διαφορετικα ειδη!

Link to comment
Share on other sites

2)Αν βαλω πολυ μαγια θα τελειωνει πιο γρηγορα? Ναι Δεν μπορω να βαλω σοδα μαγειρικης και ξυδι? Τι θα φταιξεις φακες? :) Παλι διοξυδιο του ανθρακα μας δινει! Ζαχαρη και μαγια φτανει.

3)Λιπασματα σηγουρα δεν χρειζομαι ακομα γιατι απο οτι παρατηρησα σημερα ειδα οτι τα περισοτερα φυτα μου εχουν μεγαλωσει αρκετα μεσα σε λιγες μερες ΟΚ που αυτο σημενει και οτι εχω παραπανω CO2!Οχι απαραιτητα Διαβασα εδω πως το ph μπορω να το αυξησω με τον αερισμο Δεν ειναι αναγκαιο για νερο αθηνας και φυσικα το πεχα θα το ρυθμισεις και αναλογα τις απαιτησεις των ψαριων ( http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_ph_adjust.html )!Ψαρια θα βαλω αφου γινει ο κυκλος του αζωτου για μην εχω προβληματα με τα ψαρακια μου.Ψαροτροφη ριχνω δυο φυλαρακια καθε μερα ωστε να ανπτηζονται και τα βακτηρια και αλλοι μικροργανισμοι! μετρησεις κανεις να δεις πως προχωραει το στρωσιμο?

4)Λαμπα θα βαλω παλι μια T8,18 Watt και θα ασχολιθω για αρχη με τα φυτα που θα μου αντεξουν δηλαδη αυτα με τις χαμηλε απαιτησεις και αργοτερα και με δυσκοτερα φυτα ωστε να φτιαξω το δασακι μου!CO2 θα φτιαξω αυτη την κατασκευη και θα την βαλω στο ενυδρειο εφοσον χρειαστει.Στο καπακι του ενυδρειου δυστιχως δεν χωραει δευτερη λαμπα... :thumbup:

Ερωτησεις:

1)Να παω να παρω την λαμπα απο πετ σοπ η απο μαγαζι με ηλεκτρικα?Θα ειναι η ιδια λαμπα? Gro-lux Θα βαλεις? απο μαγαζι ηλεκτρικων και πι φτηνα

2)Περιπου ποσο κοστιζει μια τετοια λαμπα? απο 5 -10 αναλογα και ατ βατ εχω καιρο να παρω

3)Τι ειναι το gasping? Να ανασαινουν τα ψαρια συνεχως απο την επιφανεια του νερου.

4)Δεν παθενουν τιποτα τα ψαρια απο το πολυ διοξυδιο? Ναι δηλητηριαση, αλλα απο Diy CO2 ειναι πολυ δυσκολο να συμβει.

5)Ανεπιστροφη βαλβιδα βρησκω στα φαρμακεια? Οχι τα πετσοπ.

6)Εχω δει που πουλανε κατι ρυθμιστες του αερα δηλαδη ειναι σαν μια βανα που ριθμιζεις ποσο αερα θα βγαζει ο οξυγωνοτης!Μπορω να βαλω περισοτερη μαγια για να βγαζει περισοτερο co2 και να ριθμισω με αυτη την βαλβιδα να βγαζει ποιο λιγο? ΑΠΟΚΛΕΙΣΕ το σαν σκεψη. Οτι υπαρχει υπαρχει, αλλα ποτε μη βαλεις περιοριστη σε diy μπουκαλι. Μπορει να μην αντεξει την πιεση και να σκασει γεμιζωντας το χωρο ζαχαρονερο. :thumbup:

Αυτααα!

Αυταααααα και εγω :(

Link to comment
Share on other sites

Το νερο της Αθηνας οντως εχει ουδετερο νερο αλα δεν ξερω τι φταιει και γινεται το νερο ολο και πιο οξυνο!Θελω να βαλω γκαπυ μ΄λανοταινιες και νεον.

Μετρησεις εκανα και σημερα αλλα ακομα δεν εχουν ανεβει τα νιτρικα...Μου φαινεται αυτα τα στικς ειναι πολυ γενικα τεστ δεν εχουν καθολου ακριβεια!

Λαμπα θα βαλω την ιδια με αυτην που εχω τωρα στο ενυυδρειο και θα κοιταξω να δω τι μπορω να κανω στο καπακι για να βαλω και δευτερη!Αν βρω Τ8 με παραπανω βατ θα παρω.

Μπορεις να μου πει ξανα που θα βρω ανεπιστροφη βαλβιδα γιατι δεν καταλαβα τι θες να πεις!

Με το συστημα diy CO2 δεν νομιζω πως να εχει τετοια πιεση για να σπασει το μπουκαλι κοκα κολας,πρεπει να εχει τεραστια πιεση για να γινει αυτο!!Εγω θα κανω μια δοκιμη ετσι και αν σπασει δεν θα το ξανακανω απλα για να μην λερωσω το σπιτι με ζαχαρες κλπ θα το βαλω μεσα σε 2-3 σακουλες και αν σπασει το πεταω το μπουλι και περνω καινουριο,το πολυ πολυ να χασει αερα απο το καπακι που θα κουμπονει το σωλινακι!Ποια ψαρια ζουν στο περιβαλον που εχω φτιαξει τωρα και κανουν για 80 λιτρα?

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πει ξανα που θα βρω ανεπιστροφη βαλβιδα γιατι δεν καταλαβα τι θες να πεις!

οχι στα φαρμακεια.

στα πετ σοπ μπορεις να βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Θα σκααααααααασειιιιιιιι σου λεωωωωωωωωωω :)

Για την βαλβιδα σου εξηγησε τα κινεζικα μου ο annateo :(

Το νερο τη αθηνας δεν ειναι ουδτερο.

Εινα ελαφρως αλκαλικο 7,4 - 7,9 περιπου ανα περιοχες.

Μαλλον πρεπει να παρεις κανενα πιο αξιοπιστο τεστ.

Γιατι να σου πεφτει το πεχα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω...Μηπως απο το φαρμακο που εβαλα??!??!?Η τα φυτα που εχω ή η ριζα ή το υποστρωμα?Δεν ξερω πραγματικα τι φταιει,εκτος αν φταινε τα στικς και διχνουν οτι να ναι...

Link to comment
Share on other sites

Aυτες ειναι οι τιμες της βρυσης,του ενυδρεειου θα στειλω το απογευμα γιατι τωρα ειμαι σε ιντερνετ καφε.Τα τεστ λεω καλα διχνουν τις τιμες νερου της βρυσης?

Link to comment
Share on other sites

Aυτες ειναι οι τιμες της βρυσης,του ενυδρεειου θα στειλω το απογευμα γιατι τωρα ειμαι σε ιντερνετ καφε.Τα τεστ λεω καλα διχνουν τις τιμες νερου της βρυσης?
Μια χαρα.

Αν και πεφτει μαλλον λιγο εξω στο pH kH gH, που στην παραγματικοτητα ειναι συνηθως παραπανω και επισης δεν εχεις μετρηση αμμωνιας ΝΗ3 που ομως ειναι πολυ σπανιο να εχει το νερο της βρυσης στη Αττικη.

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνια στο ενυδρειο μου εχει ανεβει πολυ!Δεν μπορω να καταλαβω γιατι αργησε τοσο πολυ να ανεβει??!??Το ξυλο που εβαλα στο ενυδρειο μου εχει βγαλει στα ακρα του κατι ασπρο σαν ζελε! τι ειναι?Κανει κακο?Τα φυτα μου γεμιζουν καθημερινα με κατι σαν σκονη πανω στα φυλλα τους που οταν ανακατευω το νερο πεφτει!Ειναι μου φαινεται απο το υποστρωμα,μαλλον ηθελε να το ξεπλυνω οταν το πηρα... :( Ιδη αρχησαν τα πρωτα προβληματα...Μολις βρω χρονο να παω να παρω λαμπα και καινουριο φιλτρο γιατι δεν εχει πολυ πιεση,μαλον χαλασε...

ΝΟ3:0

ΝΟ2:0

GH:6d

KH:0

pH:6,4

NH3/NH4:0,2 mg/l (ppm) (!!!!!!)

Τι γινεται,γιατι δεν ανεβαινουν τα νιτρικα??Που βρισκομαι στον κυκλο του αζωτου,ακομα στην αρχη?????? :)

post-13458-1254834179_thumb.jpg

post-13458-1254834201_thumb.jpg

post-13458-1254834215_thumb.jpg

post-13458-1254834229_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα.

Η αμμωνια ενταξει ειναι, δεν ειναι πολυ 0,2 ppm και φυσικα δεν εχεις ψαρια μεσα για να τα πειραξει.

Το ξυλο επρεπε να πο ξεπλυνεις καλα, αλλα δεν φταιει αυτο για τον μηκυτα που παρουσιαστηκε.

Αυτο ειναι συνηθες φαινομενο, θα κανει το κυκλο του και θα φυγει μονο του, μαλιστα αν υπηρχαν φυτοφαγα- αλγοφαγα ψαρια μπορει να το ετρωγαν.

Η ασπρη σκονη ειναι κι αυτη φαινομενο νεου ενυδρειου, καποια αλγη πρεπει να ειναι, θα φυγει σιγα σιγα.

Ποσες ωρες εχει το φως αναμενο?

Το φιλτρο δεν το πεταμε επειδη επεσε η ροη του.

Απλα στιβουμε ελαφρα τα μηχανικα υλικα (πχ σφουγγαρια) μεσα σε νερο που βγαλαμε απο το ενυδρειο.

Αλλο φιλτρο θα παρεις μονο αν δεν φτανει η ποσοτητα των υλικων που ειχει το υπαρχον φιλτρο ή δεν το καλυπτει σε θεμα ροης-κυκλοφοριας, λιτρα /ωρα.

Μετα την αμμωνια ΝΗ3 θα ανεβουν τα νιτρωδη ΝΟ2 και οχι τα νιτρικα ΝΟ3.

Τα νιτρικα ΝΟ3 ερχονται τριτα στη σειρα του κυκλου του αζωτου.

Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο με νερο?

Βαζεις κατι για επισπευση του κυκλου?

Ριχνεις τροφη?

Τι θερμοκρασια εχει?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

καλά έκανες και δεν ξέπλυνες το υπόστρωμα γιατί θα έχανε όλες τις θρεπτικές ουσίες που έχει για τα φυτά, αν ήταν έτσι έπαιρνες και απλό χαλίκι θα σου έρχονταν πιο φτηνά.

η καφέ άλγη είναι σύνηθες φαινόμενο για καινούργια ενυδρεία, θα φύγει μόνη της όπως ήρθε.

Link to comment
Share on other sites

Το φως το εχω αναμενο γυρω στις 10 ωρες!Αυτο το καφε μου φαινεται ειναι απο το υποστρωμα,δεν ξερω.Ποσο θα ανεβει ακομα η αμωνια μεχρι να μετατραπει σε νιτρωδη (πριν μπερδευτικα και ειπα νιτρικα,νιτρωδη ηθελα να πω)!??Καθε μερα ριχνω λιγο τροφη στο ενυδρειο για να βοηθησω στον κυκλο.Σημερα που χαζευα το ενυδρειο παρατηρησα δεκαδες σαλιγκαρακια μικροσκοπικα και νομιζω τωρα πως θα γεμισω...Ποιος ειδος απο σαλιγκαρια ειναι κανιβαλο?Πηγα να πιασω με το χερι ενα απο τα μικρα και με το που το αγγιξα εσπασε το καβουκι του!Αυτα τα σαλιγγαρια μεγαλωνουν?Η θερμοκρασια στο ενυδρειο ειναι 27 βαθμους κελσιου,πολυ ειναι?Ενα απο τα φυτα μου εβγαλε κατι σαν τριχες πανω στα φυλα,σηγουρα ειναι καποιο ειδος αλγης!Τα σαλιγκαρια ενοχλουνται απο την αμωνια οπως τα ψαρια η ζουν σε οτιδιποτε νερο?Ρωταω γιατι αμα ειναι να βαλω apple snal τωρα που εχω βρει! :blink:

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Το φως το εχω αναμενο γυρω στις 10 ωρες!Αυτο το καφε μου φαινεται ειναι απο το υποστρωμα,δεν ξερω.Ποσο θα ανεβει ακομα η αμωνια μεχρι να μετατραπει σε νιτρωδη (πριν μπερδευτικα και ειπα νιτρικα,νιτρωδη ηθελα να πω)!??Καθε μερα ριχνω λιγο τροφη στο ενυδρειο για να βοηθησω στον κυκλο.Σημερα που χαζευα το ενυδρειο παρατηρησα δεκαδες σαλιγκαρακια μικροσκοπικα και νομιζω τωρα πως θα γεμισω...Ποιος ειδος απο σαλιγκαρια ειναι κανιβαλο?Πηγα να πιασω με το χερι ενα απο τα μικρα και με το που το αγγιξα εσπασε το καβουκι του!Αυτα τα σαλιγγαρια μεγαλωνουν?Η θερμοκρασια στο ενυδρειο ειναι 27 βαθμους κελσιου,πολυ ειναι?Ενα απο τα φυτα μου εβγαλε κατι σαν τριχες πανω στα φυλα,σηγουρα ειναι καποιο ειδος αλγης!Τα σαλιγκαρια ενοχλουνται απο την αμωνια οπως τα ψαρια η ζουν σε οτιδιποτε νερο?Ρωταω γιατι αμα ειναι να βαλω apple snal τωρα που εχω βρει! :blink:

Δεν ξέρω να σου απαντήσω σε όλα.

Εμένα μου είπαν να κατεβάσω τις ώρες φωτοπεριόδου από 8 που τις είχα, σε 7, με το που ανέφερα άλγη και μάλιστα να το κάνω σταδιακά μειώνοντας καθημερινά ένα τέταρτο της ώρας.

Για να μην μπερδεύεσαι με τα ονόματα, βάλε στο μυαλό σου ΝΟ2 και ΝΟ3. Το 2 είναι πριν το 3, άρα στο τέλος του κύκλου είναι το 3, δηλ.ΝΟ3. Το καταλαβαίνεις και το συγκρατείς πιο εύκολα τώρα;

Από ότι γνωρίζω, όλα τα σαλιγκάρια μεγαλώνουν ( διορθώστε με αν κάνω λάθος).

Για τα υπόλοιπα ας σου απαντήσουν τα παιδιά που ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

1. Το φως το εχω αναμενο γυρω στις 10 ωρες!

2. Αυτο το καφε μου φαινεται ειναι απο το υποστρωμα,δεν ξερω.

3. Ποσο θα ανεβει ακομα η αμωνια μεχρι να μετατραπει σε νιτρωδη (πριν μπερδευτικα και ειπα νιτρικα,νιτρωδη ηθελα να πω)!??

4. Καθε μερα ριχνω λιγο τροφη στο ενυδρειο για να βοηθησω στον κυκλο.

5. Σημερα που χαζευα το ενυδρειο παρατηρησα δεκαδες σαλιγκαρακια μικροσκοπικα και νομιζω τωρα πως θα γεμισω...

6. Ποιος ειδος απο σαλιγκαρια ειναι κανιβαλο?

7. Πηγα να πιασω με το χερι ενα απο τα μικρα και με το που το αγγιξα εσπασε το καβουκι του!Αυτα τα σαλιγγαρια μεγαλωνουν?

8. Η θερμοκρασια στο ενυδρειο ειναι 27 βαθμους κελσιου,πολυ ειναι?

9. Ενα απο τα φυτα μου εβγαλε κατι σαν τριχες πανω στα φυλα,σηγουρα ειναι καποιο ειδος αλγης!

10. Τα σαλιγκαρια ενοχλουνται απο την αμωνια οπως τα ψαρια η ζουν σε οτιδιποτε νερο?Ρωταω γιατι αμα ειναι να βαλω apple snal τωρα που εχω βρει! :blink:

1. Πολυ ειναι κατα τη γνωμη μου αφου δεν εχεις δυσκολα φυτα και λοιπο εξοπλισμο για φυτεμενο υψηλων απαιτησεων για να εκμεταλευτει τοσο φως. 8 καλα θα ειναι.

2. καθαρη φωτο?

3. Δεν παει ετσι ακριβως. Δεν πρεπει να φτασει η αμμωνια καπου για να πεσει.

Πρεπει να κατανοησεις πως γινεται ο κυκλος του αζωτου για να τα καταλαβεις.

Περιληψη με απλα λογια του κυκλου του αζωτου :

ρυποι > δημιουργια αμμωνιας > συγκεντρωση βακτηριων α' τυπου που τρωνε αμμωνια και "βγαζουν" νιτρωδη > συγκεντρωση βακτηριων β' τυπου που τρωνε νιτρωδη και "βγαζουν" νιτρικα > καταναλωση των υπολοιπων νιτρικων απο α) τα φυτα, β) απο ενα τριτο τυπο βακτηριων (απονιτροποιητικων) που θελουν ομως ειδικες συνθηκες διαβιωσης και δεν τα βρισκουμε παντα στο φιλτρο μας ή γ) με τεχνητη ολοκληρωση του κυκλου μεσω αφαιρεση τους με ποσοστιαιες αλλαγες νερου.

Αυτες οι διαδικασιες δημιουργιας καταλληλου αριθμου βακτηριων για να δεσμευουν την εκαστοτε δημιουργια ρυπων απαιτουν καποιο χρονο.

Μετα και αφου εχουν δημιουργηθει οι αποικιες των διαφορετικων τυπων βακτηριων, η διαδιακασια διασπασης των ρυπων γινεται πολυ γρηγορα.

Ετσι λοιπον εσυ δεν περιμενεις να ανεβει η αμμωνια σε καποιο συγκεκριμενο επιπεδο αλλα να συγκεντρωθει ικανος αριθμος βακτηριων που μπορουν να δεσμευσουν αυτην την ποσοτητα αμμωνιας (αν και θα ηταν καλο να ηταν πολυ περισσοτερη η αμμωνια γιατι θα ειχες και μεγαλυτερη δημιουργια ποσοστητας βακτηριων για να αντιμετωπισει στο μελλον περισσοτερους ρυπους)

Εσυ τωρα χρειαζεσαι μεγαλυτερη παραγωγη αμμωνιας η οποια μπορει να γινει προσθετοντας μεγαλυτερη ποσοτητα τροφης.

Και αν θελεις να επιταχυνεις το κυκλο, θα το κανεις βοηθωντας να συγκεντρωθουν πιο γρηγορα τα απαραιτητα βακτηρια για τη "δουλεια". Αυτο γινεται προσθετωντας βακτηρια εμποριου (πχ tetra safe start μαζι με tetra bactozym). Δεν το εχω δοκιμασει, λεγεται ομως οτι βοηθαει και θα μικρυνει το χρονο που θελει να γινει ο κυκλος καμποσο, αν δεν εχεις υπομονη να περιμενεις.

4. Καλα κανεις και ριχνεις τροφη ομως δεν επιταχυνεις ετσι τον κυκλο αν αυτο επιθυμεις οπως καταλαβα.

5. Με τα φυτα πανε μαζι παντα σαλιγγαρακια ή αυγα τους, εκτος κι αν κανεις απολυμανση των φυτων (με παντα να υπαρχει το ενδεχομενο να τα χαλασεις αν δεν το κανεις σωστα) με τον τροπο που περιγραφεται εδω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=29353&hl=

Δεν ειναι ομως απαραιτητο να τα εξολεθρευσεις γιατι το 99% ακομα και τα μικροσκοπικα κανουν καλη δουλεια στο ενυδρειο με τα υπολειματα τροφων, τα σαπια μερη των φυτων και την αλγη.

Πολλοι τα βαζουν επιτηδες.

Πχ ενα ειδος σαλιγγαριων τα tuberculata, ζουνε μεσα στο βυθο και βγαινουν μονο τη νυχτα, βοηθανε φανταστικα με την κινηση τους στην οξυγονωση του βυθου που αν γεμισει πολλες αναεροβιες περιοχες, θα γεμισει δηλητηριωδη αερια οπως το υδροθειο (Η2S) που το καταλαβαινουμε απο τις φυσαλιδες που απελευθερωνονται απο το βυθο και μυριζουν σαν κλουβιο αυγο.

6. Τα Anentome Helena

7. Αναλογα, εδω μπορεις να δεις καποια απο τα μικρα ειδη που συνιθιζονται στα φυτεμενα http://perso.infonie.be/pomacea/index01_uk.htm

8. Για τα φυτα καλη προς οριακη (για τα περισσοτερα), για τα ψαρια αναλογα ποια ψαρια, για το στρωσιμο θα μπορουσε να ηταν και 2 πιο πανω για μερικες μερες επισπευση του κυκλου.

9 . Ναι BBA αλγη, και φταιει η μεγαλη φωτοπεριδος σε συνδυασμο με το νεο ενυδρειο.

http://www.theplantedtank.co.uk/algae.htm

10. Ναι τα σαλιγγαρια (τα μεγαλα τουλαχιστον) υπολογιζε τα σαν ψαρια.

Αναλογα ποιο ειναι θελει τα λιτρα τους στο "μοιρασμα" του ενυδρειου, εχει τις απαιτησεις στις παραμετρους του νερου, τροφη αν δεν υπαρχει περισσευμα στο ενυδρειο κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Με τεχνητη ολοκληρωση του κυκλου μεσω αφαιρεση τους με ποσοστιαιες αλλαγες νερου??????Πρεπει να κανω και αλλαγες νερου?

Φωτογραφιες καθαρες ανεβαζω μια μια γιατι πιανουν μεγαλο χωρο και δεν γινεται να τις ποσταρω ολες μαζι!

post-13458-1254946765_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...