Jump to content

Απο την αρχη!


Recommended Posts

Niko, το ενυδρείο σου είναι τέλειο!!! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

To ξερω!Καθε πρωι που ξηπναω καθομαι και το χαζευω για κανα 20λεπτο και δεν το χωρτενω! :)

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα οτι τα βαττ της λαμπας μπορω να τα ανεβασω με αντανακλαστηρες,γινεται?Και οτι τωρα που εχω λιγο φωτισμο και παροχη CO2 θα γεμισω αλγη,ειναι ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην συγνωμη που ποσταρω ξανα για τριτη φορα... :)

Βρηκα τι χρειαζομαι ειναι ακριβως ιδιο με το δικο μου απλα θα παρω ενα λιγο μεγαλητερο απο αυτο που εχω τωρα για μεγαλητερη κυκλοφορια του νερου! http://www.amazonios.gr/product_info.php?c...roducts_id=1159 Εχω ομως παλι ενα μικρο προβληματακι... :glare: Πρεπει να βρω τις διαστασης του να δω αν χωραει στο φιλτρο... :D

Link to comment
Share on other sites

Οχι λεω να βαλω ενα καινουριο λιγο πιο δυνατο ετσι και αλλιως θα παρω ενα γιατι εχει χαλασει η φτερωτη!Θελω και μια λαμπα καινουρια Τ8,λιπασμα και αλλα που δεν θημαμε! :D:D:glare::D:)

Link to comment
Share on other sites

Το λινκ που εβαλες πιο πανω ομως δεν ειναι φιλτρο αλλα κυκλοφορητης νερου.

Υπαρχει κατι παρομοιο μεσα στο φιλτρο σου και θες να τα αντικαταστησεις με αυτο?

Εφαρμοζει?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Καπως ετσι ειναι το δικο μου φιλτρο και μεσα εχει τον κυκλοφορητη νερου!(καλα ειμαι καλητεχνης :) )

Το νερο περναει πρωτα απο τον θερμοστατη φιλτραρεται και μετα ξανα βγαινει εξω απο το φιλτρο.

post-13458-1255889716_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο σχεδιο.

Καταλαβα.

Δεν ειναι ασχημη η ιδεα σου αν ειναι αφαρμοσιμη :)

Το ανθρακα ποσο καιρο τον εχεις μεσα? δεν θα τον βγαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Τον εχω εδω και......απο την μερα που πηρα το ενυδρειο αυτα τα δυο πανε πακετο δεν το εχω βγαλει ποτε!Πρεπει να τον βγαλω?Και με τι θα τον αντικαταστησω?

Link to comment
Share on other sites

Οποιο θελεις βαλε.

Τον ανθρακα τον βγαζουμε γιατι εκτος απο κακες κραταει και καλες ουσιες οπως τα λιπασματα οι τανινες και τα χουμικα που βγαζουν τα ξυλα η τυρφη κλπ

Και επιπλεον μετα απο 2-6 εβδομαδες χανεις την ενεργη του δραση.

Λεγεται (αναλογα την ποιοτητα και την "προελευση") οτι μετα απο καιρο μπορει να επιστρεψει πισω στο νερο οτι τοξικο μαζευε.

Ο ανθρακας ενδυκνειται ως επι των πλειστων μονο οταν χρειαζεται για συλλογη τοξικων και υπολοιματων των φαρμακων μετα απο μια θεραπεια.

Link to comment
Share on other sites

Εσυ κατα την γνωμη σου τι θα εβαζες μεσα στο φιλτρο?Αμα ειναι να παω να το παρω!Τι θεωρεις καλητερο?

Link to comment
Share on other sites

Μετα την αλλαγη νερου η αμωνια επεσε σε μηδενικα επιπεδα... :) Θ περιμενω παλι να ανεβει?? :glare: Nα το μπολιασω καλητερα να τελειωνω??

Link to comment
Share on other sites

Πηγα σημερα σε ενα σουπερ μαρκετ με ειδη σπιτιου κ.τ.λ. και αγορασα εναν χρονοδιακοπτη και μια λαμπα Τ8 18W!Ενα λαθακι που εκανα ηταν να αγορασω διφορετικου ειδους λαμπας,η λαμπα που ειχα πριν ηταν daylight και αυτη που πηρα ειναι WARM WΗITE.Προσωπικα μου αρεσει πολυ περισοτερο καινουρια γιατι εχει ενα χρωμα φυσικο ενω η αλλη ηταν πιο ψευτοχρωμα.Στην πρωτη φοτο ειναι το ενυδρεο με την παλια λαμπα και στην δευτερη με την καινουρια!Θα εχει καποιες συνεπιες με τα φυτα η εινα το ιδιο?Να παω να την αλλαξω?

post-13458-1256154275_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Ισως.

Σε πολλα ενυδρεια χρησιμοποιειται συνδυασμος των δυο ειδων για ισορροπια χρωματων, αλλα φυσικα το συνολο του φωτισμου σε βατ πρεπει να υπολογιζεται για τις αναγκες του ενυδρειου.

Εγω θα το ρισκαρα με τη 2η που εχει πιο γλυκο φως και ειναι του γουστου μου.

ποιας εταιρειας ειναι η λαμπα?

Ποσα kelvin? (Κ)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα η δευτερη μου αρεσει!Υπαρχει περιπτωση να επιρεασει τα φυτα?

Η λαμπα ειναι:OSRAM LUMILUX WARMA WHITE L 18W/830 Energy A 20000h T8 1350 lm ...Σου εγραψα οτι πανω λεει γιατι δεν βρηκα κανει kelvin (k)!Μαλον αυτο που με ρωτας (kelvin) ειναι το 830!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 3000 K εδω ειναι ολα τα στοιχεια της λαμπας σου.

http://www.farnell.com/datasheets/301617.pdf

Φυσικα η αλλαγη και μονο της λαμπας μπορει να δημιουργησει σταματημα της αναπτυξης των φυτων μεχρι να προσαρμοστουν και ως εκτουτου ισως αναπτυξη αλγης.

ΥΓ υπαρχει χωρος να τοποθετηθει 2η λαμπα στο καπακι?

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Διστυχως δεν χωραει!!Εχει ενα μαρκουτσακι που στιριζει το καπακι μονο εκει γινεται να βαλω δευτερη!Εχω δει κατι λαμπες που ειναι σαν μανταλακια και πιανουν πανω στο τζαμι,μηπω μπορω να βαλω τετοια?Τωρα τι φταινε σε αυτη τη λαμπα τα βατ της η το χρωμα φωτος που βγαζει?Παντως δυο φυτα με το CO2 εχουν παρει τα πανω τους και μεσα σε τρεις μερες εχουν γινει διπλασια,επεισης σημερα παρατηρησα ενα φυτο το οποιο απο την μερα που το πηρα δεν εχει μεγαλωσει ουτε εναν ποντο και σημερα στραφηκε προς την λαμπα!Αλγη για πιον λογο να βγαλω?Επειδη εβαλα καινουρια λαμπα?Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32023 το ενυδρειο μου ειναι σχεδον ιδιο μονο που αλλαζουν οι διαστασεις αρα περιμενω απο εκει απαντηση!

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

...Αλγη για πιον λογο να βγαλω?Επειδη εβαλα καινουρια λαμπα?Δες εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32023 το ενυδρειο μου ειναι σχεδον ιδιο μονο που αλλαζουν οι διαστασεις αρα περιμενω απο εκει απαντηση!
Ενας λογος για αναπτυξη αλγης ειναι το σταματημα της αναπτυξης των φυτων, γιατι οτι θρεπικο υπαρχει στο νερο για τα φυτα δεν καταναλωνεται απο τα φυτα και το εκμεταλευονται οι αλγες (που οπως ειπαμε ειναι φυτο και αυτο). Και οι αλλαγες στο φως δημιουργουν μερικες φορες σταματημα μεχρι να προσαρμοστουν στις νεες συνθηκες. Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εκανα μετρησεις μετα απο καιρο και απο οτι φαινεται ο κυκλος του αζωτου λογικα πραγματοποιηθηκε!!! :bowdown::thumbup::helpsmilie::helpsmilie::helpsmilie: Λοιπον τωρα τι κανω?Λεω αυριο το απογευματακι να ριξω παλι βακτιρια και μετα απο 24 ωρες να παω να βαλω τα ψαρακια?

ΝΟ3:10

ΝΟ2:0

GH:6d

KH:3d

Ph:6.4

NH3/NH4:0.01 mg/l (ppm)

Οταν μηδενιστει η αμμωνια και τα νιτρωδη δεν εχει πραγματοποιηθει ο κυκλος? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Συνεχιζεςι με τον ιδιο τροπο μεχρι να βαλεις το πρωτο ψαρι.

Τι ψαρι θα βαλεις?

Οχι μαζεμενα.

Αναλογα το μεγεθος αλλα και τη τελικη συνθεση που εχει στο μυαλο σου, σχεδιαζεις την εισαγωγη των ψαριων.

Φυσικα παιζει ρολο και η διαθεσιμοτητα στα καταστηματα.

Για λεγε που το πας?

ΥΓ Εβαλες βακτηρια τελικα?

Σε ποια μερα του στρωσιματος?

Ποσο κρατησε συνολικα το στρωσιμο?

Με τι μετρας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...