Jump to content

Απο την αρχη!


Recommended Posts

Γεια σε ολους!

Ξεκιναω παλι απο την αρχη να φτιαχνω το ενυδρειο μου και αυτην την φορα το φυτεψα κιολας!! :P

Τα φυτα που εβαλα μεσα δεν ξερω τι ιδους ειναι αλλα απο εκει που τα πηρα μου εδωσαν ενα ιδικο υποστρωμα για φυτα το οποιo κανει για τα περισσοτερα ιδη φυτων (τα γνωστα)!

Τα βηματα που ξεκινησα να το φτιαχνω ηταν:1ον εβαλα τα φιλτρα-θερμοστατες,2ον αφου ηταν αδιο το ενυδρειο εριξα μεσα το χαλικι (10 κιλα-7,8 ποντους),3ον γεμισα το ενυδρειο νερο μεχρι πανω με νερο απο την βρυση,4ον εριξα 25ml αντιχλωριο στο νερο(80 λιτρα),το αφισα για μιαμιση ωρα το νερο να περασει ολο απο το φιλρο,5ον μετα αφου ειχε περασει μια ωρα φυτεψα οσα φυτα ειχα αγορασει και εβαλα τα διακοσμητικα και απο εκει και περα το ενυδρειο δουλευει απο εχθες το απογευμα.Η θερμοκρασια ειναι στους 26 κελσιου και η λαμπα αναμενη για 12 ωρες την ημερα!

Αποριες:

Σε ποσο καιρο θα μπορω να βαλω ψαρακια?

Μου εδωσαν ενα καινουριο φαρμακο με βακτιριδια το με το οποιο λεει οτι μπορεις να βαλεις ψαρια αφου περασει ενα 24ωρο που το εχεις χρησιμοποιησει!Υσχυει?

Εκανα τα τεστ NO3,NO2,GH,KH,PH KAI NH3/NH4.

Τι ψαρια μπορω να βαλω?

Σκεφτομαι να βαλω τα για αρχη 6 νεον μεχρι να αναπτηχθουν τα βακτιρια και μετα να φτιαξω ενα κοπαδακι των 10,να βαλω και μελανοτενιες η οποιες με εντυπωσιασαν παρα πολυ με τα χρωματα που περνουν αναλογα με το περιβαλον τους! θα βαλω 4-5,σκεφτομαι και να βαλω και ενα ψαρακι το οποιο καθαριζει την αλγη για το ενυδρειο μου ειναι κοντα στο φως του ηλιου...

Ειναι ενταξει αυτα που θελω να βαλω ή ειναι παρα πολλα?

Λοιπον τα τεστ που εκανα σημερα ετσι για δοκιμη ειναι:

Νιτρικα ΝΟ3: 0

Ντρωδη ΝΟ2: 0

Ολικη σκληροτητα GH: <6d

Ανθρακικη σκληροτητα KH: 3d

Οξυτητα PH: 6,4

(Αμωνια)Ammonia-Ammonium NH3-NH4: <0,01 mg/l(ppm)

Ειναι ενταξει το νερο μου προς το παρον?Για την αμωνια δεν ειμαι σηγουρος για αυτο τραβηξα φωτογραφια το υγρο πανω στις μετρησεις!(Φωτο 1)

Και να το ενυδρειο μου με τα φυτα του!!!! :hysterical::hysterical::hysterical::wub:

(Δεν εκανα τιποτα μονος μου χωρις να το γνωριζω,ολα τα ρωτησα απο το καταστημα Water Inn!) :thumbup:

post-13458-1253886415_thumb.jpgpost-13458-1253886435_thumb.jpgpost-13458-1253886459_thumb.jpgpost-13458-1253886472_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

πολύ ωραίο το ενυδρείο σου :P:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν βαλω σαλιγκαρια για να μιωσω την αλγη θα κανουν δουλεια η θα μου τρωνε τα φυτα? :P

Με την αλγη δεν εχω ακομα προβλημα γιατι το εχω εδω και μια μερα αλλα ειμαι σηγουρος πως θα εχω και φοβαμε μην μου χαλασει τα φυτα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις apple snail δεν τρώνε φυτά :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο θεαμα.

Τα φυτα αληθινα ειναι?

Τα διακοσμητικα (κανατια πετρες κλπ) ειναι φυσικα τα συστατικα τους και τα χρωματα τους?

Δεν ξερω τι βακτηρια πηρες, αν θα σου πετυχει το στρωσιμο με αυτα ή οχι, ή αν εγγυωνται ασφαλεια για ψαρι απο τη 2η μερα, αυτο που ξερω ειναι οτι αφου εχεις τεστ μπορεις να μετρας τις τιμες του νερου.

Οι βασικες μετρησεις ειναι οι τιμες των τοξικων ουσιων οπως αμμωνια ΝΗ3, νιτρωδη αλατα ΝΟ2, νιτρικα αλατα ΝΟ3.

Τα δυο πρωτα ειναι ακρως τοξικα και δεν πρεπει να ειναι ποτε πανω απο μηδεν οταν υπαρχει ζωντανο στο ενυδρειο.

Το γιατι θα το δεις εδω

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry213681

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=248326

http://freshaquarium.about.com/cs/disease/...moniapoison.htm

Το τριτο NO3 ειναι λιγοτερο τοξικο και αντεχεται σε συγκεντρωση μεχρι 25ppm (απομακρυνεται με συστηματικες εβδομαδιαιες ποσοστιαιες αλλαγες νερου)

Οι τιμες κατα το στρωσιμο συνηθως ειναι καπως ετσι : στην αρχη μετραμε ανεβαινει η αμμωνιαΝΗ3 μετα ανεβαινουν τα νιτρωδηΝΟ2 ενω αρχιζει να πεφτει η αμμωνια και μετα ανεβαινουν τα νιτρικα ΝΟ3 και πεφτουν τα δυο πρωτα (αμμωνια νιτρωδη).

http://www.bestfish.com/newtank3.html

Οταν μηδενισουν αμμωνια και νιτρωδη και κρατιουνται σταθερα μηδεν ενω τα νιτρικα εχουν ανεβει πολυ, κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου με αντιχλωριο σε σωστη θερμοκρασια (ιδια ή 1-3 βαθμους πιο δροσερη απο του ενυδρειου). Η αλλαγη γινεται για να κατεβουν σε ασφαλη επιπεδα τα ΝΟ3 (κατω απο 25ppm)

Το στρωσιμο διαρκει συνηθως περιπου 20-40 μερες

Το βασικο ειναι οτι βαζουμε σταδιακα τα ψαρια και οχι ολα μαζι.

Οταν λεω σταδιακα, εννοω μεχρι να φτασει τον τελικο αριθμο της η συνθεση, μπορει να παρει και 2 μηνες.

Μετα εχουμε τις μετρησεις σκληροτητας (gH kH) και οξυτητας (pH) που διαφερει για καθε ψαρι.

Αυτα θα χρειαστουν για να επιλεξεις ψαρια που ζουν στις μετρησεις που θα εχεις.

Καλο διαβασμα :thumbup:

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Και μετα τα απαντα : Αρθρογραφία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?autocom=articles

και η μηχανη αναζητησης του φορουμ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα φυτα ειναι ολα αλιθινα!

Τωρα εχω σκοπο να κανω το ενυδρειο μου δασος απο φυτα αλλα εβαλα λιγα στην αρχη γιατι φοβαμαι για την αλγη,ειναι κριμα να καταστρεψω τοσο φυτα για αυτο τα βαζω λιγα λιγα!

Για το στρωσημο του νερου μου το ειπαν δεν το εχω διαβασει καπου εδω μεσα,και εγω εντυπωσιαστικα αλλα μου ειπαν πως ειναι καινουρια αυτα τα φαρμακα!

Πως θα καταλαβω αν εστρωσε το νερο μου?Γιατι δεν πολυ εμπιστευομαι αυτα που λενε πανω τα φαρμακα...

Link to comment
Share on other sites

αν βάλεις apple snail δεν τρώνε φυτά

Να πω την αληθεια παλια που ειχα αυτο το ειδος σαλιγκαριου δεν ειχα παρατηρησει να υπαρχει αλγη στο ενυδρειο αλλα μετα αφου εκανα ενα μεγαλο λαθος και τα πεταξα ζωντανα διοτι επεπλεαν και νομιζα οτι ηταν πεθαμενα! :thumbup::P
Link to comment
Share on other sites

Ναι τα φυτα ειναι ολα αλιθινα!

Τωρα εχω σκοπο να κανω το ενυδρειο μου δασος απο φυτα αλλα εβαλα λιγα στην αρχη γιατι φοβαμαι για την αλγη,ειναι κριμα να καταστρεψω τοσο φυτα για αυτο τα βαζω λιγα λιγα!

Για το στρωσημο του νερου μου το ειπαν δεν το εχω διαβασει καπου εδω μεσα,και εγω εντυπωσιαστικα αλλα μου ειπαν πως ειναι καινουρια αυτα τα φαρμακα!

Πως θα καταλαβω αν εστρωσε το νερο μου?Γιατι δεν πολυ εμπιστευομαι αυτα που λενε πανω τα φαρμακα...

το ενυδρειο θα ειναι στρωμενο οταν θα μηδενισουν τα NO2 και η ΝΗ3/4.αυτη τη στιγμη μπορει να ειναι χαμηλα ως και μηδενικα αλλα θ ανεβουν.θα κανουν δηλαδη τον κυκλο τους.ασε το ενυδρειο να δουλευει ταϊζοντας κανα δυο φυλαρακια τη μερα(για να χουν τροφη τα βακτηρια που δημιουργουνται).μπορεις φυσικα να προσθετεις και βακτηρια.το βασικο ομως ειναι ν αφησεις οπως σου ειπα το ενυδρειο να δουλεψει για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεκα μερες χωρις να το σκαλιζεις και φυσικα ΧΩΡΙΣ να βαλεις ψαρια.μετα κανε τα test και σιγα σιγα βαζεις ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

...Πως θα καταλαβω αν εστρωσε το νερο μου?Γιατι δεν πολυ εμπιστευομαι αυτα που λενε πανω τα φαρμακα...
.. Οι τιμες κατα το στρωσιμο συνηθως ειναι καπως ετσι : στην αρχη μετραμε ανεβαινει η αμμωνιαΝΗ3 μετα ανεβαινουν τα νιτρωδηΝΟ2 ενω αρχιζει να πεφτει η αμμωνια και μετα ανεβαινουν τα νιτρικα ΝΟ3 και πεφτουν τα δυο πρωτα (αμμωνια νιτρωδη).

http://www.bestfish.com/newtank3.html

Οταν μηδενισουν αμμωνια και νιτρωδη και κρατιουνται σταθερα μηδεν ενω τα νιτρικα εχουν ανεβει πολυ, κανουμε μια μεγαλη αλλαγη νερου με αντιχλωριο σε σωστη θερμοκρασια (ιδια ή 1-3 βαθμους πιο δροσερη απο του ενυδρειου). Η αλλαγη γινεται για να κατεβουν σε ασφαλη επιπεδα τα ΝΟ3 (κατω απο 25ppm)

Το στρωσιμο διαρκει συνηθως περιπου 20-40 μερες

Το βασικο ειναι οτι βαζουμε σταδιακα τα ψαρια και οχι ολα μαζι.

Οταν λεω σταδιακα, εννοω μεχρι να φτασει τον τελικο αριθμο της η συνθεση, μπορει να παρει και 2 μηνες....

στρωμενο ενυδρειο εχει πριν την αλλαγη νερου ΝΗ3 μηδεν, ΝΟ2 μηδεν, ΝΟ3 κατω απο 25ppm Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Αναφορικά με το στρώσιμο του ενυδρείου,θα συμφωνήσω με όσα αναφέρθηκαν πιο πάνω.Αναφέρεις την επιθυμία σου να βάλεις μελανοταινίες,κάποια είδη θα έχουν πρόβλημα με τα λίτρα σου(80,σωστά?) γιαυτό σου προτείνω Melanotaenia praecox

Διαβασε κάποιες πληροφορίες εδώ

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=756

και εδώ

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/...a%20praecox.htm

Καλή συνέχεια :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους οσους μου δωσατε και θα μου δινεται πληροφοριες!

Ακομα διαβαζω,αν καταλαβα καλα για να καταπολεμισω την αλγη μπορω να βαλω σαλιγκαρια να μιωσω τον φωτισμο σε 8-9 ωρες την ημερα και να αφξισω τον αριθμο των φυτων.Ετσι η αλγη δεν θα μπορει να τραφει με αποτελεσμα να πεθαινει!Σωστα?

Τα σαλιγκαρια zebra snails μου αρεσουν παρα πολυ απο τα εντυπωσιακα τους χρωματα αλλα που θα τα βρω?(δεν πιστευω να μου φανε τα φυτα?)Ρωτησα σε ενα καταστημα για ενα ειδος ψαριου και μου ειπαν οτι μπορει να κανει και εναν χρονο να ερθει.Υπαρχει καποιος που να εχει αυτο το ειδος?

Link to comment
Share on other sites

Ποτε να ξανακανω τεστ στο ενυδρειο μου για να δω αν ετρωσε?

Μου ειπαν πως σε μια εβδομαδα πρεπει να βαλω και λιπασμα στα φυτα,πρεπει?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους οσους μου δωσατε και θα μου δινεται πληροφοριες!

Ακομα διαβαζω,αν καταλαβα καλα για να καταπολεμισω την αλγη μπορω να βαλω σαλιγκαρια να μιωσω τον φωτισμο σε 8-9 ωρες την ημερα και να αφξισω τον αριθμο των φυτων.Ετσι η αλγη δεν θα μπορει να τραφει με αποτελεσμα να πεθαινει!Σωστα?

Τα σαλιγκαρια zebra snails μου αρεσουν παρα πολυ απο τα εντυπωσιακα τους χρωματα αλλα που θα τα βρω?(δεν πιστευω να μου φανε τα φυτα?)Ρωτησα σε ενα καταστημα για ενα ειδος ψαριου και μου ειπαν οτι μπορει να κανει και εναν χρονο να ερθει.Υπαρχει καποιος που να εχει αυτο το ειδος?

Ποτε να ξανακανω τεστ στο ενυδρειο μου για να δω αν ετρωσε?

Μου ειπαν πως σε μια εβδομαδα πρεπει να βαλω και λιπασμα στα φυτα,πρεπει?

Αυτο το λιπασμα εχω να το βαλω?

http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...2&Itemid=44

Μπορω να φυτεψω απο κλαδεματα μπορει καποιος να μου εξηγησει τον τροπο πως?

Link to comment
Share on other sites

Επεισης το χωμα που εχω ειναι το ADA AQUA SOIL MALAYA 9LT απο εδω:

http://www.waterinn.eu/index.php?page=shop...t&Itemid=44

Μπορω να χρησημοποιησω τα αλγοκτονα οταν εμφανιστει αλγη στο ενυδρειο μου?

http://www.waterinn.eu/index.php?option=co...6&Itemid=44

Link to comment
Share on other sites

φίλε άκου λίγο προσεκτικά

1. το ADA AQUA SOIL AMAZONIA είναι ΥΠΟΣΤΡΩΜΑ, που σημαίνει ότι πρέπει να μπει κάτω κάτω ως λίπασμα και από πάνω μερικοί πόντοι απλό χαλαζιακό ουδέτερο χαλίκι (όχι άμμος με υπόστρωμα από κάτω). Αν δεν βάλλεις χαλίκι από πάνω τότε όλα τα θρεπτικά συστατικά που περιέχει το υπόστρωμά σου θα διαλύονται στο νερό και τότε θα γεμίσεις άλγη παντού!

2. Από τη στιγμή που έχει υπόστρωμα δεν χρειάζεσαι άλλα λιπάσματα.

3. ΑΛΓΟΚΤΟΝΑ: ΟΧΙ!

όταν πονάς κάπου και παίρνεις depon σταματά ο πόνος, αλλά αυτό δεν είναι λύση. Πρέπει κάθε φορά να ξέρουμε τι προκαλεί τον πόνο και να γιατρέψουμε την αιτία, όχι το σύμπτωμα. Αν εσύ ρίχνεις αλγοκτόνα, ίσως να μειώσεις την άλγη, αλλά η αιτία πρόκλησης θα εξακολουθεί να μένει αγιάτρευτει. Τι θα κάνεις; Θα ρίχνεις συνέχεια φάρμακα;

Επιβαρύνεται το νερό, τα ψάρια και ειδικά οι γαρίδες πεθαίνουν (χάρισα 5 red crystal το χειμώνα σε συνχομπίστα, έριξε αλγοκτόνο χωρίς να ρωτήσει και πέθαναν όλες.... :thumbup:(((()

Η άλγη δεν πρέπει να μας τρομάζει, είναι φυτό και υπάρχει σε όλα τα ενυδρεία είτε την βλέπουμε είτε όχι. Υπάρχουν απλά βήματα για την καταπολέμησή της.

4. Τα κλαδέματα απλά τα φυτεύεις στο ενυδρείο σου κανονικά σαν να είναι καινούργιο φυτό.

Υ.Γ. έγραψα πολλά και ελπίζω να τα διαβάσεις. Ένας λόγος που δεν σου απάντησαν πολλοί τώρα είναι ότι τα προηγούμενα posts τους με απαντήσεις και απαραίτητες γνώσεις (όπως για τον κύκλο του αζώτου, την αμμωνία και τις μετρήσεις για το πότε θα είναι έτοιμο το ενυδρείο σου) δεν τα διάβασες και ξαναέκανες τις ίδιες ερωτήσεις. Δηλαδή όσα σου έγραψαν ήταν χαμένος κόπος;;

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπανω λινκ τα διαβασα και τα κατανοησα αλλα τα σηγκρινω με αυτα που μου ειπαν και εχω καποιες αποριες οι οποιες μπορει να φαινονται χαζες αλλα για εμενα δεν ειναι!Σε ευχαριστω που εγραψες! :thumbup:

Οι νεες μου μετρησεις!

Νιτρικα NO3: 10

Νιτρωδη ΝΟ2: 0

Ολικη σκληροτητα GH: <6d

Ανθρακικη σκληροτητα KH: 0d

Oξυτητα PH: 6,4

Aμωνια ΝH3/ΝΗ4:<0,01 mg/(ppm)

Το πεχα (PH) ηταν μικροτερο απο 6,4.Το 6,4 στο στικακι ηταν χρωμα κιτρινο σκουρο και εμενα βγηκε κιτρινο ανοικτο και το 6,8 ηταν πορτοκαλι ανοικτο!Απο οτι παρατηρισα εχουν ανεβει τα νιτρικα χωρις να εχει ανεβει η αμωνια πως εγινε αυτο?

Μολις φτασουν τα νιτρικα στο 25 θα κανω μια αλλαγη νερου θα ριξω αντιχλωριο οσο χρειαζεται,τα βακτιριδια και σε ενα 24ωρο θα βαλω τα ψαρια!

Θα ξανα κανω ενα τεστ το απογευμα να τα ξανα κοιταξω γιατι δεν εμπιστευομαι τα στικς!

Link to comment
Share on other sites

1. μετρήσεις με στικς = λάθος μετρήσεις

2. μέχρι τα υγρά τεστ να σου δείξουν ΝΗ3=0 μην βάλλεις ψάρια

3. κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις με τις απορίες σου για να τα βρούμε!

4. αν είχες διαβάσει τον κύκλο του αζώτου θα καταλάβαινες γιατί ανεβαίνουν τα νιτρικά! Τέλος πάντων, σημαίνει ότι ο κύκλος του αζώτου δουλεύει. Αλλά αν δεν μηδενιστεί η αμμωνία μην βάλλεις ψάρια, θα μπλέξεις με πολύ συχνές αλλαγές καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

Εκανες τουλαχιστον σωστα τις μετρησεις με το στικακι βαση των οδηγιων?

Συνηθως λενε βουτας για ενα δευτερολετπο στο νερο και μετρας μετα απο 1 λεπτο ακριβως, ουτε νωριτερα ουτε αργοτερα.

Το λεει αυτο στις οδηγιες σου?

Το εκανες ετσι?

Στα λεω αυτα γιατι η βρυση μας στην Αττικη βγαζει συνηθως μετρια σκληρο και αλκαλικο νερο (γυρω στο 7,5 πεχα 10-14 gH, 6-10 k).

Για να εχεις τετοιες μετρησεις που αναφερεις, πρεπει να εχεις ειδικο εξοπλισμο και να επεξεργαζεσαι το νερο.

Αν δεν εχεις επεξεργαστει το νερο, τοτε βαση συτων των ενδειξεων που εχεις σε pH gH kH, θεωρω και αναξιoπιστα τα αποτελεσματα των μετρησεων και σε ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3.

Μετρα και το νερο της βρυσης σου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

1. μετρήσεις με στικς = λάθος μετρήσεις

2. μέχρι τα υγρά τεστ να σου δείξουν ΝΗ3=0 μην βάλλεις ψάρια

3. κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις με τις απορίες σου για να τα βρούμε!

4. αν είχες διαβάσει τον κύκλο του αζώτου θα καταλάβαινες γιατί ανεβαίνουν τα νιτρικά! Τέλος πάντων, σημαίνει ότι ο κύκλος του αζώτου δουλεύει. Αλλά αν δεν μηδενιστεί η αμμωνία μην βάλλεις ψάρια, θα μπλέξεις με πολύ συχνές αλλαγές καθημερινά.

Τα τεστ αμωνιας το μικροτερο που εχουν ως ποσο ειναι το 0,01 mg/(ppm).Μηδεν σκετο θα το καταλαβω οταν το νερο ειναι σχεδον διαφανο μετα το τεστ?{βλεπ. φωτο 1 (στο πρωτο ποστ)}

Τον κυκλο του αζωτου τον εχω καταλαβει απλα μου εκανε εντυπωση που το ενυδρειο μου τρεχει εδω και τρεις μερες μονο,αρα δεν ειναι δυνατον να εχει ανεβει η αμωνια να εχει μετατραπει σε νιτρικα μεσα σε τρεις μερες αν δεν κανω λαθος αυτο περνει περιπου 2-4 εβδομαδες!!!

Εκανες τουλαχιστον σωστα τις μετρησεις με το στικακι βαση των οδηγιων?

Συνηθως λενε βουτας για ενα δευτερολετπο στο νερο και μετρας μετα απο 1 λεπτο ακριβως, ουτε νωριτερα ουτε αργοτερα.

Το λεει αυτο στις οδηγιες σου?

Το εκανες ετσι?

Στα λεω αυτα γιατι η βρυση μας στην Αττικη βγαζει συνηθως μετρια σκληρο και αλκαλικο νερο (γυρω στο 7,5 πεχα 10-14 gH, 6-10 k).

Για να εχεις τετοιες μετρησεις που αναφερεις, πρεπει να εχεις ειδικο εξοπλισμο και να επεξεργαζεσαι το νερο.

Αν δεν εχεις επεξεργαστει το νερο, τοτε βαση συτων των ενδειξεων που εχεις σε pH gH kH, θεωρω και αναξιoπιστα τα αποτελεσματα των μετρησεων και σε ΝΗ3 ΝΟ2 ΝΟ3.

Μετρα και το νερο της βρυσης σου.

Θα τα μετρησω αυριο γιατι ψιλοβαριεμε τωρα.Παντως δεν αξιζει τωρα να δωσω 70 ευρω μονο για τα υγρα τεστ,προτιμω να δινω δυο ευρω στο water inn να μου κανει της μετρησεις!

Ξαναμετρησα το απογευμα και τα νιτρικα μου τα εβγαλε 0 εκει καταλαβαινω οτι τεστ με στικς δεν ειναι αξιοπιστα!

Οι μετρησεις που εκανα οταν πρωτοβαλα το νερο στο ενυδρειο (με τα απο μια ωρα περιπου) ηταν :

ΝΟ3:0

ΝΟ2:0

GH:7d

ΚΗ:6d

PH:7,2

Kαι δεν ειχα κανει γιατι δεν ειχα τα τεστ...

Στο νερο εχω ριξει ενα αντιχλωριο της sera το aquatan και λεει πανω "Βελτιωτικο νερου,δημιουργει το νερο της βρυσης καταληλο για τις απαιτησεις των ψαριων" επεισης εχω και το υποστρωμα,δεν ξερω κατα ποσο επηρεαζει το νερο και εχω και τα φυτα! :(

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν θα βγάλεις άκρη χωρίς τα υγρά τεστ, ειδικά αν δεν έχεις ιδέα καν ακόμη και για τα στικ. Τα στικ σου δειχνουν αν υπάρχει ενδεικτικά ένα πρόβλημα. Για πιο συγκεκριμένη μέτρηση, πας στα υγρά.

Εμένα έκανε 22 ημέρες να στρώσει το ενυδρείο μου. Οπότε υπομονή. Όσο για την άλγη, εγώ έχω όλων των ειδών και στα φυτά και στα ξύλα και στο χαλίκι και στα τζάμια και παντού!!! και προχθές έβαλα ένα zebra snail και θα σου πω αν κάνει δουλειά, τις επόμενες ημέρες. Εύχομαι μόνο να μην φάει την πράσινη άλγη του βράχου, γιατί δείχνει πολύ φυσικός και ωραίος έτσι. :(

Link to comment
Share on other sites

φίλε χωρίς υγρά τεστ δεν πας πουθενά. Αλήθεια να μας απαντήσουν οι πιο έμπειροι το νερό αν το βγάλεις από το ενυδρείο και το μετρήσεις 1 ώρα μετά μπορεί έχει αποκλίσεις; Αν όχι, πήγαινε στο water inn, εκεί τουλάχιστον με τι τεστ μετράνε ξέρουμε;

όσον αφορά στην απορία σου, είναι λογική. Παίρνει όντως τόσο καιρό αν αφήσεις τη φύση να δράσει μόνη της, αφού όμως έριξες βακτήρια δημιούργησες μια μικρή αποικία στο φίλτρο σου με αποτέλεσμα ο κύκλος του αζώτου να ξεκινήσει πολύ πιο γρήγορα.

Όμως ΠΡΟΣΟΧΗ! Αυτό δεν σημαίνει ότι το ενυδρείο σου είναι έτοιμο να φιλοξενήσει παραπάνω από 1 ψάρια ακόμη! Πρέπει πρώτα να μεγαλώσει η αποικία των βακτηρίων και μετά!

Για περισσότερες λεπτομέριες σχετικά με το στρώσιμο με βακτήρια και πότε μπαίνουν τα ψάρια κοίτα τα links που σου έδωσαν στις πρώτες σελίδες αυτού του thread.

Link to comment
Share on other sites

Για αρχη για ανπτηχθουν τα βακτιρια θα βαζω τα ψαρια ενα ενα!

Οντως πρεπει να παρω τα υγρα αλλα τι να κανω 70 ευρω μου φαινονται πολλα γιατι ηδη απο την μερα που αρχησα να φτιαχνω το ενυδρειο μου εχει βγει 150 ευρω αλλα ευτυχως που εχει και εκπτωση 30% και μου την δινει σε δωροεπιταγη!(Κριμα ομως που η προσφορα τελειωνει την τεταρτη :( )

Τι να κανουμε τα hobby ειναι ακριβα!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου γεια σου κι από εμένα.Πρόσεξε ότι σου λένε τα παιδιά πιο πάνω κ θασαι εντάξει.

Κατά την γνώμη μου βγάλε αν θες τους αμφορείς, κάποια στιγμή θα καταλάβεις ότι η ομορφιά ενός ενυδρείου έγκειται στο πόσο φυσικό είναι αυτό..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...