Jump to content

Απο την αρχη!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 156
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εντελως λαθος.

ποιος σου ειπε πως βραζεις τη ζαχαρη...???

η μαγια θελει πολυ λιγο στη μυτουλα του κουταλιου.

......................................

λοιπον,αφου εχεις ετοιμο το μπουκαλι με το πωμα ετοιμο κλπ,εχεις χλιαρο νερακι μεσα λιγοτερο απο τη μεση ριχνεις τη ζαχαρη και το ανακινεις για να ψιλολυωσει...στη συνεχεια ριχνεις και την μαγια και το ανακινεις,και συμπληρωνεις το χλιαρουτσικο νερακι μεχρι περιπου εκει που στενευει το μπουκαλι.

με κανεναν τροπο δεν κλεινεις-φραζεις τη ροη του αερα-μειγματος του co2 προς το ενυδρειο.το εχεις εντελως ελευθερο.

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα τι είναι η βαλβίδα που περιγράφεις και δεν ξέρω αν χρειάζεται.

Το diy μίγμα δεν αναπτύσσει τόσο ψηλές πιέσεις για να φοβόμαστε ότι θα σκάσει η μπουκάλα νομίζω.

εγώ βάζω 2 κούπες ζάχαρη (400 γραμμάρια), 1 κουταλάκι του γλυκού μαγιά και μισό σόδα. Το σημαντικό είναι να διαλυθεί καλά η ζάχαρη, να μην είναι καυτό το νερό που θα ρίξεις την μαγιά και να μην κουνηθεί πολύ η μπουκάλα αφότου ρίξεις την μαγιά μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Τωρα το εφτιαξα και εχω αφησει και τα δυο μειγματα να κρυωσουν και οτι γινει εγινε!Ποιο μειγμα ριχνω πρωτο στο μπουκαλι?Εβαλα σε χλυαρο νερο ενα κουταλακι μαγια και 1/4 σοδα,τα ελιωσα και τα δυο μαζι και τα αφησα να κρυωσουν!Επεισης εβαλα 500γρ ζαχαρη με λιγο νερο σε μια κατσαρολα και το εβρασα μεχρι να λιωσει η ζαχαρη,τωρα μοιζει με νερο και το εχω αφησει να κρυωσει.Μηπως πρεπει αφου κρυωσουν και ταδυο μειγματα να τα ανακατεψω ελαφρα και τα δυο μαζι και μετα να τα βαλω στο μπουκαλι? :)

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Παγωσαν τα μειγματα μπορει καποιος να μου πει λιγο γρηγορα τι να βαλω πρωτα στο μπουκαλι την μαγια η την ζαχαρη? :)

Link to comment
Share on other sites

Τη ζαχαρη ανακατευεις πρωτα, καλα να λειωσει, τη μαγια τη "δουλευεις" ελαφρα μονη της με ενα κουταλι σε ενα ποτηρι χλιαρο νερο και μετα απλα τη ριχνεις στο ζαχαρονερο και ανακινεις ελαφρα 1-2 φορες τη μπουκαλα.

Γιατι παγωσε το νερο? Το νερο πρεπει να ειναι χλιαρο και ακομα και μετα οταν λειτουργει στο ενυδρειο πρεπει να το κραταμε σα χλιαρη θερμοκρασια (πχ να το τοποθετουμε σε μερος που δεν ειναι κρυο και κραταει μια σταθερη χλιαρη θερμοκρασια) αλλιως πεφτει η αποδοση.

Αναμεσα στο μπουκαλι και το ενυδρειο πρεπει να εχεις για ασφαλεια μια ανεπιστροφη βαλβιδα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

To εργαλειο πηρε μπρος αλλα βγαζει πολυ λιγες φυσαλιδες (μολις τωρα ξεκινησε),εγω εβρασα σε λιγο νερο την ζαχαρη μεχρι που ελιωσε (εγινε διαφανο σαν συροπι) και την εβαλα στο ψηγειο να κρυωσει λιγακι δεν εννωουσα οτι εγιναν παγωμενα τα μειγματα,την μαγια την ελιωσα σε χλυαρο νερο καλα και την αφησα και αυτη σε θερμοκρασια δωματιου να κρυωσει.Αφου κρυωσαν και τα δυο μειγματα εβαλα πρωτα την ζαχαρη και μετα την μαγια για να μην ταρακουνηθει πολυ.Στο μειγμα συμπληρωσα νερο μεχρι τον <<ωμο>> του μπουκαλιου,σφραγησα το καπακι και δεν κουνησα καθολου το μπουκαλι!Μετα απο 6 ωρες πηρε μπρος!!! :) Τωρα το μειγμα με την μαγια εχει κατσει πανω πανω στο πουκαλι και το ζαχαρονερο κατω,να το κουνησω τωρα?Γιατι πρεπει να βαλω ενπιστροφη βαλβιδα?Και να γυρησει το νερο απ τον σωλινα στο μουκαλι θα μπει νερο μεσα στο μπουκαλι,ειναι απλο μολις γεμισει το μουκαλι σταματαει να τρεχει νερο αρα απο πλημηρα δεν εχω αναγκη το μονο προβλημα ειναι να μην γυρισει το νερο στο μουκαλι και μετα ξαναπαει μεσα στο ενυδρειο και γεμισω με ζαχαρονερο!Τι ειναι η φτεροτη?Που πρεπει να τοποθετησω το σωλινακι που βγαζει διοξειδιο?

Link to comment
Share on other sites

Ανεπιστροφη για να μη γυρισει νερο στο μπουκαλι οπωσδηποτε. Γιατι λεμε οτι δεν πρεπει να ειναι γεματο το μπουκαλι? για τον ιδιο λογο.

Τη μαγια δεν χρειαζεται να την αφησει να κρυωσει, ειναι χλιαρο το νερο και ετσι πρεπει να μεινει.

Τη φτιαχνεις αφου εχει ερθει σε σωστη θερμοκρασια το ζαχαρονερο και την ριχνεις αμεσως, (εκτος κι αν κανεις το εξης κολπο για να παιρνει πιο μπροστα το μειγμα, αφου τη λιωσεις στο νερο προσθεσε ενα κουταλακι ζαχαρη, ανακατεψε και αστο 10 λεπτα πριν το ριξεις στο ζαχαρονερο. )

Το καυτο ζαχαρονερο το αφηνεις να κρυωσει και να γινει χλιαρο.

Αυτα γινονται γιατι η μαγια για να μεινει ζωντανη θελει χλιαρο νερο. Ουτε κρυο ουτε καυτο γιατι πεθαινει.

Τωρα που πηρε μπρος δεν χρειαζεται ανακατεμα, απλα φροντισε να ειναι σε ζεστο περιβαλλον το μπουκαλι (οχι κοντα στο καλοριφερ ομως και σου βγαζει τρελλα φυσαλιδες, γιατι και δεν πρεπει και θα τελειωσει γρηγορα το μειγμα)

Ενα τιπ ακομα για γρηγορη επαναλειτουργεια ειναι οταν φτιαχνεις νεο μειγμα, να μη αδειαζεις τελειως το μπουκαλι που θα το ριξεις, αλλα να αφηνεις τη μουργα που εχει κατω κατω.

Η φτερωτη ειναι το προεπελακι στην αντλια του φιλτρου.

Το διοξειδιο για να "δουλεψει" πρεπει να γινει σωστη διαχυση, δηλαδη να σπασει η μεγαλη φυσαλιδα που βγαζει το σωληνακι σε μικτοτερες ή/και να μεινει οσο το δυνατον περισσοτερο στο νερο και μαλιστα να μοιραστει σε ολο το χωρο του ενυδρειου.

Αυτα γινονται με διαφορους τροπους. κανε αναζητηση για "διαχυση"

Με σκαλα της hagen, με το συστημα venturi απο εσωτερικο φιλτρακι, με διαχητηρες, με αεροπετρα κατω απο την εισοδο του φιλτρου (το δοκιμασα και γεμιζε αερα το φιλτρο εκανε θορυβο και "χτυπαγε" η φτερωτη, δεν ημουν και σιγουρος για την επιρροη του διοξειδιου στην βιολογια του φιλτρου και το εβγαλα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εμενα βγαζει πολυ λιγες φυσαλιδες,για την διαχυση το αερα εχω βαλει αεροπετρα και θα την τοποθετησω στην εξοδο του νερου στο φιλρο!Τι ποσοτητα φισαλιδων θα επρεπε να βγαζει το μπουκαλι,απο οτι διαβασα εχω κανει καποια μικρολαθακια αλλα δεν πειραζει,απο τα λαθη μαθαινουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει το εβαλα κατω απο την εξοδο του φιλτρου μεσα σε ενα φυτο που μοιαζει με μαιντανο!

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω τωρα μια αλλαγη νερου,να πληνω και το φιλτρο διοτη ειναι γεματο χωρταρακια??

Link to comment
Share on other sites

Θα κανω τωρα μια αλλαγη νερου,να πληνω και το φιλτρο διοτη ειναι γεματο χωρταρακια??
Δεν πειραζουν τα χορταρακια. Θα τα "φαει" η βιολογια. ΜΟΝΟ αν πεσει ΠΟΛΥ η ροη του θα τα στραγγιζεις-στιβεις (αναλογα τα υλικα) ελαφρα σε νερο που εχεις βγαλει απο το ενυδρειο ισα να ξεβουλωσουν.

Παραλληλα θα καθαριζεις προσεκτικα μη σπασει τη φτερωτη και το θαλαμο που βρισκεται. (εγω το κανω με μια οδοντοβουρτσα ποιυ εχω μονο για το ενυδρειο)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Η φτερωτη πρεπει να ειναι ιδη σπασμενη εδω και καιρο γιατι οταν την βγαζω απο την μπριζα και την ξαναβαζω κανει ενα θορυβο μεχρι να το ξαναβαλω στη μπριζα αποτομα.Δυστιχως το φιλτρο δεν ενοιγει να παω να παρω μια καινουρια...Σημερα κλαδεψα ορισμενα και εκανα μια αλλαγη 20 λιτρα και εριξα και αντιχλωριο,ολα οκ!Ολα τα γρασιδακια πολλαπλασιαστικαν,αφου τα εβγαλα ενα απο το χωμα και ειδα πως ηταν δυο μαζι τα χωρισα και εγιναν δυο,αυτο εγινε σε ολα τα γρασιδακια και απο 10 που ειχα κανταντησα με 20,ασχετα το οτι το ενα εχει βγαλει ενα κλωναρακι και πανω εχει αλλα 3-4 αλλα μικρουλια!!Αλλο ενα φυτο που ειχε ψηλωσει πολυ το εκοψα στα 3 και το φυτεψα σε διαφορετικα μερη!Μια ερωτηση,τωρα που εχω βαλει το CO2 δεν θελω και περισοτερα βαττ λαμπα??(η λαμπα μου ειναι 18 watt T8)Γνωριζει καποιος την αλγη με την μπορω να την βγαλω?Με σφουγγαρι δεν βγαινει με τιποτα ειναι πολυ σκληρη... :)

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως κανει αυτο τον θορυβο στην αρχη μεχχι να φυγει ο αερας και να γεμισει νερο το φιλτρο.

Να σε ανησυχει αν ειναι συνεχης ο θορυβος και δεν σταματα ουτε οταν γυρεις το φιλτρο δεξια αριστερα ή βαλεις-βγαλεις την πριζα μερικες φορες, και αν δεν βγαινει νερο απο την εξοδο του φιλτρου στο ενυδρειο.

Τι ειδος αλγης ειναι? http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_algae.html

Αν ειναι στo τζαμι, με μια τηλεκαρτα προσεκτικα να μη χαραξεις το τζαμι ή με ενα καλο μαγνητακι tunze.

Βαλε μια φωτο του ενυδρειου να δουμε τη φυτομαζα και τα ειδη των φυτων που υπαρχουν μεχρι στιγμης (γραψε οσα ξερεις και εσυ)

Ποσα λιτρα ειναι ειπαμε?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον ειναι η καφέ διατομική άλγη,μοιαζει με σκουρια!Στα φυλα πανω εχω βγαλει μια αλγη σαν τριχες πρασινες οι οποιες αρχιζουν να μαυριζουν,οποτε την βλεπω βαζω το χερι μεσα και την ξεριζωνω απο τα φυλλα!Παντα ειχα προβλημα με την καφε διατομικη αλγη αλλα ποτε δεν ηταν τοσο σκληρη...Με τον μονο τροπο που καταφερα να την βγαλω ηταν να παρω το σφουγγαρι και απο την σκληρη του μερια εκανα ενα μερος την αλγη και βγηκε ευκολα αλλα γρατζουνισα το τζαμι (το ηξερα για αυτο το εκανα στο πσω μερος του ενυδρειου)...

Για το φιλτρο σηγουρα εχει χαλασει γιατι και μια ωρα να το αφησω κανει θορυβο δεν το κανει επειδη δεν εχει παρει νερο,το ειχα βαλει σε ενα κουβα και το κουναγα συνεχεια αλλα δεν σταματαγε.Ευτυχως βρηκα το κολπο για να περει μπρος αλλα δεν το βλεπω για πολυ καιρο...

Το ενυδρειο ειναι 80 λιτρα καθαρα.Τα φυτα που γνωριζω νομιζω ειναι:Ludwigia repens,Bacopa caroliniana,Bacopa australis,Hygrophila corymbosa...,Egeria densa!,Cryptocoryne pontederiifolia... και Anubias barteri var. nana!Οσα φυτα εχουν διπλα θαυμαστικο ειμαι σηγουρος οτι ειναι αυτα,οσα εχουν τρεις τελιτσες δεν ειμαι σιγουρος και οσα δεν εχουν τιποτα ειμαι στο ενδιαμεσο και ναι και οχι!

Φωτογραφιες θα ανεβασω σε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Κουκλα ειναι.

Ξεκινα το co2.

To φιλτρο αν εχει προβλημα, ψαξε τη περιπτωση να το αλλαξεις με ενα εξωτερικο eheim 2213.

Να αδειασει και ο χωρος.

Η αλγη με το co2 το πιο πιθανο ειναι να υποχωρησει, καθαριζε και εσυ μηχανικα μεχρι να ισορροπισει.

Μετα το Co2 και αφου δεις οτι παιρνουν πανω τους τα φυτα αρχισε και τα ιχνοστοιχεια (flourish) να μην υπαρξει ελλειψη.

Link to comment
Share on other sites

To co2 το εχω ξεκινησει εδω και δυο μερες και τα παει μια χαρα απλα στην φοτο δεν φαινονται οι φισαλιδες γιατι εχω βαλει αεροπετρα και ειναι πολυ μικρες!Οσο για το εξωτερικο φιλτρο αυτην την στιγμη δεν γινεται ισως να το κανω του χρονου επειδη κατω απο τον παγκο εχει αλλα πραγματα δεν μπορω να τα βγαλω...Πηρα σημερα ενα σφουγγαρι που η αλγη βγαινει πολυ ευκολα και δεν γραξουνιεται το τζαμι!Τι μεγεθος εχει αυτο το eheim 2213 ? Μην μου λες αλλα πραγματα να παρω γιατι ειναι πειρασμος μονο που το σκεφτομαι! :)

Link to comment
Share on other sites

Χωρο εχω μονο αν το βαλω ξαπλα και οχι ορθιο ετσι οπως ειναι στην φωτογραφια,γινεται? ( http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipme...html#eheim_2213 )

Link to comment
Share on other sites

Χαχα σιγα σιγα.

Παρε να εχεις για μελετη.

Πατα εδω πανω αριστερα που λεει classic και κοιτα το 2213 http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...=9er_25014_ehde

Καπου στη μεση ειναι και στα ελληνικα

εδω ειναι το manual του (επελεξε 2213) http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...mp;list=afilter

και εδω τα ανταλλακτικα του (επελεξε 2213) http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...mp;list=afilter

εχει και εδω πληροφοριες

http://www.aquaristic.net/eheim-external-f...213.html?lang=1

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...WqI3dt7pVYvxsrm

Σωληνες κλπ εχει

Ενα χρησιμο εξτρα εξαρτημα για πιο ευκολες αλλαγες αν εχει3 δυο τετοια στους σωληνες για να κλεινεις υδατοστεγως οταν αφαιρεις το φιλτρο για συντηρση

http://www.aquaristic.net/eheim-double-tap...-mm.html?lang=1

Βιολογικα υλικα επιλεγεις μονος σου ή sera siporax ή eheim substrat pro ή κατι αναλογο ποιοτικα

Απαραιτητα ανταλλακτικα να υπαρχουν στο ντουλαπι για ωρα αναγκης

part 7433710 (κεραμικο αξονακι) http://www.aquaristic.net/index.php?sid=f9...chparam=7433710

part 7273118 (τσιμουχα καδου) http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/1b7...chparam/7273118

part 7632600 (φτερωτη) http://www.aquaristic.net/index.php?sid=1b...hparam=7632600+

Link to comment
Share on other sites

Απαπαπα καλα ειμαι τωρα θα δω του χρονου τι μπορω να κανω! :) Μελετη στα αγγλικα αστα να πανε δεν μπορω να κανω...Χωρο δεν εχω εκτος αν το φιλτρο λειτουργει και ξαπλα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εδω δεν ειναι καλητερο για το ενυδρειο μου? ( http://www.istellas.gr/aquarium/my_equipme...html#eheim_2231 )Τι διαστασεις εχει το 2213?

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις αναφερονται εδω στο λινκ που σου εδωσα

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bin/neu/...WqI3dt7pVYvxsrm

dimensions: (diameter x height) 160x355 mm

16 εκατοστα διαμετρος και 35,5 εκατοστα υψος.

Το ecco (2231) καλο φιλτρο ειναι (αν και διαβασα καποια παραπονα για οχι τοσο καλη ποιτητα παλστικου χερουλιου που τρομπαρει νερο, καποιου αλλου του εμεινε στο χερι) αλλα ειναι λιγο για το ενυδριο σου πιστευω.

Θα ηταν καλο για ενα 60-80 λιτρα.

Θα ελεγα να μην ειχε λιγοτερα απο δυο λιτρα χωρο για υλικα.

Οταν κανεις επιλογη φιλτρου μη κοιτας αυτα που λεει πτι ειναι για ενυδρεια πχ εως 100 λιτρα.

Αυτο το "εως" σημαινει ακριβως "ΕΩΣ".

Και αυτο εμπεριεχει σωστη ιχθυοφορτωση (δηλαδη αδειο το ενυδρειο σε εσχεση με το φορτωμα που κανουμε οι περισσοτεροι).

Υπολογιζε τα διπλα τουλαχιστον λιτρα. δηλαδη ψαχνε ενα φιλτρο για ενυδρειο 200λιτρων και με ροη (αναλογα και τις απαιτησεις των ψαριων) με 5-8 φορες τα λιτρα του ενυδρειου, γιατι υπολογισε οτι η ροη που δινεται ειναι συνηθως η ροη της αντλιας, χωρις να υπολογιζεται γεματο φιλτρο με υλικα. Βαλε και το πεσιμο της ροης επιπλεον οταν γεμισει και σκπουπιδακι, μπιχλα και γλιτσα οι σωληνες και τα ξαναλεμε ποσο πραγματικη ροη θα απομεινει.

Η πραγματικη ροη που χρειαζεται ειναι (αναλογα παντα οπως ειπαμε τα ψαρια) απο τριπλη και πανω.

ΥΓ Τα φιλτρα δουλευουν ορθια

Δεν ειναι υποχρεωτικο να το εχεις μεσα σε ντουλαπι

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν λεω οτι το φιλτρο θα το βαλω σε ντουλαπι απλα στο μερος κατα απο το ενυδρειο υπαρχουν αλλα πραγματα τα οποια μπορω να βγαλω και να βαλω εκει το φιλτρο αυτο αλλα δεν με βολευουν οι διαστασεις του!Αραγε ακυρο εστω για φετος μεχρι να βρω μια καλη ιδεα!Σκεφτομαι ισως να το εβαζα πανω απο το ψηγειο αλλα θα φαινονται οι σωλινες του φιλτρου και θα ειναι ασχημο...Τα ντουλαπια δεν μπορω να τα τρυπησω γιατι δεν ειμαι μονος στο σπιτι...Αληθεια ποσο χοντροι ειναι οι σωλινες του φιλτρου?(συγνωμη που ρωταω αλλα απο τα λινκ που μου εδωσες δεν ξερω να διαβαζω Αγγλικα...)Πρεπει να ειναι περιπου λιγο πιο μικροι απο το κοινο λαστιχο που βαζουμε στις βρυσες ε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...