Jump to content

Κατασκευή Sump


Ηλίας

Recommended Posts

Καλησπέρα και καλό Σαββατοκύριακο στους λίγους (τυχερούς) που θα ταξιδέψουν!!!

Θέλω να κατασκευάσω ένα sump 90χ50χ50 για ενυδρείο 650L, και να το χωρίσω σε δύο θαλάμους. Ο πρώτος θάλαμος 50χ50χ50 με την ανάλογη διαμόρφωση θα κάνει την φίλτρανση του νερού και ο άλλος θάλαμος 40χ50χ50 θα χρησιμοποιείται ανάλογα την περίσταση (καραντίνα, γεννήστρα, φαρμακείο, κτλ, ή οτι άλλο χρειαστεί στο μέλλον αν καποιά στιγμή το γυρίσω σε θαλασσινο, το θέλω πολύ αλλά...!!!!!!!!) και βεβαίως για την επιστροφή του νερού απο την υπερχείλιση σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Μπορεί κάποιος να μου πεί αν μακροπρόθεσμα το μπλέ σφουγγάρι σε χρήση μηχανικόυ φιλτρου (όχι wet/dry) θα μου ανεβάσει νιτρικά; Θέλω στο μηχανικό φιλτράρισμα η είσοδος του νερού να γίνεται απο κάτω με κατέυθυνση προς τα πάνω, με αποτέλεσμα η βαριές βρωμιές να κάθονται στο πάτο και όποτε χρειαστεί μια σκούπα και ξεμπερδέψαμε που λέει ο λόγος! Αυτό το θάλαμο σκέφτομαι να τον κάνω 50 πλάτος 30 μήκος και σε συνδιασμό με όσο γίνεται χαμηλότερη ροή (αλλα όχι λιγότερη άπο αυτή που χρειάζεται, ωστε και τα ψαρια να έχουν την κίνηση του νερού που θέλουν αλλα και τα βακτηρίδια το απαραίτητο οξυγόνο) και με μία σχάρα στον ενάμιση πόντο απο το πατο του sump που θα κρατάει τις βαριές ακαθαρσίες που θα κάθονται!!!

Το ερώτηματα που προκυπτουν είναι τα εξής, θα λειτουργήσει έτσι όπως το έχω σκεφτεί ή παρόλο που θα έχω όσο γίνεται χαμηλότερη ροή, η ταχύτητα του νερού σε αυτόν τον θάλαμο δεν θα επιτρεπει στις ακαθαρσίες να προλαβαίνουν να καθήσουν στον πάτο του sump όπου και θα τις εγκλοβιζει η σχάρα :hysterical: ;;;;;;; Και δέυτερον ακόμα και να λειτουργεί αυτος ο τρόπος (χαμηλή ροη, μεγάλος θαλάμος), το μπλε σφουγγάρι θα μπορεί να παραμένει στο νερο χωρίς να το καθαρίζω τακτικά (αφού υποτιθεται οι χοντρες ακαθαρσίες θα κάθονται στο πάτο και άρα θα χρειάζεται να πλένεται αραιότερα) αλλά και χωρίς να μου ανεβάζει νιτρικά :hysterical: ;;;;;;;;;; Μήπως τσάμπα κάθομαι και κάνω σχέδια για λιγότερη ταλαιπωρία;;; :thumbup:

Συγνώμη αν σας κούρασα, ευχαριστώ!!!!!! :P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=2384

αυτο το κειμενο θα σε βοηθήσει σε αρκετες ερωτισεις σου! :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...