Jump to content

θορυβος απο υπερχειλιση...


giannispass

Recommended Posts

Μολις τελειωσε το γεμισμα του 750λτ με 250λτ sump.

Το προβλημα μου ειναι ο τρομακτικος θορυβος που βιώνω αυτη την στιγμη απο τις υπερχειλισεις.

Απο την ειδοδο και απο την έξοδο του νερου στο ενυδρειο.

Τι να κάνω?

Να πω οτι το ενυδρειο ειναι ειδική κατασκευή και εχει μια υπερχειλιση και μια εισοδο νερου στο ενυδρειο απο το sump.

Το προβλημ ειναι κατα μεγαλο μεριδιο στην εισοδο του νερου απο το sump, γιατι ο σωληνας ειναι περιπου 5 εκ πανω απο την σταθμη του νερου, οποτε φανταζεστε τι γινεται οταν πεφτει το νερο.

Τι να κανω ????

Link to comment
Share on other sites

Ιδού....post-7589-1253892325_thumb.jpgpost-7589-1253892343_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

αυτο εχουμε τωρα και τι να κανω δεν ξερω.

σας ακουω

Link to comment
Share on other sites

Απο ότι καταλαβαίνω ο θόρυβος προκείπτει απο την επιστροφή του νερού....

Στην θέση σου θα κολούσα ένα κομμάτι PVC έτσι ώστε να βυθιστεί και να μην ακούγεται

Link to comment
Share on other sites

αυτο θα κανω με την επιστροφη του νερου απο το sump.

Θα παρω ενα λαστιχο και θα το ενωσω ωστε να βυθιστει.

Αλλα με την υπερχειλιση τι να κανω που κανει σαν 10 καζανακια??

Link to comment
Share on other sites

Βύθισε και τις δυο σωλήνες μέσα στο νερό .Αυτή που γυρνάει το νερό απο το sump στο ενυδρείο βύθισε την περίπου 2 cm γιατί άμα πέσει το ρεύμα θα κατεβάζει νερό στο sump σου.

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι οτι ο αλλος θορυβος θα ακουγεται απο το σαμπ. ισως θα πρεπει να κανεις το ιδιο και στο σαμπ ή να βαλεις σφουγγαρι στην εισοδο του σαμπ. δεν μας ανεβαζεις και καμια φωτο απο το σαμπ?

Link to comment
Share on other sites

Στό κέντρο της εισόδου του νερού στην υπερχείληση λογικά υπάρχει ένα εξάρτημα σε σχήμα καμπάνας το οποίο στέλνει το νερό στα πλάγια εσωτερικά τοιχώματα του σωλήνα.

Μήπως σου έχει φύγει και γι' αυτό κάνει τόσο θόρυβο?

Link to comment
Share on other sites

στο σωληνα της υπερχειλησης βαλε μεσα στο σωληνα αλλα πλαγια γλαστρακια απο τα φυτα που χρησιμοποιουν οι φι φιλοι μας στα φυτεμενα .εγω εχω υπερχειληση με σωληνα pvc στον πατο του ενυδρειο και εβαλα 2γλαστρακια το ενα μεσα στο αλλο και το σφηνωσα στην κορυφη του σωληνα της υπερχηλησης.

Link to comment
Share on other sites

Με τον ηχο απο τον σωληνα που συνδεεται στην υπερχειλιση και καταλήγει το νερο στο sump, εχετε κανει κατι εσεις?

Ειναι ενοχλητικός αυτος ο ηχος.

Σαν να εχεις αφησει αρκετα ανοικτη μια βρυση.

Ο ηχος ερχεται μεταξυ ενυδρειου και sump και μαλλον δημιουργειται γιατι μεσα στο σωληνα αυτον, εχει πολύ αερα.

Link to comment
Share on other sites

Την εταιρια που στο εφτιαξε ρωτησες;

Αν ναι τι σου ειπε;

Link to comment
Share on other sites

Με τον ηχο απο τον σωληνα που συνδεεται στην υπερχειλιση και καταλήγει το νερο στο sump, εχετε κανει κατι εσεις?

Ειναι ενοχλητικός αυτος ο ηχος.

Σαν να εχεις αφησει αρκετα ανοικτη μια βρυση.

Ο ηχος ερχεται μεταξυ ενυδρειου και sump και μαλλον δημιουργειται γιατι μεσα στο σωληνα αυτον, εχει πολύ αερα.

γινεται το λεγομενο βαγκομ για αυτο σου λεω βαλε τα γλαστρακια .τα εβαλα και υσηχασα.αλλιως στο σωληνα που κατεβαινει βαλε μια βανα και ρυθμισε την ροη του νερου που κατεβαινει

Link to comment
Share on other sites

καποια αλλη αποψη σχετικα με τον θορυβο απο την υπερχειλιση?

Link to comment
Share on other sites

Aν ακουγεται απο το σωληνα που καταληγει στο sump,καλυτερο θα ηταν να τον βυθισεις περισσοτερο στο διαμερισμα που καταληγει το νερο της υπερχειλησης.

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

καποια αλλη αποψη σχετικα με τον θορυβο απο την υπερχειλιση?

Εγω έλυσα το πρόβλημα διά παντός βάζοντας ενδιάμεσα, χαμηλά στον σωλήνα που έρχετε μέσα στο sub απο την υπερχείληση μιά μεγάλη πλαστική βάνα.Την ρυθμίζω προσεχτικά έτσι ώστε να κατεβαίνει το νερό μέχρι το σημείο που δεν θα ακούω θόρυβο.

Αυτά όλα στην αρχή που έστησα το ενυδρείο, γιατί στην πορεία παρατήρησα ότι πιάνοντας κάποιες άλγες τόσο η σκληρή πλαστική σωλήνα υπερχείλησης που είναι μέσα στο ενυδρείο, όσο και ο μαλακός σωλήνας που έρχετε στο sub άρχισαν να μειώνουν τον θόρυβο ,σε τέτοιο σημείο που πλέον έχω την βάνα εντελώς ανοιχτή!!!

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

αν βαλω στο τελος του σωληνα μεσα στο sump ενα σφουγγαρι, θα κανω δουλεια?

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω φίλε μου...

Μπορείς στο τέλος του σωλήνα να κολήσεις κάποια γωνία PVC για να μην πευτει με ορμή το νερό και ακούγεται!

Link to comment
Share on other sites

αν βαλω στο τελος του σωληνα μεσα στο sump ενα σφουγγαρι, θα κανω δουλεια?

Οχι δεν θα κάνεις...δοκιμασμένο απο εμένα αυτό.Ο θόρυβος έρχεται μέσα απο τα κενά του σωλήνα και όχι απο την έξοδό του.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε κάτι

πάρε ένα λεπτό λαστιχάκι που χρησιμοποιούμε συνήθως για αέρα , τη μια άκρη του κατέβαζε την σιγά σιγά από την αρχή του σωλήνα

ίσως να είσαι τυχερός

Link to comment
Share on other sites

ο θόρυβος στην υπερχείλιση δημιουργείται από εγκλωβισμένο αέρα στο σωλήνα , με το κόλπο που σου λέω είναι πιθανό να σταματήσει ο θόρυβος , πολλές τυποποιημένες υπερχειλίσεις το έχουν σαν standard αξεσουαρ

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε κάτι

πάρε ένα λεπτό λαστιχάκι που χρησιμοποιούμε συνήθως για αέρα , τη μια άκρη του κατέβαζε την σιγά σιγά από την αρχή του σωλήνα

ίσως να είσαι τυχερός

+1

Αν δε βάλεις μια βάνα στο σωλήνα που κατεβάζει νερό στο sump δεν κάνεις τπτ (imo) και εγω είχα το ιδιο ακριβώς πρόβλημα, μόλις μπήκε η βάνα και ρυθμίστηκε ολα τέλος.Σου προτείνω αγορά απο το ΣΤΑΜΑΤΙΟΥ στη εξοδο της Νικαιας για εθνικη Αθηνων-Λαμίας εχει καλη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς!!!

Βάλε μια βάνα κάτω λίγο πριν το σαμπ σου και ρύθμισε την ούτως ώστε ο σωλήνας που κατεβαίνει κάτω να γεμίζει με νερό τελειώς ούτως ώστε να μην ακούγεται το γαργάρισμα του που τρέχει μέσα στο σωλήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...