Jump to content

Καλώς σας βρήκα!


ndimop

Recommended Posts

Καλησπέρα και απο μένα και καλώς σας βρήκα.Με λένε Νίκο και είμαι απο Πάτρα και πάντα είχα όνειρο να φτιάξω ενυδρείο, όμως δεν εχω καθόλου γνώσεις επι του θέματος. Μου κάνανε δώρο ενα ενυδρείο 60lt και χάρη σε σας ξεκίνησα το στρώσιμο και έχω τα πρώτα μου 6 ψαράκια. Χαίρομαι που βλέπω οτι υπάρχουν άτομα που έχουν την διάθεση να βοηθήσουν και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το άμεσο μέλλον. Επίσης έχω και έναν πανέμορφο μονομάχο σε ξεχωριστό φυσικά ενυδρείο 13lt. Τα υπόλοιπα ψαράκια είναι 1 gurami, 1 (μάλλον ) χρυσόψαρο, 1 puntius tetrazona, 1 Maylandia Livingstoni, και 2 θηλυκές μονομαχίνες. Εκτός απο το gurami τα υπόλοιπα είναι αμφίβολης ονομασίας καθότι λόγω ταχύτητας στο pet shop δεν συγράτησα τα ονόματά τους και επίσης σε φωτο δεν έχω βρεί ακριβώς τα είδη που έχω. Εδώ θα χρειαστώ τη βοήθειά σας στην αναγνώριση των ειδών. Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες πες μας τι ψαράκια έχεις στο 60 λίτρο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπάνω που γράφω είναι στο 60λιτρο. Ο μονομάχος είναι μόνος του σε 13λιτρο. Ακριβώς τις ονομασίες τους δεν τις ξέρω, αλλα απο ότι έχω διαβάσει μάλλον είναι αυτά που παραθέτω. Συνολικά είναι 6 και είναι "σκληρά ψάρια" όπως μου είπαν στο pet shop και είναι γλυκού νερού. Το ενυδρείο είναι σε θερμοκρασία 26 βαθμούς και έχω ένα φίλτρο άγνωστης μάρκας με 2 σφουγγαράκια μέσα καθώς και μία ράβδο για αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και απο μένα και καλώς σας βρήκα.Με λένε Νίκο και είμαι απο Πάτρα και πάντα είχα όνειρο να φτιάξω ενυδρείο, όμως δεν εχω καθόλου γνώσεις επι του θέματος. Μου κάνανε δώρο ενα ενυδρείο 60lt και χάρη σε σας ξεκίνησα το στρώσιμο και έχω τα πρώτα μου 6 ψαράκια. Χαίρομαι που βλέπω οτι υπάρχουν άτομα που έχουν την διάθεση να βοηθήσουν και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το άμεσο μέλλον. Επίσης έχω και έναν πανέμορφο μονομάχο σε ξεχωριστό φυσικά ενυδρείο 13lt. Τα υπόλοιπα ψαράκια είναι 1 gurami, 1 (μάλλον ) χρυσόψαρο, 1 puntius tetrazona, 1 Maylandia Livingstoni, και 2 θηλυκές μονομαχίνες. Εκτός απο το gurami τα υπόλοιπα είναι αμφίβολης ονομασίας καθότι λόγω ταχύτητας στο pet shop δεν συγράτησα τα ονόματά τους και επίσης σε φωτο δεν έχω βρεί ακριβώς τα είδη που έχω. Εδώ θα χρειαστώ τη βοήθειά σας στην αναγνώριση των ειδών. Σύντομα θα ανεβάσω φωτογραφίες.

Ευχαριστώ για την φιλοξενία :thumbup:

καλως ηρθες καλε μου φιλε σε συμβουλευω να κοιταξεις λιγο τη συνθεση του ενυδρειου και να βγαλεις ψαρια τα 60 L πιστευω δεν ειναι αρκετα ....

διαβασε ,ψαξε και ειμαστε εδω ..!!! :P:hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Καλως όρισες....

Ανοιξε θεματακι στην αντιστοιχη κατηορια παρουσιαζοντας το ενυδρειο και τα ψαρακια με φωτο και θα σου δωσουν τιις καταλληλες συμβουλες.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...