Jump to content

Hagen 205...


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια....

θα ανανεωσω το φιλτρο μου στο 75 λιτρων ενυδρειο μου διοτι το μικρο εσωτερικο μου με απλο σφουγγαρακι δεν κανει και πολλα....

εχω ομως προβλημα και απορια.... προφανως θα πρεπει να κανω πατεντα στο καπακι.... διοτι δεν μπαινει διαφορετικα....

και επισης θελω συμβουλες γιατο τι θα βαλω στο φιλτρο.....

Link to comment
Share on other sites

1. προφανως πρεπει να το τοποθετησεις καπως

2. θελεις προταση του στυλ βαλε 2 λιτρα τετοιο και 1 λιτρο τετοιο κλπ? ή θελεις να ενημερωθεις περι υλικων πριν επιλεξεις μονος σου?

Link to comment
Share on other sites

Εχω τετρα μεσα.... και θα συνεχισω με τετρα...

φυτεμενο... αρκετα φυτακια που θα μπουνε και αλλα... αφου στρωθει παραλληλα και το εξωτερικο φιλτρο μαζι με το μικρο.....

ολα αυτα λοιπον οδηγουν στο οτι εχω καποιες απαιτησεις.... σκληροτητα μειωμενη... ισως διοξειδιο να χρειαζομαι.... κ.α. τα οποια να εχω αγνοια....

πειτε μου λοιπον τι πιστευετε οτι χρειαζεται.... το ενυδρειακι ειναι ηδη στις 3 βδομαδες... και αν εξαιρεσω λιγη αλγη που εχω ειναι μια χαρουλα....

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται ειδικη επεξεργασια το νερο (σκληροτητες πεχα) μονο και μονο για τα φυτα ακομα και για δυσκολα.

Μια χαρα αναπτυσονται και σε σκληροτητες βρυσης.

Επεξεργασια θα χρειαστεις μονο αν διαλεξεις ψαρια μαλακου νερου (neon cardinal cory κλπ)

Για τα λιτρα του ενυδρειου σου και αναλογα τα βατ (ανα λιτρο ενυδρειου) του φωτισμου που εχεις, μπορεις να τα καλυψεις και με diy διλιτρο μπουκαλι αναψυκτικου, απλα θελεις καλη διαχυση και φυσικα λιπανση καταλληλη για καθε φυτο.

Φυσικα ολα αυτα σε συναρτηση με το ειδος των φυτων που υπαρχουν (γιατι πολλα ομορφα φυτα δεν εχουν απαιτησεις ουτε CO2 ουτε λιπασματων και εξτρα φωτος).

Αν εισαι στην αρχη του χομπυ καλο ειναι να επιλεξεις ευκολα φυτα και βλεπεις.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...