Jump to content

Δειγματοληψία νερού για τεστ


amorealex

Recommended Posts

Η απορία μου είναι περισσότερο θεωρητικού και εγκυκλοπαιδικού χαρακτήρα, παρά πρακτικού.

Το λοιπόν...

Έχει σημασία από ποιο σημείο του συστήματος θα πάρουμε νερό για να κάνουμε τεστ?

Και εξηγώ:

Αν θέλω να μετρήσω PO4 και πάρω νερό αμέσως μετά το διαμέρισμα που έχω τον αντιφώσφορο, δεν θα μετρήσω λιγότερο σε σχέση με το αν έπαιρνα πριν?

Αντίστοιχα, αν θέλω να μετρήσω NO3 και πάρω νερό αμέσως μετά το διαμέρισμα που έχω τη μακροάλγη, δεν θα μετρήσω λιγότερο σε σχέση με το αν έπαιρνα πριν?

Ελπίζω να καταλάβατε. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να παίζει ρόλο μιας και η ροή του νερού είναι τέτοια που στην ουσία υπάρχουν παντού οι ίδιες παράμετροι.

Απλά γίνονται οι κατακρατήσεις (ΝΟ3 / ΡΟ4) σιγά-σιγά, από την ατέρμονη κυκλοφορία του νερού μέσα από τα υλικά διήθησης.

Διαφορές θα υπάρξουν όταν η ροή είναι σε πολύ χαμηλά επίπεδα, όπως πριν ή μετά κάποιο σύστημα denitrator.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως νερό γιά μετρήσεις πέρνω μέσα απο το ενυδρείο και όχι απο το sub.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως νερό γιά μετρήσεις πέρνω μέσα απο το ενυδρείο και όχι απο το sub.

Δεν εχω Sump αλλα αν ειχα και γω αυτο θα εκανα οποτε +1

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι δεν υπάρχει τέτοιος λόγος ... εκτός και αν είναι εκτός λειτουργίας το sub που λογικά δεν θα είναι.

Είναι τέτοια η ροή του νερού από και προς το sub που στην ουσία είναι το ίδιο νερό !!!!

Μετά είναι και το άλλο..... ας υποθέσουμε ότι υπάρχει μια μικρή διαφορά, τα τεστ μας είναι ικανά να τη "διαβάσουν" ?

Link to comment
Share on other sites

Επιμένω ότι δεν υπάρχει τέτοιος λόγος ... εκτός και αν είναι εκτός λειτουργίας το sub που λογικά δεν θα είναι.

Είναι τέτοια η ροή του νερού από και προς το sub που στην ουσία είναι το ίδιο νερό !!!!

Μετά είναι και το άλλο..... ας υποθέσουμε ότι υπάρχει μια μικρή διαφορά, τα τεστ μας είναι ικανά να τη "διαβάσουν" ?

+1 :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...