Jump to content

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΒΛΑΒΗ ΦΛΙΤΡΟΥ;


GKAZI

Recommended Posts

Φιλαράκια καλησπέρα,

θέλω να θέσω ένα υποθετικό ερώτημα στους εμπειρότερους για ένα θέμα, που -ίσως- αντιμετώπισαν.

Αν θεωρήσουμε, ότι έχουμε ένα ενυδρείο, το οποίο λειτουργεί έτσι όπως πρέπει. Με το φωτισμό του, το φίλτρο του, την αεραντλία του, γενικά ό,τι χρειάζεται για να είναι καλά τα ψαράκια μας.

Για την όποια αιτία ξαφνικά, κάποιο βράδυ το φίλτρο σταματάει να δουλεύει και εμείς που κοιμόμαστε -φυσικά- δεν το αντιλαμβανόμαστε.

Τι γίνεται; Πόση ώρα μπορούν να αντέξουν τα ψαράκια μας; Βοηθάει αν τις ώρες, που δεν θα είναι σε λειτουργία το φίλτρο, λειτουργεί η αεραντλία ή είναι άσχετο το ένα με το άλλο;

Αν το ενυδρείο μας είναι κλειστό επιβαρύνεται περισσότερο από ένα ανοικτό, σε μία τέτοια κατάσταση;

Αυτά προς το παρόν περιμένοντας τις απαντήσεις σας... :thumbup::P:hysterical:

Link to comment
Share on other sites

γιαυτο πρεπει να εχουμε 2 φιλτρα σε καθε ενυδρειο..

τιπ:

αν δεν εχεις δευτερο και δεις η υποψιαστεις οτι κατι τετοιο συνεβη,κανε αλλαγη 50% αμεσως...

ανοιχτο ενυδρειο και αεραντλια σιγουρα θα βοηθησουν...το ανοιχτο καπακι του ενυδρειου επισης θα βοηθησει σε περιπτωση διακοπης οταν δεν θα δουλευει τιποτα,διευκολυνοντας την αλλαγη των αεριων.

Link to comment
Share on other sites

εξαρταται την ιχθυοφορτιση, ποσα φυτα εχεις μεσα και ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου γενικοτερα και χωρις μεταβολες(προσθεση ψαριων). η αεραντλια παντως βοηθαει...

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

....το δευτερο ειναι must....τουλαχιστον για μενα.

Στα παραπανω να προσθεσω οτι δε ταιζουμε οσο εχουμε τετοιο προβλημα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το φιλτρο μου εχει μια βλαβη που εχω παρατηρησει!Οταν κοπει το ρευμα και ξαναρθει το φιλτρο σταματαει να δουλευει και κανει εναν θορυβο (γκρ...γκρ...γκρ) και δεν ανεβαζει νερο αλλα αμα το βγαλω και το ξαναβαλω στην μπριζα μερικες φορες τοτε δουλευει παλι κανονικα.Εψαξα να βρω αμα ανοιγει απο πουθενα για να καθαρισω τα ανεμιστιρακια μηπως εχει παρει κανενα χαλικακι και κολαει αλλα δεν ανοιγει!Δηστυχως το καλοκαιρι που θα λειπω θα πρεπει να παρω ενα καινουριο!

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχουμε εναν κυκλοφορητη (συμηθως έχουμε στην προετοιμασια) πχ. 1000λτρ/ωρα και τον βάλουμε να δουλευειστο ενυδρείο, κάνουμε δουλεια??

Εαν τον "κουμπωσουμε" στην έξοδο του φίλτρου, πάλι δε γίνεται δουλεια??

(να πάω να βγάλω το φλιλτρο από την πρίζα και να κουμπώσω τον κυκλοφορητη??? λετε να το δοκιμάσω??) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εαν έχουμε εναν κυκλοφορητη (συμηθως έχουμε στην προετοιμασια) πχ. 1000λτρ/ωρα και τον βάλουμε να δουλευειστο ενυδρείο, κάνουμε δουλεια??

Εαν τον "κουμπωσουμε" στην έξοδο του φίλτρου, πάλι δε γίνεται δουλεια??

(να πάω να βγάλω το φλιλτρο από την πρίζα και να κουμπώσω τον κυκλοφορητη??? λετε να το δοκιμάσω??) :P

...και βεβαια γινετε,απλα αυτη η περιπτωση προυποθετει να εισαι σπιτι και να το παρεις χαμπαρι...ενω το δευτερο φιλτρο σε ξενοιαζει... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - lmaikl
Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι ενταξει το ενυδρειο γενικα και το φιλτρο εχει καλα υλικα και αρκετα σε σχεση μετην ιχθυοφορτωση, το χειροτερο που μπορει να παθεις ειναι να χασεις μερος της βιολογιας.

Τωρα στη περιπτωση του @@nikos@@ ειναι προβλημα αν λειπει διακοπες ακι γινει διακοπη ρευματος και δεν επανερθει το φιλτρο μαζι με το ρευμα.

Αυτο φυσικα ειναι παρομοιο με μια βλαβη φιλτρου σε περιοδο μεγαλης απουσιας μας.

Νικο μηπως εχει ψηλα το φιλτρο ή στριβουν περιεργα τα λαστιχα?

Δοκιμασε να τοποθετησεις το φιλτρο σε πιο χαμηλο επιπεδο απο το ενυδρειο.

Μου κανει το ιδιο ενα hagen prime 10 μικρο που το εχω διπλα σε ενυδρειακι (προσωρινο).

Για να παρει μπροστα το κατεβαζω πιο χαμηλα και το γερνω αριστερα δεξια.

Θα του αλλαξω και εγω μονιμη θεση και θα δω τι γινεται.

Το κολπο με τα δυο φιλτρα ειναι μια καλη λυση αλλα οχι εφικτη σε ολα τα ενυδρεια και για πρατικους και για οικονομικουςε λογους

Απαραιτητα ειναι τα ανταλλακτικα o-ring και φτερωτες για καθε φιλτρο που εχουμε, ιδιως οταν αρχισει και παλιωνει, αφου αυτα χαλανε πρωτα.

1-2 φιλτα στην καβατζα ειναι αλλη μια καλη λυση αλλα και αυτη ενεφικτη για ολους.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τα δύο φίλτρα βοηθούν, κυρίως για την περίοδο των διακοπών.

Γι' αυτό και προσωπικά έχω δύο φίλτρα, τα οποία λειτουργούσαν ταυτόχρονα το καλοκαίρι, όταν αναγκαστικά γύριζα κάθε 10 μέρες από το νησί για να κάνω αλλαγή νερού και να ελέγξω για τυχόν προβλήματα.

Τώρα όμως το ένα από τα δύο έχει μπει στην αποθήκη με τα υπόλοιπα απαραίτητα του ενυδρείου.

Η ερώτηση ξεκίνησε από... ΄φλασιά'. Δεν υπάρχει πρόβλημα με το φίλτρο, που βρίσκεται τώρα σε λειτουργία, αλλά σκέφτηκα, ότι μπορεί να υπάρξει πρόβλημα, αν κάτι συμβεί μαύρα μεσάνυστα και δεν το καταλάβω.

Μετά από ένα χρόνο, που τρέχει το ενυδρείο έχω καταλάβει, ότι μετά από ορισμένα λίτρα (πάνω από 200) και με την αεραντλία να λειτουργεί, τα ψάρια -κανονική ιχθυοφόρτωση- δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα για κάποιες ώρες, οπότε προλαβαίνεται το κακό.

Link to comment
Share on other sites

...Μετά από ένα χρόνο, που τρέχει το ενυδρείο έχω καταλάβει, ότι μετά από ορισμένα λίτρα (πάνω από 200) και με την αεραντλία να λειτουργεί, τα ψάρια -κανονική ιχθυοφόρτωση- δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα για κάποιες ώρες, οπότε προλαβαίνεται το κακό.

Μια αναφορα απο δικο μου ενυδρειο μια και μιλαμε για σταματημα φιλτρου ουσιαστικα, κατι που γινεται και σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

Ενυδρειο 180 λιτρα με 20 tetras, 1 Pleco (10 εκ) και 3 Pearl Gourami (8 εκ)

Φιλτρο : 1 Eheim 2026 (2 λιτρα substrat, 1 λιτρο μηχανικο μακαρονι, 1 μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι και filterwool.

Εμεινε 11 ωρες χωρις ρευμα, τελος Νοεμβριου, η θερμοκρασια επεσε στους 21C.

Δεν πειραξα τιποτα ουτε ανοιξα καπακι ενυδρειου ή φιλτρο.

Το φιλτρο ξεκινησει κανονικα μονο του οταν επανηρθε το ρευμα.

Το μονο που εκανα ηταν δεν ταισα 1 μερα πριν και μια μερα μετα τη διακοπη.

Και εκανα την προγραμματισμενη εβδομαδιαια αλλαγη ρουτινας μετα απο 2-3 μερες.

Παρακολουθησα με μετρησεις τις επομενες 4-5 μερες δεν μετρησα ιχνος τοξικων.

Δεν συνιστω να κανετε το ιδιο, απλα αναφερω.

Εδω εχει εγκυρες πληροφοριες για Διακοπή ρεύματος και ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μια αναφορα απο δικο μου ενυδρειο μια και μιλαμε για σταματημα φιλτρου ουσιαστικα, κατι που γινεται και σε περιπτωση διακοπης ρευματος.

Ενυδρειο 180 λιτρα με 20 tetras, 1 Pleco (10 εκ) και 3 Pearl Gourami (8 εκ)

Φιλτρο : 1 Eheim 2026 (2 λιτρα substrat, 1 λιτρο μηχανικο μακαρονι, 1 μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι και filterwool.

Εμεινε 11 ωρες χωρις ρευμα, τελος Νοεμβριου, η θερμοκρασια επεσε στους 21C.

Δεν πειραξα τιποτα ουτε ανοιξα καπακι ενυδρειου ή φιλτρο.

Το φιλτρο ξεκινησει κανονικα μονο του οταν επανηρθε το ρευμα.

Το μονο που εκανα ηταν δεν ταισα 1 μερα πριν και μια μερα μετα τη διακοπη.

Και εκανα την προγραμματισμενη εβδομαδιαια αλλαγη ρουτινας μετα απο 2-3 μερες.

Παρακολουθησα με μετρησεις τις επομενες 4-5 μερες δεν μετρησα ιχνος τοξικων.

Δεν συνιστω να κανετε το ιδιο, απλα αναφερω.

Εδω εχει εγκυρες πληροφοριες για Διακοπή ρεύματος και ενυδρείο

σωστος!!!

να διευκρινησουμε ομως οτι αυτο ισχυει για γλυκο νερο που εχουμε και φυτα μεσα. στο θαλασσινο αλλαζουν τα πραγματα λογω ελλειψης φυτων.

σπυρο, το λινκ εμενα δεν μου ανοιγει. δικο μου το προβλημα ή γενικο?

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...