Jump to content

διακοπη ρευματος


TAKHS

Recommended Posts

5 -7 ωρες διακοπη ρευματος τι κανουμε?????

τα γνωστα : 60 λιτρα με ψαρακια και κοραλια τι κανω.....??????

SOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOS

Link to comment
Share on other sites

5 -7 ωρες διακοπη ρευματος τι κανουμε?????

τα γνωστα : 60 λιτρα με ψαρακια και κοραλια τι κανω.....??????

SOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOSOS

αν θελεις μπορεις να πας κανα πλαισιο να διαθεσης 120 ευρω περιπου και να παρεις ups θα σε βοηθησει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ταΐζουμε....

Ανοιχτό καπάκι....

Φυσικά αλλαγή νερού....

Και μια καλή λύση αεραντλία μπαταρίας, για μια υποτυπώδη ανάδευση και οξυγόνωση του νερού

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις μπορεις να πας κανα πλαισιο να διαθεσης 120 ευρω περιπου και να παρεις ups θα σε βοηθησει :thumbup:

Για 30λεπτα στην καλυτερη περιπτωση!!!

Αρκει??

Link to comment
Share on other sites

Ένα ups για PC κρατάει 10-15 λεπτά.. αλλά ένα PC τραβάει πολύ περισσότερη ενέργεια από το ups, αν λοιπόν συνδέσουμε επάνω του τα άκρως απαραίτητα, που τα περισσότερα έχουν σχετικά χαμηλή κατανάλωση απ΄αυτήν του PC, λογικά η διάρκεια λειτουργίας θα είναι πολύ παραπάνω από τα 30 λεπτά...νομίζω δηλαδή !!!

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου εξηγησει γιατι θελει αλλαγη νερου εχω απορια

η εξηγηση ειναι απλη.μπολικη αμμωνια αφου πολλες αποικιες βακτηριων θα 'φυγουν'' για εναν κοσμο καλυτερο,αγγελικα πλασμενο..... :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

Για 30λεπτα στην καλυτερη περιπτωση!!!

Αρκει??

αναλογως τι θα βαλεις φιλε μου 2 κοραλια απο 5watt κραταει 5 ωριτσες το 1000αρι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ένα ups για PC κρατάει 10-15 λεπτά.. αλλά ένα PC τραβάει πολύ περισσότερη ενέργεια από το ups, αν λοιπόν συνδέσουμε επάνω του τα άκρως απαραίτητα, που τα περισσότερα έχουν σχετικά χαμηλή κατανάλωση απ΄αυτήν του PC, λογικά η διάρκεια λειτουργίας θα είναι πολύ παραπάνω από τα 30 λεπτά...νομίζω δηλαδή !!!

ακριβώς φιλε μου πολλή παραπάνω :thumbup::P

Link to comment
Share on other sites

η εξηγηση ειναι απλη.μπολικη αμμωνια αφου πολλες αποικιες βακτηριων θα 'φυγουν'' για εναν κοσμο καλυτερο,αγγελικα πλασμενο..... :P

:thumbup: ναι συμφωνω αλλα πολλες φορες κλεινουμε και οι ιδιοι το ρευμα για να αλλαξουμε νερο η για καποια συνδεση η συντηρηση του ενυδρειου και καμμια φορα μας παιρνει και αρκετη ωρα δεν νομιζω να επηρεαζει τοσο πολλη ενα στρωμενο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι της γνώμης πώς άν έχουμε λίγο χώρο στο μπαλκόνι και κανα 250άρι ευρά πέρνουμε μία ωραία γεννήτρια βενζίνης και δέν πα να έχει και 3 μέρες διακοπή ρεύματος... :(

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι με μια διακοπη της ταξης των 2-3 ωρων θα υπαρχει προβλημα.Μονο προβλημα ισως η θερμοκρασια.Για οξυγονωση νομιζω οτι υπαρχουν κατι ταμπλετες οξυγονου,μια χαρα καλυπτουν. :(

Link to comment
Share on other sites

έχει γράψει ένα άρθρο ο Σταμάτης για διακοπές ρεύματος και τα φίλτρα μας! Πολύ καλό! Καταρρίπτει κάποιους μύθους σχετικά με το αν κινδυνεύουν τα βακτήρια εκτός νερού

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι είμαι της γνώμης πώς άν έχουμε λίγο χώρο στο μπαλκόνι και κανα 250άρι ευρά πέρνουμε μία ωραία γεννήτρια βενζίνης και δέν πα να έχει και 3 μέρες διακοπή ρεύματος... :(

ετσι μ 238 πηρα εγω μια της κραφτ και αθορυβη μονο 55db 1,5hp και εχεις το κεφαλι σου ησυχο οσο έχεις βενζίνη βέβαια

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μας πεις απο που την πηρες?Η τιμη μου φαινεται πολυ καλη.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήμουνα practiker και βρήκα μία βενζίνης 275 ευρώ 6.5hp και 6000kwa δέν θυμάμαι μάρκα αλλά έχει 2 χρόνια εγγύηση Δευτέρα πάω και την τσιμπάω... :(

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Μόλις ήμουνα practiker και βρήκα μία βενζίνης 275 ευρώ 6.5hp και 6000kwa δέν θυμάμαι μάρκα αλλά έχει 2 χρόνια εγγύηση Δευτέρα πάω και την τσιμπάω... :(

Δες τα Db που βγαζει σε πληρη φορτιο, αν εχει σταθεροποιητη τασης και ποσα λιτρα βενζινης κραταει το ντεποζιτο.

Link to comment
Share on other sites

Τι το κακολογειτε και χθες ειχα διακοπη ρευματος αλλα ευτυχως μονα 40 λεπτα απ οτι ειδα απο τους χρονοδιακοπτες αφου ελειπα!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Δες τα Db που βγαζει σε πληρη φορτιο, αν εχει σταθεροποιητη τασης και ποσα λιτρα βενζινης κραταει το ντεποζιτο.

Για τα db θα σε γελάσω δεν το πρόσεξα αλλά σταθεροποιητή τάσης έχει,καθώς επίσεις είναι στην μέγιστη απόδοση 3,6 kva και όχι 6 που έγραψα και το ντεπόζιτο πέρνει 6 λίτρα βενζίνη (αυτονομία 8 ώρες).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...