Jump to content

Πόσα Cm;


kaeir

Recommended Posts

Παιδιά. θα ήθελα για άλλη μια φορά τη βοήθειά σας. :thumbup:

Άρχισα να ψάχνω για θερμοστάτη για ενυδρείο 16 λίτρων ( καθαρά) και να έχει ύψος - για κάθετη τοποθέτηση εώς και 20cm, ενώ για οριζόντια τοποθέτηση εώς και 17cm ( λόγω του κουρμπαριστού τζαμιού του).

Ο θερμοστάτης μπορεί να μπει μόνο στο πλαινό τζάμι, γιατί στο πίσω υπάρχει πλάτη πλαστική με "φυτεμένη" java moss, που πιάνει όλο το τζάμι.

Για τα 16 καθαρά λίτρα θα πρέπει να βάλω 25Watt-ρυθμιζόμενο, που από ότι είδα είναι 24.3cm ( μάρκα Lager) που σημαίνει ότι δεν τον παίρνει το ενυδρείο μου. Βρήκα και έναν μόνο 10watt, που είναι 10.5cm, για ενυδρεία 2-20 λίτρων, αλλά εκτός ότι έχει μόνο σταθερή θερμοκρασία στους 26οC, θα ζεσταίνει με τόσο λίγα watt;

Αυτή τη στιγμή οι θερμοκρασίες έχουν ως εξής: πριν λίγο έσβησε το φως του ενυδρείου μετά από 7ωρη χρήση και έχει θερμοκρασία 26οC. Το δωμάτιο έχει 25οC και η εξωτερική θερμοκρασία είναι 21,5. Προς το παρόν η διαφορά θερμοκρασίας είναι μόνο 1 βαθμό, αλλά δεν γνωρίζω τι θα γίνει το χειμώνα που η θερμοκρασία είναι πολύ χαμηλή έξω και ως εκ΄τούτου το καλοριφέρ θα δουλεύει στο φουλ.

Ποιά είναι η γνώμη σας για τα watt που πρέπει να βάλω και όποιος ξέρει, ας μου πει μήπως υπάρχει καμία μάρκα στα 25watt ρυθμιζόμενο, που να χωράει σε ύψος στα δικά μου μέτρα.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

εγω δεν νομιζω να εχεις προβλημα γιατι μην ξεχνας οτι και ο φωτεισμος παραγει θερμοτητα. παρε το θερμοστατη (αν δεν βρεις κατι καλυτερο) και αν δεν κανει, περνεις αλλον ενα!

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καμιά έρευνα αγοράς.. η κάθε εταιρία έχει διαφορετικό σχεδιασμο στα αντίστοιχα watt, οπότε και μέγεθος.. δεν υπάρχει περίπτωση να μη βρεις κάποιον που να σε βολέψει.

Link to comment
Share on other sites

...μάλιστα και εξωτερικοί της Hydor που συνδέεται στη έξοδο του εξωτερικού φίλτρου...

Link to comment
Share on other sites

Κάνε καμιά έρευνα αγοράς..

Τουλάχιστον εδώ στο Βόλο που έψαξα τα πάντα ή δεν φέρνουν τόσο λίγα Watt ή είναι κάποιοι αμφιβόλου κινεζικής ποιότητας, που δεν κοίταξα καν μέγεθος.

( Δεν έχει τίποτα εδώ...να φανταστείτε τους ρωτάω για PO4 και με ρωτάνε τι είναι αυτό; :P Μόνο ένας ήξερε τι είναι και δεν το φέρνει λόγω ότι δεν ασχολούνται στο Βόλο με αυτά - μου είπε!) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια λίστα από πραγματάκια που χρειάζεσαι και κάνε μια on line παραγγελία από κάποιο κατάστημα εκτός Βόλου.. και θα βρεις τα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον εδώ στο Βόλο που έψαξα τα πάντα ή δεν φέρνουν τόσο λίγα Watt ή είναι κάποιοι αμφιβόλου κινεζικής ποιότητας, που δεν κοίταξα καν μέγεθος.

Πλέον και οι μεγάλες εταιρείες στην Κίνα τους κατασκευάζουν

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε διαφορές μεταξύ των 2 αυτών της ίδιας εταιρείας;

http://www.petmountain.com/product/aquariu...act-heater.html

http://www.petmountain.com/show_product/51...aign=performics

( Τα αγγλικά μου είναι ...χάλια. :thumbup: ).

Είναι η μόνη εταιρεία που βρήκα κοντούς στο ύψος για να χωράνε στο δικό μου ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ένα πολύ μεγάλο μέρος συσκευών επώνυμων εταιριών κατασκευάζονται στη Κίνα, η διαφορά είναι ότι οι εταιρίες θέτουν συγκεκριμένες προδιαγραφές στους κατασκευαστές και μάλιστα πατενταρισμένες.

Από την άλλη ο κατασκευαστής δεν θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια, θα το κάνει "παρόμοιο"... υποδεέστερο όμως για πολύ χαμηλότερη τιμή... λίγο η ποιότητα των πλαστικών και των καλωδίων, λίγο απ εδώ λίγο απ εκεί.. μοιάζει μεν..δεν είναι το ίδιο δε !!!!

Κάποτε η TOSHIBA κυκλοφόρησε μια ίδια ακριβός τηλεόραση (παρόμοια με τις επώνυμες δικές της), απλά είχε άλλη ετικέτα και φυσικά πιο κάτω από τη μισή τιμή..... αλλά ήταν TOSHIBA... made in China... οπότε κέρδιζε και απ εκεί !!!

Που θέλω να καταλήξω... όταν ένα προϊόν επώνυμο και ακριβό δεν είναι προσιτό σε όλους, οι ίδιες οι εταιρίες το βγάζουν και σε έκδοση made in China... (πηγή από μεγάλοεισαγωγέα)

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ένα πολύ μεγάλο μέρος συσκευών επώνυμων εταιριών κατασκευάζονται στη Κίνα, η διαφορά είναι ότι οι εταιρίες θέτουν συγκεκριμένες προδιαγραφές στους κατασκευαστές και μάλιστα πατενταρισμένες.

Από την άλλη ο κατασκευαστής δεν θα κάτσει με σταυρωμένα τα χέρια, θα το κάνει "παρόμοιο"... υποδεέστερο όμως για πολύ χαμηλότερη τιμή... λίγο η ποιότητα των πλαστικών και των καλωδίων, λίγο απ εδώ λίγο απ εκεί.. μοιάζει μεν..δεν είναι το ίδιο δε !!!!

Κάποτε η TOSHIBA κυκλοφόρησε μια ίδια ακριβός τηλεόραση (παρόμοια με τις επώνυμες δικές της), απλά είχε άλλη ετικέτα και φυσικά πιο κάτω από τη μισή τιμή..... αλλά ήταν TOSHIBA... made in China... οπότε κέρδιζε και απ εκεί !!!

Που θέλω να καταλήξω... όταν ένα προϊόν επώνυμο και ακριβό δεν είναι προσιτό σε όλους, οι ίδιες οι εταιρίες το βγάζουν και σε έκδοση made in China... (πηγή από μεγάλοεισαγωγέα)

Δηλαδή θέλεις να πεις ότι αυτά που πόσταρα στις 2 φωτογραφίες, δεν είναι της Hagen όπως γράφει, αλλά απομιμήσεις κινεζικής προέλευσης;

Ή το λες γενικά, για το τι γίνεται συνήθως;

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το λέω

Link to comment
Share on other sites

OK.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου αυτή την εποχή έαν προϊόν της aquael είναι πολύ καλό και σε μικρά μεγέθη αυτό εδώ το οποίο είναι και άθραυστο.

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου αυτή την εποχή έαν προϊόν της aquael είναι πολύ καλό και σε μικρά μεγέθη αυτό εδώ το οποίο είναι και άθραυστο.

Πολύ καλό. Μου άρεσε που έχει προστασία από υπερθέρμανση ( αν κατάλαβα καλά). Το πλαστικό πιστεύω να είναι ειδικό και σε αυτές τις θερμοκρασίαες, να μην μυρίζει "πλαστικίλα".... :thumbup: Ποιάς εταιρείας είναι;

Ξέρεις που το βρίσκω στην Ελλάδα; Ή κάποιο έμπιστο σάιτ για παραγγελία από έξω, με χρήση paypal και όχι πιστωτικής;

Έγινε επεξεργασία - kaeir
Link to comment
Share on other sites

Είναι της εταιρείας AquaEl. Στη Θεσσαλονίκη το πήρα από το AZORES.

Eυχαριστώ πολύ. :thumbup:

Λέω να κάνω μια ερώτηση και στο Γουλιώνη στη Λάρισα, μήπως μπορεί να μου το φέρει ( εξάλλου θα του παραγγείλω και κερατόφυλλο και PO4), ειδάλλως από Θεσσαλονίκη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...