Jump to content

τα δικα σας ενυδρεια!


antonis t83

Recommended Posts

που να δεις το ενυδρειο του stormtrooper! τοτε θα καταλαβεις τι εννοω :)

Μικρέ και ποταπέ Αντωνάκη...

Το ότι σου λείπει εσένα η ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ δεν δικαιολογεί να φέρεις στο στόμα σου (και στο πληκτρολόγιό σου) το διαμάντι που είχα να κοσμεί το δωμάτιό μου! Και για να σου αποδείξω πως έχω δίκιο, άσε τους φίλους μας να κρίνουν:

Ασ' τον Νίκο... Μην του δίνεις σημασία... Τι ξέρει ο Αντώνης από βιοτοπικά γης... :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα dsc00255uq.th.jpg

Εεμμμ.... Μήπως, λεω ΜΗΠΩΣ, ξέχασες να βάλεις ψαρι μεσα;

:blush::)

Πολύ ωραίο πάντως! :thumbup:

Και το προηγούμενο είχε την δική του ομορφία!

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αργησα να το δω το θεμα αλλα πιστευω οτι αξιζει να μπει κ η "πορεια" του 120λιτρου μου!! -(η οποια ακομα δεν εχει σταματήσει κ ουτε πρόκειται απο οτι φαινεται!) ;)

Εδω η αρχη ενως Ψαρακα..(εμενα εννοω!!) 3 oscar 2 fire mouth ..

αφου εμπλεξα με αυτα τα θηρια κ καταλαβα οτι κατι δεν παει καλα-εκανα κ την εγγραφη μου εδω...

2005.jpg

Αφου καταφερα να διωξω τα θηρια το γυρισαμε σε κοινωνικο..(φουλ στο ψευτικο ομως!) πλαστικα φυτα-λαθος συνθεσεις ψαριων κ εννοειται λαθος παραμετρους στο νερο... :hysterical:

2006.jpg

Αργοτερα εμαθα οτι υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που θα μπορουσα να εχω απο την πρωτη μερα στο ενυδρειο μου! κ αφου σταματησα να χτυπαω το κεφαλι μου στον τοιχο,μεσα στον πονοκεφαλο που ειχα απο την @@@$$%@ που με εδερνε τοσο καιρο εφτιαξα αυτο.... :hysterical: (κ τοτε το εβλεπα κ γουσταρα κιολας!!!!)

2007.jpg

(μπορω να πω οτι το "ψευτικο" ηταν καλυτερο!!!!)

Κ αφου ειχα λαλησει με τις τοσες ανατροπες δεδομενων που προεκυψαν στο μυαλο μου μετα το εντατικο διαβασμα στο νετ γενικοτερα αλλα κ εδω μεσα βεβαια κατεληξα φετος κ πριν κανα 2 μηνο, να φτιαχνω αυτο...

2009.jpg

μετα απο καμια βδομαδα..

DSC_1653.jpg

κ σημερα....

DSC_0830.jpg

Η επερχομενη εξελιξη του εντως 2μηνου..καθως περιμενω να μεγαλωσουν καποια αλλα κλαδεματακια(rotala mexicana,blixa japonika,echidnorus osiris,christmas-java moss k.a ) ωστε να μειωσω την πολυσπερμα κ την limnophilia που κυριαρχουν εκει μεσα! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

τα ενυδρεια κ των 2 σας ειναι φανταστικα!

Έγινε επεξεργασία - antonis t83
Link to comment
Share on other sites

Για το δικο μου δεν ξερω παντως το παλικαρι με στο Νο.58 τ'σπασε κανονικα...αν κ δεν εχω αποφασισει ακομα για το ποιο μου αρεσει περισσοτερο απο τα 2 θεματα του!μαλλον το γλυκο ομως...

Link to comment
Share on other sites

o λαος ψηφιζει γλυκο!!!!

προλαβαινειςν να το αλλαξεις παλι!!

το χαλακι μπροστα τι φυτο ειναι/ηταν?

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι πολυ που σας αρεσουν.ωραιο το γλυκο αλλα και το αλμυρο εχει την χαρη του.αν πετυχεις σωστες θεσεις στα φυτα ειναι απιστευτο.το φυτο μπροστα ηταν glossostigma elatinoides αν το γραφω καλα.σκεφτειτε πως σε αυτο το ενυδρειο δεν εριχνα ποτε λιπασμα και δεν ειχα υποστρωμα.μονο co2.

Έγινε επεξεργασία - andreas213
Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι πολυ που σας αρεσουν.ωραιο το γλυκο αλλα και το αλμυρο εχει την χαρη του.αν πετυχεις σωστες θεσεις στα φυτα ειναι απιστευτο.το φυτο μπροστα ηταν glossostigma elatinoides αν το γραφω καλα.σκεφτειτε πως σε αυτο το ενυδρειο δεν εριχνα ποτε λιπασμα και δεν ειχα υποστρωμα.μονο co2.
Δεν εριχνες ουτε diy λιπασμα?
Link to comment
Share on other sites

και το δικο μου παιδια πριν 6 μηνες

02072009197.jpg

μετα απο 6 μηνες

131120094171.jpg

και χθες

06022010469-1.jpg

w0w!!!!!!!!!!!!γιατι διαλυσες το φυτεμενο ;) ?

αν και το reef πολυ καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι πολυ που σας αρεσουν.ωραιο το γλυκο αλλα και το αλμυρο εχει την χαρη του.αν πετυχεις σωστες θεσεις στα φυτα ειναι απιστευτο.το φυτο μπροστα ηταν glossostigma elatinoides αν το γραφω καλα.σκεφτειτε πως σε αυτο το ενυδρειο δεν εριχνα ποτε λιπασμα και δεν ειχα υποστρωμα.μονο co2.

τιποτα?μπραβο σου ρε φιλε παντως,ολα ειναι στολιδια!!!

στα ποσα watt/Ltr ησουν περιπου θυμασαι? ;)

Link to comment
Share on other sites

2007 φυτεμένο 10 λίτρων !!! με Νeon Τetra…. πολλά για τα λίτρα του αλλά στον μήνα επάνω μετακόμισαν στο 90λίτρο.

post-13206-1265650012_thumb.jpg

2007 φυτεμένο 90 λίτρων και μόνο με Νeon Τetra (δεν υφίσταται πια).

post-13206-1265650073_thumb.jpg

2007 στο «στρώσιμο» το θαλασσινό 250 λίτρων, (με μερικά διακοσμητικά νεκρά κοράλλια να μη φαίνεται άδειο)

post-13206-1265650184_thumb.jpg

2007 και 2008 λεπτομέρεια μετά το στρώσιμο (χωρίς τα ..διακοσμητικά κοράλλια πια !!!)

post-13206-1265650224_thumb.jpg

2010 (σημερινή)

post-13206-1265650270_thumb.jpg

…και μια ιστορική του περασμένου αιώνα… 1980-85 το πρώτο μου 80λίτρο θαλασσινό.

post-13206-1265650303_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

AIOLE αντε τωρα και στα σκληρα ;) παντως βλεπω απο xenia πας καλα.

Έγινε επεξεργασία - kentavros
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ.. πνίγομαι από xenia ... αφού χαρίζω και δεν τελειώνει... και πάλι πρέπει να βάλω αγγελία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

πριν......και μεταααααα!!!

η κιτρινίλα είναι λόγο κακής ποιότητας φώτο......

post-15603-1266659168_thumb.jpg

post-15603-1266659452_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - konstantinos 808
Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ.. πνίγομαι από xenia ... αφού χαρίζω και δεν τελειώνει... και πάλι πρέπει να βάλω αγγελία

πολυ ωραια εξελιξη και εγω καπως ετσι ειχα ξεκινησει.για ξενια ενδιαφερομαι εγω οποτε θες να δωσεις.ειναι απο τις αγαπημενες μου.keep reefing!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τιποτα δεν εριχνα.μονο ενα γενικο της σερα.ειχα αγορασει καλιο και σιδηρο αλλα δεν τα χρησιμοποιησα ποτε.

Αυτο? :thumbup:

Διαστασεις: 1,00*40*50

Ογκος: 180 λιτρα

Φυτα: blyxa japonica,rotalla rotundifolia,glossostigma elatinoeides,micranthemum umbrosum,stargrass,και αλλα πολλα πολλα

Φοντο: μαυρο

Θερμανση:1*200 watt

Φιλτρανση: 600l/h

Φωτισμος: 160 watt

Ψαρια:

20 rasbora espei,6 sae,4 iriatherina werneri,6 xray tetra.10 red cherry shrimps,10 amano

παροχη co2 180 φυσσαλιδες το λεπτο

λιπανση estimative index

Link to comment
Share on other sites

Αυτο? :thumbup:

ηταν στα προθυρα να ξεκινησει αλλα σταματησα πριν καν αρχισω.η κατασταση του ενυδρειου μου ηταν ετσι με γενικο λιπασμα και πολυ διοξειδιο.

Link to comment
Share on other sites

ηταν στα προθυρα να ξεκινησει αλλα σταματησα πριν καν αρχισω.η κατασταση του ενυδρειου μου ηταν ετσι με γενικο λιπασμα και πολυ διοξειδιο.

Πολυ καλα νεα :thumbup:

Πολλα οφτοπικ ας μεταφερθουν στο θεμα του Αντρεα οι πληροφοριες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=32944&hl=

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...