Jump to content

ΕΝΥΝΔΡΕΙΟ Live!!!


Recommended Posts

Δηται το ενυνδρειο μου και πηται μου τι αλο να βαλω? αλλα και τι να βγαλω!!!

τα ψαρακια που εχς ειναι λιγα και θελω να βαλω κιαλα...

το εχω ανεβαση σε βιντεο γιατι δεν χερω τις ονομασιες αλωστε

μια εικονα χιλιες λεξεις......

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ http://www.youtube.com/watch?v=OTU9k2rmfbI

Έγινε επεξεργασία - celica200ps
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε μου.Για αρχή θα σου προτείνω να μας δώσεις αναλυτικότερα στοιχεία του ενυδρείου σου,όπως διαστάσεις,λίτρα,φίλτρανση(υλικά και τύπους των φίλτρων π.χ 2217 ΕΗΕΙΜ),αλλαγές νερού και τιμές νερού(ph,kh,gh,NH3/NH4,NO2....). Διακρίνω τιγράκια,διάφορες αφρικάνες....δεν ταιριάζουν μεταξυ τους(σε γενικές γραμμές οι παρατηρήσεις αυτές).Προσπάθησε να τα αναφέρεις όλα τα ψάρια με φώτο αν είναι δυνατό.Ετσι θα είναι ευκολότερη η συζήτηση :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο τρομαγμένα τα ψάρια σου; Γιατί τα είδα στο video και τα περισσότερα κρύβονται ή κάνω λάθος ; Τα έχεις προσθέσει πρόσφατα στο ενυδρείο;

Link to comment
Share on other sites

Είναι λίγο τρομαγμένα τα ψάρια σου; Γιατί τα είδα στο video και τα περισσότερα κρύβονται ή κάνω λάθος ; Τα έχεις προσθέσει πρόσφατα στο ενυδρείο;

Ναι τα εβαλα εχθες το απογευμα!!!

εχω βαλει βεβαια και το αντιστρες, αλλα νομιζω θελουν καπιο χρονο προσαρμογεις!

ετσι δεν ειναι!

Link to comment
Share on other sites

Δηται το ενυνδρειο μου και πηται μου τι αλο να βαλω? αλλα και τι να βγαλω!!!

τα ψαρακια που εχς ειναι λιγα και θελω να βαλω κιαλα...

το εχω ανεβαση σε βιντεο γιατι δεν χερω τις ονομασιες αλωστε

μια εικονα χιλιες λεξεις......

ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ http://www.youtube.com/watch?v=OTU9k2rmfbI

Πατηστε εδω το πανω ειναι ακυρο!

Link to comment
Share on other sites

Ολα μαζι τα εβαλες? :(

Ειναι στρωμενο το φιλτρο?

Ξερεις οτι εχουν τελειως διαφορετικες απαιτησεις τα ψαρια αυτα σε νερο και περιβαλλον?

Βγαλε φωτο απο καθε ψαρι ξεχωριστα για να γινει αναγνωριση.

Κοιτα και στις φωτο εδω http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=1

Γυρνa τις αφρικανες πισω για αρχη αφου το περιβαλλον του ενυδρειου κανει περισσοτερο για τα τιγρακια και δεν ειναι ευκολο να το ξεστησεις ολο και να το κανεις αφρικανικο εκτος οτι ειναι μικρο για τις αφρικανες αυτες και δεν ξεχυλωνει οσο και να θελουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ολα μαζι τα εβαλες? :(

Ειναι στρωμενο το φιλτρο?

Ξερεις οτι εχουν τελειως διαφορετικες απαιτησεις τα ψαρια αυτα σε νερο και περιβαλλον?

Βγαλε φωτο απο καθε ψαρι ξεχωριστα για να γινει αναγνωριση.

Κοιτα και στις φωτο εδω http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...view&idev=1

Γυρνa τις αφρικανες πισω για αρχη αφου το περιβαλλον του ενυδρειου κανει περισσοτερο για τα τιγρακια και δεν ειναι ευκολο να το ξεστησεις ολο και να το κανεις αφρικανικο εκτος οτι ειναι μικρο για τις αφρικανες αυτες και δεν ξεχυλωνει οσο και να θελουμε.

δεν μπορω να ανεβασω φοτο γιατι δεν ξερω!!! αν θελεις πεσμου το τροπο

για να το κανω....

Α!!!! και κατι αλο μηπος ξερεις πως σβηνουμε παλια θεματα?

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να ανεβασω φοτο γιατι δεν ξερω!!! αν θελεις πεσμου το τροπο

για να το κανω....

Α!!!! και κατι αλο μηπος ξερεις πως σβηνουμε παλια θεματα?

Για φωτο

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=6409

ή http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry249548

Γιατι να σβηνουμε παλια θεματα?

Αυτα μενουν στη βαση δεδομενων για να τα διαβαζουν τα μελη και να παιρνουν πληροφοριες χωρις να χρειαζεται να περιμενουν να απαντησει καποιος στο ερωτημα τους, το οποιο εχει 99% ξανατεθει.

πχ η ερωτηση που εκανες πιο πανω για τις φωτογραφιες, αν εκανες μια αναζητηση με τη μηχανη αναζητησης βαζωντας τη λεξη "φωτογραφιες", θα εβρισκες τη λυση αμεσως πριν σου απαντησω εγω.

Επισης μπορεις να γυρισεις στα παλια σου θεματα και να τα ξαναδιαβασεις σε περιπτωση που κατι ξεχασες ή δεν καταλαβες καλα οταν σου ειχαν απαντησει σε ερωτηματα σου. Πολλες φορες διαβαζουμε κατι μετα απο μερες και καταλαβαινουμε αλλιως τα πραγματα, εχωντας ηδη αποκτησει μερικες γενικες γνωσεις στο χομπυ.

Προς παρον αν θελεις τελικα να εχεις αφρικανες (οπως καταλαβα) που ειναι ευκολο ψαρι στη συντηρηση του και με πολυ ενδιαφερουσα συμπεριφορα, δεν μενει παρα να δωσεις οσα ψαρια δεν κανουν για το ενυδρειο, να αδειασεις το ενυδρειο, (κρατωντας το φιλτρο αν ειναι εξωτερικο σε λειτουργια σε ενα δοχειο με νερο απο το ενυδρειο ή να βγαλεις τα υλικα σε κουβα με νερο απο το ενυδρειο) και σε συντομο χρονικο διαστημα να βαλεις αμμο, πετρες πολλες και σωστη συνθεση ψαριων σε αριθμο και αναλογια αρσενικων θηλυκων.

Αυτα θα στα πουνε αναλυτικα στην κατηγορια του φορουμ με τις αφρικανες μη κανεις κινησεις χωρις να ξερεις ακομα, γιατι μετα δεν διορθωνεται ευκολα η κατασταση και ξοδευεις και τσαμπα χρημα.

Απλα ανοιξε θεμα και και πες την κατασταση.

Ξεκινας απο το ξεκαθαρισμα των ψαριων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά αυτό που είδα είναι ψαροσαλάτα.

Βλέπω χρυσόψαρο(κρύου νερού),mbuna και aulonocara(σκληρού,αλκαλικού νερού,θύτες και θύματα,άλλες διατροφικές ανάγκες),τιγράκια,γατόψαρα(μαλακό και όξινο νερό)και τι άλλο????

Κάτι πρέπει να κάνεις άμεσα(αλήθεια έχει στρώσει το ενυδρείο και πως?)αλλά προπαντός για τη συνέχεια θέλεις διάβασμα πριν βάλεις σε δοκιμασία άλλα ψαράκια. :(

Link to comment
Share on other sites

Μοιζει λιγο με την ψαροσαλατα που ειχα κανει οταν πρωτοξεκινησα που εβαζα οτι ψαρακι μου αρεσε... :(

Καλητερα δωσε τις αφρικανες πισω γιατι δεν σε συμφερει να αλλαξεις ολη την διακοσμηση!

Link to comment
Share on other sites

,,,Καλητερα δωσε τις αφρικανες πισω γιατι δεν σε συμφερει να αλλαξεις ολη την διακοσμηση!
Αν του ανθρωπου του αρεσουν (οπως εχω καταλαβει) οι αφρικανες, γιατι οχι.

Υπαρχουν τροποι να το κανει και πολυ οικονομικα αν αυτο ειναι το προβλημα. :(

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τι φυτά είναι αυτά; Ίσως να λέω και μπαρούφα, αλλα είναι υδρόβια; Το μεσαίο π.χ. μου φαίνεται "ξεραμένο".

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τι φυτά είναι αυτά; Ίσως να λέω και μπαρούφα, αλλα είναι υδρόβια; Το μεσαίο π.χ. μου φαίνεται "ξεραμένο".

Σαφος και ειναι υδροβια!!!

ειναι βελτσινεριες και ανουμπιες.

το μεσαιο ηταν γερασμενο και το κλαδεψα...

Link to comment
Share on other sites

Αν του ανθρωπου του αρεσουν (οπως εχω καταλαβει) οι αφρικανες, γιατι οχι.

Υπαρχουν τροποι να το κανει και πολυ οικονομικα αν αυτο ειναι το προβλημα. :(

εκτος τα τιγρακια και το χρυσοψαρο το οπιο το εβγαλα ολα τα αλλα ειναι κιχλιδες! η κανω λαθος?

αποτι μου ειπαν στο πετ τα τιγρακια ζουν ανετα με της κιχλιδες! και οτι ναι μεν οι κιχλιδες θελουν αμμο

και πετρες αλλα και με τα φυτα δεν εχουν προβλιμα!

πειται μου τι να κανω? θελω κιχλιδες αλλα και τα τιγρακια τα συμπαθο πολυ, δεν θελω να τα χασω.....

το ph ειναι στο 7,5 και γενικα το νερο σε αρηστη κατασταση! δεν μπορς να κανς κοινοβιο ενυδρειο με

κιχλιδες?

συγνωμη για της πολλες αποριες μου αλλα ειμαι αρχαριος και προσπαθω για το καλητερο!

Link to comment
Share on other sites

1. εκτος τα τιγρακια και το χρυσοψαρο το οπιο το εβγαλα ολα τα αλλα ειναι κιχλιδες! η κανω λαθος?

2. αποτι μου ειπαν στο πετ τα τιγρακια ζουν ανετα με της κιχλιδες! και οτι ναι μεν οι κιχλιδες θελουν αμμο

και πετρες αλλα και με τα φυτα δεν εχουν προβλιμα!

3. πειται μου τι να κανω? θελω κιχλιδες αλλα και τα τιγρακια τα συμπαθο πολυ, δεν θελω να τα χασω.....

4. το ph ειναι στο 7,5

5. και γενικα το νερο σε αρηστη κατασταση!

6. δεν μπορς να κανς κοινοβιο ενυδρειο με

κιχλιδες?

7. συγνωμη για της πολλες αποριες μου αλλα ειμαι αρχαριος και προσπαθω για το καλητερο!

1. Νομιζω ναι αποτι ειδα, αλλα μη νομιζεις οτι μπορεις να βαλεις και οτι αφρικανικες κιχλιδες θελεις σε οτι αριθμο θελεις και σε οτι χωρητικοτητας ενυδρειο θελεις. Οι αφρικανες ειναι ιδιαιτερα ψαρια σε συμπεριφορα και επιθετικοτητα και μπορει να εχεις πολλα προβληματα αν δεν φροντισεις σχετικα.

2. Καποιος που δεν ξερει πολλα ή θελει απλα να πουλησει, μπορει να σου πει οτι θελει.

Εχουμε ακουσει στο φορουμ και πολυ χειροτερα.

3. ΕΙναι απλη η λυση : ενα ενυδρειο με αφρικανες και ενα ενυδρειο με τιγρακια.

4. Το 7,5 δεν ειναι πολυ καλο και για τα δυο ειδη ψαριων.

Οι Aφρικανες απο μαλαουι θελουν πιο πανω (περιπου 8,0-8,3) και τα τιγρακια πιο κατω (6,0-7,0).

Το να το ανεβασςεις ειναι πολυ πιο ευκολο και οικονομικο απο το να το κατεβασεις.

Το κατεβασμα των τιμων θελει ειδικο εξοπλισμο κλπ.

5. Για την ποιοτητα του νερου πως ξερεις οτι ειναι σε αριστη κατασταση? εκανες μετρησεις?

Ποιες και με τι τεστ?

6. Μονο με κιχλιδες απο το ιδιο βιοτοπο και οπως σου ειπα υπο ορους τους οποιους θα ρωτησεις πιο αναλυτικα και για εγκυρες πληροφοριες στην κατηγορια των αφρικανικων κιχλιδων .

7. Μπραβο, πολυ καλα κανεις. :(

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...