Jump to content

Νέος στο θαλασσινό


KurKouts

Recommended Posts

Έπειτα από 4 χρόνια που ασχολούμαι με τα ενυδρεία γλυκού νερού είπα να κάνω ένα βήμα παραπάνω! Έχω ρίξει άπειρες ώρες διαβάσματος μέσα στο forum και αποκτώντας αρκετές θεωρητικές γνώσεις είπα να πάω και στην πράξη. Αποφάσισα λοιπόν ότι φτιάξω τα θαλασσινό μου ενυδρείο μόνος μου και να μην αγοράσω ένα έτοιμο του εμπορίου ώστε να μπορέσω να μάθω αρκετά για το νεό μου χόμπι! Απ' ότι είδα για τα είδη του θαλασσινού ενυδρείου παω προς ένα Nano Reef για αρχή. Περίπου 60 με 80 Lt.!

Έφτιαξα ένα σχέδιο για το sump και το φωτιστικό που θα βάλω και θέλω τις προτάσεις σας - παρατηρήσεις σας σε τυχόν λάθη που θα έχω κάνει!

α. Sump

post-8423-1254089665_thumb.jpg

Πόσα λίτρα πρέπει να έχει χωρητικότητα για ένα ενυδρείο 60 lt?

β. Φωτιστικό

post-8423-1254090122_thumb.jpg

Θα βάλω παροχή για 4 Τ5. Πόσο Watt πρέπει να είναι η κάθε μία και τι είδος (1 marine, 1 ακτινική και 2 λευκές είναι εντάξει?)

Θα υπάρχουν και Led για Moonlight, τα οποία θα ανάβουν με ξεχωριστό διακόπτη από τις Τ5.

Περιμένω την βοήθεια σας!

Υ.Γ. Αν έχω πει καμία "κοτσάνα" παρακαλώ διορ8ώστε με! Υπάρχει πιθανότητα να τα εχω μπλέξει λιγο.... :(

Link to comment
Share on other sites

Το Sump σου ωραίο μου φαίνετε...

Πρόσεξε μόνο το μέγεθος του τελευταίου διαμερίσματος.Αν ειναι μικρό η εξάτμιση θα γίνετε αισθητή γρήγορα.

Τα watt απο τις λάμπες σου θα στα δείξει το μέγεθος του ενυδρείου, αν πας μόνο για lps και μαλακά 3 λάμπες είναι αρκετές, σε διαφορετική περίπτωση βάλε 4.

Ο τύπος του φωτισμού που θα χρησιμοποιήσεις είναι και αυτός σχετικός.

Εγώ θα έβαζα, 2 marine white Και δυο blue actinic...

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και από μένα. :(

Δε θέλω να σου δώσω τεχνικές συμβουλές ή οδηγίες σε αυτή τη φάση... Θέλω μόνο να σου επισημάνω ότι ένα nano-reef δεν συγχωρεί το παραμικρό λάθος και δεν προσφέρεται γενικά, για να μάθει κανείς το θαλασσινό ενυδρείο. Χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή, υπομονή και διαρκή παρακολούθηση.

Προσπάθησε σε πρώτη φάση, να αποφασίσεις τι θέλεις να φιλοξενήσεις σε αυτό που θα φτιάξεις και μετά μπορείς πολύ πιο εύκολα να βρείς όλα τα υπόλοιπα.

Καλή αρχή! :)

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι να διαλεξεις μεταξυ 60 και 80 λιτρα,δεν το συζηταμε.80 λιτρα.Το κοστος θα ειναι σχεδον το ιδιο.Τι διαστασεις θα το κανεις?Δωσε μεγαλη σημασια στο βαθος.Θα σου λυσει τα χερια στο θεμα του στησιματος του βραχου.

Sump, οσο σε παιρνει ο χωρος καντο.Οσο πιο πολλα συνολικα λιτρα,τοσο πιο καλα.Το τελευταιο τζαμακι του sump πριν το χωρο με την αντλια επιστροφης,δοσε του μια πολυ μικρη κλιση προς τα αριστερα,ετσι ωστε να κυλαει το νερο απο το ενα διαμερισμα στο αλλο (θα εχουν διαφορα σταθμης) και να εχεις πιο λιγο θορυβο

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ!

Μιλώντας με εναν πωλητή απο το WaterInn μου είπε ότι είναι πολύ λίγα τα λίτρα του ενυδρείου μου για να βάλω sump! Οπότε μήπως θα ήταν περιττό να το φτιάξω για αρχή?

Σήμερα πήρα τα ξύλα για να φτιάξω το έπιπλο που θα είναι ενσωματωμένο και το φωτιστικό! Θα ακολουθησει παρουσίασή του!

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ!

Μιλώντας με εναν πωλητή απο το WaterInn μου είπε ότι είναι πολύ λίγα τα λίτρα του ενυδρείου μου για να βάλω sump! Οπότε μήπως θα ήταν περιττό να το φτιάξω για αρχή?

Μα ακριβώς επειδή τα λίτρα του κυρίως ενυδρείου σου είναι πολύ λίγα, ΕΙΝΑΙ πολύ καλή λύση το sump. Φτιάχνοντας sump θα μπορέσεις να αυξήσεις τα συνολικά λίτρα νερού του συστήματος σου και έτσι να πετύχεις καλύτερη σταθερότητα τιμών. Για παράδειγμα, μια τιμή του νερού που χρειάζεται προσοχή και σχολαστικό έλεγχο είναι η αλατότητα, όταν υπάρχει υψηλή εξάτμιση λόγω φωτισμού ή/και καλοκαιριού. Δεν είναι απίθανο εξαιτίας της εξάτμισης να υπάρχει μεγάλη διακύμανση της αλατότητας ακόμη και μέσα στην ημέρα. Αυτό είναι ανεπίτρεπτο για κάποιους οργανισμούς που φιλοξενούμε! Αυξάνοντας τα συνολικά λίτρα μέσω του sump, πετυχαίνεις κάποια σχετική σταθερότητα ή καλύτερα "ανοχή" σε απότομες διακυμάνσεις στις τιμές του νερού (όχι μόνο αλατότητας αλλά και όλων των άλλων σημαντικών παραμέτρων).

Επίσης έχοντας sump, θα μπορείς να εγκαταστήσεις σε αυτό κάποιον από τον εξοπλισμό σου, εξοικονομώντας πολύτιμα λίτρα από τα ήδη περιορισμένα λίτρα του nano-reef.

Αυτοί είναι κάποιοι από τους λόγους που εγώ θα σου πρότεινα να προχωρήσεις τελικά στην υλοποίηση του sump. :(

Σήμερα πήρα τα ξύλα για να φτιάξω το έπιπλο που θα είναι ενσωματωμένο και το φωτιστικό! Θα ακολουθησει παρουσίασή του!

Link to comment
Share on other sites

Αν ανατρεξεις και στα άρθρα του ΑΖ θα βρεις σημαντικές πληροφορίες σχετικά με το sump.

Ειμαι και εγώ υπέρ της δημιουργίας του!

Link to comment
Share on other sites

Το Sump τελικά θα το φτιάξω! Οι διαστάσεις του ειναι 50 x 35 x 35. Θα βγει γύρω στα 40 lt καθαρα. Όποτε πιστεύω ότι θα είμαι εντάξει από θέμα συνολικών λίτρων αν πω ότι και το ενυδρείο μου είναι 80lt.

Μία ερώτηση σχετικά με τον φωτισμό: Τα led για moonlight τι χρώμα 8α πρεπεί να είναι εχω ψαξει αρκετά αλλά δεν λέει κάτι μέσα στο forum.

Link to comment
Share on other sites

Αν κοιταξεις θα βρεις έτοιμα moonlight χωρίς να χρειάζεται να ψάχνεις...

Το κόστος είναι μικρό!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Θα ήθελα όμως το ενυδρείο απο το έπιπλο μέχρι το φωτιστικό και το sump να το φτιάξω μόνος μου!!! μου αρεσουν πολύ οι κατασκευές! Γι' αυτό ρωτάω!

Link to comment
Share on other sites

συνηθως ειναι μπλε.

Βεβαια εχω δει και λευκα(συνηθως σε ιδιοκατασκευές)...

Οσο για το κοστος δεν ειναι και τοσο μικρο.

Πριν τρεις μερες αγορασα περιπου στα 130-150 ευρώ.(Αρκετα καλο βεβαια σε ποιοτητα κι με κύκλο σελήνης)...

Πόλυ καλό αλλα και τα 150 μια χαρά ειναι.... :(

Link to comment
Share on other sites

Σε κομπιουτερομάγαζα (π.χ. στη Στουρνάρη) θα βρείς cold cathode λάμπες σε διάφορες αποχρώσεις και σε τιμές από 7-8€ εώς και 15 με 20€. Συνήθως χρησιμοποιείται το μπλέ φως για το φεγγάρι αλλά το πιο αντιπροσωπευτικό, είναι το ψυχρό λευκό-μπλέ που επιτυγχάνεται με μίξη λευκού και μπλέ. Θα έλεγα ότι πρέπει να βρίσκεται μεταξύ 17000 και 20000 Kelvin (με μιά μικρή επιφύλαξη... :( ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...