Jump to content

το πρωτο μου φυτεμενο ενυδρειο


perlas

Recommended Posts

DSC00016.jpg

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Ημερομηνία κατασκευής / Κατασκευαστής: 7/8/2009 / εγώ!

Διαστάσεις (ΜxΠxΥ) (cm): 61χ31χ31 με 7cm γυαλί κρύσταλλο για βάση και 6cm πλαινά τζάμια, βάσης πανω κατω

Λίτρα ενυδρείου / Λίτρα νερού : ~55Λτ / ~45Λτ

Φωτισμός / Διάρκεια : 2 x T5(24w,55cm) arcadia plant pro ειδικες για φυτα 1 ροζ 1 κιτρινι (48w συνολο με dimmer balast) / 14:00-01:00

Υπόστρωμα/χαλίκι : 4,7κιλά sera floredepot με ταμπλετες / 7 κιλά χαλίκι ασπρο 1mm-3mm περίπου 6cm βυθός

Θερμαντήρας: 1 x Jager 50 Watt

Φίλτρα: Eheim 2213 (Βιολογικό με Eheim Substrat Pro & με Sera biopur επίσης 1 σφουγγαρακι μπλε και 1 στρωση βαμβακι ενυδρειακο)+βάνες

CO2: ναι DIY με ζαχαρη και μαγια σε 2λτ μπουκαλι coca-cola και μετρητη φυσαλιδων, το λεπτο περιπου 50 φυσσαλίδες διαχυτήρας ξυλόπετρα στην εισαγωγή του φίλτρου

Θερμόμετρο: ελενκτης eliwell 915 με 3 ανεμηστηρακια να φυσανε στο νερο λόγο οτι έχει τρύπα να φεύγει ο αέρας και τα 3 τα έκανα να βαράνε στο νερο και για το βράδυ έχω συνδέσει ποντεσιόμετρο για να μην ακουγονται καθολου

Αεραντλία: δεν έχω το φίλτρο μου αναταράσει την επιφάνεια του νερου

Αλλαγές νερού: καθε 7 μερες αλλαγή βαμβακη απο το φίλτρο και 20% αλλαγή νερού

στρωσιμο: εγινε με βακτήρια κατα γράμμα την δωσολογια που έλεγε το στρώσιμο κράτησε σχεδον 3 βδομαδες γιατι εκανα και μπολιασμα του φίλτρου μου από το αλλο μου ενυδρειο τελη του μηνώς αυγουστου μπήκαν τα ψαράκια

μετρήσεις: υγρα τεστ api

7,7ph

15gh

11kh

αμμωνια 0

νιτρωδη 0

νιτρικα ~15

ψάρια: 8 guppy 2 αρσενικα 6 θυληκα

φυτα: java moss συναντηση

κερατοφυλλο συναντηση

πολύσπερμα συναντηση

Vallisneria americana (gigantea)συναντηση

egeria densaστην συναντηση απο τον termiti και απο καταστημα klaz

Echinodorus tenellus

συναντηση

cryptocoryne greenσυναντηση

utricularia vulgarisαπο τον klaz

Θέλω να ευχαριστήσω πολύ τα μέλη που με βοήθησαν με τις γνώσεις τους lion,termitis,antwnist83 που παρεβρέθηκα στην συνάντηση και μου δώσανε αρκετα κλαδέματα και πληροφοριες για το νεο μου ξεκίνημα στα φυτεμενα ενυδρεια

φωτογραφιες

DSC00207.jpg

cryptocoryne

DSC00206.jpg

ΚΑΝΟΥΜΕ και πασαρελα :(

DSC00131.jpg

java moss

DSC00123.jpg

utricularia vulgaris

DSC00122.jpg

DSC00020.jpg

DSC00014.jpg

Link to comment
Share on other sites

περιμενω σχόλια και παρατηρησεις ευχαριστω πολύ

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και προσεγμενο το ενυδρειο σου. :(

Και οσο προχωραει και αναπτυσονται και τα φυτα θα γινεται πιο ωραιο ακομα.

Δεν εχεις προβληματα αλγης με τοσο δυνατο φωτισμο (1 βατ ανα λιτρο περιπου) και 11 ωρες φωτοπεριοδο?

Δεν ειναι και απαραιτητο για τα φυτα που εχεις.

Κανενα σαλιγγαρι, γαριδα δεν εχει σκοπο να βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ωραιο και προσεγμενο το ενυδρειο σου. :(

Και οσο προχωραει και αναπτυσονται και τα φυτα θα γινεται πιο ωραιο ακομα.

Δεν εχεις προβληματα αλγης με τοσο δυνατο φωτισμο (1 βατ ανα λιτρο περιπου) και 11 ωρες φωτοπεριοδο?

Δεν ειναι και απαραιτητο για τα φυτα που εχεις.

Κανενα σαλιγγαρι, γαριδα δεν εχει σκοπο να βαλεις?

είχα λίγο στην αρχή άλγη αλλα εκανε κυκλο και εφυγε δεν έχω ακομα ευτυχως!!

σκεφτομαι να βαλω καμια γαριδα αλλα στην συναντηση τα παιδια με ειχαν πει οτι τα γκαπι τις ενοχλουνε θα μπορουσα να βαλω καμια κοκκινη γαριδουλα?

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη. :(

προσπαθησε να μην εχεις ξεχωριστα τα στιμ φυτα σου οπως εγκερια η πολυσπερμα ενα εδω και ενα εκει ,αλλα να κανεις συσταδες στο πισω μερος του ενυδρειου σου.μολις παρουν τα πανω τους,κοβεις και φυτευεις διπλα,ετσι ωστε οπτικα να ''δενει'' το αποτελεσμα.

απο την αλλη βεβαια,μπορεις να τα αφησεις αρκετες μερες να δωσουν,και στη συνεχεια κανεις μεταφυτευσεις...

Link to comment
Share on other sites

καλη αρχη. :(

προσπαθησε να μην εχεις ξεχωριστα τα στιμ φυτα σου οπως εγκερια η πολυσπερμα ενα εδω και ενα εκει ,αλλα να κανεις συσταδες στο πισω μερος του ενυδρειου σου.μολις παρουν τα πανω τους,κοβεις και φυτευεις διπλα,ετσι ωστε οπτικα να ''δενει'' το αποτελεσμα.

απο την αλλη βεβαια,μπορεις να τα αφησεις αρκετες μερες να δωσουν,και στη συνεχεια κανεις μεταφυτευσεις...

περιμενω λιγο να εγκληματιστουν τα φυτα και μολεις κανω τα πρωτα κλαδεματα θα το εφαρμοσω ευχαριστω klaz

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφο perlas!

Να έχεις υπομονή και σύντομα θα φουντώσει.

Αν και δεν μιλήσαμε στην συνάντηση, μάλλον η υγρόφιλα είναι από δικά μου κλαδέματα :(

Με τον φωτισμό σου θα μεγαλώνει γρήγορα, κλάδευε όπου δεις ριζούλες στο μίσχο και φύτευε.

Την java να την προσέχεις, όπου πιάσει θα απλωθεί, μην σου πνίξει ρίζες άλλων φυτών.

Link to comment
Share on other sites

πολύ όμορφο αποτέλεσμα φίλε μπράβο σου!

Link to comment
Share on other sites

τέλειο :):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

περιμενω λιγο να εγκληματιστουν τα φυτα και μολεις κανω τα πρωτα κλαδεματα θα το εφαρμοσω ευχαριστω klaz

ευχαριστω πολυ παιδια

ναι οντως μεγαλωνει πολυ γρηγορα μεσα σε 1 βδομαδα το πολυσπερμα εγινε 3πλασιο το μεσαιο στο ενυδρειο

μια ερωτηση γιατι η βαλιστερια μου έχει το μισο φυτο ειναι κατακοκκινο? και το αλλο μισο στην βαση εντονα πρασινο

Link to comment
Share on other sites

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου!!!

στην επομενη συναντηση θα μας φερεις εσυ κλαδεματα :(

εννοειτε στην επομενη συναντηση θα έχω σίγουρα κλαδέματα!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θα μπορουσα στο ενυδρειο μου να βαλω γαριδες τεριαζουν?
Βαλε 2-3 να δεις πως θα πανε, γιατι οι γαριδες ποτε δεν ειναι σιγουρες με τα ψαρια, αναλογα και τα μεγεθη αμφοτερων αλλα και την επιθετικοτητα του καθε ειδους ψαριων. :(
Link to comment
Share on other sites

νεες φωτογραφιες επισης προσθεσα κα ενα αλλο φυτο λεγετε heteranthera dubia και ειναι οι 3 ριζες στο βαθος του ενυδρειου

DSC00245.jpg

διαφορα 4 ημερωn!!!!!

DSC00246.jpg

DSC00252.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κώστα, πολύ καλά και γρήγορα εξελίσεται το ενυδρείο σου και μου αρέσει το

μεράκι και η αφοσίωσή σου. Η ρίζα όλα τα λεφτά και τα φυτά σου δείχνουν υγιέστατα.

Αν συνεχίσεις έτσι, πολύ σύντομα βλέπω να χαρίζεις τις αφρικάνες για να φυτέψεις

και το μεγάλο. Ανυπομονώ να έρθω να το δω κι από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ ομορφο :thumbup:

Και ωραιο ξυλο :thumbup:

ναι πραγματικα φανταστικο το βρηκα τυχαια σε κατι οχθες σε ενα ποταμι στην χαλκιδικη ολυμπιαδα ειναι ακριβως 58 εκατοστα ολο ερχεται διαγωνια στο ενυδρειο ειναι κλαδι απο πλατανι που ειχε πεσει μεσα στο νερο

ουτε παραγγελια να το ειχα κανει!!!!! :(:)

δεν το εβρασα δεν μου εβγαλε απολυτος τιποτα γτ εκανα και χημικη αναλυση στο αριστοτελειο πανεπιστημιο θεσσαλονικης εκει κανω τα τεστ νερου που θελω να ειμαι ακριβης

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μετα απο 1,5 μηνα απο την τελευταια συναντηση βορειου ελ. παραθέτω της παρακάτω φοτο από το ενυδρείο όπως είναι τώρα μετρήσεις κανονικες φυτά υγιέστατα και γέννες

DSC00594.jpg

DSC00582.jpg

κοιτάξτε διαφορά με τις πρώτες σε ανάπτυξη

DSC00562.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...