Jump to content

το πρωτο μου φυτεμενο ενυδρειο


perlas

Recommended Posts

αυτο θα πει υγιεστατο ενυδρειο..μπραβο!!!εχει μερακι και αυτο φαινεται

Link to comment
Share on other sites

Kωστα παρα πολυ ομορφο!

:blush::)

για αυτα που είμαι περισοτερο περιφανος είναι το τενέλους που μου είχε δώσει ο αντώνης στην συνάντηση έχει αναπτήξει 12 δρομεις σχεδον κάθε 4 μέρες και ένας. στην ερχομενη συναντηση θα έχω πολλά κλαδέματα

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι. Σε 1μιση μήνα φυτεμένο ενυδρείο!

Έχει πολύ καλές προοπτικές φίλε.

Σχεδίασε τους άδειους χώρους σου γιατί σε άλλο 1μιση μήνα θα έχεις γεμίσει!

Link to comment
Share on other sites

:blush::):thumbup:

Πολυ καλο

Αναμενομενη η προοδος σε ολα αφου ειχες βαλεις καλες βασεις.

Γαριδες δεν εβαλες τελικα?

Ακομα κι αν φοβασαι για τις red cherry, οι amano δεν θα εχουν κανενα προβλημα αν τις εβαζες πιστευω.

ΥΓ απο μετρησεις δεν μας εγραψες, ετσι για το ιστορικο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

:blush::):thumbup:

Πολυ καλο

Αναμενομενη η προοδος σε ολα αφου ειχες βαλεις καλες βασεις.

Γαριδες δεν εβαλες τελικα?

Ακομα κι αν φοβασαι για τις red cherry, οι amano δεν θα εχουν κανενα προβλημα αν τις εβαζες πιστευω.

ΥΓ απο μετρησεις δεν μας εγραψες, ετσι για το ιστορικο.

εβαλα φιλε delta απλα δεν φένονται έχω 1 red cherry και 6 πινοκιο που ολες χέρουν ακρας υγειας και επίσεις έχω βρει 4 κοστουμια!!!

θα ανεβάσω φωτο να της πετιχω σε καλες ποζες!!

μετρήσεις έχω 0 αμμωνια και νιτρωδη νιτρικα κημένομαι αναμεσα 5-10 επισης άρχησα να προσθέτω flourish excel

την δώση που λέει την χώρισα σε 7 δώσεις όπως μου πρότινε ο κλαζ

kai nitrogen(poli ligo)

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο :blush::)

Όπως είπε και ο akranidis άρχισε να αραιώνεις γιατί σε λίγο θα είναι πλέον ζούγκλα και δεν θα φαίνεται ούτε καν το ωραίο σου ξύλο. Προσωπικά μου αρέσουν οι ζούγκλες αλλά νομίζω ότι πλέον και ένας σχεδιασμός έχει την αξία του.

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ όμορφο :blush::)

Όπως είπε και ο akranidis άρχισε να αραιώνεις γιατί σε λίγο θα είναι πλέον ζούγκλα και δεν θα φαίνεται ούτε καν το ωραίο σου ξύλο. Προσωπικά μου αρέσουν οι ζούγκλες αλλά νομίζω ότι πλέον και ένας σχεδιασμός έχει την αξία του.

ναι κανω διαφορα σχέδια στον σχεδιασμο τοθ ενυδρειου

μολις γίνει και η επόμενη συναντηση θα πέσουν πολλες ερωτήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

DSC00663.jpg

αυτός ο επιστέπτης είναι όντως λιβελουλα(ελικοπτερακι)?

DSC00685.jpg

προσθέθηκαν στο ενυδρείο γαριδούλες 1 red cherry 5 pinnokio 2 amano η φωτογραφία είναι πινοκιο

DSC00690.jpg

επίσης έχω 2 βδομάδες προσθέτω flourish exhel και iron μετα που έκανα ένα καλό κλάδεμα παρατήρησα σε κάποια φύλλα πάνω στο πολύσπερμα τα οποία δεν τα χτυπούσε το φως καλά είναι λίγο κίτρινα και έχουν τριπουλες μικρές παρολα αυτα το φυτό μεγαλώνει αρκετα γρήγορα όπως και ολα τα υπολοιπα

υπάρχει πρόβλημα για να μην ανυσηχώ? απο μετρήσεις έχω νιτρικα 5-10

επίσης με ποιους τρόπους καταπολεμάς πράσινη τριχοειδή άλγη μου εχει εμφανιστεί σε κάποια φυλαρακια που είναι κοντά στην επιφάνεια

Έγινε επεξεργασία - perlas
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Κωστα την γαριδα πινοκιο που την βρηκες!!! :excl::excl:

στάθη της έφερε ο αμαζόνιος 5 γαριδούλες 1 φορα τυχαια περνούσα για να παρω ένα μαγνητη και της πήρα όλες!!! χαχα

είναι είδη 2,5 εκατοστών

Link to comment
Share on other sites

στάθη της έφερε ο αμαζόνιος 5 γαριδούλες 1 φορα τυχαια περνούσα για να παρω ένα μαγνητη και της πήρα όλες!!! χαχα

είναι είδη 2,5 εκατοστών

:excl::excl:;)^_^

Αν εχεις καμια γενα σε παρακαλω κρατα μου καμια...

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

:excl::excl:;)^_^

Αν εχεις καμια γενα σε παρακαλω κρατα μου καμια...

θα κρατήσω θα φέρω στην επόμενη συνάντηση αν έχουν γεννήσει

να σε ρωτίσω πως καταλαβαίνεις ποιο είναι θυληκό και αρσενικό για είναι ερμαφρόδιτα ?

Link to comment
Share on other sites

eπίσης έχω 2 βδομάδες προσθέτω flourish exhel και iron μετα που έκανα ένα καλό κλάδεμα παρατήρησα σε κάποια φύλλα πάνω στο πολύσπερμα τα οποία δεν τα χτυπούσε το φως καλά είναι λίγο κίτρινα και έχουν τριπουλες μικρές παρολα αυτα το φυτό μεγαλώνει αρκετα γρήγορα όπως και ολα τα υπολοιπα

υπάρχει πρόβλημα για να μην ανυσηχώ? απο μετρήσεις έχω νιτρικα 5-10

επίσης με ποιους τρόπους καταπολεμάς πράσινη τριχοειδή άλγη ?μου εχει εμφανιστεί σε κάποια φυλαρακια που είναι κοντά στην επιφάνεια

όποιος ξερει υπάρχει και φωτό με το φυτό πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

επίσης έχω 2 βδομάδες προσθέτω flourish exhel και iron μετα που έκανα ένα καλό κλάδεμα παρατήρησα σε κάποια φύλλα πάνω στο πολύσπερμα τα οποία δεν τα χτυπούσε το φως καλά είναι λίγο κίτρινα και έχουν τριπουλες μικρές παρολα αυτα το φυτό μεγαλώνει αρκετα γρήγορα όπως και ολα τα υπολοιπα

υπάρχει πρόβλημα για να μην ανυσηχώ? απο μετρήσεις έχω νιτρικα 5-10

επίσης με ποιους τρόπους καταπολεμάς πράσινη τριχοειδή άλγη μου εχει εμφανιστεί σε κάποια φυλαρακια που είναι κοντά στην επιφάνεια

Ελλατωσε εως κοψε τον σιδηρο. Μπορεις στη θεση του να ριχνεις ενα γενικο λιπασμα με ιχνοστοιχεια (πχ flourish).

Ο σιδηρος χρειαζεται, αλλα σε ευκολα φυτα οπως του ενυδρειου σου δεν ειναι απαραιτητο να ειναι περισσοτερος απ'οτι εχει ενα γενικο λιπασμα στη συνθεση του, και μαλιστα μπορει να ευνοησει αλγες. (η τριχοειδης σου εκει οφειλεται 99,99%)

Το πολυσπερμα ειναι απο τα πρωτα φυτα που δειχνουν με τις τρυπες στα φυλλα οτι υπαρχει ελλεψη καλιου (potassium). Το καλιο ειναι και το μονο λιπασμα που δεν προκειται να δημιουργησει προβλημα ακομα και σε υπερδοσολογια.

Τα νιτρικα ειναι καλα εκει (αναλογα και τα φωσφορικα ομως που πρεπει να ειναι σε αναλογια 1φωσφ προς 12 νιτρικα).

Για την πρασινη τριχοειδη ειπαμε για το σιδηρο, επισης θελει καλη ροη στο σημειο και αν γινει ελαφρυ μπουσταρισμα με διοξειδιο ολες οι αλγες καταπολεμουνται.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ελλατωσε εως κοψε τον σιδηρο. Μπορεις στη θεση του να ριχνεις ενα γενικο λιπασμα με ιχνοστοιχεια (πχ flourish).

Ο σιδηρος χρειαζεται, αλλα σε ευκολα φυτα οπως του ενυδρειου σου δεν ειναι απαραιτητο να ειναι περισσοτερος απ'οτι εχει ενα γενικο λιπασμα στη συνθεση του, και μαλιστα μπορει να ευνοησει αλγες. (η τριχοειδης σου εκει οφειλεται 99,99%)

Το πολυσπερμα ειναι απο τα πρωτα φυτα που δειχνουν με τις τρυπες στα φυλλα οτι υπαρχει ελλεψη καλιου (potassium). Το καλιο ειναι και το μονο λιπασμα που δεν προκειται να δημιουργησει προβλημα ακομα και σε υπερδοσολογια.

Τα νιτρικα ειναι καλα εκει (αναλογα και τα φωσφορικα ομως που πρεπει να ειναι σε αναλογια 1φωσφ προς 12 νιτρικα).

Για την πρασινη τριχοειδη ειπαμε για το σιδηρο, επισης θελει καλη ροη στο σημειο και αν γινει ελαφρυ μπουσταρισμα με διοξειδιο ολες οι αλγες καταπολεμουνται.

ευχαριστώ πολύ τι εννοείς μπουστάρισμα με διοξίδιο? εννοείς να έχω διοξείδιο ?αν ναι έχω με 150 φυσαλίδες το λεπτο απο ροή πάω πολύ καλά 600λ/ωρα σε 54λ ενυδρειο

επίσης να πω είχα φωτισμο 1,5w/λιτρο και το κατέβασα στο 1/λίτρο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...