Jump to content

Πρόβλημα με Jager


georgedr

Recommended Posts

Καλημέρα έχω σε ένα 200ρι ενυδρείο 2 θερμοστάτες jager τους πήρα την Παρασκευή ο ένας λειτουργεί κανονικά ο άλλος αν τον χτυπήσω λίγο με το δάχτυλο μου παίρνει αλλά όταν σβήσει θέλει πάλι χτύπημα τι λέτε κάνω κάτι λάθος η έχει και αυτός πρόβλημα.. αα και στο 2 ενυδρείο που έχουμε 120ρι έσκασε ένας jager μέσα μήπως τελικά δεν είναι και τόσο κοριφή?

Link to comment
Share on other sites

Παρε τον θερμαντηρα και την αποδειξη-εγγυση και πηγαινε για αντικατασταση. :(

Πρεπει να εισαι πολυ ατυχος ή κατι δεν κανεις καλα.

Εχω δει jager να λειτουργουν δεκαετιες σε δισκοενυδρεια (πανω απο 30C).

Και φυσικα δεν πρεπει να μενει εκτος νερου αναμμενος, πχ καποιοι τον ξεχνανε στην πριζα οταν κανουν αλλαγη νερου και μενει εκτος νερου.

Link to comment
Share on other sites

Παρε τον θερμαντηρα και την αποδειξη-εγγυση και πηγαινε για αντικατασταση. :(

Πρεπει να εισαι πολυ ατυχος ή κατι δεν κανεις καλα.

Εχω δει jager να λειτουργουν δεκαετιες σε δισκοενυδρεια (πανω απο 30C).

Και φυσικα δεν πρεπει να μενει εκτος νερου αναμμενος, πχ καποιοι τον ξεχνανε στην πριζα οταν κανουν αλλαγη νερου και μενει εκτος νερου.

Πρέπει να τον βγάζεις όταν κανεις αλλαγη νερου??

Γιατι?? Δε θα μεινει και πολύ εκτος..... υπαρχει περίπτωση να σκασει??

Link to comment
Share on other sites

φίλε nikolotsou τι πάει να πει πολύ;

και πώς ξέρουμε αν τα 2-3 λεπτά (τουλάχιστον) είναι πολύ ή λίγο για τον θερμοαστάτη μας; έτσι με το μάτι; :(

η καλύτερη λύση είναι να τον βάλλεις οριζόντια και κοντά στον πυθμένα έτσι με τις αλλαγές δεν μένει καθόλου απέξω. Το χειρότερο είναι να είναι αναμμένος και να βρίσκεται μισός μέσα και μισός έξω!!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τον βγάζεις όταν κανεις αλλαγη νερου??

Γιατι?? Δε θα μεινει και πολύ εκτος..... υπαρχει περίπτωση να σκασει??

Κάποιο θερμοστάτες έχουν σύστημα απενεργοποίησης οταν εκτεθούν στον αέρα (όταν δηλαδή υπερθερμανθούν), ο jagger δεν θυμάμαι αν έχει τέτοιο σύστημα αλλά σίγουρα θα πρέπει να βγαίνει από την πρίζα ή να τοποθετείται σε θέση που να μην εκτίθεται στον αέρα κατά την αλλαγή νερού, έτσι κι αλλιώς ο συγκεκριμένος δεν θα προκαλέσει πρόβλημα πλήρως βυθισμένος.

Link to comment
Share on other sites

φίλε nikolotsou τι πάει να πει πολύ;

και πώς ξέρουμε αν τα 2-3 λεπτά (τουλάχιστον) είναι πολύ ή λίγο για τον θερμοαστάτη μας; έτσι με το μάτι; :(

η καλύτερη λύση είναι να τον βάλλεις οριζόντια και κοντά στον πυθμένα έτσι με τις αλλαγές δεν μένει καθόλου απέξω. Το χειρότερο είναι να είναι αναμμένος και να βρίσκεται μισός μέσα και μισός έξω!!

Aυτο να πω την αληθεια, δεν το γνωριζα... νομιζω πως θα ηταν καλυρεο απο τελειως έξω....

Απο προσωπική πειρα-χαζομαρα θα πω σε μια απο τις πρωτες αλλαγες μου o juwell ηταν ολοκληρος εκτος νερου.... τον κρατουσα πο το καλωδιο για την ακριβεια ενω ειχα ξεχασει οτι ηταν στην πρίζα.

Με αποτελεσμα.... μολις τον έβαλα στο νερο έκανε τσσσσσσσσσσσσσσσσσ...... :)

Και εβγαλε ατμους πολλους!!! ευτυχως δεν έσκασε!!! Ουτε καηκε.

Πλέον όμως στο ενα ενυδρειο τον έχω κοντα στον πυθμενα ξαπλα.... στο juwell το ενυδρειο o jagger που έχω βάλει και ειναι τοποθετημένος μέσα στο φίλτρο, επειδη ειναι συνδεμένος με τον eliwell λετε να έχει προβλημα??

Παντως ειναι δυσκολα προσβασιμη η πριζα.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

O jager εχει ενδειξη χαμηλοτερης σταθμης πανω στην κεφαλη. το εχετε δει?

Εδω ειναι οι οδηγιες τα λεει αναλυτικα

http://www.eheim.de/eheim/pdf/en/anleitung...r/3611_3619.pdf

Αν κανουμε κατι εκτος οδηγιων μπορει να προκαλεσει ζημια.

Θεωρειται βυθιζομενος θερμαντηρας και ετσι εχει κατασκευαστει να ειναι αλλα και να αντεχει σε σκληρες συνθηκες http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.js...tail_24552_ehen

Για να κρατησουμε πανω απο τα τρια χρονια που μας δινει εγγυηση και επειδη ολα φθειρονται, καλο ειναι να μη τον βουταμε αν γινεται ολοκληρο (αφου ολοι οι θερμαντηρες μπορει να βαλουν νερο απο την κεφαλη καποια στιγμη κατα τη γνωμη μου) αλλα και να μην αφηνουμε μερος τους εκτος νερου.

Εχει τυχει και εχω ξεχαστει σε αλλαγη και εμεινε εκτος νερου ο μισος, αλλα καλο ειναι να μην κυνηγαμε την τυχη μας προκαλοντας την αντοχη του γυαλιου του.

Το καλοκαιρι εγω τους αφαιρω τους θερμαντηρες, τους καθαριζω και τους φυλαω στο ντουλαπι.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

... επειδη ειναι συνδεμένος με τον eliwell λετε να έχει προβλημα??

Παντως ειναι δυσκολα προσβασιμη η πριζα.... :)

Κανε αυτο που κανω εγω αν δεν μπορεις να βγαλεις πριζα.

Ρυθμιζω οταν κανω αλλαγη τη θερμανση στους 22 απο τον eliwell και δεν αναβει απλα ο θερμαντηρας γιατι δεν πεφτει τοσο χαμηλα θερμοκρασια :(

Μη ξεχασεις να την επαναφερεις ομως :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο που κανω εγω αν δεν μπορεις να βγαλεις πριζα.

Ρυθμιζω οταν κανω αλλαγη τη θερμανση στους 22 απο τον eliwell και δεν αναβει απλα ο θερμαντηρας γιατι δεν πεφτει τοσο χαμηλα θερμοκρασια :(

Μη ξεχασεις να την επαναφερεις ομως :)

Kαλυτερα να στριμωχτω γιατι θα το ξεχασω.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...