Jump to content

Ψαλιδάκι για κλάδεμα


Memas 13

Recommended Posts

Καλημέρα φίλοι

Επειδή το ψαλίδι που χρησιμοποιώ για το κλάδεμα είναι αρκετά μακρύ (papillon 25cm) και δεν μπορώ να φτάσω κάποια δύσκολα σημεία, θα ήθελα να μου πει κάποιος αν γνωρίζει αν τα κοινά ψαλίδια ( stainless steel εννοείται) του εμπορίου κάνουν για αυτήν την δουλειά?

Ή πρέπει να αγοράσω ενυδρειακής αυστηρά χρήσης?

Link to comment
Share on other sites

:):thumbup: Που βρήκες ψαλίδι 25 εκατοστα???? :(
Link to comment
Share on other sites

Ότι ψαλίδι και να βάλεις, όση ώρα και να κλαδέψεις δεν θα προλάβει να βγάλει τίποτα στο νερό, καλύτερα βέβαια να μην είναι σκουριασμένο ή χάλκινο (καλά αν βρεις χάλκινο ψαλίδι πες μου... :( )

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιο εννοώ

δες εδώ

είναι πολύ κοινά και γνωστά...

εγώ θέλω 10 cm ή και μικρότερο :(

Link to comment
Share on other sites

Ότι ψαλίδι και να βάλεις, όση ώρα και να κλαδέψεις δεν θα προλάβει να βγάλει τίποτα στο νερό, καλύτερα βέβαια να μην είναι σκουριασμένο ή χάλκινο (καλά αν βρεις χάλκινο ψαλίδι πες μου... :( )

οκ ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εγω με τετοιο κλαδευα (οταν κλαδευα :( ) και δεν ειχα κανενα προβλημα στο νερο, ουτε ανεξηγητες αρρωστιες κλπ

http://www.eaparts.gr/images/parts/41078/01.15.33.09a.jpg

απλα το ειχα αποκλειστικα για ενυδρειακη χρηση και δεν εκανα αλλα πραγματα με αυτο.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

εγω με τετοιο κλαδευα (οταν κλαδευα :( ) και δεν ειχα κανενα προβλημα στο νερο, ουτε ανεξηγητες αρρωστιες κλπ

http://www.eaparts.gr/images/parts/41078/01.15.33.09a.jpg

απλα το ειχα αποκλειστικα για ενυδρειακη χρηση και δεν εκανα αλλα πραγματα με αυτο.

Κι εγω με τετοιο κλαδευω, αλλα και το filter wool της SERA κόβω με το ιδιο..... ελπίζω να μην υπαρξει πρόβληαμα...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω με τετοιο κλαδευω, αλλα και το filter wool της SERA κόβω με το ιδιο..... ελπίζω να μην υπαρξει πρόβληαμα...

οχι δεν θα υπαρξει, αλλα το filterwool γιατι το κοβεις με ψαλιδι? δεν τραβας "τουφα" με το χερι? :( Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

οχι δεν θα υπαρξει, αλλα το filterwool γιατι το κοβεις με ψαλιδι? δεν τραβας "τουφα" με το χερι? :(

Όχι!!!

Το κόβω λοριδα με πάχος τόσο όσο το φίλρο μου και μετα το διπλώνω.... ετσι γίνεται ίδιο με το τετράγωνο εργοστασιακό αλλα με διπλασιο πάχος.... μακακία κάνω?? :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι βαζεις πολυ και α) στομωνει οποτε θελει συχνα αλλαγη β) αφηνει πιθανως στο νερο ινες.

Θελει μικρη ποσοτητα και να το ξαινεις να ανοιγει/αραιωνει για να υπολογισεις το μεγεθος ετσι ωστε να καλυπτει αραιο την επιφανεια του φιλτρου.

Αυτο μολις μπει και βραχει γινεται μασιφ και δεν εχει κενα αναμεσα πλεον..

Αφου το αραιωσεις και υπολογισεις την ποσοτητα που χρειαζεται, μετα το ξεπλενεις με αφθονο νερο και το στιβεις καλα. Το ξανααραιωνεις και το τοποθετεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι βαζεις πολυ και α) στομωνει οποτε θελει συχνα αλλαγη β) αφηνει πιθανως στο νερο ινες.

Θελει μικρη ποσοτητα και να το ξαινεις να ανοιγει/αραιωνει για να υπολογισεις το μεγεθος ετσι ωστε να καλυπτει αραιο την επιφανεια του φιλτρου.

Αυτο μολις μπει και βραχει γινεται μασιφ και δεν εχει κενα αναμεσα πλεον..

Αφου το αραιωσεις και υπολογισεις την ποσοτητα που χρειαζεται, μετα το ξεπλενεις με αφθονο νερο και το στιβεις καλα. Το ξανααραιωνεις και το τοποθετεις.

Και το ξεπλαινεις με νερό της βρύσσης??

Δεν έχει πρόβλημα???

Γιατι απιονισμενο και αφθονο δε συμφερει.....

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι βαζεις πολυ και α) στομωνει οποτε θελει συχνα αλλαγη β) αφηνει πιθανως στο νερο ινες.

Θελει μικρη ποσοτητα και να το ξαινεις να ανοιγει/αραιωνει για να υπολογισεις το μεγεθος ετσι ωστε να καλυπτει αραιο την επιφανεια του φιλτρου.

Αυτο μολις μπει και βραχει γινεται μασιφ και δεν εχει κενα αναμεσα πλεον..

Αφου το αραιωσεις και υπολογισεις την ποσοτητα που χρειαζεται, μετα το ξεπλενεις με αφθονο νερο και το στιβεις καλα. Το ξανααραιωνεις και το τοποθετεις.

Αυτό δεν το ήξερα,thanks για την πληροφορία!(τώρα που το έκανα σωστα βλέπω και αυξηση και στη ροή :( )

Link to comment
Share on other sites

Και το ξεπλαινεις με νερό της βρύσσης??

Δεν έχει πρόβλημα???

Γιατι απιονισμενο και αφθονο δε συμφερει.....

Με βρυσης, και το στιβεις καλα.

Δεν πεθαινουν και τοσο ευκολα τα βακτηρια με λιγο δροσερο νερο και ελαχιστο χλωριο που θα εχει το filterwool που θα τα ακουμπησει.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τη διευκρινιση σπυρο...

Εγω παντα πίστευα οτι πρεπει να το ακαλύπτει καλα και να π[ερναει με δυσκολια το νερο...

Γιαυτο άλλαζα καθε 3 μερες!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Για ψαλίδι εδώ και 8-9 μήνες χρησιμοποιώ αυτό: http://www.plaisio.gr/Consumables/Mailroom...77-85-97785.htm

Μια χαρά τα πάει και δεν έχει σκουριάσει. Α!!! είναι και φτηνό!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...