Jump to content

Μήπως ήρθε η ώρα για τα ζωντανά?


thanos2

Recommended Posts

Παιδιά οι μετρήσεις καλά κρατούν εδώ και 2 εβδομάδες που έχει μπει ο βράχος και τα πράγματα έχουν ως εξής. Αλατότητα 1,023. PH 8. ΚΗ 10,7 και αμμωνία τίποτα από την αρχή. Το μόνο που παρατήρηση ήταν λίγα ΝΟ2 τα οποία πήγαν μέχρι το 0,75 και τώρα σιγά σιγά κοντεύουν να μηδενίσουν. Στο ενυδρείο εδώ και μία εβδομάδα έχει μπει το πρώτο ψαράκι (clownfish) το οποίο ταίζεται με προσοχή μια φορά τη μέρα και δείχνει κινητικό και υγιέστατο. Ο φωτισμός μου την πρώτη εβδομάδα δούλευε μία ώρα ημερισίως και από σημερα 2 ώρες και απο βδομάδα 3 και πάει λέγοντας. Από άλγη μέχρι στιγμής τίποτα και το ποτήρι του skimmer (Deltec MCE 600) εδώ και 2 εβδομάδες που δουλεύει ακόμα δεν έχει γεμίσει (Αλλά όσο έχει μαζέψει είναι βρώμικο οπότε μάλλον κάνει δουλειά...). Μέχρι στιγμής πως τα ακούτε όλα αυτά? Εννοώ φυσιολογικά? Τώρα όσο αυξάνω τον φωτισμό ετοιμάζομαι σιγά σιγά να υποδεχτώ -λογικά- την άλγη και λέω αντί να την περιμένω μόνος μου να βάλω προληπτικά κανένα αλγοφάγο οργανισμό... Καταρχήν είναι σωστή κίνηση? και κατά δεύτερον τι επιλογές έχω και σε τι ποσότητα? Υπενθυμίζω ότι το ενυδρείο μου είναι 190 λίτρα.

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

καλά μου φαίνονται τα πράματα....

Σε βρίσκω πολύ υπομονετικό! Μπράβο, θα πάει καλά...

Ξεκίνα να προσθέτεις ζωντανά, όπως είπες.... πρώτα ομάδα καθαριμού και μετά τα υπόλοιπα!

Link to comment
Share on other sites

Νίκο όταν λες ομάδα καθαρισμού? Εξωτερικά μου αρέσουν πολύ τα yellow watchman, οι ερημιτες οι γαριδούλες lysmata αλλά αυτά κάνουν δουλειά ή είναι μόνο για να τα βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Σαλιγκάρια ανάμεσα στα 1)Turbo 2)Trochus 3)Tectus και 4)Astrea ποια να προτιμίσω και σε τι αριθμό? Το ενυδρείο μου είναι 190 λίτρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σαλιγκάρια ανάμεσα στα 1)Turbo 2)Trochus 3)Tectus και 4)Astrea ποια να προτιμίσω και σε τι αριθμό? Το ενυδρείο μου είναι 190 λίτρα

βαλε 10-15 απο οποια θες αρχικα, και αν μετα αναλογα με την τροφη που υπαρχει (αλγη) βαζεις και αλλα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως sokram δεν έχουνε κάποιο πρόβλημα αν βάλεις αρκετά μαζί και ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...