Jump to content

καλως σας βρηκα


G.T

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους...νεος στο φορουμ,οχι στα ενυδρεια...επι 15 χρονια ασχολουμουν με το γλυκο μεσα απο διαφορες φασεις,ποτε χρυσοψαρα ποτε κοινωνικο μεχρι που τα τελευταια 10 χρονια ειχα τους δισκους μου...καποια στιγμη πριν εναμιση χρονο με επιασε η τρελα μου,τα ξυλωσα ολα και ειπα να κανω το ονειρο μου...reef (nano προς το παρον)...Ετσι και το ενυδρειο τρεχει 1 1/2 χρονο τωρα...

το ενυδρειο ειναι το juwel record 110,skimer απο το boyu tl 550,στο φιλτρο μεσα υπαρχει ανθρακας αντιφωσφορος και υαλοβαμβακας (λειτουργο μονο το εσωτερικο που δινει η εταιρια),του εχω αλλαξει τον κυκλοφοριτη απο 600 l/h που δινει η εταιρια εχω βαλει τον 1500l/h του rio 400 + 2 coralia nano...βραχος ζωντανος γυρο στα 40 κιλα,και αραγωνιτης 20 κιλα ζωντανος,μετρισεις

Αλατοτητα= 1025 (Refractometer)

NH4=0

NO2=0

NO3=10

KH=8

φωτισμος 2T8x36w arcadia (1actinic,1 marine white)

ζωντανα μετα τις καλοκαιρινες απωλειες 2 premnas pair,1 paracanthurus hepatus,1 zebrasoma flavensces,1 zebrasoma dejardini,1 salarias faciatum,1 bta,1 lismata wudermani...

μετα το καλοκαιρινο καζο κοραλια μαλλον δεν θα ξαναβαλω

παιδια εχω προβλημα με την σκληρη πρασινη αλγη που εχει βγει στο τζαμι

οποιος μπορει να βοηθησει με αυτο το προβλημα θα του ημουν υποχρεος...

sorry αν σας ζαλησα απο το πρωτο κιολας ποστ

Link to comment
Share on other sites

καλώς ήρθες άμα μπορείς βάλε φωτογραφία να το δούμε :(

Link to comment
Share on other sites

τέλειο :(

Link to comment
Share on other sites

τέλειο :(

μπα,υπαρχουν αλλα πολυ καλυτερα....ασοψετε ο γκαντεμης που ηρθε σπιτι μου το καλοκαιρι και μου ματιασε τα κοραλια...εγω φταιω,δεν ειχα βαλει ματακι!!!

Link to comment
Share on other sites

κανενας που να μπορει να προτεινει κατι για το θεμα τις αλγης στα τζαμια που μου την εχει πατησει στα νευρα????

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν βάζεις μερικούς ερημίτες ή ένα γοβιό :(

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν βάζεις μερικούς ερημίτες ή ένα γοβιό :(

γιατι ρε man αφ ενος μεν ο γοβιος το μονο που κανει ολη την ωρα ειναι να σκαλιζει την αμμο μονο και δεν μπορει να πιαστει στα τζαμια (οπως τα plecostomus),αφ εταιρου ουτε οι ερημητες σκαρφαλονουν στα τζαμια (μονο σε βραχο πανε)...χρειαζετε δλδ ενα ψαρι οπως οι plecos του γλυκου....

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν παιρνεις μαγνητες..??

Απλα προσοχη μην πιασεις κανα κοκο αραγωνιτη...

αν εχεις υποψην σου την "σκληρη" αλγη,και οχι την τριχοειδη,θα ξερεις πως βγαινει μονο με ξυστρα ή απλο ξυραφι....το θεμα ειναι πως αυτη ειναι τοσο σκληρη που ουτε ετσι βγαινει,και ασε που δεν θελω να βαζω χερια μεσα (ειναι αρχη μου αυτο) και πρωτημο να υπαρχουν οι αναλογοι καθαρηστες...thanks παντως

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...