Jump to content

Set Up Mbuna ενυδρείου 1.60*50*60


malaw

Recommended Posts

Γειά σάς φίλοι μου....αποφάσισα κι εγώ να φτιάξω ένα μικρό νταμαράκι γιά να ενταχθώ στήν οικογένεια των Αφρικανών :( την κατασκευή την έχω ξεκινήσει μέ έναν φίλο τζαμά μιλάμε λοιπόν γιά ενυδρείο 1,60 μήκος*50πλάτος *60 ύψος 480 μεικτά λίτρα (δηλαδή όσο χώρο διαθέτω....)με 15άρι πάτο,12άρι γύρω-γύρω, κόντρες περιμετρικά πάνω και κάτω 1 να συνδέει το πίσω μέρος με το μπροστά και βάση κυλοδοκό....τήν Παρασκευή θά ξεκινήσουμε με φελιζόλ στήσιμο το aquascape του....σήμερα προμηθεύτικα 140 κιλά moonstone άσπρη και 75 κιλά άμμο θαλλάσης (όπως επίσης υπάρχουν και 4-5 ανούμπιες οί οποίες θα μπούν κι αυτές) για τίς πέτρες θα ήθελα να σάς ρωτήσω επείδη είναι νταμαρό-πετρες μήπως έχεται υπόψην σάς κανέναν τρόπο για να τίς προετοιμάσω (βράσιμο/καθαρισμό) κτλ....???? Επίσης θά ήθελα τήν βοήθεια σας για επιλογή φωτισμού...τί σύστημα φωτισμού? πόσες λάμπες? και διαστάσεις αυτών...? Δάσκαλε Σωκρατη δώσε τα φώτα σου :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σάς φίλοι μου....αποφάσισα κι εγώ να φτιάξω ένα μικρό νταμαράκι γιά να ενταχθώ στήν οικογένεια των Αφρικανών :( την κατασκευή την έχω ξεκινήσει μέ έναν φίλο τζαμά μιλάμε λοιπόν γιά ενυδρείο 1,60 μήκος*50πλάτος *60 ύψος 480 μεικτά λίτρα (δηλαδή όσο χώρο διαθέτω....)με 15άρι πάτο,12άρι γύρω-γύρω, κόντρες περιμετρικά πάνω και κάτω 1 να συνδέει το πίσω μέρος με το μπροστά και βάση κυλοδοκό....τήν Παρασκευή θά ξεκινήσουμε με φελιζόλ στήσιμο το aquascape του....σήμερα προμηθεύτικα 140 κιλά moonstone άσπρη και 75 κιλά άμμο θαλλάσης (όπως επίσης υπάρχουν και 4-5 ανούμπιες οί οποίες θα μπούν κι αυτές) για τίς πέτρες θα ήθελα να σάς ρωτήσω επείδη είναι νταμαρό-πετρες μήπως έχεται υπόψην σάς κανέναν τρόπο για να τίς προετοιμάσω (βράσιμο/καθαρισμό) κτλ....???? Επίσης θά ήθελα τήν βοήθεια σας για επιλογή φωτισμού...τί σύστημα φωτισμού? πόσες λάμπες? και διαστάσεις αυτών...? Δάσκαλε Σωκρατη δώσε τα φώτα σου :)

για τίς πέτρες θα ήθελα να σάς ρωτήσω επείδη είναι νταμαρό-πετρες μεγάλες και σχετικά βαριές μήπως έχεται υπόψην σάς κανέναν τρόπο για να τίς προετοιμάσω (βράσιμο/καθαρισμό) κτλ....???? Επίσης θά ήθελα τήν βοήθεια σας για επιλογή φωτισμού...τί σύστημα φωτισμού? πόσες λάμπες? και διαστάσεις αυτών...? Δάσκαλε Σωκρατη δώσε τα φώτα σου thumbup.gif

Link to comment
Share on other sites

Τις πετρες..

Χλωρινη-αντιχλωριο.1η μερα χλωρινη,ξεπλενεις.Μετα αντιχλωριο,ξεπλενεις.

Τωρα αν εχουν χωματα.. ειχα δει καποιον να γραφει οτι τις ειχε τριψει με οδοντοβουρτσα.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς χλωρίνη? σκέτη χλωρίνη η διάλυμα που να περιέχει χλωρίνη.....ναί έχουν λίγα χώματα....οπότε για να καταλάβω πρεπει να τίς βουρτσίσω με κάτι δυνατό...μετά να τίς λούσω με χλωρίνη και να τίς αφήσω πόσο? και την 2η μέρα να τίς λούσω με αντιχλώριο και τέλος να τις ξεβγάλω....ναι?

Link to comment
Share on other sites

Nαι.

Με καθαρη χλωρινη εννοω.

Εγω με αυτην το εκανα και δεν ειχα προβλημα.Μετα οπως σου εξηγησα αντιχλωριο.

Το βραδακι που θα μπουν οι βασικοι του ροστερ της Αφρικης θα σου πουν για ολα τα υπολοιπα που θα εχεις αποριες.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία φίλε!

Για τις πέτρες στα είπανε.Για τον φωτισμό και επειδή τα φυτά που θα έχεις είναι πολύ χαμηλών απαιτήσεων(ανούμπιες,βαλισνέριες,κρυπτοκορίνες)δεν χρειάζεσαι τίποτα ιδιαίτερο.

Link to comment
Share on other sites

α)δηλαδή με πόσες λάμπες είμαι καλυμένος???

β) τι λάμπες (plant/daylight/marine blue)??

γ) τι διαστάσεις να έχουν οι λάμπες??

δ) τι πατέντα/στύλ φωτισμού πιστεύεται θά ήταν ιδανικό?? (και σε οικονομική λύση θα προτιμουσα κάτι....)

ε)και άν γνωρίζεται καταστήματα απ'τα οποία μπορώ να προμιθευτώ όλα αυτά....

Σας ευχαριστώ με εκτίμηση... :(

Link to comment
Share on other sites

α)δηλαδή με πόσες λάμπες είμαι καλυμένος???

β) τι λάμπες (plant/daylight/marine blue)??

γ) τι διαστάσεις να έχουν οι λάμπες??

δ) τι πατέντα/στύλ φωτισμού πιστεύεται θά ήταν ιδανικό?? (και σε οικονομική λύση θα προτιμουσα κάτι....)

ε)και άν γνωρίζεται καταστήματα απ'τα οποία μπορώ να προμιθευτώ όλα αυτά....

Σας ευχαριστώ με εκτίμηση... :(

Οπως είπαν και τα παιδιά πιο πάνω ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φωτισμό δεν υπάρχουν , θα μπορούσες λοιπόν να βάλεις και 2 λάμπες φθορίου 150 cm , 54w , μία τύπου daylight και μία τύπου Plant T8.

παραδείγματα http://www.sera.de/index.php?id=388&L=14 , http://www.sera.de/index.php?id=389&L=14 ,

Τώρα όσον αφορά την πατέντα ας μας πούν και φίλοι που ασχολούνται πιο ιδίαιτερα με αυτό το θέμα.

:)

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Μιας και μιλάμε για νέο ενυδρείο, δεν χρειάζεται να μπεις στην διαδικασία με χλωρίνη κλπ στις πέτρες. Θα τι ξεπλύνεις καλά (στο λάστιχο με πίεση) και θα απομακρύνεις τυχόν χώματα κλπ.

Κατόπιν θα τις βάλεις στο ενυδρείο και όταν τελειώσεις το στήσιμο και πριν βάλεις μέσα ψάρια και αρχίσεις στρώσιμο ή βάλεις μπόλι, θα βάλεις το ενυδρείο να τρέχει μόνο με μπόλικο filter wool και ενεργό άνθρακα για 4-5 ημέρες. Κατόπιν κάνεις μια αλλαγή νερού κοντά στο 100%, βγάζεις τον άνθρακα και το filter wool και προχωράς.

Όσον αφορά τον φωτισμό δεν είναι απαραίτητο να βάλεις "ενυδρειακές" λάμπες. Μπορείς να βάλεις και απλές λάμπες φθορίου που είναι κατά πολύ οικονομικότερες.

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο αργά μού ανέφερες αθτή την λεπτομέρεια σε ευχαριστώ!!! :( τίς έχω περάσει ήδη χλωρίνη/τρίψιμο ξέβγαλμα και μετά αντιχλώριο/ξέβγαλμα..... :) τήν άμμο θαλάσης απλά ξέβγαλμα με νερό βρύσης??????(η κάπως αλλιώς...) έχω καταλάβει τί μου λέτε για τόν φωτισμό....εγώ σκέφτομαι για λάμπες Τ8 (Plant/daylight) απλά δέν ξέρω τί υλικά πρέπει να αγοράσω για να υποστηρίξω τίς λάμπες π.χ. μπαλάστ/ντουί....?????????

Link to comment
Share on other sites

Αν και λίγο αργά μού ανέφερες αθτή την λεπτομέρεια σε ευχαριστώ!!! :) τίς έχω περάσει ήδη χλωρίνη/τρίψιμο ξέβγαλμα και μετά αντιχλώριο/ξέβγαλμα..... :thumbup: τήν άμμο θαλάσης απλά ξέβγαλμα με νερό βρύσης??????(η κάπως αλλιώς...) έχω καταλάβει τί μου λέτε για τόν φωτισμό....εγώ σκέφτομαι για λάμπες Τ8 (Plant/daylight) απλά δέν ξέρω τί υλικά πρέπει να αγοράσω για να υποστηρίξω τίς λάμπες π.χ. μπαλάστ/ντουί....?????????

Κάνε τον κόπο και άνοιξε και ενα θέμα εδώ για το φωτισμό http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=55 που θέλεις να φτιάξεις .

:(

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :( παιδιά τήν άμμο θαλάσσης απλά ξέβγαλμα με νερό βρύσης??????(η κάπως αλλιώς...)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα :( παιδιά τήν άμμο θαλάσσης απλά ξέβγαλμα με νερό βρύσης??????(η κάπως αλλιώς...)

Απλό αλλά πολύ καλό ξέβγαλμα με νερό βρύσης. Πολλές φορές μέχρι να σταματήσει να βγάζει αφρούς.

Ουσιαστικά θα την βάλεις σεέναν κουβά και θα αφήσεις το νερό να τρέχει μέχρι να ξεχειλήσεις και να τρέχει κάτω (η δουλειά θα γίνει σε μπαλκόνι ή κήπο). Θα βάζεις μέσα το χέρι σου και θα ανακινείς την άμμο. Τότε θα δεις ότι θα βγάζει αφρούς στην επιφάνεια. Θα συνεχίσεις να το κάνεις αυτό μέχρι να σταματήσει να βγάζει αφρούς.

Όταν την βάλεις στο ενυδρείο θα κάνεις αυτό που σου είπα παραπάνω με τον άνθρακα και το filter wool και θα είσαι έτοιμος. :)

Link to comment
Share on other sites

Πρωσοπικη εμπειρια μου ειναι πως οταν την εκανα την διαδικασια αυτη πιστευα πως ηταν καθαρη την αφησα να στεγνωσει σε κλειστο χωρο και οταν την ξαναεπλυνα εβγαλε παλυ αφρο...

Οποτε την χλωριωσα για 2 μερες και μετα την αποχλωριωσα, χωρις κανενα προβλημα...

Τωρα δεν αφριζει αλλο..

Link to comment
Share on other sites

Θά ήθελα να ρωτήσω σε ένα τέτοιο ενυδρείο τί κυκλοφορία νερού πρέπει να έχω...? δήλαδη πόσα λ/ω πρέπει να γυρνάνε.....?

Link to comment
Share on other sites

Για αφρικανικο νομιζω 5-6 φορες τα λιτρα εναι κομπλε..

:)

5,5 το λιγότερο.

Προσεξέ το αυτό φίλε malaw :(

Link to comment
Share on other sites

Για αφρικανικο νομιζω 5-6 φορες τα λιτρα εναι κομπλε..

...και μπόλικο όγκο υλικών φίλτρανσης. :(

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα δυστυχως για καποιους λογους,πρεπει να κλεισει................

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...