Jump to content

Προσπαθεια Νο 2


kakouras

Recommended Posts

Γεια σας φιλοι μου, μετα την πρωτη απογοητευτικη προσπαθεια που εκανα για να ξεκινησω ενα nano reef,

(η ανεμωνη μου μας εγκατεληψε και πηρε μαζι της καθε μορφη ζωης του ενυδρειου, σε δευτερολεπτα), μαζεψα οτι ψυχικα αποθεματα ειχα και ξεκινησα δευτερη προσπαθεια. Το ενυδρειο ειναι στωμενο εδω και μια βδομαδα και συντομα θα μπουν και τα πρωτα ψαρακια. Το ενυδρειο ειναι ενα boyu 58l, με κυκλοφορητη eheim 1000, skimmer boyu οπως και θερμοστατη, μια coralia nano, λαμπα Uv και φωτισμο 2x18w λαμπες μισες μπλε, μισες λευκες (της boyu και αυτες), για ψυξη εχω βαλει ανεμιστηρακια. Εχω βαλει 8 κιλα νεκρο αραγωνιτη και 6 κιλα ζ/β. Προοριζεται για πολυ λιγα μ****α κοραλακια και 2-3 ψαρακια. Αυτη τη στιγμη εχω βαλει απο το σαββατο μια ομαδα καθαρισμου, αποτελουμενη απο 2 ερημιτες κοκκινους, 1 μπλε και 2 astea sp. Παραθετω φωτο και περιμενω παρατηρησεις και σχολια, επισης θα ηθελα να μου πειτε τι κοραλακι ειναι αυτο που φαινεται στη φωτο και ηρθε με το βραχο, να μου προτεινετε κανενα ψαρακι καταλληλο για το τανκ μου γιατι τα κλοουνακια τα βαρεθηκα και τελος τα φωτα τα αναψα σημερα πρωτη μερα υστερα απο ενα μηνα κουραρισματος και σκεφτομαι να τα εχω ανοιχτα για 4 ωρες και σιγα σιγα να αυξησω την φωτοπεριοδο, το ξερω οτι ειναι νωρις αλλα θελω να σωσω το κοραλακι και κατι μανιταρακια που εχει ο βραχος μου. Να το ρισκαρω ή θα μας φαει η αλγη? Ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα.

post-11939-1254152881_thumb.jpg

post-11939-1254152893_thumb.jpg

post-11939-1254152904_thumb.jpg

post-11939-1254152918_thumb.jpg

post-11939-1254152929_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το "κοραλλάκι" .. είναι ricodrea .. πολύ όμορφο και με τον μπλε φωτισμό γίνεται ομορφότερο

Με τις κατάλληλες συνθήκες αναπτύσσεται και πολλαπλασιάζεται πολύ γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Kαλη δευτερη αρχη :(

Σχετικα με το φωτισμο.Για να μειωσεις την πιθανοτητα να εχεις πολλα προβληματα με αλγες,βαλε περισσοτερα σαλιγκαρια και κανενα αλγοφαγο ψαρακι οπως το Salarias fasciatus.Το καλο skimming,το ταισμα με προσοχη και οι αλλαγες νερου θα βοηθησουν επισης.Οποτε ξεκινα με 4 ωρες αφου το θελεις οπωσδηποτε για το κοραλακι και βλεπεις πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω. Ασχολουμαι αρκετα χρονια με ενυδρεια (γλυκου νερου), τετοια απογοητευση πρωτη φορα.

Ακομα μια ερωτηση, να βαλω ολα τα ψαρακια μαζι ή να μην το στοκαρω αποτομα? Παιζει ρολο αυτο? Κοραλια θα βαλω αργοτερα οταν θα εχω κανονικη φωτοπεριοδο.

Link to comment
Share on other sites

όχι μην το βάλεις όλα μαζί για να μην φορτωθεί το βιολογικό σου σύστημα απότομα μιας και το ενυδρείο είναι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι καλή κίνηση να στοκάρεις απότομα το ενυδρείο σου.

Δεν ειναι σίγουρο ότι το βιολογικό σου φίλτρο θα σε στηρίξει. Πολύ πιθανό να σου ανεβάσει αμωνία και μετά να τρέχεις...

Καλύτερα σιγά σιγά και με μεγάλυ προσοχή!

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ σιγα σιγα τοτε, τι ψαρακια μου προεινεται εκτος απο κλοουνακια αφου δεν θα μπει ανεμωνη. Σκεφτομαι 2-3 αλλα να δινουν ζωη στο ενυδρειακι, να μην ειναι συνεχεια κρυμενα και οχι πολυ ευαισθητα γιατι ειναι λιγα το λιτρα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω. Ασχολουμαι αρκετα χρονια με ενυδρεια (γλυκου νερου), τετοια απογοητευση πρωτη φορα.

Ακομα μια ερωτηση, να βαλω ολα τα ψαρακια μαζι ή να μην το στοκαρω αποτομα? Παιζει ρολο αυτο? Κοραλια θα βαλω αργοτερα οταν θα εχω κανονικη φωτοπεριοδο.

Φιλε μου ασχολεισαι αρκετα χρονια με ενυδρεια και δεν ξερεις οτι δεν πρεπει να βαλεις ολα τα ψαρια μαζι; :(

Επισης μιας εβδομαδας ενυδρειο (οπως λες πιο πριν ) δεν ειναι ετοιμο ουτε για ενα ψαρακι.

Συγνωμη αλλα βιασυνη και θαλασσινο μαζι δεν πανε. Ετσι εχεις σιγουρη την αποτυχια.

Εχεις κανει κανενα τεστ νερου ποτε;

Τα τεστ θα σου πουνε αν εισαι ετοιμος για ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ασχολεισαι αρκετα χρονια με ενυδρεια και δεν ξερεις οτι δεν πρεπει να βαλεις ολα τα ψαρια μαζι; :(

Επισης μιας εβδομαδας ενυδρειο (οπως λες πιο πριν ) δεν ειναι ετοιμο ουτε για ενα ψαρακι.

Συγνωμη αλλα βιασυνη και θαλασσινο μαζι δεν πανε. Ετσι εχεις σιγουρη την αποτυχια.

Εχεις κανει κανενα τεστ νερου ποτε;

Τα τεστ θα σου πουνε αν εισαι ετοιμος για ψαρια.

απολυτως συφωνος :)
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ασχολεισαι αρκετα χρονια με ενυδρεια και δεν ξερεις οτι δεν πρεπει να βαλεις ολα τα ψαρια μαζι; :(

Επισης μιας εβδομαδας ενυδρειο (οπως λες πιο πριν ) δεν ειναι ετοιμο ουτε για ενα ψαρακι.

Συγνωμη αλλα βιασυνη και θαλασσινο μαζι δεν πανε. Ετσι εχεις σιγουρη την αποτυχια.

Εχεις κανει κανενα τεστ νερου ποτε;

Τα τεστ θα σου πουνε αν εισαι ετοιμος για ψαρια.

Φιλοι μου δεν κατακαβατε καλα, ισως να μην το διατυπωσα και εγω οπως επρεπε. Δεν τρεχει το ενυδρειο μια βδομαδα, ειπα οτι εχει στρωσει μια βδομαδα, το ενυδρειο τρεχει τυπικα αρκετους μηνες αλλα με το νεο βραχο εδω και εναμιση μηνα. Οσο για το στοκαρισμα, στο γλυκο νερο δεν ειχα ποτε το παραμικρο προβλημα. Και οταν λεω στοκαρισμα εννοω 3 αντε 4 ψαρακια.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη αλλα βιασυνη και θαλασσινο μαζι δεν πανε. Ετσι εχεις σιγουρη την αποτυχια.

Εχεις κανει κανενα τεστ νερου ποτε;

Τα τεστ θα σου πουνε αν εισαι ετοιμος για ψαρια.

Οπως ειπες και παραπανω η βιασυνη οδηγει σε λαθη. Προσεχε σε παρακαλω τι διαβαζεις για να ειναι και οι παρατηρησεις-απαντησεις σου πιο ευστοχες.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά θα τον φάτε το φίλο μας... :(:):thumbup:

ΕΙμαι σίγουρος ότι αυτή τη φορά θα τα καταφερει και με το παραπάνω!

Σιγά σιγά και με μετρήσεις όπως είπας τα παιδιά θα πετύχει.

Δωσε μας μια σειρα μετρήσεων να δουμε τι γίνετε...

Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπες και παραπανω η βιασυνη οδηγει σε λαθη. Προσεχε σε παρακαλω τι διαβαζεις για να ειναι και οι παρατηρησεις-απαντησεις σου πιο ευστοχες.

Ωραια τωρα που διαβασα προσεκτικα τι γραφεις.

Αναφερεις μονο οτι το ενυδρειο εστρωσε.

Εκανες τεστ και το λες η επειδη περασε απλα καποιος χρονος;

Και αν εκανες τεστ τι τιμες εχεις; (μονο ετσι θα εισαι σιγουρος οτι εστρωσε).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ωραια τωρα που διαβασα προσεκτικα τι γραφεις.

Αναφερεις μονο οτι το ενυδρειο εστρωσε.

Εκανες τεστ και το λες η επειδη περασε απλα καποιος χρονος;

Και αν εκανες τεστ τι τιμες εχεις; (μονο ετσι θα εισαι σιγουρος οτι εστρωσε).

μην τον πιανετε απο το κεφαλι.......

εκανε μια ερωτηση και οπως ειπε στο γλυκο μπορεις ανετα να προσθεσεις 3-4 ψαρακια μαζι...απλα μια συμβουλη.....απο τα ψαρακια που θα διαλεξεις θα βαλεις πρωτα τα πιο ημερα και μετα τους πιο τσαμπουκαδες π.χ. damsels

εγω εχω εναν true percula clown ενα yellowtailed black blenny και τελευταιο εβαλα ενα damsel...ολα βαινουν καλως μεχρι στιγμης......αρκετες κρυψωνες και δεν εχω ουτε μια διαμαχη.....σε αυτα τα λιτρα προτεινω 2 το πολυ 3 ψαρακια και θα πανε ολα καλα!!!!!!

μην βαλεις περισσοτερα ψαρακια γιατι και εκεινα θα ταλεπωρηθουν και εσυ στο τελος......

ευχομαι αυτη την φορα να πανε ολα καλα και να χαρεις ενα πολυ ομορφο νανο......

καλη συνεχεια

(αρχαριος ειμαι αλλα εχω μελετησει αρκετα,αν κανω καποιο λαθος διορθωστε με)

Έγινε επεξεργασία - chris z3
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις ευχες σας, Ηδη ολα (φτου φτου) πανε super και εχω βαλει μεσα οτι κοραλια ηθελα.

Απο ψαρακια εβαλα μονο ενα Blue Devil Damsel και τελος. Ειναι κουκλος ο μπαγασας και ψαρι με χαρακτηρα. Γαριδα να βαλω ή με περιοριζει και σε αυτο ο ψαρης μου?

Link to comment
Share on other sites

αντιθετως....βαλε μια γαριδουλα κατα προτιμηση καποια του ειδους Lysmata...

Link to comment
Share on other sites

Γαριδες εβαλα 2 cleaner. Αλλη μια ερωτηση, εχω ενα βραχακι τιγκα στην aptaisia. Αν το βαλω το βραχακι σε νερο απο α/ο, θα εχω αποτελεσματα? (Peppermint γαριδες δεν βρηκα)

Link to comment
Share on other sites

να το βγαλεις και να το αφησεις να ξεραθει καλα για να εισαι σιγουρος

Link to comment
Share on other sites

να το βγαλεις και να το αφησεις να ξεραθει καλα για να εισαι σιγουρος

και στην συνέχεια ένα γερό καθαρισμό και καλό πλύσιμο πρίν τον ξαναβάλεις μέσα.... :P

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειπα να μην ειμαι τσιγκουνης και απλα πεταξα το βραχακι, απο το να το εχω αγχος νομιζω καλυτερα ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα ειπα να μην ειμαι τσιγκουνης και απλα πεταξα το βραχακι, απο το να το εχω αγχος νομιζω καλυτερα ετσι.

είναι μια σωστή λύση αλλά μη συνεχείσεις να την εφαρμόζεις γιατι σε βλέπω να μένεις με τον αραγωνίτη μόνο... :P

( σίγουρα θα έχεις και σε άλλα βράχια )

Link to comment
Share on other sites

είναι μια σωστή λύση αλλά μη συνεχείσεις να την εφαρμόζεις γιατι σε βλέπω να μένεις με τον αραγωνίτη μόνο... :ninja:

( σίγουρα θα έχεις και σε άλλα βράχια )

Γιατι ασχημος ειναι ο αραγωνιτης???? :blink:

Ναι ευτυχως ηταν σε ενα μικρο κομματι βραχου :P

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση, εχω PC λαμπες, αυτες καθε ποτε θελουν αλλαγη περιπου? Εχουν δουλεψει ενα χρονο περιπου, τα κοραλακια πανε καλα, αλλα νομιζω οτι η φωτεινοτητα εχει μειωθει.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση, εχω PC λαμπες, αυτες καθε ποτε θελουν αλλαγη περιπου? Εχουν δουλεψει ενα χρονο περιπου, τα κοραλακια πανε καλα, αλλα νομιζω οτι η φωτεινοτητα εχει μειωθει.

Αλλαγη καθε 6 μηνες.Αν βλεπεις μειωση στην φωτεινοτητα καλυτερα να τις αλλαξεις. :excl:

Link to comment
Share on other sites

Θες αλλαγή απλά πρόσεξε επειδή η αλλαγή σε φως θα είναι απότομη για το κοράλια σου μην αλλάξεις κατευθείαν τις λάμπες(αν υπάρχουν πάνω από μια). Άλλαξε την πρώτη και μετά από κανα 2 βδομάδες βάλε και τη δεύτερη κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...