Jump to content

Diy Φίλτρο


Maxus

Recommended Posts

Χαιρετώ την παρέα! Λοπόν σήμερα μιας και τελείωσε η εξεταστική( :(:) ) και θέλοντας να περάσω δημιουργικά το απόγευμά μου,είπα να κάνω το παρακάτω project.Αναλυτικά:

1)Για το homemade φίλτρο θα χρειαστούμε:

Τρυπάνι,ένα δοχείο(εγώ χρησιμοποίησα σέικερ),μία αντλία,ενυδρειακό υαλοβάμβακα,ενυδρειακή σιλικόνη,τύρφη(στη συγκεκριμένη περίπτωση,αλλιως κάποιο βιολογικό υλικό).

2)Ανοίγουμε πολλές τρύπες με το τρυπάνι στο καπάκι του σέικερ(εικ1,2) και μία μεγάλη τρύπα στη βάση του ώστε να ''κουμπώσει'' η αντλία μας με μέγεθός όσο και η βάση της αντλίας (εικ3).Αν δεν κουμπώσει καλά μπορούμε να βάλουμε λιγη σιλικόνη απτην εξωτερική πλευρά.

εικ1 post-14511-1254159325_thumb.jpg

εικ2post-14511-1254159415_thumb.jpg

εικ3post-14511-1254159897_thumb.jpg

Τώρα η κατασκευή πρέπει να είναι κάπως ετσι(εικ4):

εικ4post-14511-1254160072_thumb.jpg

3)Το τελικό στάδιο είναι να γεμίσουμε το σέικερ(το φίλτρο ήθελα να πω.. :bowdown::bowdown: ) με υαλοβαμβακα και τύρφη(αφού πρώτα βάλουμε την ποσότητα τύρφης που θέλουμε σε καλσόν) και θα έχουμε κάτι τέτοιο:

post-14511-1254160516_thumb.jpg

Το συγκεκριμένο ''φίλτρο'' θα το χρησιμοποιήσω για τις αλλαγές νερού,μιας και θέλω να χαμηλώσω την σκληρότητα και το Ph του ενυδρίου μου και αφου δεν με παίρνει ακόμα οικονομικά για Α/Ο.. :thumbup: .

Δύο χρησιμα link με συζήτηση για την αλλαγή νερού με τύρφη link1 και το φίλτρο του φίλου coffeman link2.

Ακούω σχόλια ,παρατηρησεις,λάθη που έκανα,κράξιμο κτλ κτλ.. :thumbup::thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μια απορια εχω εγω.

Αν απλα κολλουσες τον κυκλοφορητη στο σεικερ χωρις να κανεις τη μεγαλη τρυπα αναμεσα θα ειχε προβλημα;

Δηλαδη να εκανες τις μικρες στο μπλε καπακι(οπως και τις εκανες) αλλα να μην εκανες τη μεγαλη(εκει που σφηνωσες τον κυκλοφορητη).Να εβαζες μονο σιλικονη.

pS.Δεν μπορω να σου πω γνωμη μου ακομα μιας και εχω ψιλομπερδευτει.Παντως καλη ιδεα φαινεται :(

edit*Λαθος μου.Δεν ειχα καταλαβει τη δομη των κυκλοφωρητων :)

Τωρα το επιασα.Νομιζω οτι μπορει να δουλεψει.

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

καλά πολύ έξυπνη ηδέα :(:)

Link to comment
Share on other sites

Kαι αν θελεις να καθαρισεις την προπελα του κυκλοφοριτη?Ξεκολας και ξανακολας?

Κατα τα αλλα :( .Προτοτυπο!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια αλλα έκανα την παρουσίαση πριν να το δοκιμάσω,μιας και ακόμα φτιάχνω το ενυδρίο μου :):thumbup:

edit*Λαθος μου.Δεν ειχα καταλαβει τη δομη των κυκλοφωρητων :thumbup:

Τωρα το επιασα.Νομιζω οτι μπορει να δουλεψει.

Το καλό που του θέλω.. :(

Link to comment
Share on other sites

Kαι αν θελεις να καθαρισεις την προπελα του κυκλοφοριτη?Ξεκολας και ξανακολας?

Κατα τα αλλα :( .Προτοτυπο!

Οχι Ακη δεν χρεάζεται γιατι το εξάρτημα κάτω απτην προπέλα ξεβιδώνει. :)

post-14511-1254163686_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Maxus
Link to comment
Share on other sites

Ωραιος :(

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινεται μια χαρα παντως. μπραβο για την ιδεα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι για προετοιμασια νερου, σωστα??

Υπαρχει καμια ιδεα για DiY φιλτρο σε DiY ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι για προετοιμασια νερου, σωστα??

Υπαρχει καμια ιδεα για DiY φιλτρο σε DiY ενυδρειο???

Nαι το συγκεκριμένο το έκανα για την προετοιμασία του νερού.

Tωρα εσύ αν βάλεις κάποιο βιολογικό υλικό θα μπορούσε (κατα τη γνώμη) να λειτουργήσει σαν φίλτρο για κάποιο tank όπως πχ καραντίνα ή πειραμάτων.Αλλα μήν περιμένεις την ίδια απόδοση με τα καλά φιλτρα.

Η αλήθεια είναι οτι αν είχα κενό ενυδρίο θα δοκίμαζα να το στρώσω με αυτο,εχω μεγάλη περιέργια για τα αποτελέσματα.. :( (Αντε να μην το ονομάσω ''το φίλτρο του φτωχου'' :):thumbup: )

@fishaki thanks! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μέχρι τώρα έχουμε δει και το λίπασμα του φτωχού! Τώρα έχουμε και φίλτρο!

Απογειώθηκε το aquazone!!

Μπράβο φίλε, καλή ιδέα!

Link to comment
Share on other sites

Nαι το συγκεκριμένο το έκανα για την προετοιμασία του νερού.

Tωρα εσύ αν βάλεις κάποιο βιολογικό υλικό θα μπορούσε (κατα τη γνώμη) να λειτουργήσει σαν φίλτρο για κάποιο tank όπως πχ καραντίνα ή πειραμάτων.Αλλα μήν περιμένεις την ίδια απόδοση με τα καλά φιλτρα.

Η αλήθεια είναι οτι αν είχα κενό ενυδρίο θα δοκίμαζα να το στρώσω με αυτο,εχω μεγάλη περιέργια για τα αποτελέσματα.. :( (Αντε να μην το ονομάσω ''το φίλτρο του φτωχου'' :):thumbup: )

@fishaki thanks! :thumbup:

Δύσκολο για φίλτρο του φτωχου... αφου οι καλοι κυκλοφοριτες που θα μπορουσαν να κάνουν καλή δουλεια σε μπουκάλι κοκακόλας..... ειναι απο 30€ και πάνω... σωστα??

Link to comment
Share on other sites

Δύσκολο για φίλτρο του φτωχου... αφου οι καλοι κυκλοφοριτες που θα μπορουσαν να κάνουν καλή δουλεια σε μπουκάλι κοκακόλας..... ειναι απο 30€ και πάνω... σωστα??

Νικο φυσικά και το είπα για πλάκα το ''φίλτρο του φτωχού'' αφού όπως είπες και εσύ οι καλοί κυκλοφοριτές είναι ακριβοί.Βάλε και όλα τα άλλα...

Σε μικρές όμως ποσότητες πιστεύω ειναι μια χαρά,μιας και η αντλια που έβαλα είναι 500l/h και το φίλτρο που έχω στο ενυδρίο είναι 650l/h.Kαι παίρνουν την ίδια ποσότητα υλικού.

Έγινε επεξεργασία - Maxus
Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα πεταει ανα ωρα ο κυκλοφορητης αυτος;

Εχω ψηθει κι εγω να φτιαξω κατι τετοιο.

Ευκολο φαινεται.

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Ποσα λιτρα πεταει ανα ωρα ο κυκλοφορητης αυτος;

Εχω ψηθει κι εγω να φτιαξω κατι τετοιο.

Ευκολο φαινεται.

Είναι όντος πολύ ευκολο,γαυτο έβαλα και τα βήματα που έκανα εγώ.Αν κάνεις κάτι διαφορετικό που το βελτιώνει πες το,να κάνω αναβάθμιση το δικό μου. :(:)

Ο κυκλοφορητής που έβαλα έχει ροή 500l/h (ετσι λέει πάντος).Είναι Resun SP-1100. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο. :thumbup::(

Ειναι πολυ μεγαλη η ευχαριστηση που νοιωθει καποιος οταν φτιαχνει με τα χερια του κατι τοσο χρησιμο για το ενυδρειο του.

Πιο μεγαλη κι απο το να επαιρνε το καλυερο φιλτο της αγορας γι αυτη τη δουλεια.

Ερωτησεις

1. Ποση χωρητικοτητα σε ml εχει ο ... ( :) ) καδος?

2. Ποσες μερες θα γυρναει το νερο με την τυρφη?

3. Σε ποσα λιτρα βαρελι και με ποσα λιτρα νερο θα προετοιμαζεις?

4. Για τι ενυδρειο (ειδος ψαριων) και ποσω λιτρων, προοριζεται το πρεοτοιμασμενο νερο?

Παρατηρησεις:

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εχει και filterwool μεσα στο φιλτρο αν κανεις την εισαγωγη του με τη βοηθεια της αντλιας στο ενυδρειο.

Πρωτον πιανει χωρο και εξαλλου μπορεις να φιλτραρεις τον νερο απο τυχων σκονη (που δεν θα ειναι τοση πιστευω που θα σε ανησυχει) στο τελος της διαδικασιας οταν το βαζεις στο ενυδρειο, απλα εφαρμοζωντας στην ακρη του σωληνα που εισαγεις το νερο λιγο filterwool με ενα λαστιχακι.

Αλλα μήν περιμένεις την ίδια απόδοση με τα καλά φιλτρα....

Πιστευω οτι πολλα απο τα φιλτρακια του εμποριου δεν πιανουν μια μπροστα του στη φιλτρανση γιατι πολυ απλα δεν εχουν την ιδια χωρητικοτητα.

Το επομενο σταδιο ειναι να φτιαξεις εξωτερικο. :thumbup:

http://www.plantedtank.net/forums/diy/6290...-nano-tank.html

http://picasaweb.google.com/Phil.newsphoto...CanisterFilter#

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο. :thumbup::(

Ειναι πολυ μεγαλη η ευχαριστηση που νοιωθει καποιος οταν φτιαχνει με τα χερια του κατι τοσο χρησιμο για το ενυδρειο του.

Πιο μεγαλη κι απο το να επαιρνε το καλυερο φιλτο της αγορας γι αυτη τη δουλεια.

Ερωτησεις

1. Ποση χωρητικοτητα σε ml εχει ο ... ( :bowdown: ) καδος?

2. Ποσες μερες θα γυρναει το νερο με την τυρφη?

3. Σε ποσα λιτρα βαρελι και με ποσα λιτρα νερο θα προετοιμαζεις?

4. Για τι ενυδρειο (ειδος ψαριων) και ποσω λιτρων, προοριζεται το πρεοτοιμασμενο νερο?

Παρατηρησεις:

Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να εχει και filterwool μεσα στο φιλτρο αν κανεις την εισαγωγη του με τη βοηθεια της αντλιας στο ενυδρειο.

Πρωτον πιανει χωρο και εξαλλου μπορεις να φιλτραρεις τον νερο απο τυχων σκονη (που δεν θα ειναι τοση πιστευω που θα σε ανησυχει) στο τελος της διαδικασιας οταν το βαζεις στο ενυδρειο, απλα εφαρμοζωντας στην ακρη του σωληνα που εισαγεις το νερο λιγο filterwool με ενα λαστιχακι.

Πιστευω οτι πολλα απο τα φιλτρακια του εμποριου δεν πιανουν μια μπροστα του στη φιλτρανση γιατι πολυ απλα δεν εχουν την ιδια χωρητικοτητα.

Το επομενο σταδιο ειναι να φτιαξεις εξωτερικο. :thumbup:

http://www.plantedtank.net/forums/diy/6290...-nano-tank.html

http://picasaweb.google.com/Phil.newsphoto...CanisterFilter#

Ευχαριστώ φίλε delta!Oσο για το πόσο χρήσιμο θα μου είναι,θα περιμένω πρώτα να σχολιάσεις τις απαντήσεις μου,στις ερωτήσεις σου. :thumbup:

Αρχίζουμε:

1)Ο ...κάδος είναι χωρητικότητας 500ml.

2) και 3)Η αρχική σκέψη μου ήταν να βάζω σε ένα βαρελακι 25l νερό βρύσης με αντιχλώριο και να λειτουργώ το φίλτρο(με τυρφη) για 24ώρες.

4)Το ενυδρείο μου είναι περίπου 80l(μικτά) και θέλω να βάλω μέσα ενα κοπαδάκι cardinal ή neon tetra και ένα μικρό κοπαδακι cory.Nα τονίσω οτι ακόμα δεν το έχω διαμορφώσει όπως θέλω(άμμος,ξύλα κτλ).

Εχεις απόλυτο δίκιο για το filterwool. :bowdown::bowdown:

ps:Μην μου βάζεις ιδέες για εξωτερικό.... :):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

1)Ο ...κάδος είναι χωρητικότητας 500ml.

2) και 3)Η αρχική σκέψη μου ήταν να βάζω σε ένα βαρελακι 25l νερό βρύσης με αντιχλώριο και να λειτουργώ το φίλτρο(με τυρφη) για 24ώρες.

4)Το ενυδρείο μου είναι περίπου 80l(μικτά) και θέλω να βάλω μέσα ενα κοπαδάκι cardinal ή neon tetra και ένα μικρό κοπαδακι cory....

1. Σουπερ για τα λιτρα νερου που το θελεις, θα φτασει και θα περισσεψει.

2. Μια χαρα το βαρελακι, θελει πιο πολλες μερες ομως η τυρφη (4-5) δες το και εσυ ομως με μετρησεις αν θες, παιζει ρολο και η ποιοτητα της τυρφης και ποσο εχει ξεθυμανει μεσα στο νερο.

3. Την καλυτερη δουλεια εκανες για τετοιο ενυδρειο με το βαρελακι και το αυτοσχεδιο φιλτρακι.

Απλα να κοιταξεις τωρα να προμηθευεσαι πιο φτηνα την τυρφη.

Το aquaristic εχει καλη και οικονομικη σε κοκκους, συμφερει αν παρεις πολλα λιτρα για να σε βγαλει πολυ καιρο.

Αν κανεις αγορα και με αλλα πραγματα ή μοιραστεις με αλλον/ους χομπιστα/ες, συμφερει για τα μεταφορικα.

Πρεπει να οργανωσουμε καμια ομαδικη αγορα μου φαινεται.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

@space4711 thanks!! :(

@delta εχω σκοπο να πειραματιστώ αρκετά με την τυρφη και με πολλες μετρήσεις για να δω ποση θα χρειάζομαι και για πόση ωρα.

Εγω πήρα την aquavital granu-peat 1200ml της aquarium munster που είναι σε κοκκους,8 ευρώ αλλα μετά είδα την ίδια συσκευασία στο net πολύ φτηνότερα... :)

Οπότε αν μελλοντικά οργανωθει καμιά ομαδική αγορά θα είμαι μέσα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...