Jump to content

Σειρα υλικων?


Recommended Posts

Στηνω ενα φιλτρο που εχει ροη απο κατω προς τα πανω.

Θα ηθελα να μου πειτε αν ειναι σωστη η σειρα των υλικων.

Στην αρχη σφουγγαρια για μηχανικο φλιτραρισμα, μετα το βιολογικο υλικο σκεφτομαι για μακαρονι ή για στραγαλι (χωρις τη σταφιδα φυσικα :( ) και μετα για υαλοβαμβακα για τα πολυ ψιλα εστι ωστε να επιστρεφει το νερο καθαρο-κρυσταλο στο ενυδρειο.

Καλα τα εβαλα?

a6e922f4.jpg

Link to comment
Share on other sites

:(:):thumbup::thumbup::bowdown:
Link to comment
Share on other sites

Το μονο σιγουρο ειναι πως θα πετυχεις το νερο σου να ειναι οχι οξινο,οχι αλκαλικο,οχι βασικο αλλα γλυκο:thumbup:

Για σφουγκαρια στο τελος βαλε αυτα που εχουν και σαπουνι πανω ωστε να δωσεις μια πιο καθαρη εικονα στο νερο...

Επεισης για πιο δυνατο καθαρισμο μπορεις να βαλεις αντι για υαλοβαμβακα σφουγκαρι απο σιρμα ωστε να μην θελει και τοσο συχνα αλλαγη..

:(:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εξαιρετικο υλυκο η σταφιδα, με μεγαλη επιφανεια για βακτηρια και πολυ πορωδες....

οτι πρεπει αλλα μονο για ''γλυκου'' νερου ενυδρεια!!!

:(:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύ καλό μάθημα προς όλους μας .

Κάποτε θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τη σωστή ονομασία .

Μπράβο Σπύρο !!!!

:(:):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Τωρα που ειδα το Σταματη ξεχασα να ρωτησω αν πρεπει να βαλω και καρβουνο και καθε ποτε να το αλλαζω?

Υπαρχει περιπτωση να βγαλει στο νερο τα τοξικα που μαζεψε αν το αφησω μεσα?

Πρεπει να το εχω μονιμα μεσα στο φιλτρο ή να το χρησιμοποιω μονο μετα απο θεραπεια?

ff5f067a.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλα, διαβαζοντας ψαροσα! λεω τι θελει να πει ο σπυρος εδω? κοιταζω αυτον που εφτιαξε το ποστ και βλεπω καλα: δενλτα66. χαζεψα.... και μολις ειδα τις φωτο ελιωσα!!! :(

μην ξεχασεις το υποστρωμα!!!

post-6427-1254168186_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - fishaki
Link to comment
Share on other sites

Ενα πολύ καλό μάθημα προς όλους μας .

Κάποτε θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τη σωστή ονομασία .

Μπράβο Σπύρο !!!!

:(:):thumbup:

Δηλαδη το αν ξερω να πω συνθετικο βαμβακι,η syporax,η substrat pro,θα με εξυψωσει σαν χομπιστα;

Αυτη ειναι η ουσια; :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το αν ξερω να πω συνθετικο βαμβακι,η syporax,η substrat pro,θα με εξυψωσει σαν χομπιστα;

Αυτη ειναι η ουσια; :(

Kαι η επόμενη ερώτηση είναι πόσοι θα κατάλαβουν αυτο που ειπες?? :thumbup:

Πάντως γελασα πολυ σπυρο... :)

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη το αν ξερω να πω συνθετικο βαμβακι,η syporax,η substrat pro,θα με εξυψωσει σαν χομπιστα;

Αυτη ειναι η ουσια; :)

σίγουρα όχι, δεν εξυψώνει κάτι τέτοιο έναν χομπίστα. :thumbup:

Απλά βρισκόμαστε σε 1 forum όπου δίνουμε συμβουλές σε άλλους συνήθως πιο αρχάριους από εμάς που δεν έχουν μπει στο κόλπο ακόμη. Και βλέπεις δημοσιεύσεις-συμβουλές που το filter wool αποκαλείται υαλοβάμβακας και πώς περιμένεις ο νεοφερμένος εδώ να καταλάβει ότι ουσιαστικά δεν μιλάμε για υαλοβάμβακα αλλά για βαμβάκι ενυδρειακής χρήσης;

Είναι θέμα υπευθυνότητας από εμάς τουλάχιστον να τα λέμε με το σωστό όνομα. Όχι για να το παίξουμε εμπειρότεροι ή εξυπνότεροι, αλλά για να αποφεύγονται λάθη! :(

Ίσως με αυτό το χιουμοριστικό post να μείνουν στο μυαλό όλων μας οι σωστές ονομασίες!

Link to comment
Share on other sites

Ομολογω οτι δεν θα μπορουσα να το σκεφτω με αυτη τη χιουμοριστικη μορφη .... ΜΠΡΑΒΟ ωρε Σπυρο!!!!!!!!! :thumbup:

Και για να θυμισω .............!!!!! :)

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...EC%E1%F3%E9%E1;

:(

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας :(:):thumbup:

Ακουσα οτι τα αστερακια ειναι πολυ καλα υλικα και φιλοξενουν περισσοτερη βιολογια απο αλλα υλικα ομως ειναι πιο ακριβα.

Εγω ομως που δεν εχω πολυ χωρο στο φιλτρο μηπως θα ηταν προτιμοτερο να βαλω αυτα τα αστερακια για καλυτερη φιλτρανση?

56f582a8.jpg

Επισης θα ηταν καλο τα υλικα του φιλτρου να τα βαλω σε δυχτι ή καλτσα, για να βγαινουν πιο ευκολα κατα συντηρηση του φιλτρου?

7068a695.jpged8433ae.jpg

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Θεωρώ την ιδέα με τα αστεράκια πολύ καλά, αλλά στη θέση σου δεν θα έβαζα τα συγκεκριμένα αστεράκια, από ότι φαίνεται είναι επίφοβα να σκουριάσουν και να επιβαρύνουν το νερό με επικίνδυνες για την υγεία των ψαριών σου ουσίες. Επίσης, από ό,τι βλέπω στη συσκευασία, μάλλον θα ήταν καλύτερα να χρησιμοποιηθούν σε βιοτοπικό Αμερικής, και μάλιστα βόρειας, αλλιώς, ειδικά στην περίπτωση που θελεις να στήσεις Νοτιοαμερικάνικο, ενδέχεται να παρουσιαστούν και λοιπές διενέξεις!

Εγώ θα πρότεινα (ειδικά αν μιλάμε για Ασιατικό βιότοπο) τα παρακάτω, που είναι και ανοξείδωτα:

post-617-1254376723_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Θα το εχω υποψιν μου ευχαριστω :(

Κατι αλλο να ρωτησω.

Επειδη μου ψοφησε ενας μονομαχος που ειχα (εκανα το λαθος και τον εβαλα μαζι με ενα ασπρο αυτοκρατορικο μονομαχο στο ιδιο ενυδρειο)

7da023bc.jpg

Ελεγα να στησω ενα ενυδρειο μεγαλυτερο απο 1 1/2 λιτρο που τον ειχα και να παω μαλιστα σε πολλα λιτρα.

Ενα 25 λιτρο ελεγα με βαση απο κοιλοδοκο για να αντεχει.

Θα ηθελα λιγη βοηθεια στη επιλογη ψαριων.

Αυτα που μου αρεσουν ειναι οι δισκοι

df0a8c5b.jpg

και περισσοτεροι οι κοκκινοι cuipeua δισκοι

3-2.jpg

Η αλλη επιλογη ειναι να βαλω αφρικανες.

2889715b.jpg

Και ελεγα να κανω ενα πιο μικρο 11-12 λιτρα και να το γεμισω με ινδιανακια,

ef15bad1.jpg

τιγρακια,

c81e734f.jpg

χηρες

3-1.jpg

καρχαριακια

840deadc.jpg

και μελανοταινιες.

09b78f94.jpg

ΥΓ Θα ταιριαζε να εβαζα μαζι με τις αφρικανες και μια γλυφτρα

16f97d99.jpg

ή ενα γλυφτρονι?

56934612.jpg

Link to comment
Share on other sites

σοβαρα τωρα, μηπως υπερβαλλουμε λιγο? οι δισκοι για παραδειγμα δεν νομιζω να κολανε εδω.. οπως και οι αφρικανες παρολο που απο πλευρας χιουμορ ειναι τελειο. μηπως θα πρεπει να λεμε και τα ψαρια αποκλειστικα με τις επηστημονικη ονομασια τους. επισης για μονομαχο, διχτυ, κτλ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...